Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2015 poz. 5978

Uchwała nr XV/55/2015 Rady Gminy Bralin

z dnia 15 października 2015r.

w sprawie: określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczone przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie, a także szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. 2015 r., poz. 1515) oraz art. 17 ust. 1 pkt 11, art. 50 ust. 1 - 3 i 6, art. 96 poz. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.) Rada Gminy Bralin uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała reguluje szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z zakresu zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym, świadczone przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie, a także szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania.

§ 2. 1. Pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przyznaje się osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.

2. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

§ 3. 1. Usługi opiekuńcze świadczone przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie obejmują zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych w szczególności:

1) czynności gospodarcze w tym: zakup artykułów spożywczych, przygotowanie posiłku (śniadanie, obiad, kolacja) lub dostarczenie, utrzymanie w czystości sprzętu gospodarstwa domowego, sanitarnego i pomieszczenia, w którym podopieczny przebywa, a także pranie odzieży, palenie w piecu, przynoszenie opału;

2) czynności pielęgnacyjne zlecone przez lekarza w tym: karmienie, mycie, ubieranie, zmiana bielizny osobistej, pościelowej, przesłanie łóżka, pomoc w załatwieniu potrzeb fizjologicznych, zapobieganie odleżynom i odparzeniom;

3) pomoc w zakresie rozwiązywania problemów zdrowotnych i umożliwienie lub pośredniczenie w kontakcie ze służbą zdrowia;

4) załatwienie spraw urzędowych, w tym opłacenie rachunków, wypełnienie druków, pisanie podań;

5) zapewnienie, w miarę możliwości kontaktu z otoczeniem przy realizacji zadań w pkt. 3 i 4;

6) zakup podstawowych artykułów spożywczych oraz artykułów gospodarstwa domowego, pomoc przy sporządzaniu listy zakupów, informowanie o cenach towarów, towarzyszenie podczas robienia zakupów;

7) organizowanie spacerów, podtrzymywanie kontaktów ze środowiskiem;

8) inne czynności nie wymienione w pkt. 1 - 7, a związane ze sprawowaniem opieki.

2. Zakres specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie obejmuje usługi dostosowane do szczegółowych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, wykonywane przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

§ 4. 1. Pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych przyznawana jest w drodze decyzji administracyjnej określającej rodzaj i zakres usług, ze wskazaniem miejsca ich świadczenia oraz wysokości odpłatności za jedna godzinę usługi.

2. Przyznawanie pomocy określonej w § 2 ust. 1 i 2 winno być poprzedzone wywiadem środowiskowym oraz zebraniem niezbędnych dokumentów uzasadniających konieczność przyznania takiej pomocy.

§ 5. 1. Usługi opiekuńcze lub usługi specjalistyczne mogą być świadczone nieodpłatnie, odpłatnie lub częściowo odpłatnie.

2. Usługi opiekuńcze lub usługi specjalistyczne przysługują nieodpłatnie tym osobom, których dochód osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.

§ 6. 1. Osoby nie spełniające warunków, o których mowa w § 5, ponoszą odpłatność za każdą godzinę świadczonych im usług opiekuńczych lub usług specjalistycznych, stosownie do wskaźników odpłatności określonych w poniższej tabeli:

% udział osoby samotnej w stosunku do kryterium dochodowego art. 8 ust.1

% odpłatność za usługi

dla osoby samotnej

dla osoby w rodzinie

100 %

0 %

0 %

101 % - 120 %

10 %

15 %

121 % - 160 %

20 %

25 %

161 % - 180 %

30 %

35 %

181 % - 200 %

40 %

45 %

powyżej 200 %

50 %

55 %

2. Koszt jednej roboczogodziny usługi opiekuńczej i specjalistycznej usługi opiekuńczej ustala się w wysokości 10,00 zł.

§ 7. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, osoba zainteresowana może być na jej wniosek lub wniosek przedstawiciela prawnego, członka rodziny lub pracownika socjalnego, częściowo lub całkowicie zwolniona na czas określony z ponoszenia odpłatności za wykonanie usługi opiekuńczej i specjalistycznej usługi opiekuńczej ze względu na:

1) korzystanie z co najmniej dwóch rodzajów usług;

2) konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej i placówce leczniczo - rehabilitacyjnej;

3) konieczność sprawowania opieki nad więcej niż jedną osobą w rodzinie wymagającą pomocy w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych;

4) poniesione straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

5) poniesione przez usługobiorcę udokumentowane wydatki związane z chorobą rodziny lub śmiercią w rodzinie;

6) wystąpienie innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.

2. Osoby, którym świadczenia opiekuńcze przyznano pod warunkiem ponoszenia części lub całości kosztów, zobowiązane są wpłacić obciążającą ich kwotę w terminie do 5 - go dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi bezpośrednio na rachunek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bralinie.

3. Okres, za jaki odpłatność może być obniżona lub usługobiorca może być zwolniony z ponoszenia odpłatności za świadczone usługi określa Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bralinie biorąc pod uwagę udokumentowaną sytuację usługobiorcy i wniosek pracownika socjalnego.

4. Okres, o którym mowa nie może być jednorazowo dłuższy niż 12 miesięcy.

§ 8. Traci moc Uchwała Nr XXV/105/04 Rady Gminy Bralin z dnia 06.12.2004 r. w sprawie: określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych z zaburzeniami psychicznymi.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bralin i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bralinie.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zadań wysłanych gminy o charakterze obowiązkowym należy: organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, w miejscu zamieszkania, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

W myśl art. 50 ust. 6 Rady Gminy, określa w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Przedstawiona uchwała zawiera w sobie wszystkie warunki zawarte w art. 50 ust 6 ustawy o pomocy społecznej co umożliwi osobom potrzebującym uzyskanie w/w formy pomocy.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00