Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4235

Uchwała nr XLVIII/703/14 Rady Miasta Knurów

z dnia 30 lipca 2014r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu spłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Knurów lub jej jednostkom podległym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej i wskazania organu lub osoby uprawnionej do udzielania tych ulg

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 594, z późn. zm.) i art. 59 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 885, z późn. zm.) oraz art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tj. Dz. U. 2011 r. Nr 197, poz. 1172, zm. Nr 232, z późn. zm.)

Rada Miasta Knurów
uchwala:

§ 1. 1. Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Knurów lub jej jednostkom podległym od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanym dalej "dłużnikami", warunki dopuszczalności pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie, pomocy de minimis w rybołówstwie oraz wskazanie organu lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg.

2. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Knurów lub jej jednostkom podległym mogą być na zasadach określonych w niniejszej uchwale:

1) na wniosek dłużnika - umarzane w całości lub części, odraczane (terminy ich spłat) oraz rozkładane na raty w formie pisemnego porozumienia (ugody) z wierzycielem;

2) z urzędu - umarzane w formie jednostronnego oświadczenia złożonego w formie pisemnej organu lub osoby upoważnionej.

3. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) jednostkach podległych - rozumie się przez to jednostki organizacyjne Gminy;

2) należności pieniężnej - rozumie się przez to wymagalną należność główną wraz z odsetkami ustawowymi, a w przypadku zastrzeżenia odsetek umownych wraz z odsetkami umownymi oraz koszty dochodzenia należności, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłacenia odsetki i koszty - sumy tych należności ubocznych;

3) wierzycielu - rozumie się przez to Gminę Knurów oraz jej jednostki podległe;

4) dłużniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;

5) uldze - rozumie się przez to umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej;

6) ważnym interesie dłużnika - rozumie się przez to sytuację finansową, majątkową lub społeczną, również gospodarczą, w której zapłata całości należności pieniężnej bądź jej części mogłaby zagrozić dalszej egzystencji dłużnika, a w przypadku osób fizycznych również osób pozostających na jego utrzymaniu.

§ 2. 1. Należności pieniężne mogą być umarzane z urzędu w całości w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.).

2. Należności pieniężne mogą być na wniosek dłużnika w całości lub w części umarzane, ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

3. Udzielenie ulgi poprzedzone jest wnikliwym postępowaniem wyjaśniającym prowadzonym przez właściwy wydział Urzędu Miasta lub jednostkę podległą podejmującą czynności skutkujące obowiązkiem zapłaty przez dłużnika danej należności, które wykaże istnienie przesłanek do przyznania wnioskowanej ulgi. Jeżeli złożone przez dłużnika dokumenty zawierają braki formalne lub wymagają uzupełnienia w celu oceny istnienia przesłanki do przyznania wnioskowanej ulgi należy dłużnika powiadomić o konieczności usunięcia braków w określonym terminie z pouczeniem, że nie wypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia uprawniony do przyznania ulgi podmiot zawiadamia dłużnika.

4. Jeżeli udzielenie ulgi dotyczy części należności pieniężnej, w umowie (porozumieniu) oznacza się termin zapłaty pozostałej części należności pieniężnej. W razie niedotrzymania tego terminu umowa (porozumienie) wygasa, a cała należność wraz z odsetkami i kosztami ubocznymi staje się natychmiast wymagalna.

5. Umorzenie głównej należności pieniężnej skutkuje umorzeniem odsetek i innych należności ubocznych.

6. Jeżeli umorzenie dotyczy części głównej należności pieniężnej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu odsetki i inne należności uboczne.

7. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, ulga może zostać udzielona tylko wtedy, gdy warunki jej udzielenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych z zastrzeżeniem ust. 13.

8. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie udzielenia ulgi, ustawowe odsetki za opóźnienie naliczane są w pełnej wysokości od dnia wymagalności należności do dnia dokonania zapłaty.

9. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się ustawowych odsetek za opóźnienie, za okres od dnia wystąpienia o przyznanie ulgi, do upływu terminów zapłaty określonych przez organ lub osobę przyznający ulgę.

10. Jeżeli w ustalonych terminach dłużnik nie dokonał zapłaty odroczonej należności pieniężnej lub jednej z rat należności pieniężnej, cała należność staje się natychmiast wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, naliczonymi od pierwotnego terminu płatności.

11. Okres odroczenia terminu zapłaty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

12. Maksymalny okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy od przewidywanego prawem okresu jej przedawnienia, a także nie może być dłuższy niż:

1) 60 miesięcy dla należności zasądzonych wyrokiem sądowym,

2) 30 miesięcy dla pozostałych należności.

13. W przypadku dłużników solidarnych, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych może nastąpić na wniosek jednego z dłużników solidarnych, pod warunkiem, że zobowiąże się on spłacić całość zadłużenia.

