Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4071

Uchwała nr 12/652/2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

z dnia 11 czerwca 2014r.

stwierdzająca nieważność uchwały Nr XVI/54/2014 Zgromadzenia Związku Międzygminnego „OBRA” z dnia 13 maja 2014 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113 z późn. zm.) i art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu:

stwierdza nieważność

uchwały Nr XVI/54/2014 Zgromadzenia Związku Międzygminnego "OBRA" z dnia 13 maja 2014 r. zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso, z powodu naruszenia przepisu art. 6l ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391 z późn.zm.).

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą Zgromadzenie Związku Międzygminnego "OBRA", powołując się na przepisy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dokonało zmiany uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu na podstawie przepisów art. 61 § 1 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn.zm.) w związku z art. 91 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym zawiadomiła przedstawiciela Związku o wszczętym postępowaniu nadzorczym w odniesieniu do przedmiotowej uchwały. Termin rozpatrzenia sprawy został wyznaczony na dzień 11 czerwca 2014 r.

Rozpoznając sprawę na posiedzeniu Kolegium Izby ustaliło i zważyło, co następuje.

Kompetencję do podjęcia uchwały stanowi przepis art. 6l ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (Zgromadzenie Związku) "w drodze uchwały może zarządzić pobór opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso".

W postanowieniach § 2 pkt 1 Uchwały Zgromadzenie zdecydowało, iż:

"Wyznacza się na inkasentów poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi niżej wymienione osoby prawne:

1) Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Berzyna 6, 64-200 Wolsztyn;

2) Zakład Eksploatacji Urządzeń Komunalnych Sp. z o.o. ul. Zbąszyńska 15, 64-212 Siedlec;

3) Firma Handlowo-Usługowa Dominik Zając Błotnica, ul. Szkolna 46, 64-234 Przemęt".

Kolegium Izby wskazuje, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest daniną publiczną, do której stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej. W postanowieniach Uchwały Zgromadzenie wyznaczając inkasentów poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wskazało obszaru, na którym dany inkasent jest uprawniony do poboru tej opłaty. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 stycznia 2008 roku (sygn. akt II FSK 1526/06) wskazał, że "podatnik ma prawo do tego, aby po zapoznaniu się z należycie ogłoszonym aktem prawa miejscowego wiedzieć kto jest uprawniony do pobierania od niego podatku. Więź podatnik - inkasent wymaga także wyraźnego podania w uchwale obszaru działania inkasenta, aby nie było wątpliwości, że inkasent dla obszaru jednego sołectwa nie ma prawa poboru podatków na terenie innego".

Ponadto w postanowieniach § 2 pkt 2 Uchwały Zgromadzenie zdecydowało, iż:

"Wynagrodzenie dla inkasentów wyznaczonych w § 1 ust. 2 jest zawarte w cenie złożonych ofert w przeprowadzonych postępowaniach przetargowych i jest ważne na czas obowiązywania zawartych umów."

Kolegium Izby wskazuje, iż zgodnie z powołanym w podstawie prawnej Uchwały przepisem art. 6l ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to właśnie Zgromadzenie ma obowiązek, wyznaczając inkasentów, określić wynagrodzenie dla nich za pobór opłaty - brak jest podstawy prawnej upoważniającej Zgromadzenie do przekazania swoich uprawnień na inny organ lub podmiot. Wskazany wyżej przepis prawa wymaga określenia "wysokości wynagrodzenia", a nie zasad lub trybu określania lub ustalania wynagrodzenia dla inkasentów.

Biorąc powyższe pod uwagę Kolegium Izby postanowiło, jak w sentencji uchwały.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty jego doręczenia za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

z up. Aniela Michalec
Przewodnicząca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu


Grażyna Wróblewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00