Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 2334

Uchwała nr XXX/221/14 Rady Gminy Kobiór

z dnia 27 marca 2014r.

w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013r. poz. 1399), art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 594 - ze zm.), oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 nr 197, poz. 1172 zw zm.)

Rada Gminy
uchwala:

§ 1.

Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Kobiór i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę, za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 2.

1. Przedsiębiorca odbierający odpady, zobowiązany jest do odbioru odpadów komunalnych zgromadzonych przez właściciela nieruchomości w pojemnikach lub workach, z częstotliwością określoną w „Regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie gminy Kobiór”.

2. Wielkość pojemników na odpady zmieszane dla posesji „zamieszkałych” oraz ilość worków LDPE do segregacji, do przekazania w chwili złożenia „deklaracji” („pakiet startowy”), ustala Regulamin:

1) dla nieruchomości zamieszkałej przez 1 - 2 osoby :

a) zmieszanych odpadów komunalnych - jeden pojemnik o pojemności 0,12 m3 (120 l)

b) odpadów odbieranych w sposób selektywny:

- 1 worek 120 l z folii LDPE makulatura,

- 2 worki 120 l z foli LDPE tworzywa sztuczne,

- 1 worek 120 l z foli LDPE na szkło,

- 5 worków 120 l z foli LDPE, a w okresie od 1 grudnia do 31 marca 60l, na odpady zielone ulegające biodegradacji,

2) dla nieruchomości zamieszkałej przez 3 - 6 osób :

a) zmieszanych odpadów komunalnych - jeden pojemnik o pojemności 0,24m3 (240 l)

b) odpadów odbieranych w sposób selektywny:

- 2 worki 120 l z folii LDPE makulatura,

- 2 worki 120 l z foli LDPE tworzywa sztuczne,

- 1 worek 120 l z foli LDPE na szkło,

- 5 worków 120 l z foli LDPE, a w okresie od 1 grudnia do 31 marca 60l, na odpady zielone ulegające biodegradacji,

3) dla nieruchomości zamieszkałej przez 7 - 10 osób:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - jeden pojemnik 0,24m3 ( 240 l ) i jeden pojemnik 0,12 m3 (120l ) lub jeden pojemnik o pojemności 360 l ,

b) odpadów odbieranych w sposób selektywny:

- 3 worki 120 l z folii LDPE makulatura,

- 3 worki 120 l z foli LDPE tworzywa sztuczne,

- 1 worek 120 l z foli LDPE na szkło,

- 5 worków 120 l z foli LDPE, a w okresie od 1 grudnia do 31 marca 60l, na odpady zielone ulegające biodegradacji,

4) dla nieruchomości, na której zamieszkuje powyżej 10 osób

a) zmieszanych odpadów komunalnych - dwa pojemniki 0,24m3 ( 240 l )

b) odpadów odbieranych w sposób selektywny:

- 3 worki 120 l z folii LDPE makulatura,

- 3 worki 120 l z foli LDPE tworzywa sztuczne,

- 1 worek 120 l z foli LDPE na szkło,

- 5 worków 120 l z foli LDPE, a w okresie od 1 grudnia do 31 marca 60l, na odpady zielone ulegające biodegradacji,

§ 3.

1. Przy odbieraniu odpadów segregowanych przez podmiot wyłoniony w drodze  przetargu, właścicielowi nieruchomości „zamieszkałej”  będą przekazywane kolejne worki do segregacji,  zgodnie z zasadą: "ilość przekazanych worków z odpadami  =  ilość worków nowych do gromadzenia odpadów,  lecz nie więcej niż 5 szt. dla  każdego  rodzaju odpadu".

2. W przypadku wystąpienia na danej nieruchomości, zapotrzebowania na większą ilość worków LDPE do segregacji odpadów, będzie je można nabyć odpłatnie, na zasadach określonych odrębną uchwałą.

3. W przypadku sezonowego zwiększonego zapotrzebowania pojemności na gromadzenie żużla paleniskowego, właściciel nieruchomości może  dostawić dodatkowy pojemnik PE-HD min. 120 l na odpady zmieszane (kolor :antracyt-grafit), spełniających wymagania normy EN-840. Dodatkowa ilość żużla w nich zgromadzona, będzie odebrana w ramach ustalonej opłaty na mieszkańca. Dodatkowy pojemnik będzie oznakowany przez Urząd Gminy po wcześniejszym zgłoszeniu. Pojemniki nie oznakowane, nie będą opróżniane. Nie będzie odbierany żużel w workach , niezależnie od ich rodzaju.

§ 4.

Ilość odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości „zamieszkałych” w zabudowie wielorodzinnej, uzależniona jest od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz przyjętego wskaźnika nagromadzenia, w wysokości 50 l na mieszkańca na miesiąc,

1. zmieszane odpady komunale, gromadzone będą w pojemnikach o pojemności 1100l (1,10m3)

2. odpady zbierane selektywnie, gromadzone będą pojemnikach specjalistycznych ustawionych w tzw. gniazdach, składających się z pojemnika: na makulaturę, tworzywa sztuczne i szkło, odpady biologiczne.

