Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 3845

Uchwała Nr XLIX/554/14 Rady Miejskiej w Goleniowie

z dnia 24 września 2014 r.

w sprawie zwolnienia budynków i budowli od podatku od nieruchomości powstałych w wyniku nowej inwestycji w ramach pomocy de minimis

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zmianami) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki, budowle będące własnością przedsiębiorców, którzy oddali do użytkowania nową inwestycję na terenie Gminy Goleniów w czasie obowiązywania niniejszej uchwały.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje na okres :

1) 1 roku jeżeli w wyniku inwestycji zainwestowano kwotę przekraczającą równowartość 50 tys. Euro

2) 2 lat jeżeli w wyniku inwestycji zainwestowano kwotę przekraczającą równowartość 150 tys. Euro

3) 3 lat jeżeli w wyniku inwestycji zainwestowano kwotę przekraczającą równowartość 300 tys. Euro

4) 4 lat jeżeli w wyniku inwestycji zainwestowano kwotę przekraczającą równowartość 500 tys. Euro

5) 5 lat jeżeli w wyniku inwestycji zainwestowano kwotę przekraczającą równowartość 1 mln Euro

i obejmuje tylko zwiększoną podstawę opodatkowania powstałą w związku z dokonaną inwestycją.

3. Zbycie nieruchomości w trakcie zwolnienia powoduje jego ustanie.

4. Przez nową inwestycję rozumie się - inwestycję oddaną do użytkowania w trakcie obowiązywania niniejszej uchwały związaną:

1) z budową, rozbudową, budynków,

2) z budową, rozbudową, budowli.

5. Zakończenie inwestycji - oznacza możliwość użytkowania inwestycji zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.

§ 2. Zwolnień nie stosuje się do:

1) wykluczeń określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 7;

2) przedsiębiorców posiadających zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz innych zobowiązań wobec budżetu Gminy Goleniów; Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

3) działalności developerskiej w sektorze budownictwa użyteczności publicznej, mieszkaniowej polegającej na kupnie, sprzedaży, budowie oraz wynajmie nieruchomości.

§ 3. 1. Zwolnienie przysługuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym inwestycja, o której mowa w § 1 ust. 4, została oddana do użytkowania, pod warunkiem złożenia poniższych dokumentów przez przedsiębiorcę w terminie najpóźniej do dnia 31 stycznia tego roku:

1) deklaracji z wyszczególnieniem powierzchni użytkowej budynków, wartości budowli przedmiotów zwolnionych na podstawie niniejszej uchwały,

2) dokumentów, potwierdzających stan, o którym mowa w § 1 ust. 5,

3) oświadczenia o spełnieniu warunków określonych niniejszą uchwałą (z uwzględnieniem wykluczeń, o których mowa w § 2),

4) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych, albo oświadczenia o wielkości otrzymanej pomocy lub o nieotrzymaniu pomocy de minimis w ww. okresie,

5) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zmianami),

6) udokumentowanie poniesienia nakładów inwestycyjnych określonych w § 1 ust. 2 niniejszej uchwały,

7) zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach z Urzędu Skarbowego,

8) zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami składek na ubezpieczenie społeczne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

2. Kwota zwolnienia nie może przewyższać:

1) kwoty należnego podatku od nieruchomości - z tytułu zwiększonej powierzchni użytkowej budynków i wartości budowli powstałych w wyniku inwestycji, o której mowa w § 1 ust. 4,

2) kwoty 200.000 euro brutto - wartość planowanej pomocy de minimis udzielonej na podstawie niniejszego programu, łącznie z wartością pomocy de minimis uzyskanej przez danego przedsiębiorcę w różnych formach i z różnych źródeł w okresie 3 lat kalendarzowych (tj. rok, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro brutto,

3) kwoty 100.000 euro brutto - całkowita wartość pomocy de minimis przyznane jednemu podmiotowi gospodarczemu działającemu zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów w okresie 3 latach kalendarzowych (tj. rok, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 100.000 euro brutto.

§ 4. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedkładać w terminie do dnia 31 stycznia (ze stanem na dzień 31 grudnia roku poprzedniego) każdego roku zwolnienia poniższe dokumenty:

1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych, albo oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy lub o nieotrzymaniu pomocy de minimis w ww. okresie,

2) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zmianami).

§ 5. Przedsiębiorca, który zbył nieruchomość zobowiązany jest przedłożyć deklarację lub informację na podatek od nieruchomości - w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności.

§ 6. 1. Burmistrz Gminy Goleniów może wezwać beneficjenta pomocy do złożenia dodatkowych wyjaśnień i dokumentów.

2. Uchybienie terminowi, o którym mowa w § 3 ust. 1, skutkuje utratą prawa do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia pierwszego roku zwolnienia do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył ostatecznie dokumenty.

3. Uchybienie terminowi, o którym mowa w § 4, skutkuje utratą prawa do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia roku zwolnienia, w którym należało złożyć dokumenty do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył ostatecznie dokumenty.

4. Przedsiębiorca, który złożył niezgodne z prawdą dokumenty, o którym mowa w § 3 ust. 1 i § 4, traci całkowite prawo do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia pierwszego roku zwolnienia.

5. Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia jest zobowiązany do zwrotu uzyskanej kwoty zwolnienia wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zmianami).

§ 7. Zwolnienie, o którym mowa w niniejszej uchwale stanowi pomoc de minimis, której udzielanie następuje zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24.12.2013).

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Goleniów.

§ 9. 1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 lipca 2014 r.

2. Niniejsza uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2020 roku.

Przewodniczący Rady


Czesław Majdak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00