Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2016 poz. 3014

Uchwała Nr XVII/121/2016 Rady Gminy Świerzno

z dnia 30 czerwca 2016 r.

w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz.250) oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446) po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kamieniu Pomorskim, Rada Gminy Świerzno uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwala się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Świerzno.

§ 3. Traci moc uchwała nr XXIII/179/2013 Rady Gminy Świerzno z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r., poz.1285).

§ 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Świerzno i w poszczególnych sołectwach Gminy Świerzno.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Dariusz Mądrecki

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno.

Rozdział 1.
Przepisy ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno dotyczące:

1. wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:

a) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych,

b) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,

c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

2. Rodzaju i minimalnej pojemności pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:

a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,

b) liczby osób korzystających z tych urządzeń.

3. Częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

4. Innych wymagań wynikających z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

5. Obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu właściwą nad nimi opiekę, ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

6. Wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach.

7. Wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.


Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 2. 1. Właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami poprzez:

1) Wyposażenie nieruchomości w pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych, opisane w rozdziale III regulaminu.

2) Prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, z wydzieleniem następujących frakcji odpadów:

a) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych,

b) szkła,

c) papieru i tektury,

d) tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych;

e) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji;

f) przeterminowanych leków i chemikaliów,

g) zużytych baterii i akumulatorów,

h) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

i) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

j) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

k) zużytych opon.

3) Zastrzega się, że odpady komunalne zbierane selektywnie z nieruchomości zamieszkałych przekazanych do odbioru przedsiębiorcy nie mogą pochodzić z działalności gospodarczej i rolniczej.

4) Zbieranie odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich gromadzenie w odpowiednim rodzaju i pojemności pojemnika, wg warunków określonych w rozdziale III niniejszego Regulaminu.

5) Pojemniki lub worki na odpady komunalne, w które wyposażona jest nieruchomość powinny być dostosowane przez właścicieli nieruchomości do warunków (dotyczących wyboru materiałów wykonania pojemników/worków, oznakowania, gabarytów, możliwości technicznych odbioru i opróżnienia tych pojemników przez podmiot odbierający odpady) określonych przez Gminę oraz do warunków określonych w niniejszym Regulaminie.

6) Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości w sposób systematyczny.

7) Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zorganizowania na terenie swojej nieruchomości miejsca lokalizacji pojemników służących do gromadzenia i zbierania odpadów w sposób selektywny.

8) Wspólnoty mieszkaniowe zobowiązane są do zorganizowania wspólnego miejsca do zbierania odpadów komunalnych.

9) Właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępnić pojemniki i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, w dniu odbierania tych odpadów (wg określonego harmonogramu odbioru). Pojemniki/worki muszą być wystawione dla odbierającego odpady przy wejściu od strony ulicy poprzez wystawienie pojemnika poza teren nieruchomości, w miejscu umożliwiającym swobodny dojazd do nich, z zastrzeżeniem, że:

a) wystawione pojemniki/worki nie mogą być zlokalizowane dłużej niż 12 godzin poza terenem nieruchomości przed i po określonym w harmonogramie terminem odbioru odpadów,

b) wystawione pojemniki nie mogą powodować ograniczeń komunikacyjnych osobom trzecim

c) wystawione pojemniki i worki muszą być zabezpieczone przed wysypaniem, wyciekaniem, skaleczeniem i roznoszeniem przez zwierzęta.

10) W przypadku stwierdzenia przez podmiot odbierający odpady, mieszania odpadów zebranych selektywnie lub zanieczyszczenia ich innymi odpadami komunalnymi, będą one traktowane jako zmieszane odpady komunalne.

11) Obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach przeznaczonych do użytku publicznego należą do zarządzających tymi terenami.

§ 3. 1. Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników położonych bezpośrednio przy granicy służących do użytku publicznego, mają ustawowo obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń na całej jego długości.

2. Śnieg, lód, błoto lub inne zanieczyszczenia należy odgarnąć w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.

§ 4. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie
w miejscach dozwolonych, a więc:

a) na terenie nieruchomości nie służącej do użytku publicznego tylko pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w szczelnych zbiornikach bezodpływowych, w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzane bezpośrednio wodnych lub do ziemi,

b) na terenach służących do użytku publicznego tylko w miejscach do tego przygotowanych i specjalnie oznaczonych.

2. Zabrania się mycia pojazdów na nieruchomościach przeznaczonych do użytku publicznego i w zabudowie wielorodzinnej.

3. Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

a) niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych,

b) że naprawa pojazdów samochodowych dotyczy drobnych napraw oraz nie stwarza uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 5. 1. Rodzaje pojemników wykorzystywanych do zbiórki odpadów komunalnych określone zostaną przez Gminę i udostępnione na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w sposób zwyczajowo przyjęty.

