Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 4700

Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr NK-3.4131.388.2014.AB Wojewody Zachodniopomorskiego

z dnia 20 listopada 2014 r.

stwierdzające nieważność § 7 pkt 1 i pkt 2 w zakresie wyrazów „w wysokości dwunastokrotności miesięcznego czynszu podnajmu za dany lokal, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy podnajmu” uchwały Nr LII/547/14 Rady Miejskiej w Karlinie z dnia 24 października 2014 r. w sprawie zasad podnajmowania lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Gminę Karlino od towarzystwa budownictwa społecznego

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, poz. 645, poz. 1318, z 2014 r., poz. 379, poz. 1072)

stwierdzam nieważność

§ 7 pkt 1 i pkt 2 w zakresie wyrazów "w wysokości dwunastokrotności miesięcznego czynszu podnajmu za dany lokal, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy podnajmu" uchwały Nr LII/547/14 Rady Miejskiej w Karlinie z dnia 24 października 2014 r. w sprawie zasad podnajmowania lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Gminę Karlino od towarzystwa budownictwa społecznego.

Uzasadnienie

W dniu 24 października 2014 r. Rada Miejska w Karlinie podjęła uchwałę Nr LII/547/14 w sprawie zasad podnajmowania lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Gminę Karlino od towarzystwa budownictwa społecznego. Przedmiotowy akt wpłynął do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie w dniu 30 października 2014 r.

W podstawie prawnej ww. uchwały powołano m.in. przepis art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150), zgodnie z którym rada gminy uchwala zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, jeżeli w mieszkaniowym zasobie gminy wydzielono lokale przeznaczone na ten cel; w razie gdy rada gminy nie określi w uchwale odmiennych zasad, do lokali podnajmowanych przez gminę stosuje się odpowiednio zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. W art. 21 ust. 3 natomiast ustawodawca wymienił zagadnienia, które rada gminy zobowiązana jest uregulować w zasadach, o których mowa wyżej.

Dokonując oceny legalności uchwały Nr LII/547/14 należy w pierwszej kolejności wskazać, że lokale podnajmowane przez gminę od towarzystwa budownictwa społecznego nie wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy (art. 2 pkt 10 ustawy). Nie powinno jednak budzić wątpliwości, że przy ich wykorzystaniu gmina może zaspokajać potrzeby mieszkaniowe członków wspólnoty samorządowej, w art. 4 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego postanowiono bowiem, że powyższe zadanie gmina wykonuje, wykorzystując mieszkaniowy zasób gminy bądź w inny sposób. Następnie, pamiętać trzeba, że zakres spraw przekazanych radzie gminy do uregulowania w art. 21 ust. 3 ustawy odnosi się wyłącznie do lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, nie obejmuje on zatem lokali podnajmowanych przez gminę, nie stanowiących jej własności. Niemniej, z literalnego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 2 wynika jednoznacznie, że rada gminy posiada kompetencję do określenia zasad wynajmowania tego rodzaju lokali. Jeśli tego nie uczyni, stosuje się do nich zasady uchwalone w trybie art. 21 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 21 ust. 3 ustawy.

W przedmiotowej sprawie, Rada Miejska w Karlinie ustanowiła w uchwale Nr LII/547/14 zasady podnajmowania lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Gminę Karlino od towarzystwa budownictwa społecznego. Mimo braku zastosowania w tym przypadku normy, wynikającej z art. 21 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeku cywilnego, nie sposób przyjąć, że rada gminy może w tym przypadku stanowić zasady w sposób dowolny. Przede wszystkim, podkreślenia wymaga, że umowy najmu tych lokali zawierane są przez organ wykonawczy gminy, a zatem to burmistrz jest stroną umowy, która - co istotne - ma charakter cywilnoprawny. Elementami umowy najmu są niewątpliwie wysokość czynszu oraz kaucji, skąd wnosić należy, że nie należą one do zakresu zagadnień, które rada może odgórnie narzucać stronom umowy najmu lokalu.

Z powyższych względów, postanowienia § 7 pkt 1 oraz pkt 2 w zakresie wyrazów "w wysokości dwunastokrotności miesięcznego czynszu podnajmu za dany lokal, obliczonego według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy podnajmu" uchwały Nr LII/547/14 Rady Miejskiej w Karlinie z dnia 24 października 2014 r. w sprawie zasad podnajmowania lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Gminę Karlino od towarzystwa budownictwa społecznego, w ocenie organu nadzoru, wykraczają poza granice upoważnienia przyznanego w art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, a ponadto uchybiają regule ustanowionej w art. 3531 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W konsekwencji, stwierdzenie ich nieważności jest konieczne i w pełni uzasadnione.

Niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego.

WOJEWODA ZACHODNIOPOMORSKI


Marek Tałasiewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00