Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4070

Uchwała nr 12/650/2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

z dnia 11 czerwca 2014r.

stwierdzająca częściową nieważność postanowień § 2 ust. 2 uchwały Nr XLIX/419/2014 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wprowadzenia „Programu pomocy regionalnej udzielanej przedsiębiorcom inwestującym na terenie Gminy Krotoszyn”

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz.1113 z późn. zm. ) w związku z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu

stwierdza nieważność

postanowień § 2 ust. 2 uchwały Nr XLIX/419/2014 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wprowadzenia "Programu pomocy regionalnej udzielanej przedsiębiorcom inwestującym na terenie Gminy Krotoszyn" z uwagi na istotne naruszenie przepisu § 10 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. z 2008 r. Nr 146 poz. 927 ze zm.) .

Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą doręczoną tut. Izbie w dniu 19 maja 2014 r., Rada Miejska w Krotoszynie powołując się na przepisy art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2013 r., poz. 594 ze zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95 poz. 613 ze zm.) określiła szczegółowe warunki udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną dla przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Krotoszyn, do których mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu na podstawie art. 61 § 1 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 91 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zawiadomiła przedstawiciela Gminy o wszczęciu postępowania nadzorczego w odniesieniu do uchwały Nr XLIX/419/2014 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 15 maja 2014 r. z powodu istotnego naruszenia przepisów, wyznaczając termin rozpatrzenia sprawy na dzień 11 czerwca 2014 r.

Rozpoznając przedmiotowej uchwały w dniu 11 czerwca 2014 r., Kolegium Izby po zapoznaniu się z jej treścią ustaliło i zważyło, co następuje:

W § 1 badanej uchwały Rada Miejska postanowiła zwolnić od podatku od nieruchomości budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiące nowe inwestycje w wyniku, których utworzone zostaną nowe miejsca pracy związane z tą inwestycją, z wyłączeniem działalności handlowej, stacji paliw, działalności instytucji finansowych i bankowych oraz działalności w zakresie wynajmu lub dzierżawy nieruchomości na terenie Gminy Krotoszyn. W postanowieniu § 2 ust. 1, Rada określiła, iż "zwolnienie uzależnione jest od utworzenia, co najmniej 200 nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją i przysługuje na okres 5 lat z uwzględnieniem zasad określonych § 11 rozporządzenia".

Dalej w ust. 2 tegoż paragrafu postanowiono, iż" Wzrost zatrudnieniu polega na zatrudnieniu pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, umowy powinny zostać zawarte w ciągu 3 miesięcy od dnia zakończenia nowej inwestycji i utrzymanie stanu zatrudnienia przez okres trzech lat".

Samorząd terytorialny i jego organy działają na podstawie i w granicach prawa. Przepis art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stanowi, że do właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Podstawę prawną do udzielania przez radę gminy zwolnień od podatku od nieruchomości stanowi art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem, rada gminy, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe, niż określone w ust. 1 oraz w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, i niektórych ustaw.

Rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 20d ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 5 sierpnia 2008 r. (Dz. U Nr 146 poz. 927 ze zm.), Rada Ministrów określiła warunki udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną Zgodnie z § 10 ust. 1 w/w rozporządzenia, warunkiem udzielenia pomocy jest:

1) dokonanie, przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, zgłoszenia właściwemu organowi podatkowemu zamiaru korzystania z pomocy, w trybie i formie określonych uchwałą rady gminy, o której mowa w § 1 ust. 1, zwanego dalej "zgłoszeniem";

2) zobowiązanie się przedsiębiorcy do pokrycia co najmniej 25 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą ze środków własnych lub z zewnętrznych źródeł finansowania, przy czym przez środki własne lub pochodzące z zewnętrznych źródeł finansowania należy rozumieć środki, które nie zostały uzyskane przez przedsiębiorcę w związku ze wsparciem ze środków publicznych - w przypadku pomocy, o której mowa w § 5 pkt 1;

3) utrzymanie inwestycji w danym regionie przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia jej realizacji;

4) utworzenie nowych miejsc pracy w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji i utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnia z 12 miesięcy poprzedzających utworzenie miejsc pracy oraz utrzymanie nowo utworzonych miejsc pracy, w związku z którymi została udzielona pomoc, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia ich utworzenia - w przypadku pomocy, o której mowa w § 5 pkt 2.

Badaną uchwałą w § 2 ust. 2, Rada postanowiła , iż" wzrost zatrudnieniu polega na zatrudnieniu pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy , umowy powinny zostać zawarte w ciągu 3 miesięcy od dnia zakończenia nowej inwestycji (…). Postanowieniem tym Rada Miejska skróciła okres na utworzenie nowych miejsc pracy z 3 lat do zaledwie 3 miesięcy licząc od dnia zakończenia inwestycji. Tym samym Rada sformułowała, inne zdecydowanie bardziej rygorystyczne warunki udzielania zwolnienia w porównaniu do przepisów przytoczonego powyżej rozporządzenia (§10 ust. 1 pkt 4). W odmienny sposób aniżeli w rozporządzeniu, Rada zakreśliła również termin do utrzymania nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Zgodnie z § 2 ust. 2 utrzymanie stanu zatrudnienia w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy winien być utrzymany przez okres trzech lat. Natomiast zgodnie z warunkami wynikającymi z § 10 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, utrzymanie nowych miejsc pracy w związku z którymi udzielona została pomoc winno zostać utrzymane przez co najmniej 5 lat, a tylko w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia ich utworzenia.

Postanowienia uchwały Rady Miejskiej określające inne warunki udzielenia pomocy (zwolnienia) aniżeli określone w § 10 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 sierpnia 2008 roku w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną naruszają w sposób istotny w/w przepisy i stanowią podstawę do wyeliminowania wadliwych postanowień uchwały. Gdyby zamiarem prawodawcy było danie możliwości innego uregulowania powyższych kwestii, to odpowiednie regulacje zamieszczone były by rozporządzeniu tak jak np. uregulowania zamieszczone w § 11 ust. 3 rozporządzenia odnoszące się do możliwości skrócenia korzystania z pomocy.

Postanowienia aktów prawa miejscowego, a takim jest niewątpliwie przedmiotowa uchwała Rady nie mogą wykraczać poza granice kompetencji przysługujących organowi stanowiącemu, wynikających z określonych przepisów lub być z nimi sprzeczne. Przepisy prawa podatkowego należy interpretować ściśle, bowiem zwolnienie podatkowe stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania.

Wskazać także należy, iż do działalności organów w sferze zobowiązań publiczno-prawnych (np. podatków) nie stosuje się zasady "co nie jest zakazane jest dozwolone" lecz zasadę "dozwolone jest tylko to, co prawo wyraźnie przewiduje".

Biorąc pod uwagę powyższe Kolegium Izby postanowiło jak w sentencji.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

z up. Aniela Michalec
Przewodnicząca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu


Grażyna Wróblewska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00