Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2016 poz. 3428

Uchwała nr XX/136/2016 Rady Gminy Kwilcz

z dnia 17 maja 2016r.

w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kwilcz

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446) , art. 42 ust. 7 pkt 2 i 3 w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa:

1) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 ustawy - Karta Nauczyciela,

2) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz nauczycieli wspomagających z wykształceniem w zakresie pedagogiki specjalnej,

3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin.

§ 2. 1. Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze, obniża się z tego tytułu tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w ustawie - Karta Nauczyciela, o liczbę godzin stanowiącą różnicę między obowiązującym nauczyciela tygodniowym wymiarem zajęć, a wymiarem wynoszącym odpowiednio:

1) dla dyrektora przedszkola:

a) do 5 oddziałów - 10 godzin tygodniowo,

b) liczącego, co najmniej 6 oddziałów - 8 godzin tygodniowo,

2) dla wicedyrektora przedszkola - 12 godzin tygodniowo,

3) dla dyrektora szkoły (zespołu) każdego typu:

a) liczącej do 11 oddziałów - 6 godzin tygodniowo,

b) liczącej, co najmniej 12 oddziałów - 5 godzin tygodniowo,

4) dla wicedyrektora szkoły (zespołu) każdego typu - 9 godzin tygodniowo,

5) dla kierownika świetlicy szkolnej:

a) liczącej do 13 oddziałów - 12 godzin tygodniowo,

b) liczącej, co najmniej 14 oddziałów - 9 godzin tygodniowo.

2. Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, o którym mowa w ust. 1 dodatkowo obniża się lub zwalnia z jego realizacji, jeżeli:

1) możliwość taka wynika z liczby godzin określonej planem nauczania,

2) warunki funkcjonowania szkoły powodują znaczne zwiększenie zadań nauczyciela,

3) w szkole nie utworzono stanowiska wicedyrektora,

4) szkoła realizuje dodatkowe zadania zlecone przez organ prowadzący lub organ nadzoru pedagogicznego,

5) wystąpiły przypadki szczególne, uzasadnione względami zdrowotnymi nauczyciela.

3. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w ramach przesłanek określonych w ust. 2, następuje na podstawie pisemnego wniosku dyrektora szkoły lub przedszkola rozpatrzonego przez Wójta Gminy Kwilcz.

4. Obniżki tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć określone w ust. 1 lub na podstawie ust. 2 dotyczą także nauczyciela, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze i stosuje się odpowiednio:

1) od pierwszego dnia objęcia stanowiska - w stosunku do dyrektora, wicedyrektora i nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole,

2) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczycielowi powierzono pełnienie obowiązków kierowniczych w zastępstwie i przestaje stosować z końcem miesiąca, w którym nauczyciel przestał pełnić te obowiązki.

§ 3. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także nauczycieli wspomagających z wykształceniem w zakresie pedagogiki specjalnej wynosi 20 godzin.

§ 4. 1. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym lub niepełnym wymiarze, realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, ustala się proporcjonalnie do jego wymiaru etatu, przy czym uzyskany wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że wielkości wynoszące do 0,49 pomija się, a 0,50 i więcej podwyższa się do pełnej liczby, według wzoru:

Tow = Lgf : We

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

1) Tow - tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym lub niepełnym wymiarze,

2) Lgf - liczba godzin faktycznie realizowanych dla poszczególnych stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, obliczana według wzoru:

Lgf = x1 + x2 + … xn

gdzie:

x1, x2 … xn oznacza liczbę godzin realizowanych przez nauczyciela w ramach poszczególnych stanowisk przydzieloną nauczycielowi w arkuszu organizacji,

3) We - oznacza wymiar etatu wyliczony jako suma części etatów składowych realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów, obliczany na danych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, według wzoru:

We = (x1 : y1) + (x2 : y2) + (xn : yn)

gdzie:

x1, x2 … xn oznacza liczbę godzin realizowanych przez nauczyciela w ramach poszczególnych stanowisk przydzieloną nauczycielowi w arkuszu organizacji,

y1, y2 … yn oznacza tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin realizowany w ramach poszczególnych stanowisk.

