Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4604

Uchwała nr XLI/304/14 Rady Miejskiej w Łazach

z dnia 29 sierpnia 2014r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych prowadzonych na terenie Gminy Łazy przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji

Na podstawie art.90 ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t.: Dz. U z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572, z późniejszymi zmianami) oraz art.18 ust.2 pkt 15 i art.40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.Dz. U z 2013 roku, poz. 594 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Łazach uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Uchwała określa tryb udzielania i rozliczania dotacji przekazywanych z budżetu Gminy Łazy dla prowadzonych na terenie Gminy Łazy przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych:

1) niepublicznych przedszkoli,

2) niepublicznych szkół podstawowych o uprawnieniach szkół publicznych oraz niepublicznych gimnazjów o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny,

3) niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych innych niż szkoły wymienione w pkt 2,

4) niepublicznych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

2. Uchwała określa również zakres i tryb kontroli wykorzystania dotacji.

§ 2. 1. Niepubliczne przedszkole, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, spełniające wymagania określone w art. 90 ust. 1 b, ust. 1d-1o ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, otrzymuje na każdego ucznia z budżetu Gminy Łazy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Łazy, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochody budżetu Gminy.

2. Niepubliczne przedszkole, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, które nie spełnia warunków określonych w ust. 1, otrzymuje z budżetu Gminy Łazy dotację ustalaną według następujących zasad:

1) kwota dotacji na każdego ucznia odpowiadać będzie 75% ustalonych w budżecie Gminy Łazy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochody budżetu Gminy, z zastrzeżeniem pkt 2,

2) na ucznia niepełnosprawnego kwota dotacji odpowiadać będzie 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Łazy.

§ 3. Niepubliczna szkoła, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, otrzymuje z budżetu Gminy Łazy dotację ustaloną według zasady, że kwota dotacji na każdego ucznia odpowiadać będzie 175% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Łazy.

§ 4. Niepubliczna szkoła, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, otrzymuje z budżetu Gminy Łazy dotację ustaloną według następujących zasad:

1) kwota dotacji otrzymywana na każdego ucznia odpowiadać będzie 50% kwoty ustalonej w budżecie Gminy Łazy wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w tego samego typu i rodzaju szkołach prowadzonych przez Gminę Łazy, z zastrzeżeniem pkt 2,

2) w przypadku braku na terenie Gminy Łazy szkoły publicznej danego typu i rodzaju, zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie szkoły publicznej danego typu i rodzaju.

§ 5. Niepubliczne - przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe które, zgodnie z art. 71b ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu Gminy Łazy w wysokości kwoty przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

§ 6. 1. Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, spełniająca wymagania określone w art. 90 ust. 1c-1o ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu Gminy Łazy w wysokosci 50% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Łazy, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.

2. Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, niespełniająca warunków określonych w ust. 1, otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokosci 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.

§ 7. W przypadku, gdy do obliczenia podstawy dotacji niezbędna jest liczba uczniów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, dla obliczenia dotacji:

1) w okresie od 1 stycznia do 30 września danego roku budżetowego - przyjmuje się liczbę tych uczniów według sprawozdania SIO na 30 września poprzedniego roku budżetowego,

2) w okresie od 1 października do 31 grudnia danego roku budżetowego - przyjmuje się liczbę tych uczniów według sprawozdania SIO na 30 września tego roku budżetowego.

§ 8. 1. W przypadku zmiany wysokości wydatków bieżących, ustalonych w budżecie ulegają również zmianie kwoty dotacji należnej podmiotom, którym dotację ustala się według tych wydatków, przy czym wyrównania należnej dotacji, w związku z dokonaniem zmian budżetowych, dokonuje się według stanu na dzień 30 listopada danego roku budżetowego.

2. Dotacje obliczane w oparciu o część oświatową subwencji ogólnej, do czasu otrzymania metryczki subwencji oświatowej przez Gminę Łazy na dany rok budżetowy, nalicza się na podstawie danych wynikajacych z metryczki za ubiegły rok budżetowy. Po otrzymaniu metryczki na aktualny rok budżetowy, wysokość dotacji podlega zweryfikowaniu z uwzględnieniem wielkości wynikających z tej metryczki - począwszy od transzy za styczeń tego samego roku budżetowego.

