Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego rok 2014 poz. 3891

Uchwała nr XLII/309/2014 Rady Miejskiej w Rakoniewicach

z dnia 4 czerwca 2014r.

w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola, których organem prowadzącym jest Gmina Rakoniewice

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 8, art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz.594 ze zmianami), art. 5a ust. 2 pkt 1, art. 14 ust. 5 pkt 1 i 2, art. 14 ust. 5a ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) Rada Miejska w Rakoniewicach uchwala co następuje:

§ 1. 1. W publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Rakoniewice zapewnia się bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku.

2. Świadczenia, o których mowa w ust. 1 realizowane są w publicznych przedszkolach w czasie ustalonym przez dyrektora przedszkola.

3. Oprócz świadczeń wymienionych w ust. 1 jako świadczenia bezpłatne ustala się:

1) zajęcia religii,

2) zajęcia logopedyczne,

3) zajęcia rewalidacyjne.

4. W przypadku realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 3 czas, o którym mowa w ust. 1 i 2 wydłuża się odpowiednio.

5. Poza czasem wymienionym w ust.2 z uwzględnieniem ust. 3 i 4 świadczenia i usługi realizowane są odpłatnie.

§ 2. Świadczeniami odpłatnymi w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Rakoniewice są :

1. wyżywienie, w części odpowiadającej kosztom produktów żywnościowych wykorzystywanych do przygotowania posiłku;

2. zajęcia opiekuńczo - wychowawcze oraz dydaktyczne, realizowane po czasie określonym w § 1 ust. 1 i 3, na które składają się:

1) gry i zabawy edukacyjno-badawcze wspomagające prawidłowy rozwój intelektualny dzieci,

2) zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne rozwijające uzdolnienia artystyczne dzieci,

3) gry i zabawy ruchowe wspomagające rozwój fizyczny dziecka,

4) zajęcia relaksacyjne i terapeutyczne dla dzieci,

5) zajęcia wyrównawcze i kompensacyjne obejmujące wyrównywanie różnic edukacyjnych, czynności manualnych oraz sprawnościowych,

6) udział dzieci w realizacji programów autorskich opracowanych i realizowanych w placówce.

§ 3. Wysokość opłaty, o której mowa w § 2 ust. 1 ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

§ 4. 1. Ustala się odpłatność rodziców (prawnych opiekunów) dziecka za świadczenia, o których mowa w § 2 ust. 2 w wysokości 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka.

2. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) zwalnia się częściowo z ponoszenia opłaty określonej w ust. 1 w wysokości 50% za każde dziecko uczęszczające do przedszkola prowadzonego przez Gminę Rakoniewice z rodziny, która pozostaje pod stałą opieką Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakoniewicach, poprzez otrzymywanie zasiłku stałego. Podstawą częściowego zwolnienia z opłaty jest przedłożenie dyrektorowi oświadczenia o przyznaniu świadczenia OPS w Rakoniewicach.

3. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) zwalnia się częściowo z ponoszenia opłaty określonej w ust. 1 w wysokości 50% za każde dziecko uczęszczające do przedszkola z Gminy Rakoniewice, w przypadku gdy do przedszkola uczęszczać będzie drugie dziecko z jednej rodziny.

4. Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) zwalnia się trzecie i kolejne dziecko tej samej rodziny z ponoszenia opłaty określonej w ust. 1 uczęszczające do przedszkola prowadzonego przez Gminę Rakoniewice.

5. Miesięczna wysokość opłaty ustalona jest jako iloczyn: stawki godzinowej, o której mowa w ust. 1, deklarowanej przez rodziców (opiekunów prawnych) liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu z wyłączeniem zajęć określonych w § 1 ust. 1 i 3 oraz liczby dni pobytu dziecka w przedszkolu.

6. Opłata, o której mowa w ust. 6, podlega zaokrągleniu do pełnych złotych zgodnie z zasadami o rachunkowości.

7. Kwota, o której mowa w ust. 1 podlega waloryzacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 14 ust. 5b-5e ustawy o systemie oświaty.

§ 5. 1. Opłata, o której mowa w § 4 ust. 6 jest obowiązkowa i musi być uiszczona z góry do 12 dnia każdego miesiąca.

2. W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata, o której mowa w § 4 ust. 6, podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dziecko było nieobecne za każdy dzień absencji w miesiącu poprzednim.

§ 6. 1. Czas pobytu dziecka w przedszkolu, zasady korzystania z opieki przedszkolnej, zakres świadczeń udzielonych przez przedszkole oraz zasady pobierania opłat za świadczone usługi reguluje umowa zawarta pomiędzy dyrektorem przedszkola a rodzicami (prawnymi opiekunami).

§ 7. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Rakoniewic.

§ 8. Traci moc uchwała nr VIII/58/2011 Rady Miejskiej w Rakoniewicach z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie: ustalenia wysokości opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola, których organem prowadzącym jest Gmina Rakoniewice.

§ 9. Uchwala wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, z mocą obowiązującą od 1września 2014r.


Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty przedszkola prowadzą bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Opłaty za świadczenia wykraczające poza te ramy ustala zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty rada gminy w wysokości nie wyższej niż 1,00 zł. za godzinę.

Wobec powyższego w proponowanym projekcie uchwały:

sprecyzowano zakres usług wykraczających poza bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę;

ustalono opłatę za każdą godzinę korzystania przez dziecko z usług wykraczających poza bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wysokości 1,00 zł;

określono warunki częściowego oraz całkowitego zwolnienia z ponoszenia opłaty;

określono, w jaki sposób należy ustalić wysokość opłaty miesięcznej.

Do ustalenia opłaty za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych stosuje się przepisy art. 67a ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty ( Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), które określają, że warunki korzystania ze stołówki przedszkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.

Biorąc pod uwagę powyższe uważa się podjęcie Uchwały za zasadne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00