2. Różnica między liczbą godzin faktycznie realizowanych (Lgf), a ustalonym zgodnie z ust. 1 tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin (Tow), stanowi godziny ponadwymiarowe nauczyciela.

3. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole w celu uzupełnienia obowiązkowego wymiaru zajęć ustala się według zasad określonych w ust. 1.

4. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pełniących funkcje kierownicze i nauczycieli pełniących te funkcje w zastępstwie, realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, ustala się według zasad określonych w ust. 1, z tym, że:

1) liczba godzin faktycznie realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów (części etatów składowych) nie może być mniejsza od ustalonej liczby godzin, o której mowa odpowiednio w §2 ust. 1 pkt od 1 do 5 lub liczby godzin ustalonej na podstawie §2 ust. 2 na danym stanowisku,

2) godziny realizowane powyżej liczby godzin, o których mowa w §2 ust. 1 pkt od 1 do 5 lub powyżej liczby godzin ustalonej na podstawie §2 ust. 2 dla danego stanowiska, stanowią godziny ponadwymiarowe nauczyciela.

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kwilcz.

§ 6. Traci moc uchwała nr XXVII/242/2002 Rady Gminy Kwilcz z dnia 25 lutego 2002 r. w sprawie ustalenia obowiązkowego wymiaru zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkołach (przedszkolach) prowadzonych przez Gminę Kwilcz.

§ 7. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.

Przewodniczący Rady Gminy


Grzegorz Korpik


Uzasadnienie

do uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest gmina Kwilcz.

Zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela rada gminy otrzymała upoważnienie do określenia, między innymi:

- zasad udzielania i rozmiaru obniżek w odniesieniu do dyrektora i wicedyrektora szkoły, a także nauczyciela pełniącego inne stanowisko kierownicze w szkole,

- tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin,

- tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz nauczycieli wspomagających z wykształceniem zakresie pedagogiki specjalnej.

Powierzenie nauczycielowi funkcji kierowniczej wiąże się niewątpliwie ze zwiększeniem zakresu jego obowiązków. W celu umożliwienia nauczycielowi realizacji dodatkowych zadań wynikających z zajmowanego stanowiska kierowniczego konieczne jest ograniczenie wobec niego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

W odniesieniu do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, uchwała porządkuje sposób wyliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nauczycieli, którym przydzielono godziny w ramach różnych wymiarów poprzez określenie odpowiedniego wzoru.

Przykłady w odniesieniu do nauczycieli pełnozatrudnionych i realizujących zajęcia z różnych wymiarów:

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 20 godz., w tym 9 godz. wg pensum 18-godzinnego i 11 godz. wg pensum 22-godzinnego to 9/18 + 11/22 = 0,5 + 0,5 = 1,00 etat, więc tygodniowy wymiar godzin wynosi 20 godzin (20/1 = 20); brak godzin ponadwymiarowych.

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 19 godz., w tym 15 godz. z pensum 18-godzinnego i 4 godz. z pensum 26-godzinnego, to 15/18 + 4/26 = 0,83+0,15= 0,98 ~ 1 etat, więc tygodniowy wymiar godzin wynosi 19 godzin (19/0,98 = 19,38~ 1); brak godzin ponadwymiarowych.

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 27 godz., w tym 6 godz. wg pensum 18-godzinngo i 21 godz. wg pensum 26-godzinnego, to 6/18 + 21/26 = 0,33 + 0,81 = 1,14 etatu. Tow = 27/1,14 = 23,68, co po zaokrągleniu daje 24 godziny. Liczba godzin ponadwymiarowych, to 27 - 24 = 3.

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 25 godz., w tym 15 godz. wg pensum18-godzinnego i 10 godz. wg pensum 30-godzinnego, to 15/18 + 10/30 = 0,83 + 0,33 = 1,16 etatu. Tow = 25/1,16 = 21,55, co po zaokrągleniu daje 22 godziny. Liczba godzin ponadwymiarowych, to 25 - 22 = 3.

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 21 godz., w tym 18 godz. wg pensum18-godzinnego i 3 godz. wg pensum 26-godzinnego, to 18/18 + 3/26 = 1 + 0,12 = 1,12 etatu. Tow = 21/1,12 = 18,75, co po zaokrągleniu daje 19 godzin. Liczba godzin ponadwymiarowych, to 21 - 19 = 2.

