Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2015 poz. 1203

Uchwała Nr VI/80/15 Rady Miasta Szczecin

z dnia 24 marca 2015 r.

w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych na terenie Gminy Miasto Szczecin z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza, polegających na wymianie źródeł ciepła

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318) oraz art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, poz. 1238, z 2014 r. poz. 40, poz. 47) Rada Miasta Szczecin uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się " Zasady udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza, polegających na wymianie źródeł ciepła realizowanych w obrębie granic administracyjnych Gminy Miasto Szczecin i prowadzeniu prac termomodernizacyjnych , zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 2. Środki finansowe w budżecie Gminy Miasto Szczecin przeznaczone na udzielanie dotacji celowej, o której mowa w § 1 uchwały, pochodzić będą z dotacji udzielonej Gminie Miasto Szczecin przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach programu "Poprawa jakości powietrza Część 2) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii".

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Szczecin.

§ 4. Uchwała będzie obowiązywać w okresie obowiązywania rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352 z 24. 12.2013).

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Szczecin


Arkadiusz Marchewka


Załącznik do Uchwały Nr VI/80/15
Rady Miasta Szczecin
z dnia 24 marca 2015 r.

Zasady udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miasto Szczecin wraz ze
sposobem jej rozliczania i kontrolą wykonania, na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska, służących ochronie powietrza,
polegających na wymianie źródeł ciepła i prowadzeniu prac termomodernizacyjnych realizowanych w obrębie granic administracyjnych Gminy Miasto Szczecin.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Dotacje celowe, ze środków stanowiących dochód budżetu Gminy Miasto Szczecin, zwanej dalej Przekazującym Dotację, na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji
z zakresu ochrony środowiska służących ochronie powietrza polegających na wymianie źródeł ciepła i prowadzeniu prac termomodernizacyjnych realizowanych w obrębie granic administracyjnych Gminy Miasto Szczecin będą udzielane:

1) podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych, w szczególności:

a) osobom fizycznym,

b) wspólnotom mieszkaniowym,

2) jednostkom sektora finansów publicznych, będącym gminną osobą prawną,

3) przedsiębiorcom,

4) osobom prawnym,

zwanymi dalej Ostatecznymi Odbiorcami Korzyści,

2. Przekazujący Dotację przekaże środki finansowe (dotację celową) Ostatecznemu Odbiorcy Korzyści na realizację zadań w ramach programu "Poprawa jakości powietrza Część 2) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii" na podstawie zawartego Porozumienia o udzieleniu dotacji.

§ 2. 1. Zawarcie Porozumienia o udzieleniu dotacji uzależnione będzie od zabezpieczenia środków finansowych w budżecie Przekazującego Dotację na zadanie inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska w danym roku budżetowym.

2. Ostateczny Odbiorca Korzyści zobowiązany jest posiadać środki finansowe na realizację zadania odpowiadające jego wkładowi własnemu w wysokości określonej w Porozumieniu o udzieleniu dotacji.

§ 3. O udzielenie dotacji celowej może ubiegać się Ostateczny Odbiorca Korzyści mający tytuł prawny do nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja.


Rozdział 2.
Tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji oraz sposób jej rozliczania i kontrola wykonania

§ 4. 1. Wnioskujący o udzielenie dotacji celowej składa do Przekazującego Dotację za pośrednictwem Urzędu Miasta w Szczecinie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska lub Wydziału Zarządzania Finansami Miasta zgłoszenie o zamiarze ubiegania się o dotację celową na realizację inwestycji związanych z likwidacją niskiej emisji w postaci inwestycji obejmującej wymianę źródła ciepła i prowadzenia prac termomodernizacyjnych.

2. Informacje o możliwości złożenia zgłoszenia Prezydent Miasta Szczecin podaje do publicznej wiadomości przez umieszczenie jej w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poprzez ogłoszenia prasowe.

3. W informacji, o której mowa w ust. 2 Prezydent Miasta Szczecin wskazuje termin składania zgłoszeń.

4. Decyzję o przyznaniu dotacji celowej podejmuje Prezydent Miasta Szczecin lub osoba posiadająca stosowne upoważnienie, mając na względzie wysokość środków przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Miasto Szczecin oraz spełnianie niżej opisanych kryteriów przyznania dotacji przez wskazaną we wniosku inwestycję.

5. Kryteria wyboru przyznania dotacji:

1) Warunkiem uzyskania dofinansowania zadania jest uzyskanie efektu ekologicznego, wyrażonego zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń w szczególności pyłów (PM 2,5, PM10) i CO2 oraz wskaźnikiem efektywności kosztowej rozumianym jako koszt ograniczenia emisji zanieczyszczeń (zł/ Mg/rok).

2) Jeżeli wartość złożonych wniosków o dofinansowanie przekroczy kwotę planowanej alokacji o wyborze zadania będzie decydowała kolejność wyrażona wysokością efektu ekologicznego w Mg/rok.