2. Do zbierania komunalnych odpadów zmieszanych ustala się pojemniki/worki w jednolitym kolorze o odpowiednim oznaczeniu opisowym ze znakiem graficznym.

3. Ustala się następujące rodzaje pojemników/worków przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

a) pojemniki/worki niebieskie, w których zbierany jest papier i tektura (należy wrzucać gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki; papier szkolny, biurowy; kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania);

b) pojemniki/worki zielone, w których zbierane jest szkło bezbarwne i kolorowe (należy wrzucać butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach);

c) pojemniki/worki żółte, w których zbierane są tworzywa sztuczne, metale oraz opakowania wielomateriałowe (należy wrzucać puste, odkręcone i zgniecione opakowania plastikowe po napojach np. typu PET, puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach; plastikowe zakrętki; folia i torebki z tworzyw sztucznych puszki po napojach, konserwach; drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych np. zabawki, narzędzia, kartoniki po sokach i mleku);

d) pojemniki brązowe - odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady kuchenne ulegające biodegradacji oraz odpady zielone;

e) worki brązowe - odpady zielone;

4. Dopuszcza się spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki (liście oraz gałęzie drzew) 2 razy w roku w terminach: od 15 marca do 30 kwietnia i od 15 października do 30 listopada.

5. Dobór rodzaju pojemnika na odpady budowlane i rozbiórkowe zależny jest od potrzeb własnych właścicieli nieruchomości:

a) z wykorzystaniem pojemników udostępnianych przez przedsiębiorcę odbierającego tego typu odpady, na koszt właścicieli nieruchomości,

b) z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju pojemnika, wystarczającego do przekazania tego rodzaju odpadów do PSZOK-u w limitowanej ilości, określonej w załączniku nr 4 do niniejszego Regulaminu.

6. Ustala się prowadzenie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości Gminy Świerzno, z uwzględnieniem podziału na poszczególne nieruchomości:

a) nieruchomości zamieszkałe;

b) nieruchomości niezamieszkałe;

c) nieruchomości w części zamieszkałe i niezamieszkałe.

7. W przypadku nieruchomości zamieszkałych ilość i pojemność pojemnika należy dostosować do ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz częstotliwości odbioru danego rodzaju odpadów według Załącznika nr 1 do niniejszego Regulaminu.

8. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, należy dostosować pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych według załącznika nr 2 do niniejszego Regulaminu, uwzględniając następujące podstawy doboru pojemników, dla:

1) lokali handlowych - branża spożywcza, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 5 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

2) lokali handlowych - branża przemysłowa, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 3 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

3) obiektów oświaty, kultury, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 6 l na każdego pracownika, ucznia, dziecko;

4) urzędów, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 12 l na każdego pracownika;

5) podmiotów usługowych, produkcyjnych, rzemieślniczych, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 10 l na każdego pracownika oraz 5 l na każdego klienta;

6) obiektów zakwaterowania, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 6 l na każde miejsce noclegowe;

7) campingów, pól namiotowych, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 0,25 l na każdy m2 powierzchni przeznaczonej pod nocowanie;

8) ogródków działkowych, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 30 l na każdą pojedynczą działkę;

9) cmentarzy, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych - 0,3 l na każdy m2 powierzchni cmentarza;

9. W przypadku nieruchomości w części zamieszkałych i niezamieszkałych (tzw. "mieszanych") ilość i pojemność pojemników należy dostosować według załącznika nr 3 do niniejszego Regulaminu.

10. Dobór pojemności pojemnika na odpady budowlane i rozbiórkowe zależny jest od potrzeb własnych właścicieli nieruchomości:

a) z wykorzystaniem pojemników udostępnianych przez przedsiębiorcę odbierającego tego typu odpady, na koszt właścicieli nieruchomości,

b) dopuszcza się zagospodarowanie drobnego gruzu budowlanego do utwardzenia lub naprawy zniszczonych dróg o nawierzchni gruntowej po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem lub zarządcą drogi,

c) z wykorzystaniem pojemnika o odpowiedniej pojemności, wystarczającej do przekazania tego rodzaju odpadów do PSZOK-u w limitowanej ilości, określonej w załączniku nr 4 do niniejszego Regulaminu.

11. Do zbiórki odpadów komunalnych z terenów przeznaczonych do użytku publicznego służą trwałe kosze uliczne (betonowe, metalowe, z tworzyw sztucznych) o pojemności nie mniejszej niż 10 l i nie większej niż 50 l.

