Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4887

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NPII.4131.1.347.2014 Wojewody Śląskiego

z dnia 26 września 2014r.

stwierdzające nieważność części uchwały Nr XLII/279/2014 Rady Goczałkowice - Zdrój z dnia 19 sierpnia 2014r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2013r. poz. 594 ze zm.)

stwierdzam nieważność

uchwały Nr XLII/279/2014 Rady Goczałkowice - Zdrój z dnia 19 sierpnia 2014r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części, w częściach określonych w:

- § 2 ust. 4 uchwały - jako niezgodnej z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz.U. z 2013r. poz. 1399 ze zm.),

- § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 uchwały - jako niezgodnych z art. 7 ust. 3 i 4 ww. ustawy.

U z a s a d n i e n i e

Na sesji w dniu 19 sierpnia 2014r. Rada Gminy Goczałkowice - Zdrój podjęła uchwałę Nr XLII/279/2014 w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

Należy wskazać, iż z normatywnego charakteru przedmiotowej uchwały wynika konieczność formułowania jej postanowień jedynie na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego, co oznacza, że w jej treści nie mogą znaleźć się regulacje nie znajdujące uzasadnienia w normie zawierającej delegację ustawową do jej podjęcia. Tymczasem w § 2 ust. 4 uchwały przyjęto postanowienie, zgodnie z którym "przedsiębiorca ubiegający się o prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój zobowiązany jest (...) dysponować kadrą posiadającą kwalifikacje do opieki weterynaryjnej niezbędnej w prowadzeniu takiej działalności". W ocenie organu nadzoru przywołana regulacja uchwały stanowi przekroczenie uprawnień, przysługujących radzie gminy w oparciu o art. 7 ust. 4 ww. ustawy. Wskazany zapis uchwały formułuje wymaganie, które nie jest możliwe do zweryfikowania na etapie poprzedzającym wydanie przedmiotowych zezwoleń - albowiem dotyczy czynności realizowanych przez przedsiębiorcę już w trakcie prowadzenia tej działalności. Tym samym zakwestionowany zapis uchwały należy uznać za przekraczający powyższą delegację ustawową. Takie działanie Rady jest niezgodne z art. 7 Konstytucji RP. Rada gminy, w oparciu o ten przepis, zobligowana jest do określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca w chwili ubiegania się przez niego o uzyskanie przedmiotowych zezwoleń. W ustawowym upoważnieniu do podjęcia uchwały nie mieści się bowiem uprawnienie do uregulowania jakichkolwiek kwestii nie odnoszących się do etapu ubiegania się przedsiębiorcy o uzyskanie ww. zezwolenia.

Ponadto jako wykraczające ponad delegację ustawową, wynikającą z art. 7 ust. 3 i 4 ww. ustawy należy uznać postanowienia przyjęte w § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1 uchwały. Wskazane przepisy ustawy uprawniają radę gminy wyłącznie do określenia wymogów dotyczących samego przedsiębiorcy, a nie jego zachowania się przed organem administracji publicznej w toku postępowania zmierzającego do wydania zezwolenia. Potwierdza to brzmienie art. 8 ust. 1, ust. 1a
i ust. 1b ustawy, w którym określono treść wniosku składanego przez przedsiębiorcę i wymagane do niego ustawowo załączniki. Reasumując, niedopuszczalne i zbędne jest powielanie rozwiązań przyjętych przez ustawodawcę, przesądzających zarówno o konieczności wnioskowego trybu postępowania o udzielenie ww. zezwoleń, jak i o wymogu wniesienia opłaty skarbowej od wniosków oraz załączników do wniosku. Tę ostatnią kwestię normuje przepis art. 1 ustawy
o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006r. (tekst jedn. Dz.U. z 2012r. poz. 1282 ze zm.).

W świetle przedstawionej argumentacji stwierdzenie nieważności uchwały Nr XLII/279/2014 Rady Goczałkowice - Zdrój, w częściach określonych na wstępie - jest konieczne i uzasadnione.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Stwierdzenie nieważności uchwały, zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

z up. WOJEWODY ŚLĄSKIEGO
Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego


Krzysztof Nowak

Otrzymują:

1) Rada Gminy Goczałkowice - Zdrój

- za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,

2) A/a.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00