Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2016 poz. 5236

Uchwała nr XVII/153/2016 Rady Gminy Niechanowo

z dnia 23 sierpnia 2016r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gnieźnie - Rada Gminy Niechanowo uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwala się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Niechanowo.

§ 3. Traci moc Uchwała Nr XVI/164/2012 Rady Gminy Niechanowo z dnia 24 października 2012 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Załącznik do Uchwały Nr XVII/153/2016
Rady Gminy Niechanowo
z dnia 23 sierpnia 2016 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo

Rozdział I

Postanowienie ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo.

§ 2. Treść Regulaminu pozostaje w ścisłym związku z pojęciami zawartymi w ustawach:

1) z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach;

2) z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;

3) z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym;

4) z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;

5) z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

§ 3. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) gminnym punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych-należy przez to rozumieć punkt utworzony w celu przyjmowania rodzajów odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce;

2) punkcie gromadzenia odpadów komunalnych-należy przez to rozumieć wyznaczone przez właściciela nieruchomości miejsce gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie w zabudowie wielorodzinnej;

3) harmonogramie-należy przez to rozumieć plan odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Rozdział II

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 4. 1. Ustanawia się selektywne zbieranie oraz odbieranie lub przyjmowanie od właścicieli nieruchomości następujących rodzajów odpadów komunalnych:

1) szkło;

2) tworzywa sztuczne;

3) papier;

4) opakowania wielomateriałowe;

5) metal;

6) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji;

7) meble i inne odpady wielkogabarytowe;

8) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

9) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne;

10) przeterminowane leki i chemikalia;

11) zużyte baterie i akumulatory;

12) zużyte opony;

13) odpady zielone.

2. Odpady komunalne powstałe na terenie nieruchomości posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Niechanowo traktowane są jako odpady zmieszane.

3. Właściciel nieruchomości przekazuje selektywnie zebrane odpady komunalne określone w ust. 1 pkt 1-5 oraz odpady zmieszane, podmiotowi uprawnionemu do ich odbioru. Odpady wymienione w ust. 1 mogą być również przekazywane do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

§ 5. 1. . Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do utrzymania na jej terenie czystości, porządku oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego, wykonując obowiązki z odrębnych przepisów oraz poprzez:

1) wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w Rozdziale 3 oraz utrzymanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;

2) wyznaczenie na nieruchomości terenu na lokalizację pojemników do zbierania odpadów komunalnych, w miejscach niestanowiących utrudnienia dla osób trzecich, mieszkańców, użytkowników dróg, itp. oraz dostępnych dla korzystających z tych urządzeń i przedsiębiorcy uprawnionego do odbierania odpadów komunalnych;

3) zbieranie odpadów komunalnych powstających na nieruchomości w pojemnikach lub workach do tego celu przeznaczonych w sposób określony w Rozdziale 2 i 3;

4) utrzymywanie miejsc przeznaczonych na lokalizację pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w pkt 2 w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

2. . Właściciele nieruchomości zapewniają uprzątanie z części nieruchomości służących do użytku publicznego śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń poprzez ich usunięcie w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów oraz nieutrudniające spływu wód.

3. Wykonanie obowiązków wymienionych w ust. 2 powinno odbywać się systematycznie w miarę występujących potrzeb.

4. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub przy tych obiektach koszy na odpady i systematycznego ich opróżniania w sposób niedopuszczający do przepełnienia.

§ 6. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie nieruchomości nie służącej do użytku publicznego i tylko pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w zbiornikach bezodpływowych w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników wodnych lub ziemi.

2. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi, związane z bieżącą eksploatacją, mogą odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że są to naprawy drobne i doraźne gdy nie powodują uciążliwości dla osób trzecich i zanieczyszczenia środowiska, a powstające odpady będą gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach.

