Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 4037

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN-I.4131.1.254.2014.15 Wojewody Wielkopolskiego

z dnia 14 lipca 2014r.

orzekające nieważność § 2 uchwały Nr XLVIII/448/2014 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie powierzenia jednoosobowej spółce Gminy Miejskiej Koło pod nazwą „Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” niektórych zadań własnych gminy

Działając na podstawie art. 91 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.
U. z 2013 r., poz. 594, ze zm.)

orzekam

nieważność § 2 uchwały Nr XLVIII/448/2014 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 maja
2014 r. w sprawie powierzenia jednoosobowej spółce Gminy Miejskiej Koło pod nazwą „Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” niektórych zadań własnych gminy - ze względu na istotne naruszenie prawa.

Uzasadnienie do Rozstrzygnięcia nadzorczego Nr KN-I.4131.1.254.2014.15
Wojewody Wielkopolskiego
z dnia 14 lipca 2014 r.

Uchwałę podjęto na podstawie art. 6, art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013, poz. 594 ze zm.), art. 2 oraz
art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2011 r., Nr 45, poz. 236 ze zm.).

Uchwała Rady Miejskiej w Kole została doręczona Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu
6 czerwca 2014 r.

Dokonując oceny zgodności z prawem przedmiotowej uchwały, organ nadzoru stwierdził, co następuje :

Na sesji w dniu 20 maja 2014r. Rada Miejska w Kole podjęła uchwałę
w sprawie powierzenia jednoosobowej spółce Gminy Miejskiej Koło pod nazwą „Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” niektórych zadań własnych gminy. W toku badania legalności uchwały organ nadzoru stwierdził naruszenie art. 255 § 1 ustawy
z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.)
w związku z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.
U. z 2011 r., Nr 45, poz. 236 ze zm.), a także art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca
1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013, poz. 594 ze zm.).

W § 2 przedłożonej do oceny uchwały, Rada Miejska w Kole postanowiła, iż „do aktu założycielskiego Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy wprowadzić zapisy o objęciu zakresem działania Spółki zadań wymienionych w § 1 niniejszej uchwały” tj. zadań polegających na przebudowywaniu oraz bieżącym utrzymywaniu w należytym stanie technicznym urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych na terenie Gminy Miejskiej Koło. Obowiązek wykonania uchwały został nałożony przez Radę Miejską na Burmistrza Miasta Koło, w myśl § 3 uchwały.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kole, będący zakładem budżetowym Gminy Miejskiej Koło, na mocy uchwały nr XX/170/2012 Rady Miejskiej w Kole z dnia 25 kwietnia 2012 r. przekształcony został w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Konsekwencją owego przekształcenia jest konieczność stosowania wobec nowo powstałej spółki kapitałowej odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych.

Zgodnie z art. 255 § 1 k.s.h. zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. W przypadku spółki gminnej, jaką obecnie jest Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kole Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, funkcję zgromadzenia wspólników pełni Burmistrz Miasta Koło. Wynika to z normy wyrażonej w przepisie art. 12 ust. 4 ustawy o gospodarce komunalnej, zgodnie z którym „w jednoosobowych spółkach jednostek samorządu terytorialnego funkcję zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) pełnią organy wykonawcze tych jednostek samorządu terytorialnego”.

Jako podstawę prawną podjęcia badanej uchwały Rada Miejska w Kole przyjęła art. 18 ust.
2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym. W myśl ww. przepisu do wyłącznej właściwości rady gminy należy „stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy”. Oznacza to, iż rada gminy posiada kompetencje do podejmowania uchwał wyłącznie wtedy, gdy stanowią tak przepisy u.s.g. lub przepisy szczególne, zawarte
w innych aktach normatywnych o randze ustawowej.

Rada Miejska w Kole, podając podstawę prawną uchwały z dnia 28 maja 2014 r., nie wskazała przepisu, który upoważniałby ją do nałożenia na Burmistrza obowiązku wprowadzenia zmian do aktu założycielskiego spółki. Ograniczyła się jedynie do wskazania art. 2 ustawy
o gospodarce komunalnej, określającego formy prowadzenia przez jednostki samorządu terytorialnego gospodarki komunalnej oraz art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, na mocy którego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanawia o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej.

W świetle powyższych ustaleń stwierdzić należy, iż regulacja przyjęta w § 2 badanej uchwały nie znajduje podstawy prawnej w obowiązujących przepisach. Nie istnieje bowiem norma uprawniająca radę gminy do dokonywania zmian w akcie założycielskim gminnej spółki jak również norma pozwalająca na nałożenie na wójta obowiązku dokonania takich zmian. Podjęta uchwała
w sposób niedopuszczalny narusza kompetencje organu wykonawczego, zastrzeżone na jego rzecz na mocy ustaw. Ograniczanie swobody organu wykonawczego w tym zakresie poprzez nakładanie obowiązku dokonywania konkretnych działań lub chociażby w postaci przedstawienia mu wiążących wytycznych narusza prawo.

Podsumowując stwierdzić należy, iż podjęta przez Radę Miejską w Kole uchwała
Nr XLVIII/448/2014 z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie powierzenia jednoosobowej spółce Gminy Miejskiej Koło pod nazwą „Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością” niektórych zadań własnych gminy zawiera wadę prawną, która powoduje konieczność wydania niniejszego rozstrzygnięcia.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.

Pouczenie:

Rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone z powodu niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, w terminie 30 dni od dnia doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego.

Wojewoda Wielkopolski

(-) Piotr Florek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00