§ 6. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania pojemników, o których mowa w rozdziale III w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym (w szczególności poprzez stałą kontrolę ich szczelności), z zaleceniem przeprowadzenia ich dezynfekcji i dezynsekcji, co najmniej dwa razy w roku.

2. Wyklucza się gromadzenie w pojemnikach/workach przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów z:

a) papieru i tektury: kalki technicznej, prospektów, foliowanych;

b) szkła: ceramiki, luster, monitorów i lamp telewizyjnych, szyb samochodowych, szkła okiennego, stłuczki szklanej;

c) tworzyw sztucznych, metali oraz opakowań wielomateriałowych: tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego oraz mokrych folii, opakowań po olejach silnikowych i smarach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, puszek po farbach i lakierach, metali łączonych z innymi materiałami.

3. Odpady zielone (trawa, liście) z ogrodów i parków jeśli nie będą gromadzone w przydomowych kompostownikach, mogą być dostarczone przez mieszkańców nieodpłatnie do punktu PSZOK, gdzie zostanie wyznaczony w tym celu specjalny pojemnik.

4. Odpady ulegające biodegradacji, pochodzące z przyciętych lub ściętych krzewów i drzew będzie można przekazać przedsiębiorcy na zasadzie wcześniejszego jego powiadomienia i zamówienia stosownego pojemnika na koszt własny.

5. Warunki miejsc lokalizacji pojemników/worków służących do zbierania odpadów komunalnych muszą spełniać zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.)

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 7. 1. Ustala się następujące częstotliwości odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości:

1. W przypadku nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości niezamieszkałych częstotliwość odbioru:

a) zmieszanych odpadów komunalnych odbywa się co najmniej raz na 2 tygodnie bez względu na typ zabudowy;

b) odpadów zbieranych selektywnie odbywa się co najmniej raz na 2 tygodnie bez względu na typ zabudowy;

c) odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji na zgłoszenie według potrzeb;

d) odpadów zielonych na zgłoszenie według potrzeb;

e) cmentarzy co najmniej raz na 2 tygodnie, ewentualnie w miarę potrzeb;

2. Odbiór odpadów budowlanych i remontowych obywa się z częstotliwością dostosowaną do potrzeb właścicieli nieruchomości, do 3 dni roboczych od momentu zapełnienia pojemnika lub dnia zakończenia prac remontowo - budowlanych.

3. Właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów budowlanych i remontowych, w miejscu umożliwiającym odbierającemu te odpady swobodny dojazd do nich, z zastrzeżeniem, że wystawione pojemniki nie mogą powodować ograniczeń komunikacyjnych osobom trzecim.

4. Zbiórki objazdowe odpadów komunalnych - problemowych odbywać się będą minimum 2 razy w roku.

5. Odbiór odpadów powstałych w trakcie imprez masowych odbywać się będzie bezpośrednio po zakończeniu imprezy, do 12 godzin po jej zakończeniu.

§ 8. 1. Właściciele nieruchomości, którzy nie mają możliwości włączenia się do systemu sieci kanalizacyjnej, mają obowiązek wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnie ścieków, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

3. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z terenu nieruchomości na postawie umowy zawartej z podmiotem uprawnionym do wywozu nieczystości ciekłych, na zlecenie właścicieli.

Rozdział 5.
Wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 9. 1. Wymagania i zasady określone w niniejszym Regulaminie dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerzno dostosowane są do wymagań określonych w obowiązującym Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego.

2. Właściciele nieruchomości powinni kierować się zasadami zmierzającymi do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów w szczególności poprzez:

a) unikanie używania produktów nie nadających się do recyklingu i kompostowania;

b) kupowanie produktów zapakowanych w minimalną ilość opakowań;

c) kupowanie produktów w opakowaniach zwrotnych.

3. Gmina zobowiązuje się podejmować działania mające na celu:

a) zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych;

b) promocję minimalizacji powstania odpadów i ich preselekcji w gospodarstwach domowych;

c) upowszechnienie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

§ 10. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne zobowiązany jest do przekazania ich do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Słajsinie, określonej dla regionu CZG RXXI jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych wskazana w "Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2012-2017 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2018-2023" stanowiącego załącznik do Uchwały Nr XVI/218/12 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 29 czerwca 2012 r. w uchwalenia aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2012-2017 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2018-2023 oraz Uchwale Nr XVI/219/12 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2012-2017 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2018-2023.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 11. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego, ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt, a w szczególności:

