Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4228

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NPII.4131.1.304.2014 Wojewody Śląskiego

z dnia 1 sierpnia 2014r.

stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 722/XLVII/2014 Rady Miasta Rybnika z dnia 25 czerwca 2014r. w sprawie nadania nazwy placowi

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2013r. poz. 594)

stwierdzam nieważność

uchwały Nr 722/XLVII/2014 Rady Miasta Rybnika z dnia 25 czerwca 2014r. w sprawie nadania nazwy placowi w całości, jako niezgodnej z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011r. Nr 197, poz. 1172 ze zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym.

Uzasadnienie

Na sesji w dniu 25 czerwca 2014r. Rada Miasta Rybnika wskazaną wyżej uchwałą nadała nazwę placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Saint Vallier, Wysokiej i Stromej na działkach stanowiących własność Gminy Miasta Rybnik "plac Teatralny".

W podstawie prawnej przedmiotowej uchwały Rada Miasta przywołała między innymi przepis art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, iż "do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013r., poz. 260), a także wznoszenia pomników". Równocześnie w § 3 uchwały Rada Miasta przewidziała obowiązek jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Ślaskiego. Oznacza to, że intencją Rady było nadanie przedmiotowej uchwale rangi aktu prawa miejscowego, o czym świadczy również powołanie w podstawie prawnej przedmiotowej uchwały art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy o samorządzie gminnym.

W ocenie organu nadzoru powyższe przepisy uprawniają radę do podjęcia uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego, w sprawie nadania nazwy placowi, lecz jedynie w sytuacji, gdy stanowi on drogę publiczną.

Tymczasem w toku prowadzonego postępowania, na podstawie pisma z dnia 18 lipca 2014r. nr D-II.7211.42.2014 Prezydenta Miasta Rybnika stwierdzono, że plac zlokalizowany u zbiegu ulic Saint Vallier, Wysokiej i Stromej, któremu nadano nazwę "plac Teatralny" nie stanowi drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Zatem przepis art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, upoważniający radę do stanowienia aktów prawa miejscowego w przewidzianym tu zakresie nie może mieć w powyższej sytuacji zastosowania.

Reasumując, w ocenie organu nadzoru, kwestionowana uchwała nie stanowi aktu prawa miejscowego, przez co należy uznać, iż regulacja zawarta w § 3 tej uchwały, przewidująca obowiązek jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego narusza przepis art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Przedmiotowa uchwała nie należy bowiem do żadnej z kategorii aktów wymienionych w tym przepisie podlegających ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W szczególności nie stanowi ana aktu prawa miejscowego, ani też aktu, który na mocy przepisów szczególnych podlegałby publikacji.

Przedmiotowa uchwała Rady Miasta Rybnika w sprawie nadania nazwy placowi, który nie stanowi drogi publicznej, została nieprawidłowo zakwalifikowana jako akt prawa miejscowego. W ocenie organu nadzoru gmina, będąca właścicielem terenu, na którym położony jest przedmiotowy plac, może mu nadać nazwę, korzystając ze swych uprawnień właścicielskich, jednakże w takim przypadku uchwała rady gminy nie stanowi aktu prawa miejscowego.

Tym samym Rada Miasta postanawiając w § 3 przedmiotowej uchwały obowiązek jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Ślaskiego ustanowiła wejście w życie uchwały w trybie niedopuszczalnym dla uchwały nie mającej charakteru aktu prawa miejscowego.

Wskazania wymaga, iż prawidłowa pod względem prawnym uchwała musi spełniać niezbędne wymagania zarówno w aspekcie materialnym, jak również i formalnym. Z powyższego wynika, że treść uchwały musi być zgodna z przepisami prawa, a ponadto tryb jej podjęcia musi odpowiadać określonym procedurom. W ramach katalogu formalnych warunków podjęcia ważnej uchwały wyróżnić można także prawidłowe jej wejście w życie.

W świetle powyższego stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały w całości należy uznać za uzasadnione.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Stwierdzenie nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

z up. WOJEWODY ŚLĄSKIEGO
Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego


Krzysztof Nowak

Otrzymują:

1) Rada Miasta Rybnika

- za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,

2) a/a.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00