§ 5. 1. Warunkiem udzielenia dotacji celowej jest zawarcie Porozumienia o udzieleniu dotacji z Przekazującym Dotację oraz posiadanie przez Przekazującego Dotację środków finansowych na ten cel w budżecie.

2. W przypadku, gdy dotacja celowa stanowi horyzontalną pomoc publiczną w rozumieniu Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na niektóre cele z zakresu ochrony środowiska z dnia 2 lipca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 908), pomoc de minimis w rolnictwie lub pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352 z 24. 12. 2013), jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej i w polskim ustawodawstwie.

3. Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, przedmiotowa dotacja będzie stanowiła pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352 z 24. 12. 2013) lub pomoc publiczną w rozumieniu Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na niektóre cele z zakresu ochrony środowiska z dnia 2 lipca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 908).

4. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, ma obowiązek przedłożyć Prezydentowi Miasta Szczecin:

a) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

b) wszystkie zaświadczenia/oświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

c) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis dotyczące w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. Nr 53, poz. 311, zm. - 2014 r., poz. 1543).

§ 6. 1. Przyznanie dotacji celowej następuje na podstawie Porozumienia o udzieleniu dotacji, zawartego pomiędzy Przekazującym Dotację a Ostatecznym Odbiorcą Korzyści.

2. Porozumienie o udzieleniu dotacji określa rodzaj inwestycji oraz warunki jej realizacji i finansowania lub dofinansowania, z zastrzeżeniem ust. 3, w szczególności:

1) opis inwestycji, w tym cel, na jaki dotacja celowa została przyznana,

2) wysokość udzielanej dotacji celowej,

3) termin wykonania inwestycji,

4) tryb kontroli wykonywania inwestycji,

5) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji celowej.

3. Wysokość dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie realizacji inwestycji ustala się w wysokości 55% kosztów kwalifikowanych realizacji inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 4. Wysokość kosztów kwalifikowanych dla danej inwestycji ustala Przekazujący Dotację w Porozumieniu o udzieleniu dotacji.

4. Przekazane Ostatecznemu Odbiorcy Korzyści środki finansowe nie mogą przekroczyć wysokości dotacji celowej wskazanej w Porozumieniu o udzieleniu dotacji.

5. Wysokość kwoty dotacji celowej dla konkretnej inwestycji określa Porozumienie o udzieleniu dotacji.

6. Ostateczny Odbiorca Korzyści jest zobowiązany do wyboru wykonawcy inwestycji, zgodnie z zapisami Porozumienia o przyznaniu dotacji oraz z przepisami prawa, w tym szczególności ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, o ile Ostateczny Odbiorca Korzyści jest zobowiązany do stosowania wyżej wymienionej ustawy.

7. Ostateczny Odbiorca Korzyści jest zobowiązany do realizacji inwestycji w terminie określonym w Porozumieniu o udzieleniu dotacji.

8. Ostateczny Odbiorca Korzyści jest zobowiązany do zgłoszenia zakończenia realizacji inwestycji przedłożenia dokumentacji rozliczeniowej w terminie wskazanym w Porozumieniu o udzieleniu dotacji.

9. Porozumienie o udzieleniu dotacji może być rozwiązane ze skutkiem natychmiastowym w szczególności w przypadku:

a) nieterminowego lub nienależytego wykonywania Porozumienia o udzieleniu dotacji,

b) nieprzedłożenia przez o Ostatecznego Odbiorcę Korzyści dokumentacji rozliczeniowej wskazanej w ust. 8.

§ 7. 1. Sposób rozliczenia dotacji celowej:

1) podstawą rozliczenia dotacji celowej ze środków budżetu Przekazującego Dotację jest realizacja inwestycji zgodnie z zasadami określonymi w niniejszych Zasadach i zawartym Porozumieniu o udzieleniu dotacji oraz przedłożenie dokumentów rozliczeniowych, wskazanych w Porozumieniu o udzieleniu dotacji przez Ostatecznego Odbiorcę Korzyści,

2) termin przedłożenia dokumentów rozliczeniowych określa Porozumienie o udzieleniu dotacji.

2. W przypadku stwierdzenia przez Przekazującego Dotację otrzymania niekompletnej dokumentacji rozliczeniowej, Ostateczny Odbiorca Korzyści jest zobowiązany do jej uzupełnienia w terminie wskazanym przez Przekazującego Dotację.

§ 8. Przekazujący Dotację zastrzega sobie możliwość kontroli prawidłowości realizacji inwestycji poprzez dokonanie wizji lokalnej w trakcie wykonywania prac i po ich zakończeniu.

§ 9. Przekazanie środków udzielonej dotacji celowej na konto bankowe, wskazane przez Ostatecznego Odbiorcę Korzyści w Porozumieniu o udzieleniu dotacji, następuje po akceptacji rozliczenia przez Przekazującego Dotację.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00