Rozdział III

Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości i drogach publicznych oraz warunki rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 7. 1. Na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych i terenach służących do użytku publicznego stosuje się następujące rodzaje pojemników, worków oraz koszy ulicznych, spełniających obowiązujące normy i przystosowane do obsługi przez specjalistyczne środki transportu odpadów komunalnych tj.:

1) worki na odpady z tworzywa sztucznego o pojemności 120 litrów;

2) pojemniki na odpady z metalu lub tworzywa sztucznego o pojemności od 120 litrów do 7000 litrów;

3) kosze uliczne na odpady o minimalnej pojemności 30 litrów.

2. W zabudowie wielorodzinnej pojemniki na odpady komunalne powinny być ustawione w punkcie gromadzenia odpadów komunalnych, na terenach administrowanych przez właściciela nieruchomości.

3. W przypadku braku możliwości ustawienia pojemników na terenie nieruchomości, dopuszcza się ich ustawienie na terenie należącym do innego właściciela, za jego zgodą.

4. Odpady komunalne należy gromadzić w pojemnikach i workach wyłącznie do tego celu przeznaczonych o pojemności określonej w ust. 1, uwzględniającej średnie normy wytwarzanych odpadów, tj.:

1) dla budynków mieszkalnych - 85 litrów na każdego mieszkańca, jednak co najmniej jeden pojemnik 120 litrów na każdą nieruchomość, odpady segregowane gromadzić w workach o pojemności 120 litrów;

3) dla żłobków i przedszkoli oraz szkół wszelkiego typu - 3 litry na każde dziecko, ucznia i pracownika;

4) dla obiektów użyteczności publicznej - 120 litrów na każdych 10 pracowników;

5) dla lokali handlowych - 50 litrów na każde 10 m2 powierzchni użytkowej lokalu, jednak co najmniej jeden pojemnik 120 litrów na każdy lokal;

6) dla lokali gastronomicznych - 20 litrów na jedno siedzące miejsce konsumpcyjne;

7) dla ulicznych punktów szybkiej konsumpcji - co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 litrów;

8) dla zakładów produkcyjnych, rzemieślniczych i usługowych- w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych - pojemnik 120 litrów na każdych 10 pracowników;

9) dla szpitali, domów opieki, internatów, hoteli, pensjonatów oraz innych nieruchomości o podobnej funkcji - 20 litrów na jedno łóżko.

5. Jeżeli na terenie nieruchomości powstają także odpady inne niż komunalne, muszą być one gromadzone w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych. Zasady gospodarowania takimi odpadami określają odrębne przepisy

§ 8. 1. Tereny przeznaczone do użytku publicznego, w szczególności drogi publiczne, skwery, place zabaw, tereny sportowo - rekreacyjne oraz przystanki komunikacji miejskiej i podmiejskiej, właściciel nieruchomości zobowiązany jest wyposażyć w pojemniki lub kosze uliczne o pojemnościach, określonych w § 7 ust. 1.

2. Pojemniki usytuowane na terenach wymienionych w ust.1, powinny być wykonane z materiału niepalnego, a ich konstrukcja powinna umożliwiać łatwe opróżnianie. W przypadku dróg publicznych rozmieszczenie pojemników powinno być dokonywane z uwzględnieniem natężenia ruchu pieszego.

§ 9. 1. Pojemniki z odpadami komunalnymi udostępnione w celu opróżnienia, powinny być usytuowane w miejscu umożliwiającym bezpośredni dojazd pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów w wyznaczonym dniu, zgodnie z harmonogramem odbioru.

2. W przypadku braku miejsca umożliwiającego bezpośredni dojazd, o którym mowa w ust. 1, oraz w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi w zabudowie zagrodowej, pojemnik z odpadami komunalnymi powinien być umieszczony przed posesją, nie powodując utrudnień w ruchu pieszym i drogowym.

§ 10. 1. Utrzymywanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do obowiązków właściciela nieruchomości.

