Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4073

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN-I.4131.1.273.2014.19 Wojewody Wielkopolskiego

z dnia 7 lipca 2014r.

orzekające nieważność uchwały Nr XLV/465/14 Rady Gminy Złotów z dnia 29 maja 2014r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Złotów w obrębie ewidencyjnym wsi Nowy Dwór i Dzierzążenko dla instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym
(j.t.Dz.U. z 2013 r. poz.594 ze zm.)

orzeka

nieważność uchwały Nr XLV/465/14 Rady Gminy Złotów z dnia 29 maja 2014r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Złotów w obrębie ewidencyjnym wsi Nowy Dwór i Dzierzążenko dla instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ze względu na istotne naruszenie prawa.

Uzasadnienie do Rozstrzygnięcia nadzorczego Nr KN-I.4131.1.273.2014.19
Wojewody Wielkopolskiego
z dnia 7 lipca 2014 r.

Uchwałę Nr XLV/465/14 Rady Gminy Złotów z dnia 29 maja 2014r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Złotów w obrębie ewidencyjnym wsi Nowy Dwór i Dzierzążenko dla instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, doręczono Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 9 czerwca 2014r.

Jako podstawę prawną uchwały powołano art.18 ust.2 pkt 5, art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (j.t.Dz.U. z 2013 r. poz.594 ze zm.) oraz art. 20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

( j.t.Dz.U. z 2012r. poz.647 ze zm.)

Dokonując oceny zgodności z prawem przedmiotowej uchwały organ nadzoru stwierdził, co następuje:

Po sprawdzeniu prawidłowości procesu planistycznego sporządzenia ww. planu organ nadzoru ocenił, że czynności wynikające z art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostały dokonane bez uchybień.

Stwierdzono naruszenie zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy - wójt sporządza projekt planu miejscowego, zawierający część tekstową i graficzną, zgodnie z zapisami studium. Ponadto zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium.

Stwierdzono niezgodność planu miejscowego z powyższymi przepisami, w związku z naruszeniem ustaleń studium odnoszących się do terenu objętego planem.              Zgodnie z ustaleniami studium teren oznaczony w planie symbolem „01.P/EF”, stanowi częściowo element osnowy ekologicznej gminy - „gleby klas pozostałych” i „płaty ekologiczne” oraz częściowo w niewielkim zakresie obszar lokalizacji farm wiatrowych i nieużytki.

W planie natomiast, zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 4 lit. a oraz § 10 ust. 1 uchwały, teren oznaczony tym symbolem przeznaczono pod teren produkcji elektroenergetycznej - park fotowoltaiczny.

Należy podkreślić, że jedynymi terenami, na których studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Złotów w myśl art. 10 ust. 2a ww.ustawy, dopuszcza realizację urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW są obszary lokalizacji farm wiatrowych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że dopuszczenie realizacji parku fotowoltaicznego o dopuszczalnej mocy do 80 MW na terenach stanowiących w studium element osnowy ekologicznej, nieużytków i lokalizacji farm wiatrowych w związku z ustaleniem w planie miejscowym przeznaczenia terenu niezgodnego, a w tym przypadku również i sprzecznego z kierunkami zagospodarowania przestrzennego wyznaczonymi w studium, stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Wymienione wyżej wady uchwały w sposób istotny naruszają wskazane przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a charakter naruszeń prawa skutkuje koniecznością orzeczenia nieważności całości przedmiotowej uchwały.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone z powodu naruszenia prawa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego w terminie 30 dni od jego doręczenia. Ewentualną skargę składa się w dwóch egzemplarzach.

WZ. Wojewody Wielkopolskiego

Przemyslaw Pacia

Wicewojewoda Wielkopolski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00