§ 9. 1. Podmioty prowadzące placówki oświatowe, o których mowa w § 1, w terminie nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, przedkładają do Urzędu Miejskiego w Łazach wniosek zawierający informację o planowanej liczbie uczniów, służący zaplanowaniu dotacji w budżecie gminy. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Podmiot dotowany, od przekazania pierwszej raty dotacji, co miesiąc do dnia 15-tego każdego miesiąca, składa do Urzędu Miejskiego w Łazach informację o faktycznej liczbie uczniów wraz z oświadczeniem o aktualności uprawnienia do otrzymywania dotacji, według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca. Wzór informacji określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

3. Wysokość wypłacanej dotacji w stosunku do liczby uczniów dotowanego podmiotu korygowana będzie co miesiąc z uwzględnieniem danych z ust. 2.

4. Kwota nadpłaconej dotacji miesięcznej zaliczana jest na poczet dotacji udzielanej na miesiąc, w którym przedkładana jest informacja.

5. Brak informacji, o której mowa w ust. 2, bądź informacja o ustaniu prawa do dotacji, stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty kolejnych rat dotacji. Złożenie zaległej informacji jest podstawą do przekazania zaległych rat dotacji na rzecz uprawnionego podmiotu.

6. Podmiot dotowany jest zobowiązany przekazywać do Urzędu Miejskiego w Łazach pisemne rozliczenie przyznanej dotacji za okres od stycznia do grudnia roku, w którym udzielono dotacji - w terminie do 31 stycznia roku następnego. Wzór rozliczenia dotacji stanowi załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

7. Gmina Łazy ma prawo żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonych rozliczeń oraz korekt tych rozliczeń.

8. Poprawnie sporządzone roczne rozliczenie z wykorzystania dotacji podlega zatwierdzeniu przez gminę w terminie 14 dni od dnia wpływu rozliczenia.

9. W ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 6-8, w terminie do 31 marca podmiotowi uprawnionemu przekazuje się wyrównanie kwoty dotacji należnej za rok poprzedni.

10. Kwota nadpłaconej dotacji jest zaliczana w poczet dotacji udzielanych w roku, w którym dokonano rozliczenia nadpłaconej dotacji.

11. W przypadku likwidacji podmiotu i wystąpienia nadpłaty dotacji, podmiot dotowany zobowiązany jest w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania do zwrotu kwoty dotacji niewykorzystanej.

§ 10. 1. Gminie Łazy przysługuje prawo kontroli faktycznej liczby uczniów dotowanego podmiotu i prawidłowości wykorzystania dotacji. Kontrola może być przeprowadzona w siedzibie placówki oświatowej. Kontrola obejmuje:

1) zgodność danych wykazywanych we wniosku o udzielenie dotacji, w miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniach dotacji,

2) prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

2. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Miejskiego w Łazach, na podstawie imiennych upoważnień wydanych przez Burmistrza Łaz.

3. Upoważnienie zawiera:

1) oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia,

2) wskazanie podstawy prawnej kontroli,

3) imię i nazwisko upoważnionego pracownika,

4) określenie nazwy kontrolowanego podmiotu i organu prowadzącego,

5) określenie zakresu kontroli,

6) datę rozpoczęcia kontroli,

7) podpis osoby udzielającej upoważnienia.

4. O zamiarze przeprowadzenia kontroli, gmina zawiadamia kontrolowany podmiot pisemnie nie później niż 3 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.

5. Kontrolujący ma prawo żądać od podmiotu, któremu udzielono dotacji, informacji i danych dotyczących wykorzystania dotacji, a w szczególności rachunków, faktur, poleceń przelewów, wyciągów bankowych i innych dokumentów.

6. Kontrolujący może żądać okazania w siedzibie placówki oświatowej dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania.

7. Podmiot, który otrzymał dotację, zobowiązany jest udostępnić żądane dokumenty.

8. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, który podpisują kontrolujący i przedstawiciele kontrolowanego podmiotu.