Uchwała ustala również sposób wyliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli niepełnozatrudnionych, którym przydzielono godziny zajęć z różnych wymiarów (dotychczasowa uchwała nie zawierała regulacji w tym zakresie).

Przykłady:

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 15 godz., w tym 9 godz. wg pensum 18-godzinnego i 6 godz. wg pensum 26-godzinnego to 9/18 + 6/26 = 0,50 + 0,23 = 0,73 etatu, więc tygodniowy wymiar godzin wynosi: 15/0,73 = 20,55 - zaokrąglając do pełnych godzin = 21 godzin (nauczyciel powinien być zatrudniony na 15/21).

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 20 godz., w tym 7 godz. wg pensum 18-godzinnego i 13 godz. wg pensum 30-godzinnego to 7/18 + 13/30 = 0,39 + 0,43 = 0,82 etatu, więc tygodniowy wymiar godzin wynosi: 20/0,82 = 24,39 - zaokrąglając do pełnych godzin = 24 godziny (nauczyciel powinien być zatrudniony na 20/24).

- Gdy nauczyciel realizuje łącznie 18 godz., w tym 9 godz. wg pensum 18-godzinnego i 9 godz. wg pensum 22-godzinnego to 9/18 + 9/22 = 0,50 + 0,41 = 0,91 etatu, więc tygodniowy wymiar godzin wynosi: 18/0,91 = 19,78 - zaokrąglając do pełnych godzin = 20 godzin (nauczyciel powinien być zatrudniony na 18/20).

Uchwała ustala również tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin nauczycieli pełniących funkcje kierownicze i nauczycieli pełniących te funkcje w zastępstwie realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym wymiarze (dotychczasowa uchwała nie zawierała regulacji w tym zakresie).

Przykłady:

- Nauczyciel na stanowisku kierowniczym (wicedyrektor), realizuje 7 godzin z j. polskiego i 3 godziny zajęć w świetlicy szkolnej. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustalony na podstawie § 2 wynosi 9 godzin.

Wymiar etatu nauczyciela wynosi zatem: We = 7/18 + 3/26 = 0,39 + 0,12 = 0,51. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin: Tow = 10/0,51 = 19,60 - zaokrąglając do pełnych godzin 20. Nauczyciel realizuje 1 nadgodzinę: 10 - 9 = 1 i korzysta ze zniżki godzin wynoszącej 11 godzin (20-9 = 11)

- Nauczyciel na stanowisku kierowniczym (dyrektor szkoły powyżej 12 oddziałów), realizuje 5 godzin z j. polskiego i 1 godzinę zajęć z logopedii. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustalony na podstawie § 2 wynosi 5 godzin.

Wymiar etatu nauczyciela wynosi zatem: We = 5/18 + 1/20 = 0,28 + 0,05 = 0,33. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin: Tow = 6/0,33 = 18,18 - zaokrąglając do pełnych godzin 18. Nauczyciel realizuje 1 nadgodzinę: 6 - 5 = 1, a zniżka godzin, to 13 godzin (18-5 = 13).

- Nauczyciel na stanowisku kierowniczym (kierownik świetlicy powyżej 12 oddziałów), realizuje 6 godzin w świetlicy i 5 godziny zajęć w oddziale przedszkolnym dzieci 5. letnich. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin ustalony na podstawie § 2 wynosi 9 godzin.

Wymiar etatu nauczyciela wynosi zatem: We = 6/26 + 5/25 = 0,23 + 0,20 = 0,43

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin: Tow = 11/0,43 = 25,58 - zaokrąglając do pełnych godzin 26. Nauczyciel realizuje 2 nadgodziny: 11 - 9 = 2 i korzysta ze zniżki godzin wynoszącej 17 godzin (26-9 = 17).

W zakresie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz innych specjalistów zatrudnionych do prowadzenia zajęć specjalistycznych, uchwała nie wprowadza żadnych zmian w stosunku do obowiązujących regulacji.

Uchwała została zaopiniowana przez związki zawodowe.

Wójt Gminy


Stanisław Mannek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00