§ 5.

1. Ilość odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne , uzależniona jest od liczby pojemników wykazanych w deklaracji, jednak ich pojemność nie może być mniejsza niż ustalona na podstawie §7 pkt.2, uchwały w sprawie „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kobiór.”

2. Z nieruchomości, o których mowa w ust.1, odbierane będą odpady gromadzone w sposób selektywny        zgodnie z złożoną deklaracją , w systemie pojemnikowym.

3. Dopuszcza się gromadzenie odpadów selektywnie gromadzonych na posesjach „niezamieszkałych” w workach LDPE , pod warunkiem ich nabycia w systemie odpłatnym, w wyznaczonym przez Urząd Gminy, punkcie sprzedaży.

§ 6.

1. Odpady komunalne zmieszane, odbierane będą od właścicieli nieruchomości zamieszkałych:

1) dla budynków wielorodzinnych (więcej niż 4 mieszkania) - dwa razy w miesiącu

2) dla budynków jednorodzinnych( do 4 mieszkań)  - jeden raz w miesiącu.

2. Odpady komunalne zmieszane z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, odbierane będą od właścicieli nieruchomości raz w miesiącu.

3. Odpady zbierane w sposób selektywny: makulatura, tworzywa sztuczne, szkło, odbierane będą:

a) z nieruchomości zamieszkałych (domy jednorodzinne) - jeden raz w miesiącu,

b) z nieruchomości zamieszkałych (budynki wielorodzinne) - jeden z w miesiącu

c) z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne - jeden raz w miesiącu  lub dwa razy , jeśli właściciel nieruchomości w deklaracji  złoży oświadczenie o wniesieniu dodatkowej opłaty.

4. Częstotliwość odbioru odpadów komunalnych ulegających biodegradacji ustala się na dwa razy w miesiącu.

5. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowany będzie na w centralnej części gminy, a odbiór odpadów w nim zdeponowanych, realizowany będzie przez przedsiębiorstwo wyłonione w drodze przetargu, na zasadach określonych w umowie.

6. Do PSZOK można przekazywać nieodpłatnie odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, a w tym:

a) szkło budowlane i lustra,

b) metale, opakowania metalowe,

c) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, świetlówki,

d) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

e) zużyte baterie i akumulatory,

f) zużyte opony z samochodów osobowych i dostawczych,

g) przeterminowane lekarstwa,

h) tekstylia,

i) odpady budowlane rozbiórkowe,

j) chemikalia ( farby, lakiery, przeterminowane środki ochrony roślin )

k) opakowania wielomateriałowe,

l) inne odpady wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych (w tym styropian, papa odpadowa, wykładziny podłogowe, dywany, okładziny ścienne).

7. Odpady budowlane i rozbiórkowe wymienione w pkt.,lit. „i”, będą odbierane do ilości 1,10 m3 na mieszkanie (w budynkach wielolokalowych) i 1,10 m3 na daną nieruchomość (w zabudowie jednorodzinnej), w skali jednego roku. PSZOK ma obowiązek w ramach zryczałtowanej opłaty odebrać wyłącznie te odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót , nie wymagających pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia u starosty zamiaru prowadzenia robót budowlanych.

8. Odpady budowlane powstałe na posesjach w większych ilościach niż określonych w pkt.7, należy, transportować bezpośrednio do gminnej instalacji regionalnej na własny koszt. Informacji udzielać będzie Biuro Obsługi Klienta, prowadzone przez podmiot wyłoniony w drodze przetargu do odbioru odpadów komunalnych z terenu gminy. Należy przechowywać „kartę odpadu” przyjętego przez instalację regionalną do celów kontroli.

§ 7.

1. W celu wywiązania się z obowiązku gminy w zakresie osiągnięcia poziomu recyklingu i odzysku do ponownego użycia jak również w zakresie ograniczenia masy odpadów komunalnych  ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, zobowiązany jest do przekazania ich do gminnej instalacji regionalnej lub zastępczej.

2. Wykonanie powyższego obowiązku następuje poprzez zapewnienie przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów biodegradowalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, przeznaczonych do składowania, a także odpadów selektywnie odbieranych do regionalnej lub zastępczej instalacji zapewniającej zagospodarowanie odpadów w procesie mechaniczno - biologicznego przetwarzania, wyznaczonej w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Regionu 4

§ 8.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi.

§ 9.

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała Nr XXII/166/13 Rady Gminy Kobiór z dnia 7 marca 2013r., w sprawie w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie  odpadami komunalnymi ( Dz. Urz. Woj. Śl. z 2013r. poz. 3501 z późn. zm.)

§ 10.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

             

Przewodniczący Rady


Jerzy Mazur

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00