§ 3. 1. Dłużnik ubiegający się o udzielenie ulgi zobowiązany jest przedłożyć dokumenty potwierdzające:

1) jego status prawny, np. aktualny wpis do rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej;

2) sytuację majątkową i rodzinną, a w szczególności źródła i rozmiary osiąganego dochodu, posiadany majątek, dochody osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe;

3) inne dokumenty potwierdzające spełnienie przesłanek do udzielenia ulgi, w tym:

a) osoby fizyczne: zeznanie podatkowe za poprzedni rok podatkowy, potwierdzone wpływem do Urzędu Skarbowego lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o osiągniętych dochodach bądź braku dochodów za ostatni rok, podanie liczby osób pozostających na jego utrzymaniu, zaświadczenie o pobieranych zasiłkach,

b) pozostali dłużnicy - bilans i rachunek zysków i strat za 3 ostatnie lata podatkowe lub za cały okres działalności, jeżeli jest krótszy, informację o liczbie osób zatrudnionych przez dłużnika, w tym o liczbie zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

2. Wzór wniosku dłużnika ubiegającego się o przyznanie ulgi stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

3. Jeżeli dłużnik główny lub inne zobowiązane osoby są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą w tym prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie rolnictwa lub rybołówstwa, Gmina Knurów może udzielać określonych w § 2 ust. 2 uchwały oraz w art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) ulg w spłacie zobowiązań należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie lub jej jednostkom podległym, które:

1) nie stanowią pomocy publicznej;

2) stanowią pomoc de minimis - zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L nr 352 z 24.12.2013 r.);

3) stanowią pomoc de minimis w rolnictwie - zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L nr 352 z 24.12.2013 r.);

4) stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie - zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis dla sektora rybołówstwa i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1860/2004 (Dz. Urz. UE L Nr 193 z 25 lipca 2007 r.).

4. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, których zakres został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 ze zmianami).

5. Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych lub pomocy de minimis w rybołówstwie w okresie trzech lat kalendarzowych, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymane w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, których zakres został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810).

6. Pomoc, o której mowa w ust. 3 pkt 2-4, podlega kumulacji z każdą inną pomocą de minimis uzyskaną w różnych formach i z różnych źródeł, w okresie trzech kolejnych lat podatkowych oraz z każdą pomocą inną niż de minimis, otrzymaną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych lub tego samego środka finansowania ryzyka i nie może przekroczyć kwoty 200.000 euro.

7. Równowartość pomocy, o której mowa w ust. 6, dla podmiotów działających w sektorze transportu drogowego towarów nie może przekroczyć kwoty 100.000 euro w okresie trzech lat podatkowych.

8. Podatnik korzystający z pomocy de minimis w ramach niniejszej uchwały jest zobowiązany do przedłożenia w żądanym terminie - na wniosek organu udzielającego pomocy - dodatkowych dokumentów lub informacji niezbędnych dla jej oceny oraz prawidłowego udzielenia.

9. Podatnik korzystający z pomocy de minimis w ramach niniejszej uchwały jest zobowiązany do przedłożenia organowi podatkowemu informacji o przekroczeniu pułapu pomocy de minimis określonego w ust. 6 lub ust. 7 w terminie 14 dni od zaistnienia tego faktu.

§ 4. Przepisy uchwały stosuje się odpowiednio do udzielania ulg w zakresie spłat odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Knurów lub jej jednostkom podległym oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.

§ 5. Uprawnionymi do udzielania ulg, o których mowa w niniejszej uchwale, są:

1) Prezydent Miasta Knurów bez względu na kwotę należności pieniężnych,

2) kierownicy podległych jednostek w zakresie należności przypadających danej jednostce:

a) w przypadku umorzenia jeżeli kwota należności pieniężnej nie przekracza 5.000 zł,

b) w przypadku odroczenia lub rozłożenia na raty bez względu na kwotę należności.

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

§ 7. Do wniosków o udzielenie ulg dotyczących należności mających charakter cywilnoprawny, nierozpoznanych do dnia wejścia w życie uchwały, stosuje się przepisy niniejszej uchwały.

§ 8. Traci moc uchwała nr XLVI/697/10 Rady Miasta Knurów z dnia 21 kwietnia 2010 r. w sprawie określenia zasad umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy i Urzędu Miasta z tytułu należności pieniężnych oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności jak również wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 9. Ulgi stanowiące pomoc de minimis mogą być udzielone na podstawie niniejszej uchwały do 31 grudnia 2020 r.

§ 10. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia.

Przewodniczący Rady


Jan Trzęsiok


Załącznik do Uchwały Nr XLVIII/703/14
Rady Miasta Knurów
z dnia 30 lipca 2014 r.
Zalacznik1.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00