Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2016 poz. 4686

Uchwała nr XX/145/2016 Rady Gminy Skulsk

z dnia 28 czerwca 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skulsk

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016, poz. 250) art. 18 ust. 2 pkt 15, art 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art.42 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U.z 2016, poz.446 ze zm.) oraz po zaopiniowaniu przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie, Rada Gminy Skulsk uchwala, co następuje:

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU
NA TERENIE GMINY SKULSK

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

Uchwala się regulamin czystości i porządku na terenie Gminy Skulsk, zwany w dalszej części Regulaminem.

§ 2.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250) określa się szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Skulsk, w szczególności dotyczące:

1. Wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:

a) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, odpadów zielonych a także popiołów, żużli i pyłów z kotłów domowych.

b) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,

c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

2. Rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:

a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,

b) liczby osób korzystających z tych pojemników;

3. Częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

4. Innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;

5. Obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;

6. Wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;

7. Wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

Rozdział 2.
WYMAGANIA W ZAKRESIE UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI

§ 3.

1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości poprzez:

1) wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Pojemniki muszą być zgodne normą SN/EN-840 i posiadać atest PZH. Ponadto dla łatwiejszej identyfikacji pojemnik należy oznakować w sposób trwały adresem nieruchomości.

2) selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów:

a) przeterminowanych leków,

b) zużytych baterii i akumulatorów,

c) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

d) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

e) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

f) zużytych opon,

g) odpadów zielonych,

h) papieru i tektury,

i) opakowań ze szkła,

j) tworzywa sztucznego typu PET,

k) tworzywa sztucznego typu plastik przemysłowo-gospodarczy,

l) metali, ł) chemikaliów,

m) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,

n) odpadów wielomateriałowych,

o) popiołów, żużli i pyłów z kotłów domowych.

3) zbieranie odpadów nie podlegających selekcji do pojemników na odpady zmieszane;

4) przekazywanie przedsiębiorcy odbierającemu odpady, odpadów zebranych selektywnie i pozostałych zmieszanych w terminach wyznaczonych harmonogramem dostarczanym właścicielom nieruchomości;

5) zagwarantowanie bezkolizyjnego dojazdu do miejsca odbierania odpadów,

6) utrzymanie w stanie czystości pojemników i miejsc gromadzenia odpadów komunalnych,

7) uprzątanie poprzez zamiatanie, zbieranie, grabienie, zmywanie, itp., zanieczyszczeń z powierzchni nieruchomości i utrzymanie ich należytego stanu sanitarno - higienicznego z części nieruchomości służących do użytku publicznego.

§ 4.

Ustala się następujące zasady w zakresie prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych:

1. Prowadzenie selektywnego zbierania powstających w gospodarstwach domowych: papieru i tektury (w tym opakowań, gazet, czasopism, itd.), tworzywa sztuczne typu PET, opakowania ze szkła, opakowania wielomateriałowe, metali, tworzyw sztucznych, przeterminowanych leków, chemikaliów (farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, itd.), popioły, żużle i pyły z kotłów domowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlano-remontowych i rozbiórkowych, zużytych opon, jest obowiązkowa we wszystkich rodzajach zabudowy.

2. Opróżnione opakowania (pozbawione zawartości resztek pokarmów, napojów, kosmetyków, środków czystości) należy, jeśli rodzaj materiału na to pozwala, trwale zgnieść przed złożeniem do worka.

3. Selektywnie zebrane odpady przekazywane są przedsiębiorcy w workach, które należy szczelnie zamknąć.

4. Odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe, muszą zostać załadowane do odpowiedniego pojemnika przeznaczonego na tego typu odpady. Właściciel nieruchomości/ dysponujący lokalem ma obowiązek odpowiednio wcześniej zamówić taki pojemnik u przedsiębiorcy odbierającego odpady, który z kolei ma obowiązek podstawić go w terminie 48 godzin.

5. Przeterminowane leki należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazać je do specjalistycznych pojemników znajdujących się w aptekach i placówkach służby zdrowia.

