Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 3809

Uchwała nr XLVI/904/14 Rady Miasta Chorzów

z dnia 26 czerwca 2014r.

w sprawie określenia zasad, sposobu i trybu umarzania w całości albo w części lub odraczania albo rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, które przypadają miastu Chorzów lub jego jednostkom organizacyjnym oraz określenia warunków dopuszczalności udzielenia pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga ta stanowić będzie pomoc publiczną jak i wskazania organu lub osoby uprawnionej do jej udzielania

Na podstawie art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 z późn.zm.) art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2013 r., poz. 594, z późn.zm.), Rozporządzeniem Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz.U. UE L 352 z dnia 24 grudnia 2013 r.), w związku z art. 2 pkt 7, pkt 10, pkt 11 i 12, art.3 art. 5 i art. 7 ust. 3, art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r., Nr 59 poz.404 z późn.zm.) oraz art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn.zm.) na wniosek Prezydenta Miasta Chorzów

Rada Miasta Chorzów
uchwala

§ 1.

1) Przyjąć, że na podstawie niniejszej uchwały należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające miastu Chorzów bądź jego jednostkom organizacyjnym mogą być umarzane w całości albo w części lub ich zapłata może być odraczana lub rozkładana na raty.

2) Określić zasady, sposób i tryb umarzania w całości albo w części lub odraczania albo rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, które przypadają miastu Chorzów lub jego jednostkom organizacyjnym - w brzmieniu, jak w załączniku do niniejszej uchwały.

3) Wskazać następujące organy lub osoby uprawnione do dokonania czynności, o których mowa w § 1 pkt 1:

a) Prezydent Miasta Chorzów - bez względu na kwotę,

b) działający na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta Chorzów jego Zastępcy - do wysokości 20-krotnej, określonej ustawowo minimlanej płacy, obowiazującej w dniu dokonania umorzenia w całości albo w częsci lub odroczenia albo rozłożenia na raty w stosunku do jednego dłużnika rocznie;

c) dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta Chorzów, działający na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta Chorzów - do wysokości 10-krotnej, określonej ustawowo minimalnej płacy, obowiązującej w dniu dokonania umorzenia w całości albo w części lub odroczenia albo rozłożenia na raty w stosunku do jednego dłużnika rocznie;

d) inne osoby, upoważnione przez dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta Chorzów, działających na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta Chorzów - do wysokości 6-krotnej, określonej ustawowo minimalnej płacy, obowiązującej w dniu dokonania umorzenia w całości albo w części lub odroczenia albo rozłożenia na raty w stosunku do jednego dłużnika rocznie.

§ 2.

Przyjąć, że na podstawie niniejszej uchwały dłużnik będący przedsiębiorcą może uzyskać umorzenie w całości albo w części, rozłożenie na raty lub odroczenie terminów płatności należności, która:

a) nie stanowi pomocy publicznej,

b) stanowi pomoc publiczną de minimis, w formie umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminów płatności, tylko wówczas, gdy kwota z tytułu udzielonej ulgi łącznie z kwotą pomocy publicznej udzieloną przedsiębiorcy do dnia złożenia wniosku o jej udzielenie nie przekracza równowartości 200 tyś. EURO, natomiast w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego towarów 100 tyś. EURO w okresie 3 lat od dnia złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie pomocy publicznej na podstawie niniejszej uchwały.

§ 3.

1) Przyjąć, że postępowanie w sprawach określonych w niniejszej uchwale wszczyna się na podstawie złożonego wniosku przez dłużnika bądź z urzędu. Wniosek dłużnika powinien określać żądanie i zawierać uzasadnienie wraz z dokumentami potwierdzającymi uzasadnienie złożonego wniosku. Do postępowania o umorzenie w całości albo w części lub o odroczenie albo rozłożenie na raty spłaty należności dłużnika będącego przedsiębiorcą mają zastosowanie przepisy dotyczące pomocy publicznej, a w szczególności przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej

2) Wnioskodawca ubiegający się o udzielenie pomocy de minimis łącznie z wnioskiem o jej udzielenie jest zobowiązany do przedłożenia:

a) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie; informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis oraz formularz informacji przedstawianych przez podmiot ubiegajacy się o pomoc de minimis zgodny z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegajacy się o pomoc de minimis (Dz.U. Nr 53 poz. 311)

b) sprawozdań finansowych obrazujących sytuację ekonomiczną z ostatnich trzech lat obrotowych poprzedzających rok, w którym złożono wniosek sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości,

3) Przedsiębiorca, który wprowadził w błąd organ lub osobę wyznaczoną niniejszą uchwałą do udzielania ulgi, traci ulgę od momentu jej przyznania.

