Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4108

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NPII.4131.1.240.2014 Wojewody Śląskiego

z dnia 16 lipca 2014r.

stwierdzające nieważność całości uchwały nr XLI/351/2014 Rady Miejskiej w Sośnicowicach z dnia 5 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zamieszkałych na terenie Gminy Sośnicowice

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.)

stwierdzam nieważność

uchwały nr XLI/351/2014 Rady Miejskiej w Sośnicowicach z dnia 5 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zamieszkałych na terenie Gminy Sośnicowice, w całości - jako niezgodnej z art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w związku z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminny oraz z art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.)

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą Rada Miejska w Sośnicowicach, powołując się m.in. na przepis art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, przyjęła Program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zamieszkałych na terenie Gminy Sośnicowice, stanowiący załącznik do uchwały. W § 3 uchwały przewidziano, że uchwała ta wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Powyższy zapis wskazuje wprost, iż intencją Rady Miejskiej było nadanie uchwale waloru aktu prawa miejscowego. Tymczasem art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty nie stanowi podstawy do wydania aktu prawa miejscowego w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.

Przepisem art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty ustawodawca upoważnił jednostki samorządu terytorialnego do tworzenia programów wspierania edukacji. Programy te mogą mieć zasięg lokalny, jak i regionalny, a ich celem może być zarówno wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży (charakter socjalny), jak i wspieranie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży (charakter motywacyjny). Użycie przymiotników "lokalny" i "regionalny" wiąże się z tradycyjnym podziałem na jednostki lokalnego samorządu terytorialnego - gminy i powiaty, oraz samorząd terytorialny szczebla regionalnego - samorządowe województwa. Przepis art. 90t ust. 1 ustawy należy więc traktować, jako podstawę do tworzenia dokumentów, stanowiących wyłącznie plan działania danej jednostki samorządu terytorialnego w sferze edukacji zorientowany na cele ogólne, jak i szczególne, których osiągnięcie przyczyni się do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży lub do wsparcia edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Treść lokalnego programu determinować będą zatem zamierzone przez jednostkę samorządu terytorialnego przedsięwzięcia w sferze edukacji. Według poglądów prezentowanych w doktrynie "program lokalny lub regionalny ustanawiany jest przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały o charakterze wewnętrznym, która wiąże organ wykonawczy oraz jednostki organizacyjne tej jednostki samorządu terytorialnego." (A. Król, P. Kuzior,M. Łyszczarz, Prawo oświatowe - komentarz do ustawy o systemie oświaty, Wydawnictwo Szkolne PWN , Bielsko Biała 2009, s. 529).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przedmiotowa uchwała nie stanowi aktu prawa miejscowego. Uchwała podjęta bowiem w oparciu o art. 90t ust. 1 ustawy jest aktem o charakterze wewnętrznym, który wykazuje cechy dokumentu programowego. Należy podkreślić, iż aby akt normatywny uznany został za przepis powszechnie obwiązujący spełnione muszą zostać określone wymogi takie jak: akt musi być wydany przez kompetentny organ, na podstawie wyraźnego upoważnienia ustawowego, obowiązującego na danym obszarze, musi zawierać normy o charakterze abstrakcyjnym (wielokrotnego zastosowania) i generalnym (skierowane do nieokreślonego adresata), wywierający "skutki zewnętrzne" , oraz musi zostać ogłoszony w sposób określony w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Za upoważnienie ustawowe do wydania aktu normatywnego nie może być jednakże uznany przepis art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, na podstawie którego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego został upoważniony do przyjęcia aktu o charakterze programowym, nie posiadającego jednakże cech generalności, powszechności i abstrakcyjności.

Przedmiotowa uchwała nie mieści się również w katalogu innych aktów podlegających obowiązkowi publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym, określonym w przepisie art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Z uwagi na brak normy szczególnej, pozwalającej na jej publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, nie zostanie ona ogłoszona zgodnie z postanowieniem § 3 uchwały. Kategoryczne zaś brzmienie § 3 aktu będącego przedmiotem niniejszego postępowania, uzależniające jego wejście w życie od publikacji, powoduje, że nie nabędzie on mocy obowiązującej.

Jednocześnie należy zauważyć, iż postanowienia pkt 4 uchwały winny znaleźć sie w uchwale wydanej na podstawie art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty, nie zas w przedmiotowym akcie.

Z uwagi na powyższe należy więć uznać, iż uchwała nr XLI/351/2014 Rady Miejskiej w Sośnicowicach z dnia 5 czerwca 2014 r. w sprawie przyjęcia Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zamieszkałych na terenie Gminy Sośnicowice, podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, co uzasadnia stwierdzenie jej nieważności w całości.

Stwierdzenie nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Wojewody Śląskiego, w terminie 30 dni licząc od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

z up. WOJEWODY ŚLĄSKIEGO
Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego


Krzysztof Nowak

Otrzymują:

1) Rada Miejska w Sośnicowicach

- za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,

2) a/a

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00