6. Chemikalia, w szczególności farby, lakiery, środki ochrony roślin, zużyte opony należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych. Należy przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

7. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe należy wystawić przed teren nieruchomości, z której pochodzą (przy drodze publicznej) w sposób nieutrudniający ruchu pieszego i samochodowego. Ich odbiór będzie się odbywał 2 razy do roku w terminach podanych do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty lub przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

8. Zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać do specjalistycznych pojemników znajdujących się w szkołach i wybranych punktach handlowych lub przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

9. Prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, a także odpadów zielonych z ogrodów i parków jest obowiązkowe we wszystkich rodzajach zabudowy. Z tym, że w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej w sytuacji, gdy nieruchomość posiada powierzchnię minimum 700 m2 właściciele nieruchomości mogą korzystać z przydomowego kompostownika pod warunkiem, że jego wielkość pozwala, na co najmniej dwuletni okres przetrzymania w nim kompostowanego materiału przekładanego warstwą gleby i dojrzałego kompostu; właściciele pozostałych nieruchomości przekazują przedsiębiorcy odpady ulegające biodegradacji w workach koloru brązowego lub do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Dopuszcza się możliwość kompostowania odpadów zielonych na potrzeby własne na terenie nieruchomości, na których powstały, przy czym nie może to spowodować uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

10. Właściciel nieruchomości, aby móc prowadzić selektywną zbiórkę odpadów ulegających biodegradacji do własnego kompostownika, ma obowiązek zarejestrować go w gminie i podpisać zobowiązanie, że będzie realizował obowiązek w sposób zgodny z zasadami oraz wykorzystywał uzyskany materiał dla własnych potrzeb lub przekazywał do wykorzystania przedsiębiorcy.

11. Gmina może zorganizować zbiórkę wybranych odpadów w dodatkowych miejscach zbiórki. Informacje dotyczące lokalizacji miejsc zbierania odpadów oraz godzin ich funkcjonowania dostępne są na stronie internetowej gminy

12. Do pojemników i worków koloru niebieskiego przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru i tektury nie wolno wrzucać: opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem, kalki technicznej. Umieszczamy w nim takie odpady jak:

- gazety, książki, zeszyty,

- katalogi, prospekty, foldery,

- torby i worki papierowe,

- tekturę i kartony oraz opakowanie wykonane z tych surowców,

- wytłaczanki z masy papierowej itp.

13. Do pojemników i worków koloru białego przeznaczonych do selektywnej zbiórki szkła nie wolno wrzucać: ceramiki (porcelana, naczynia typu arco, talerze, doniczki), luster, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałościami zawartości, szkła budowlanego (szyby okienne, szkło zbrojone), szyb samochodowych. Umieszczamy w nim takie odpady jak:

- opakowania szklane bezbarwne i kolorowe tj. butelki, słoiki oraz inne wolne od zanieczyszczeń, całe i nie potłuczone.

14. Do pojemników i worków koloru żółtego przeznaczonych do selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych i metali nie można wrzucać: odpadów pochodzenia medycznego, mokrych folii, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych; metali łączonych z innymi materiałami, np. gumą. Umieszczamy w nim takie odpady jak:

- butelki typu PET,

- opakowania po chemii gospodarczej,

- opakowania wielomateriałowe (kartoniki po sokach, napojach, mleku, reklamówki, torby foliowe),

- odpady opakowaniowe metalowe,

- zakrętki od butelek, słoików.

15. Do przydomowych kompostowników, pojemników i worków koloru brązowego przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji nie można wrzucać odpadów innych aniżeli bioodpady i odpady zielone np. kamieni, popiołu, żużlu. W worku tym umieszczamy takie odpady jak:

- odpady kuchenne,

- liście, trawę, kwiaty,

- resztki roślin ciętych i doniczkowych,

- wióry z drewna i słomy.

§ 5.

1. Właściciele nieruchomości mają w szczególności obowiązek uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

2. Piasek zużyty do ograniczenia śliskości chodnika należy z niego usunąć niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

§ 6.

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dopuszczalne jest jedynie w przypadku, gdy mycie nie spowoduje zanieczyszczenia środowiska i odbywa się na terenie własnej posesji, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed spływem zużytej wody na tereny sąsiednich posesji lub na tereny publiczne.

§ 7.

Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

a) niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych,

b) iż powstające odpady są gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z przepisami ustawy;

c) iż naprawa pojazdów samochodowych nie stwarza uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Rozdział 3.
RODZAJE I MINIMALNE POJEMNOŚCI POJEMNIKÓW PRZEZNACZONYCH DO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI ORAZ NA DROGACH PUBLICZNYCH, WARUNKI ROZMIESZCZANIA TYCH POJEMNIKÓW I ICH UTRZYMANIA W ODPOWIEDNIM STANIE SANITARNYM, PORZĄDKOWYM I TECHNICZNYM

§ 8.

Określa się rodzaje i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych na terenie nieruchomości:

1. Przewiduje się następujące rodzaje pojemników do zbierania odpadów komunalnych na terenie gminy: a. kosze uliczne o pojemności od 35 do 70 litrów; b. pojemniki na odpady o pojemności od 110 do 1100 litrów, c. pojemniki na odpady o pojemności od 5000 do 10000 litrów, d. worki - pojemniki z tworzywa sztucznego oznaczone odpowiednimi kolorami w stosunku do każdego rodzaju odpadu selektywnie zbieranego o pojemności od 60 do 1500 litrów i inne znormalizowane; e. pojemniki (kontenery KP 5, KP 7, KP 10) o pojemności od 5 m3 do 10 m3. f. worki z folii LDPE.

2. Odpady komunalne należy gromadzić w workach, pojemnikach lub kontenerach o minimalnej pojemności, uwzględniającej następujące normy:

1) dla budynków mieszkalnych minimalna pojemność pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości:

a) niesegregowanych odpadów komunalnych (zmieszanych) 30 litrów na mieszkańca,jednak co najmniej jeden pojemnik 110 litrów na każdą nieruchomość;

b) segregowane odpady komunalne, co najmniej jeden worek na każdy rodzaj odpaduo pojemności od 60 do 120 litrów na każdą nieruchomość. Przy czym dla zabudowy wielolokalowej pojemniki oznaczone odpowiednimi kolorami w stosunku do każdego rodzaju odpadu selektywnie zbieranego o pojemności od 1,5 m3 do 3 m3,

2) dla budynków letniskowych i rekreacyjnych minimalna pojemność pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie nieruchomości:

a) niesegregowanych odpadów komunalnych (zmieszanych), co najmniej jeden pojemnik 110 litrów na każdą nieruchomość,

b) segregowane odpady komunalne, co najmniej jeden worek na każdy rodzaj odpadu o pojemności od 60 do 120 litrów na każdą nieruchomość;

3) dla niezabudowanych terenów rekreacyjnych, co najmniej jeden pojemnik 110 litrów na każdą działkę w okresie sezonu letniego.

4) dla szkół wszelkiego typu 3 litry na każdego ucznia i pracownika;

5) dla żłobków i przedszkoli 3 litry na każde dziecko i pracownika;

6) dla lokali handlowych 30 litrów na każde 10m2 powierzchni całkowitej, jednak co najmniej jeden pojemnik 110 litrów na lokal;

7) dla punktów handlowych poza lokalem 30 litrów na każdego zatrudnionego, jednak co najmniej jeden pojemnik 110 litrów na każdy punkt;

8) dla lokali gastronomicznych 10 litrów na jedno miejsce konsumpcyjne, jednak co najmniej jeden pojemnik 110 litrów

9) dla ulicznych punktów szybkiej konsumpcji, co najmniej jeden pojemnik 110 litrów;

10) dla zakładów rzemieślniczych, usługowych i produkcyjnych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych 10 litrów na każdego pracownika, jednak co najmniej jeden pojemnik 110 litrów;

11) dla hoteli, pensjonatów, domów opieki 20 litrów na jedno łóżko;

12) w przypadku lokali handlowych i gastronomicznych, dla zapewnienia czystości wymagane jest również ustawienie na zewnątrz poza lokalem, co najmniej jednego pojemnika na odpady o pojemności co najmniej 1 pojemnik 40 litrów.

§ 9.

Określa się rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów na terenach przeznaczonych do użytku publicznego:

1. na chodnikach, przystankach komunikacji publicznej, w parkach: a. kosze uliczne o pojemności od 35 do 75 litrów, b. odległość pomiędzy koszami rozstawionymi na chodnikach przy drogach publicznych i w parkach nie może przekraczać 200 m;

§ 10.