2. W odniesieniu do psów:

a) poza obszarem własnej nieruchomości prowadzenie każdego psa na uwięzi;

b) zachowanie środków ostrożności, a mianowicie na terenie ogólnodostępnym prowadzenia psa na smyczy, a rasy psów uznanych za agresywne, oraz inne psy - wykazujące cechy agresywności lub swoim wyglądem i zachowaniem mogące stwarzać zagrożenie dla ludzi przebywających w otoczeniu - muszą mieć dodatkowo założony kaganiec;

3. Zwierzęta domowe a w szczególności psy i koty powinny być utrzymane tak, aby:

a) Nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi,

b) nie stanowiły uciążliwości dla osób trzecich,

c) nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do użytku publicznego,

d) nie zakłócały ciszy domowej, szczególnie w porze nocnej przez wycie, szczekanie albo inne głośne zachowanie.

4. Właściciele psów zobowiązani są:

a) zarejestrować psa w Urzędzie Gminy Świerzno,

b) poddawać obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie psy, które ukończyły 3 miesiące życia (raz do roku),

c) okazywać na żądanie władz sanitarnych, weterynaryjnych, policyjnych, zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu.

5. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 12. Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie gminy reguluje odrębna uchwała Rady Gminy w Świerznie w sprawie uchwalenia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Świerzno".

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 13. 1. Na obszarze Gminy Świerzno, na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej mogą być utrzymywane zwierzęta gospodarskie z zastrzeżeniem ust. 2, pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w niniejszym regulaminie oraz pod warunkiem, że działalność ta nie będzie powodowała uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości i będzie prowadzona zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach dotyczących prawa budowlanego, ochrony środowiska, ochrony zwierząt oraz z zachowaniem warunków higieniczno-sanitarnych.

2. Dopuszcza się hodowlę zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:

a) posiadania odpowiednich obiektów budowlanych przeznczonych do hodowli zwierząt gospodarskich,

b) ograniczenia uciążliwości hodowli zwierząt gospodarskich dla środowiska, w tym emisji będących jej skutkiem, do obszaru nieruchomości, na której jest prowadzona,

c) usytuowanie obiektów budowlanych do hodowli zwierząt gospodarskich zgodnie z obowiązującymi przepisami, gromadzenia i usuwania powstających w związku z hodowlą zwierząt gospodarskich odpadów i nieczystości.

3. Właściciel zwierząt gospodarskich wykorzystywanych do wykonania usług przewozowych i rekreacyjnych zobowiązany jest do usuwania nieczystości pozostałych przez te zwierzęta.

4. Przepędzanie zwierząt gospodarskich po drogach publicznych jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi oraz usuwania nieczystości pozostawionych przez te zwierzęta.

5. Dopuszcza się hodowlę pszczół na terenie nieruchomości.

6. Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10 m od uczęszczanej drogi publicznej, budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych, a także podwórza i ogrodu innego użytkownika.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 14. 1. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne, Wójt Gminy Świerzno określi, w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i termin jej przeprowadzenia.

2. Ustala się obowiązek przeprowadzenia powszechnej deratyzacji przynajmniej raz w roku na obszarach zwartej zabudowy mieszkaniowej, obiektach użyteczności publicznej oraz obiektach rolniczych położonych na terenie całej gminy.



Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XVII/121/2016
Rady Gminy Świerzno
z dnia 30 czerwca 2016 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XVII/121/2016
Rady Gminy Świerzno
z dnia 30 czerwca 2016 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XVII/121/2016
Rady Gminy Świerzno
z dnia 30 czerwca 2016 r.
Zalacznik3.pdf


Załącznik Nr 4 do Uchwały Nr XVII/121/2016
Rady Gminy Świerzno
z dnia 30 czerwca 2016 r.
Zalacznik4.pdf


Uzasadnienie

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250), która weszła w życie z dniem 1 lutego 2016 r. na Radę Gminy nałożony został obowiązek podjęcia nowych uchwał dotyczących systemu gospodarki odpadami na terenie gminy.

Podstawowym i wyjściowym aktem prawnym jest regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który jest aktem prawa miejscowego, a jego przestrzeganie jest obowiązkiem każdego mieszkańca.

Regulamin określa prawidłowości, które mają na celu kontrolowanie gospodarki odpadami na terenie gminy, a co za tym idzie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pod względem higienicznym i znacząco wpływają na poprawę estetyki środowiska i jakości życia mieszkańców. Regulamin określa wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości poprzez:

3wskazanie rodzajów i minimalnych pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych,

3warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,

3określenie częstotliwości i sposobów pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości,

3określenie obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe,

3określenie wymagań dotyczących utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz mając na względzie konieczność wdrożenia zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250) zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00