4) Przedsiębiorca, który złożył nieprawdziwe oświadczenia lub informacje, na podstawie, których nabył ulgę, traci ulgę od momentu jej przyznania.

5) W związku z utratą prawa do ulgi lub w przypadku stwierdzenia, że udzielona pomoc została

wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem bądź jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość pomocy wraz z odsetkami - w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych - liczonymi od dnia udzielenia pomocy.

6) Beneficjent pomocy jest bezwzględnie zobowiązany do umożliwienia i zapewnienia warunków do przeprowadzenia kontroli przez osoby wskazane przez udzielającego ulgi, celem stwierdzenia prawidłowości wykorzystania ulgi lub wykorzystywania ulgi.

§ 4.

Zobowiązać dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta Chorzów do składania Prezydentowi Miasta Chorzów do dnia 31 marca każdego roku informacji o udzielonych w roku poprzednim ulgach i umorzeniach.

§ 5.

Przepisów uchwały nie stosuje się do należności pieniężnych, których zasady i tryb umarzania, odraczania spłaty oraz rozkładania na raty regulują odrębne przepisy.

§ 6.

Traci moc uchwała Nr LI/967/10 Rady Miasta Chorzów z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia zasad, sposobu i trybu umarzania w całości albo w części lub odraczania albo rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, które przypadają miastu Chorzów lub jego jednostkom organizacyjnym oraz określenia warunków dopuszczalności udzielenia pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga ta stanowić będzie pomoc publiczną jak i wskazania organu lub osoby uprawnionej do jej udzielania (Dz.U. Woj. Śl. z 2010 r. Nr 216 poz. 3151).

§ 7.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Chorzów.

§ 8.

1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

2. Uchwała obowiązuje od dnia wejścia w życie do dnia 31 grudnia 2020 r.

Przewodniczący Rady Miasta Chorzów


Henryk Wieczorek


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLVI/904/14
Rady Miasta Chorzów
z dnia 26 czerwca 2014 r.

Zasady, sposób i tryb umarzania lub odraczania albo rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, które przypadaj ą miastu Chorzów lub jego jednostkom organizacyjnym

§ 1.

1. UMARZANIE NALEŻNOŚCI

1) Należności mogą być umarzane w całości, jeżeli:

a) osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł;

b) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego możnaby egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

c) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

d) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

e) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2) Umorzenie należności następuje z inicjatywy wierzyciela lub na wniosek dłużnika.

3) Wniosek o umorzenie należności złożony przez dłużnika powinien być należycie uzasadniony.

4) W przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w § 1 pkt 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

5) Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę i należności ubocznych w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

6) Umorzenie należności w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a - d niniejszego załącznika nie stanowi pomocy de minimis.

§ 2.

1. ODRACZANIE I ROZKŁADANIE NA RATY

1) W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi organ uprawniony może na wniosek dłużnika, odroczyć termin zapłaty całości lub części należności pieniężnej lub rozłożyć płatność na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela.

2) Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty - nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do terminu zapłaty.

3) Jeżeli dłużnik nie spłaci należności w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat - pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również odsetkami, o których mowa w § 2 pkt 2.

4) Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż rok.

5) Okres spłaty zaległości rozłożonej na raty nie powinien być dłuższy niż 36 miesięcy, a wuzasadnionych przypadkach - w ocenie udzielającego ulgi - może być dłuższy.

6) Odroczenie terminu zapłaty należności lub rozłożenie na raty może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika.

§ 3.

1. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Uprawniony organ lub osoba może uchylić swoją decyzję, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których umorzono w całości albo w części lub odroczono albo rozłożono na raty termin płatności, okazały się fałszywe bądź, że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, albo że dłużnik wprowadził organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00