Ustala się standardy utrzymania pojemników i miejsc zbierania i gromadzenia odpadów przed ich odebraniem przez przedsiębiorcę w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym:

1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymywać pojemniki w stanie czystości zarówno zewnętrznej jak i wewnątrz. 2 Właściciel nieruchomości ma obowiązek okresowego dezynfekowania pojemników na odpady.

3. Pojemnik nie powinien być uszkodzony lub pozbawiony, np. pokrywy.

4. Miejsca gromadzenia odpadów należy utrzymywać w stanie czystości.

5. Zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gruzu, gorącego popiołu, żużli, szlamów, substancji toksycznych, żrących, wybuchowych, oraz odpadów innych aniżeli komunalne.

§ 11.

Określa się rodzaje i pojemność worków przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów przez właścicieli nieruchomości i dysponujących lokalami:

1. Pojemność worków winna wynosić od 60 litrów do 120 litrów. Przy czym dla zabudowy wielolokalowej pojemniki oznaczone odpowiednimi kolorami w stosunku do każdego rodzaju odpadu selektywnie zbieranego o pojemności od 1,5 m3 do 3 m3.

2. Do selektywnego gromadzenia odpadów należy stosować worki lub pojemniki o następujących ujednoliconych kolorach: a.NIEBIESKI z przeznaczeniem na papier i tekturę, b. ŻÓŁTY z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne typu PET, opakowania wielomateriałowe i metale, c.BIAŁY z przeznaczeniem na odpady szklane, d.BRĄZOWY z przeznaczeniem na odpady ulegające biodegradacji.

3. Gmina zapewnia właścicielom nieruchomości, prowadzącym selektywną zbiórkę odpadów, dostęp do worków w wymaganych kolorach poprzez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne.

Rozdział 4.
CZĘSTOTLIWOŚCI I SPOSOBU POZBYWANIA SIĘ ODPADÓW KOMUNALNYCH I NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH Z TERENU NIERUCHOMOŚCI ORAZ Z TERENÓW PRZEZNACZONYCH DO UŻYTKU PUBLICZNEGO

§ 12.

1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2. Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich umieszczenie w odpowiednich pojemnikach, a następnie odebranie ich przez przedsiębiorcę odbierającego odpady.

3. Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie do godz. 700 poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd lub umożliwić dostęp do altanki śmietnikowej. W przypadku braku możliwości dojazdu, właściciel przedmiotowej nieruchomości zobowiązany jest do dostarczenia worków, pojemników do drogi publicznej. Niewystawienie ich w wyznaczonym terminie skutkuje nieodebraniem odpadów.

§ 13.

Właściciel nieruchomości, na której prowadzona jest działalność handlowa, usługowa, gastronomiczna lub inna działalność gospodarcza, zobowiązany jest do:

1. Bieżącego sprzątania terenu nieruchomości, w szczególności niezwłocznie po zakończeniu działalności w danym dniu.

2. Skutecznym zapobieganiu zanieczyszczaniu terenów przyległych odpadami powstającymi w wyniku funkcjonowania działalności gospodarczej.

§ 14.

1. Właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy obowiązani są do pozbywania się niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z terenu nieruchomości, co najmniej 1 raz na miesiąc.

2. Właściciele nieruchomości prowadzący gastronomiczną lub hotelarską działalność gospodarczą lub działalność użyteczności publicznej obowiązani są do pozbywania się niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z terenu nieruchomości co najmniej 1 raz na miesiąc.

3. Właściciele działek rekreacyjnych/letniskowych niezabudowanych obowiązani są do pozbywania się niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z terenu nieruchomości, co najmniej 1 raz na miesiąc w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada każdego roku.

§ 15.

1. Właściciele nieruchomości, obowiązani są do pozbywania się z terenu nieruchomości segregowanych odpadów komunalnych, takich jak: opakowania ze szkła, tworzywa sztuczne typu PET, odpady wielomateriałowe co najmniej 1 raz w miesiącu.

2. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się z terenu nieruchomości biodegradowalnych odpadów komunalnych w tym odpadów zielonych, co najmniej dwa razy na miesiac w okresie od 1 kwietnia do 31 października oraz raz w miesiącu w okresie
od 1 listopada do 31 marca.

3. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się z terenu nieruchomości segregowanych odpadów komunalnych, takich jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, papieru i tektury, tworzyw sztucznych typu plastik przemysłowo-gospodarczy, metali, co najmniej 2 razy do roku w terminach podanych do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty lub przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

4. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów niebezpiecznych, co najmniej 2 razy do roku w terminach podanych do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty bądź na bieżąco w punkcie selektywnej zbiórki odpadów.

5. Odbiór selektywnie gromadzonych popiołów, żuzli i pyłów z kotłów domowych odbywa się z następujacą czestotliwością:

1) w miesiącach maj - sierpień - 1 raz w miesiącu czerwcu i 1 raz miesiącu sierpniu

2) w miesiącach wrzesień - kwiecień - 1 raz w miesiącu.

§ 16.

1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2. Częstotliwość opróżniania z osadów ściekowych zbiorników oczyszczalni przydomowych wynika z ich instrukcji eksploatacji.

§ 17.

Do zbierania okresowo zwiększonej ilości odpadów komunalnych, oprócz typowych pojemników i kontenerów, mogą być używane odpowiednio oznaczone worki z tworzyw sztucznych, odpłatnie udostępnione przez przedsiębiorcę odbierającego odpady, który odbiera odpady na mocy umowy podpisanej z gminą, albo z którym właściciel nieruchomości, zawarł umowę na odbiór odpadów komunalnych. Worki muszą spełniać następujące wymagania:

- minimalna pojemność 110 l, koloru czarnego, o wytrzymałości nie mniejszej niż dla tworzywa LDPE o grubości minimum 0,06 mm,

- oznaczone trwale i czytelnie nazwą, numerem telefonu przedsiębiorcy odbierającego odpady.

§ 18.

W okresie letnim, właściciele nieruchomości, na terenach których prowadzona jest działalność wiążąca się z okresowym przebywaniem osób (wynajem pokojów itp.) zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w dodatkowe pojemniki na odpady.

Rozdział 5.
INNE WYMAGANIA WYNIKAJĄCE

Z WOJEWÓDZKIEGO PLANU GOSPODARKI ODPADAMI

§ 19.

1. Powstające w gospodarstwach domowych odpady ulegające biodegradacji powinny być w pierwszej kolejności wykorzystywane przez mieszkańców we własnym zakresie, np. poprzez kompostowanie w przydomowych kompostownikach.

2. Odpady ulegające biodegradacji powinny być zbierane w sposób selektywny, co pozwala na pozyskanie surowca odpowiedniej czystości.

3. Odpady ulegające biodegradacji typu komunalnego mogą być wspólnie zagospodarowywane z odpadami biodegradowalnymi z przemysłu oraz rolnictwa.

4. Właściciele nieruchomości zobowiązani są podejmować działania zmierzające do zmniejszania ilości odpadów w szczególności poprzez:

1) minimalizowanie używania jednorazowych toreb (opakowań) z tworzyw nie ulegających biodegradacji.

2) rozważenie ponownego wykorzystania, naprawy lub odnowienia produktu.

§ 20.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych obowiązane są rejestrować masę odbieranych poszczególnych rodzajów segregowanych odpadów komunalnych odbieranych od poszczególnych właścicieli nieruchomości zbierających te odpady w sposób selektywny.

Rozdział 6.
OBOWIĄZKI OSÓB UTRZYMUJĄCYCH ZWIERZĘTA DOMOWE, MAJĄCYCH NA CELU OCHRONĘ PRZED ZAGROŻENIEM LUB UCIĄŻLIWOŚCIĄ DLA LUDZI ORAZ PRZED ZANIECZYSZCZENIEM TERENÓW PRZEZNACZONYCH DO WSPÓLNEGO UŻYTKU

§ 21.

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego, ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt.

§ 22.

1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości.

2. Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1) właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras dużych i olbrzymich bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny - na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe,

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu,
w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma
możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

3. Do obowiązków właścicieli w odniesieniu do wszystkich zwierząt domowych należy: a. stały i skuteczny dozór, b. nie wprowadzanie zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy itp., postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów - przewodników, c. nie wprowadzanie zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, kąpielisk oraz na tereny objęte zakazem na podstawie odrębnych przepisów; d. zwolnienie przez właściciela nieruchomości psów ze smyczy na terenie nieruchomości może mieć miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający samowolny dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem e. natychmiastowe usuwanie, przez właścicieli, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp..

§ 23.

Padlinę zwierząt domowych i gospodarskich należy usuwać niezwłocznie poprzez przekazanie jej firmie prowadzącej działalność w zakresie odbioru i utylizacji padłych zwierzą i ich części.

Rozdział 7.
WYMAGANIA ODNOŚNIE UTRZYMYWANIA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH NA TERENACH WYŁĄCZONYCH Z PRODUKCJI ROLNICZEJ

§ 24.

1. Dopuszcza się na terenach zabudowy jednorodzinnej, możliwość trzymania gołębi, pszczół, drobiu, królików, nutrii na potrzeby własne, jeśli nie stwarza to uciążliwości dla osób zamieszkujących sąsiednie nieruchomości oraz istnieją odpowiednio przystosowane pomieszczenia z wydzielonym wybiegiem, a także zachowane są przepisy sanitarne i weterynaryjne.

2. Dopuszcza się na terenach zabudowy jednorodzinnej możliwość trzymania innych zwierząt gospodarskich pod warunkiem, że jest to prowadzenie hodowli tych zwierząt na własne potrzeby i w ograniczonej ilości jeśli nie stwarza to uciążliwości dla osób zamieszkujących sąsiednie nieruchomości oraz istnieją odpowiednio przystosowane pomieszczenia z wydzielonym wybiegiem, a także zachowane są przepisy sanitarne i weterynaryjne, i trzymanie tych zwierząt nie jest w sprzeczności z innymi przepisami prawa.

3. Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z prawem,

2) nie dopuszczać do zanieczyszczenia terenu nieruchomości,

3) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak: hałas, odór.

4. Na terenie nieruchomości można utrzymać pszczoły pod warunkiem, że ule ustawione będą w odległości, co najmniej 10 m od granicy nieruchomości w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich. Ule co najmniej z trzech stron powinny posiadać ekran z zieleni o wysokości nie mniejszej niż 2 metry.

Rozdział 8.
OBSZARY PODLEGAJĄCE OBOWIĄZKOWEJ DERATYZACJI ORAZ TERMINY JEJ PRZEPROWADZANIA

§ 25.

Obszarem deratyzacji podlega obszar całej gminy z uwzglednieniem bydynków jednorodzinnych, oraz siesi kanalizacyjne znajdujące się na terenie Gminy Skulsk, co najmniej raz w roku w miesiącu październiku oraz na bieżąco w przypadku wystąpienia gryzoni.

§ 26.

Wójt Gminy będzie iniocjował działania, jak również będzie popierał inicjatywy mieszkańców mające na celu poprawę czystości i porządku oraz należytego stanu sanitarno - higienicznego i estetycznego gminy.

§ 27.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Skulsk.

§ 28.

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc:

1. Uchwała NR XLIII/361/2014 Rady Gminy Skulsk z dnia 31 stycznia 2014r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXII/276/2013 Rady Gminy Skulsk z dnia 26 lutego 2013 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skulsk (Dz. U.Woj. Wlkp. 2014, poz. 1291).

2. Uchwała Nr XXXII/276/2013 Rady Gminy Skulsk z dnia 26 lutego 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skulsk ( Dz.U. Woj. Wlkp. 2013, poz. 2346).

§ 29.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

DO UCHWAŁY NRXX/145/2016w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skulsk Rada Gminy Skulsk postanowiła dokonać zmian korygujących w regulaminie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynikających z nowych przepisów ustawowych. Wprowadzono między innymi do regulaminu zasady składowania i wywozu popiołów, żużli i pyłów z kotłów domowych. W większości dotychczasowych unormowań regulamin pozostał nie zmieniony. Z uwagi na fakt iż wprowadza się regulamin jako nową uchwałę należało uchylić dotychczasowe regulacje w tym zakresie.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00