Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4363

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN-I.4131.1.302.2014.19 Wojewody Wielkopolskiego

z dnia 1 sierpnia 2014r.

orzekające nieważność uchwały Nr XLI/422/2014 Rady Miasta i Gminy Margonin z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli i udzielania obniżek w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto i Gminę Margonin

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym
(j.t.Dz.U. z 2013 roku poz. 594 ze zm.)

orzeka

nieważność uchwały Nr XLI/422/2014 Rady Miasta i Gminy Margonin z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli i udzielania obniżek w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto i Gminę Margonin , ze względu na istotne naruszenie prawa.

Uzasadnienie do Rozstrzygnięcia nadzorczego Nr KN-I.4131.1.302.2014.19
Wojewody Wielkopolskiego
z dnia 1 sierpnia 2014 r.

Uchwałę Nr XLI/422/2014 Rady Miasta i Gminy Margonin z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie określenia zasad rozliczania tygodniowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli i udzielania obniżek w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto i Gminę Margonin, doręczono Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 9 lipca 2014r.

Jako podstawę prawną uchwały powołano art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j.Dz.U. z 2013 roku poz. 594 ze zm.), art. 42 ust. 7 oraz art. 91 d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014r. poz.191) i art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych ( j.t. Dz.U. z 2011r. Nr 197 poz. 1172 ze zm.)

Dokonując oceny zgodności z prawem przedmiotowej uchwały organ nadzoru stwierdził, co następuje:

Delegacja ustawowa do podjęcia przedmiotowej uchwały zawarta jest w art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela stosownie, do którego organ prowadzący szkołę lub placówkę określa:

1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;

2) zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;

3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych(j.t.Dz.U.2014r. poz.167 ) związki zawodowe współuczestniczą w tworzeniu korzystnych warunków pracy, bytu i wypoczynku.

Stosownie do art. 19 ust. 1- 3 ustawy o związkach zawodowych:

1. Organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych", ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Nie dotyczy to założeń projektu budżetu państwa oraz projektu ustawy budżetowej, których opiniowanie regulują odrębne przepisy.

2. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. Skrócenie terminu wymaga szczególnego uzasadnienia. Bieg terminu na przedstawienie opinii liczy się od dnia następującego po dniu doręczenia założeń albo projektu wraz z pismem określającym termin przedstawienia opinii. Nieprzedstawienie opinii w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

21. 21. Założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego przekazują również na odpowiedni adres elektroniczny wskazany przez właściwy organ statutowy związku, nie później niż w dniu ich doręczenia na piśmie.

3. W razie odrzucenia w całości lub w części stanowiska związku, właściwy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego informuje o tym związek na piśmie, podając uzasadnienie swojego stanowiska. W razie rozbieżności stanowisk związek może przedstawić swoją opinię na posiedzeniu właściwej komisji sejmowej, senackiej lub samorządu terytorialnego.

Przedmiot regulacji zawarty w ww. uchwale Rady Miasta i Gminy Margonin objęty jest zadaniami związków zawodowych a w konsekwencji ich prawem do opiniowania projektu aktu prawa miejscowego, ponieważ taki charakter ma niniejsza uchwała.

Z pisma Burmistrza Miasta i Gminy Margonin z dnia 22 lipca 2014r. nr RMG.0711.6.2014 wynika, że projekt przedmiotowej uchwały nie został skierowany do zaopiniowania do właściwej organizacji związkowej i dlatego reprezentatywna organizacja związkowa, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, nie miała możliwości przedstawienia opinii w sprawie projektu ww. uchwały.

W ocenie organu nadzoru pominięcie związków zawodowych w procesie legislacyjnym dotyczącym aktu prawa miejscowego, którego przedmiot objęty jest zadaniami związków zawodowych, stanowi istotne naruszenie art. 19 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych.

Mechanizm opiniowania projektu aktu prawnego przez organizację związkową ma charakter obligatoryjny i stanowi element procedury wydania tego aktu. Naruszenie tej procedury stanowi istotne naruszenie prawa, skutkujące stwierdzeniem nieważności przedmiotowej uchwały.

Podobne stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 26 czerwca 2012r. sygn. akt IV SA/ Wr 729/11 i WSA w Warszawie w wyroku z dnia 22.04.2013r. sygn. akt II Sa/Wa 92/13.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone z powodu naruszenia prawa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego w terminie 30 dni od jego doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

WZ. Wojewody Wielkopolskiego

(-) Przemysław Pacia

Wicewojewoda Wielkopolski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00