2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 należy realizować poprzez:

1) umieszczanie w pojemnikach o określonych kolorach wyłącznie odpadów do nich przeznaczonych;

2) poddawanie pojemników czyszczeniu co najmniej dwa razy w roku;

3) gromadzenie odpadów w pojemnikach w ilościach niepowodujących ich przeciążania i przepełnienia;

4) poddawanie pojemników okresowym przeglądom technicznym i wykonywanie ich napraw w miarę potrzeb.

§ 11. Właściciel nieruchomości, na terenie której w wyniku pielęgnacji zieleni powstają odpady zielone, oraz odpady biodegradowalne, zobowiązany jest do ich selektywnego zbierania. Z obowiązku zwolnieni są właściciele nieruchomości dokonujący kompostowania odpadów zielonych i biodegradowalnych we własnym zakresie i na własne potrzeby w przydomowych kompostownikach, w sposób niepowodujący uciążliwości dla otoczenia, w celu uzyskania kompostu.

§ 12. 1. . Odpady komunalne powstające na terenie nieruchomości powinny być zbierane w sposób selektywny, w pojemnikach odpowiadających wymaganiom określonym w niniejszym regulaminie. 2. Pojemniki i worki przeznaczone do selektywnego zbierania odpadów komunalnych określa się według następującej kolorystyki:

1) niebieski - z przeznaczeniem na papier;

2) zielony - z przeznaczeniem na szkło;

3) żółty - z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metal;

4) białym - na szkło bezbarwne i kolorowe;

5) brązowe - odpady zielone i biodegradowalne

§ 13. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest dostosować liczbę i pojemności pojemników do liczby mieszkańców/osób korzystających z tych pojemników, średniej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych określonej w § 7 ust.4 oraz częstotliwości ich odbierania.

Rozdział IV

Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 14. Właściciele nieruchomości zobowiązani są:

1) do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zgodnie z harmonogramem, w sposób gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości;

2) udostępnić pojemniki i worki z odpadami komunalnymi na czas odbioru odpadów poprzez ich wystawienie w miejsce umożliwiające swobodny dostęp dla pracowników przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, z zastrzeżeniem zapisów §9.

§ 15. 1. Pozbywanie się zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości po segregacji odpadów powinno odbywać się nie rzadziej niż:

1) z zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej - co dwa tygodnie,

2) z zabudowy wielorodzinnej - co dwa tygodnie.

2. Pozbywanie się segregowanych odpadów komunalnych powinno odbywać się nie rzadziej niż:

1) z zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej:

a) szkło, papier, tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe - raz w miesiąc,

b) odpady zielone w okresie od kwietnia do listopada - dwa razy w miesiącu,

2) zabudowa wielorodzinna - przynajmniej raz w miesiącu.

3. Przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony oraz odpady budowalne i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne można bezpłatnie oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów.

4. Meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będą odbierane dwa razy w roku w systemie "u źródła".

5. Zużyte baterie można również dostarczyć do pojemników rozmieszczonych w obiektach użyteczności publicznej, placówkach oświatowych i handlowych.

§ 16. Nieczystości ciekłe gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych muszą być usuwane z nieruchomości poprzez zlecenie usługi uprawnionemu przedsiębiorcy z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ścieków ze zbiornika wynikający z jego przepełnienia.

§ 17. Jeżeli na terenie nieruchomości powstają odpady pochodzące z działalności gospodarczej, to muszą być gromadzone w sposób wyodrębniony od odpadów komunalnych. Zasady ich usuwania określają odrębne przepisy. Obowiązek ten dotyczy także nieczystości ciekłych pochodzących z działalności gospodarczej, z wyjątkiem ścieków bytowych.

Rozdział V

Inne wymagania wynikające z Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego

§ 18. Właściciele nieruchomości w ramach prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi dążą do zmniejszenia ilości wytworzonych odpadów komunalnych oraz prowadzenia selektywnego zbierania odpadów dla osiągnięcia założonych celów określonych w Planie Gospodarki Odpadami Województwa Wielkopolskiego

§ 19. Odebrane od właścicieli nieruchomości zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania należy kierować do instalacji regionalnej lub zastępczych wskazanych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego zlokalizowanych na obszarze Regionu VII.