9. Protokół kontroli powinien zawierać w szczególności:

1) nazwę i adres kontrolowanego podmiotu,

2) wskazanie podmiotu prowadzącego,

3) imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób przeprowadzających kontrolę,

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

5) określenie przedmiotowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą,

6) imię i nazwisko osoby reprezentującej kontrolowany podmiot,

7) opis dokonanych ustaleń faktycznych,

8) opis stwierdzonych nieprawidłowości z uwzględnieniem ich przyczyn i skutków,

9) informację o zbadanych dokumentach,

10) informację o powiadomieniu przedstawiciela kontrolowanego podmiotu o przysługującym mu prawie odmowy podpisania protokołu i złożenia w terminie 3 dni od daty jego otrzymania pisemnych wyjaśnień co do przyczyny tej odmowy,

11) podpisy osób kontrolujacych oraz przedstawiciela kontrolowanego podmiotu.

10. Jeżeli osoba reprezentująca kontrolowany podmiot odmawia podpisania protokołu, protokół podpisują jedynie osoby kontrolujące, czyniąc w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu.

11. Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz dochodzenia zwrotu dotacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Łaz.

§ 12. Traci moc uchwała nr XXIV/225/09 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie: trybu udzielania, rozliczania i kontroli dotacji dla przedszkoli i szkół niepublicznych prowadzonych na terenie Gminy Łazy przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych.

§ 13. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. § 2 ust. 1 i § 6 ust. 1 uchodzą w życie z dniem 1 września 2015 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach


Maciej Kubiczek


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLI/304/14
Rady Miejskiej w Łazach
z dnia 29 sierpnia 2014 r.

......................................................

(pieczęć organu prowadzącego

szkołę/przedszkole/placówkę)



Wniosek o udzielenie dotacji oświatowej na .......... rok

1. Nazwa i adres organu prowadzącego: ....................................................................................................

....................................................................................................................................................................

2. Nazwa i adres szkoły/przedszkola/placówki: .........................................................................................

....................................................................................................................................................................

3. Numer i data zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych:

....................................................................................................................................................................

4. Numer i data decyzji o nadaniu uprawnień szkoły publicznej lub numer i data zezwolenia na prowadzenie szkoły/przedszkola/placówki niepublicznej:

....................................................................................................................................................................

5. Numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja:

....................................................................................................................................................................

6. Planowana liczba uczniów:

a) w przedszkolu/innej formie wychowania przedszkolnego:

od 1 stycznia do 31 sierpnia - ............, w tym:

- planowana liczba uczniów niepełnosprawnych:

.....................................................................................................................................................................

rodzaj niepełnosprawności:

.....................................................................................................................................................................

od 1 września do 31 grudnia - ............, w tym:

- planowana liczba uczniów niepełnosprawnych:

.....................................................................................................................................................................

rodzaj niepełnosprawności:

.....................................................................................................................................................................

b) w szkołach:

od 1 stycznia do 31 sierpnia - ............, w tym:

- planowana liczba uczniów niepełnosprawnych:

.....................................................................................................................................................................

rodzaj niepełnosprawności:

.....................................................................................................................................................................

od 1 września do 31 grudnia - ............, w tym:

- planowana liczba uczniów niepełnosprawnych:

.....................................................................................................................................................................

rodzaj niepełnosprawności:

.....................................................................................................................................................................

c) w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej prowadzącej wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - liczba dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka:

od 1 stycznia do 31 sierpnia - ..................,

od 1 września do 31 grudnia - ..................

Zobowiązuję się do comiesięcznego składania informacji o aktualnej liczbie uczniów.

........................................................................................................................

(miejscowość, data)(podpis i pieczątka osoby upoważnionej do reprezentowania organu prowadzącego


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLI/304/14
Rady Miejskiej w Łazach
z dnia 29 sierpnia 2014 r.

......................................................

(pieczęć organu prowadzącego

szkołę/przedszkole/placówkę)

Termin złożenia: do dnia 15-tego każdego miesiąca.

