Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4439

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN-I.4131.1.349.2014.5 Wojewody Wielkopolskiego

z dnia 1 sierpnia 2014r.

orzekające nieważność uchwały Nr XLVII/624/14 Rady Miasta Piły z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie miejscowego planu agospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie ulic dr Franciszka Witaszka i ul. 14 lutego

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594)

orzekam

nieważność uchwały Nr XLVII/624/14 Rady Miasta Piły z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie ulic                             dr Franciszka Witaszka i ul. 14 lutego - ze względu na istotne naruszenie prawa.

Uzasadnienie do Rozstrzygnięcia nadzorczego Nr KN-I.4131.1.349.2014.5
Wojewody Wielkopolskiego
z dnia 1 sierpnia 2014 r.

Uchwała Nr XLVII/624/14 Rady Miasta Piły z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Piły w rejonie ulic dr Franciszka Witaszka i ul. 14 lutego (dalej zwana uchwałą) została doręczona organowi nadzoru w dniu 4 lipca 2014 r.

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.) w planie miejscowym określa się obowiązkowo zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, maksymalną i minimalną intensywność zabudowy jako wskaźnik powierzchni całkowitej zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej, maksymalną wysokość zabudowy, minimalną liczbę miejsc do parkowania i sposób ich realizacji oraz linie zabudowy i gabaryty obiektów. Ww. przepis został wprowadzony ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2010 r. Nr 130, poz. 871) i wszedł w życie z dniem 21 października 2010 r.

Ze względu na fakt, że przedmiotowy plan został wywołany uchwałą Rady Miasta Piły nr XXXVI/465/13 z dnia 27 sierpnia 2013 r., zastosowanie dla niego mają przepisy wprowadzone cytowaną ustawą o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przepisem wykonawczym dla ww. przepisu ustawy jest § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr 164, poz. 1587), zgodnie z którym „ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu powinny zawierać w szczególności określenia linii zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działku lub terenu, w tym udziału powierzchni biologicznie czynnej, a także gabarytów i wysokości projektowanej zabudowy oraz geometrii dachu”.

Zgodnie z § 7 pkt 1 uchwały, na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej, oznaczonych symbolem „MWu”, dopuszczono lokalizację budynków mieszkalnych wielorodzinnych, mieszkalnych wielorodzinnych z usługami, usługowych, gospodarczych i garażowych, nie ustalając zarazem maksymalnej wysokości zabudowy dla budynków garażowych, czym naruszono cytowane przepisy art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy oraz § 4 pkt 6 rozporządzenia.

Obowiązek zawarcia w planie zagadnień określonych w art. 15 ust. 2 ustawy, a więc m. in. parametrów zabudowy jest uzależniony od warunków faktycznych panujących w terenie. Oznacza to, że plan miejscowy musi zawierać ustalenia, o których mowa we wskazanym przepisie, jeżeli w terenie powstają okoliczności faktyczne uzasadniające dokonanie takich ustaleń. Dopuszczenie w przedmiotowym planie ww. rodzajów zabudowy rodzi więc obowiązek ustalenia dla każdego z nich parametrów określonych w art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawy, w tym maksymalnej wysokości zabudowy.

W § 4 ust. 1 pkt 6, § 7 pkt 10, § 8 pkt 2 lit. d i § 11 pkt 2 uchwały, ustalono jako obowiązujące oznaczenie graficzne oraz nakazano usytuowanie „ogólnodostępnego ciągu pieszego”, zgodnie z oznaczeniem na rysunku.

Stwierdzić należy, że wprowadzenie do planu miejscowego ustaleń określających ciąg pieszy jako „ogólnodostępny”, stanowi niedopuszczalną ingerencję w prawo własności oraz przekroczenie dopuszczalnych ustaleń planu miejscowego, określonych w art. 15 ustawy. Jego przekroczenie stoi w sprzeczności z celem uchwalania planów, określonym w przepisach art. 4 ust. 1 i art. 14 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tymi przepisami ustalenia planu powinny ograniczać się do ustalenia przeznaczenia terenu, rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz określenia sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu. Nadmieniam, że kwestie związane z uzyskaniem dostępu do terenu regulują odrębne przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

Ponadto zwracam uwagę na fakt, iż pomimo ustalenia w ww. przepisach uchwały, że ogólnodostępny ciąg pieszy stanowi obowiązujące ustalenie planu miejscowego i nałożenia na właścicieli nieruchomości obowiązku jego usytuowania zgodnie z rysunkiem planu nie został on wydzielony liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie:

Niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego.

Wicewojewoda Wielkopolski


Przemysław Pacia

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00