Rozdział VI

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 20. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do takiego ich utrzymania, aby wyeliminować zagrożenie i uciążliwość w szczególności w zakresie agresywnych zachowań tych zwierząt, odoru i zanieczyszczeń, jakie mogą stwarzać te zwierzęta dla ludzi oraz miejsc użytku publicznego (np. ulice, chodniki, parki, zieleńce, piaskownice, obiekty użyteczności publicznej).

§ 21. 1. W miejscach publicznych psy muszą być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu z uwzględnieniem przypadków gdy ze względu na rasę psa, wiek, stan zdrowia, cechy anatomiczne zwierzęcia, byłoby to nie uzasadnione.

2. Zwalnianie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi w sytuacjach, kiedy zwierzę nie stwarza zagrożenia dla otoczenia, a właściciel sprawuje nad jego zachowaniem kontrolę.

§ 22. Osoba utrzymująca zwierzę domowe zobowiązana jest do natychmiastowego uprzątnięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę w miejscu publicznym, przy czym zanieczyszczenia winny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane lub do koszy ulicznych. Obowiązek ten nie dotyczy właścicieli oznakowanych psów przewodników i psów asystujących osób niepełnosprawnych.

§ 23. Utrzymujący zwierzęta egzotyczne w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są zabezpieczyć je przed ich samodzielnym wydostaniem się z pomieszczenia.

Rozdział VII

Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonej z produkcji rolniczej

§ 24. 1. Zabronione jest utrzymywanie zwierząt gospodarskich na terenach zajętych przez zwartą zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną oraz instytucje użyteczności publicznej, centra handlowe, hotele, strefy przemysłowe, ogrody działkowe, stanowiących w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego tereny wyłączone z produkcji rolniczej.

2. Na pozostałych terenach wyłączonych z produkcji rolnej dopuszcza się utrzymanie zwierząt gospodarskich jeśli właściciel zwierząt:

1) posiada budynki gospodarskie przeznaczone do chowu lub hodowli zwierząt spełniające wymogi określone w odrębnych przepisach;

2) zabezpieczy teren nieruchomości w sposób uniemożliwiający samowolne opuszczenie go przez te zwierzęta;

3) zapewni warunki, w których wytwarzane, podczas prowadzenia chowu lub hodowli nieczystości będą gromadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a ich usuwanie nie będzie powodować zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz gleby i wód;

4) ograniczy wszelką uciążliwość hodowli dla środowiska do obszaru nieruchomości, na której hodowla jest prowadzona;

5) przeprowadzać będzie deratyzację pomieszczeń, w których prowadzona jest hodowla zwierząt zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu

§ 25. Właściciel lub użytkownik zwierząt gospodarskich wykorzystywanych do wykonywania usług przewozowych i rekreacyjnych, zobowiązany jest do usuwania nieczystości pozostawionych przez te zwierzęta na terenach służących do użytku publicznego.

Rozdział VIII

Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania

§ 26. 1. Obszary, na których znajdują się obiekty wykorzystywane odpowiednio do przetwórstwa, przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych, gospodarki odpadami, altany śmietnikowe, podlegają obowiązkowej deratyzacji.

2. . Deratyzację na terenach wymienionych w ust. 1 należy przeprowadzać w terminach od 1 marca do 31 marca oraz od 1 października do 31 października, a także każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni

3. Na obszarach, na których nie wyznacza się obowiązkowej deratyzacji, deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni.


Uzasadnienie

W dniu 1 lutego 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87). Ustawa wprowadziła m.in. w art. 6r ust. 3b zapis dopuszczający zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej; w przypadku gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być rzadsza.

Ponadto, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87), dalej zwanej ustawą zmieniającą, dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 250) zachowują moc na okres, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Z uwagi na powyższe podjęcie przedmiotowej uchwały jest konieczne i uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00