Informacja miesięczna o aktualnej liczbie uczniów wraz z oświadczeniem o aktualności uprawnień do otrzymywania dotacji z budżetu Gminy Łazy
według stanu na pierwszy dzień miesiąca ............. ................ roku

1. Nazwa i adres przedszkola, szkoły lub placówki: ..................................................................................

....................................................................................................................................................................

2. Aktualna liczba uczniów:

a) w przedszkolu/innej formie wychowania przedszkolnego:

.......................................................

- w tym aktualna liczba uczniów niepełnosprawnych, z podaniem rodzaju niepełnosprawności:

.......................................................

b) w szkole:

.......................................................

- w tym aktualna liczba uczniów niepełnosprawnych, z podaniem rodzaju niepełnosprawności:

.......................................................

c) w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej prowadzącej wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - liczba dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka:

.......................................................

3. Liczba uczniów zamieszkałych poza terenem Gminy Łazy:

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Nazwa gminy, w której uczeń zamieszkuje

Świadom o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy, poświadczam aktualność prawa szkoły/przedszkola/placówki do otrzymywania dotacji i aktualność związanych z tym danych z przedłożonego w dniu .......... wniosku o udzielenie dotacji.

Uwagi: .........................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

Sporządził(a): ..........................................................

(imię i nazwisko)

Tel. kont.: ...............................................................

........................................................................................................................

(miejscowość, data)(podpis i pieczątka osoby upoważnionej do reprezentowania organu prowadzącego             


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XLI/304/14
Rady Miejskiej w Łazach
z dnia 29 sierpnia 2014 r.

.....................................................

(pieczęć organu prowadzącego

szkołę/przedszkole/placówkę)

Termin złożenia: do 31 stycznia po zakończeniu roku.

Rozliczenie dotacji oświatowej otrzymanej z budżetu Gminy Łazy
za ................. rok

1. Nazwa i adres dotowanej szkoły, przedszkola lub placówki: .................................................................

....................................................................................................................................................................

2. Należna kwota dotacji: ......................... zł; wysokość otrzymanej dotacji: ........................ zł; nadpłata/niedopłata *: ................... zł.

3. Kwota wydatków bieżących poniesionych w ............... roku sfinansowanych dotacją: ...................... zł.

4. Faktyczna liczba uczniów dotowanej szkoły w okresie od początku roku do końca okresu rozliczeniowego (należy podać na każdy miesiąc osobno):

Miesiąc

Liczba uczniów ogółem **

w tym:

liczba uczniów niepełnosprawnych

liczba uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

5. Faktyczna liczba uczniów przedszkola/innej formy wychowania przedszkolnego w okresie od początku roku do końca okresu rozliczeniowego (należy podać na każdy miesiąc osobno):

Miesiąc

Liczba uczniów ogółem
**

w tym:

liczba uczniów niepełnosprawnych

liczba uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

6. Faktyczna liczba uczniów zamieszkałych poza terenem gminy Łazy:

Miesiąc

Liczba uczniów ogółem

Nazwa/nazwy gminy/gmin, w której/których uczniowie zamieszkują

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

7. Zestawienie wydatków dotowanej jednostki sfinansowanych z dotacji:

Lp.

Rodzaj wydatku

Kwota wydatku

1.

Wynagrodzenia nauczycieli

2.

Wynagrodzenia pozostałych pracowników

3.

Pochodne od wynagrodzeń

4.

Zakup materiałów i wyposażenia

5.

Opłaty za media

6.

Zakup pomocy dydaktycznych

7.

Zakup usług

8.

Wynajem pomieszczeń

9.

Pozostałe wydatki bieżące - wymienić jakie:

10.

Zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

RAZEM:

Uwagi: .........................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

Sporządził(a): ..........................................................

(imię i nazwisko)

Tel. kont.: ...............................................................

........................................................................................................................

(miejscowość, data)(podpis i pieczątka osoby upoważnionej do reprezentowania organu prowadzącego

*niepotrzebne skreślić

** liczbę uczniów ustala sie według następujacego algorytmu: (stan uczniów na 1 dzień danego miesiąca budżetowego + stan uczniów na 15 dzień danego miesiąca budżetowego + stan uczniów na ostatni dzień danego miesiąca budżetowego) / 3.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00