Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 4064

Uchwała nr XLV/571/2014 Rady Gminy Rudziniec

z dnia 10 lipca 2014r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rudziniec lub jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rudziniec lub jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U z 2013r. poz. 885 z późn. zm.)

Rada Gminy Rudziniec
uchwala:

§ 1. 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rudziniec lub jej jednostkom podległym, zwanych dalej „należnościami cywilnoprawnymi” od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami”, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje organy uprawnione do udzielania ulg.

2. Uchwała ma zastosowanie do umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności cywilnoprawnych należnych Gminie a pobieranych przez:

a) jednostki budżetowe (w tym Urząd Gminy),

b) zakład budżetowy.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) organie - należy przez to rozumieć Wójta, kierownika jednostki budżetowej lub dyrektora zakładu budżetowego (wskazanych w § 4 ust.1 niniejszej uchwały),

2) decyzji - należy przez to rozumieć wyrażone  na piśmie jednostronne oświadczeniewoliorganu,

3) dłużniku - oznacza to osobę fizyczną, osobę prawną, a także jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej zalegającą wobec Gminy Rudziniec lub jej jednostek podległych z zapłatą należności o charakterze cywilnoprawnym,

4) przedsiębiorcy - oznacza to, podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania,

5) dniu udzielenia pomocy - oznacza dzień, w którym podmiot ubiegający się o pomocnabył prawo do jej otrzymania, w szczególności jest to dzień wydania decyzji.

§ 3. 1. Należności cywilnoprawne mogą zostać umorzone w całości lub w części, na wniosek dłużnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

2. Umorzenie należności cywilnoprawnych może nastąpić również z urzędu w przypadku wystąpienia okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U z 2013r. poz. 885 z późn. zm.)

3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności cywilnoprawnych, w decyzji oznacza się termin zapłaty pozostałej części należności cywilnoprawnych oraz odsetek należnych, naliczonych od dnia pierwotnego terminu zapłaty do dnia zapłaty w stosunku do pozostałej części należności. W razie niedotrzymania tego terminu przez dłużnika decyzja podlega uchyleniu.

4. Umorzenie należności głównej powoduje jednocześnie umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku procentowym podlegają umorzeniu należności uboczne.

5. Umorzenie należności, za która odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich dłużników.

§ 4. 1. Do  umorzenia,    odraczania   lub   rozkładania na    raty   należności cywilnoprawnych uprawniony jest:

1) kierownik jednostki budżetowej, dyrektor zakładu budżetowego - w przypadku należności cywilnoprawnych pobieranych przez te jednostki,

2) Wójt Gminy Rudziniec - w przypadku należności cywilnoprawnych pobieranych przez Urząd Gminy Rudziniec.             

§ 5. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym organ, na udokumentowany wniosek dłużnika może jednorazowo odroczyć termin zapłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności cywilnoprawnych na raty na okres nie dłuższy niż 24 miesiące licząc od dnia złożenia wniosku.

2. Od należności cywilnoprawnej, której termin zapłaty odroczono lub rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym upływa termin płatności określony decyzją.

§ 6. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty należności cywilnoprawnych dłużnik składa do uprawnionego organu wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne wskazane we wniosku.

2. Do wniosku dłużnik zobowiązany jest załączyć oświadczenie o sytuacji majątkowej.

3. Organ może żądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy wyznaczając mu w tym celu dodatkowy termin.

4. Niezastosowanie się dłużnika do wezwania i nieuzupełnienie brakującej dokumentacji w wyznaczonym przez organ terminie, powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

5. W przypadku negatywnej decyzji w sprawie umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty, odsetki liczone są w pełnej wysokości do dnia dokonania wpłaty. Bieg naliczania odsetek zostaje przerwany w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia doręczenia dłużnikowi decyzji.

6. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono, albo nie spłaci w terminie i w pełnej wysokości ustalonych rat, terminem płatności staje się pierwotny termin zapłaty należności lub jej raty wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od tego terminu.

§ 7. 1. W przypadkach o których mowa w § 3 ust. 1 i w § 5 ust. 1, oraz art. 56 ust. 1 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, jeżeli wniosek złoży dłużnik będący przedsiębiorcą, organ udziela ulg zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007r. Nr 59 poz. 404 z późn. zm.), które:

1) stanowią pomoc de minimis w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18.12.2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE, seria L, nr 352 z dnia 24 grudnia 2013r.),

2) stanowią pomoc de minimis w rolnictwie w zakresie i na zasadach określonych wrozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18.12.2013r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE, seria L, Nr 352 z dnia 24 grudnia 2013r.),

3) stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie i akwakulturze w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołóstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE, seria L, nr 190 z dnia 28 czerwca 2014r.),

4) stanowią pomoc de minimis przyznawaną przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L Nr 114 z dnia 26.04.2012r.)

5) nie stanowią pomocy publicznej.

2. Podmiot ubiegający się o udzielenie ulg w spłacie należności cywilnoprawnych stanowiących pomoc de minimis zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, których zakres określany jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji              przedstawionych przez podmiot  ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010r. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.).             

3. Podmiot ubiegający się o udzielenie ulg w spłacie należności cywilnoprawnych stanowiących pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołóstwie jakie otrzymał w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołóstwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

2) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, których zakres określany jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010r. Nr 121, poz. 810 z późn. zm.).             

4. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami zasady określone w paragrafach poprzedzających mają odpowiednie zastosowanie.

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rudziniec, kierownikom jednostek budżetowych oraz dyrektorowi Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rudzińcu.

§ 9. Traci moc uchwała Nr IX/106/2011 Rady Gminy Rudziniec z dnia 30 czerwca 2011r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rudziniec lub jej jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2020 roku.

Przewodniczący Rady Gminy


Bernard Kukowka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00