Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 3598

Uchwała Nr XLIX/267/14 Rady Miejskiej w Reczu

z dnia 23 września 2014 r.

w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie Gminy Recz udzielanych w ramach pomocy de minimis

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645: poz. 1318 z 2014 r. poz. 379) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [1](Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, Nr 96, poz. 620, Nr 225, poz. 1461, Nr 226, poz. 1475, z 2011 r. Nr 102, poz. 584, Nr 112, poz. 654; Nr 171, poz. 1016; Nr 232, poz. 1378, z 2014 r. poz. 40) zarządza się co następuje:

§ 1. Niniejsza uchwała reguluje zwolnienia od podatku od nieruchomości, do której ma zastosowanie Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L poz. 352 z 24 grudnia 2013 r.)

§ 2. 1. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej na podstawie niniejszej uchwały jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 000 euro w okresie trzech kolejnych lat budżetowych z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej na podstawie niniejszej uchwały jednemu przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów nie może przekroczyć 100 000 euro w okresie trzech kolejnych lat budżetowych .

§ 3. Uchwały nie stosuje się do pomocy:

1) przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady (WE) Nr 104/2000;

2) przyznawanej przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją podstawową produktów rolnych;

3) przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w następujących przypadkach:

a) kiedy wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów podstawowych lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą,

b) kiedy przyznanie pomocy zależy od faktu przekazania jej w części lub w całości producentom podstawowym;

4) przyznawanej na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, tzn. pomocy bezpośrednio związanej z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej;

5) uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

§ 4. Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w niniejszej uchwale przysługuje przedsiębiorcom, którzy spełniają następujące warunki:

1) nie posiadają wpisów w dziale 4 rejestru przedsiębiorców, których mowa w art. 41 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013. poz.1203),

2) nie figurują w rejestrze dłużników niewypłacalnych, których mowa w art. 55 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013. poz. 1203).

§ 5. Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w niniejszej uchwale, nie obejmuje przedsiębiorców rozpoczynających i prowadzących działalność handlową, gastronomiczną i stacje paliw.

§ 6. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich części oraz budowle, na których przedsiębiorca po raz pierwszy uruchomił działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej i utworzył nowe stanowiska pracy.

§ 7. 1. Zwolnienie o którym mowa w § 6, przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania zwolnienia oraz deklaracją (korektą deklaracji) na podatek od nieruchomości lub informacją w sprawie podatku od nieruchomości.

2. Wysokość udzielonego zwolnienia od podatku nie może przekroczyć podatku należnego za nieruchomość lub jej część związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej za dany rok podatkowy.

§ 8. 1. Zwolnienie stosuje się przez okres:

1) 24 miesięcy, dla podatników, którzy łącznie spełnią warunki:

a) w roku podatkowym rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej,

b) zatrudnią minimum 5 pracowników;

2) 36 miesięcy, dla podatników, którzy łącznie spełnią warunki:

a) w roku podatkowym rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej,

b) zatrudnią minimum 15 pracowników,

3) 48 miesięcy, dla podatników, którzy łącznie spełnią warunki:

a) w roku podatkowym rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej,

b) zatrudnią minimum 25 pracowników,

2. Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest:

1) zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy,

2) zachowanie nowo utworzonych miejsc pracy przez okres korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości wymienione w ust. 1 pkt 1.

§ 9. Zwolnienie, o którym mowa w § 6 nie przysługuje:

a) przedsiębiorcy, który już raz korzystał z ulgi, a następnie uzyskał wykreślenie z rejestru przedsiębiorców i zarejestrował rozpoczęcie nowej działalności,

b) przedsiębiorcy, który skorzystał z ulgi, a następnie zmienił nazwę lub przedmiot prowadzonej działalności,

c) przedsiębiorcy, który skorzystał z ulgi, a następnie zmienił formę prawną prowadzonej działalności albo skład osobowy przy prowadzeniu działalności.

§ 10. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości nowo wybudowane i oddane do użytkowania budynki lub ich części, służące prowadzeniu dotychczasowej działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności handlowej. Zwolnienie przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania zwolnienia oraz deklaracją (korektą deklaracji) na podatek od nieruchomości lub informacją w sprawie podatku od nieruchomości i przyznawane jest:

1) na okres 24 miesięcy, jeżeli podatnik zwiększy o 15 % poziom zatrudnienia istniejącego przed dniem rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia i utrzyma ten poziom w okresie 36 miesięcy,

2) na okres 36 miesięcy, jeżeli podatnik zwiększy o 25 % poziom zatrudnienia istniejącego przed dniem rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia i utrzyma ten poziom w okresie 48 miesięcy,

3) na okres 48 miesięcy, jeżeli podatnik zwiększy o 50 % poziom zatrudnienia istniejącego przed dniem rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia i utrzyma ten poziom w okresie 60 miesięcy.

2. Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest:

1) zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy,

2) zachowanie nowo utworzonych miejsc przez w okresach wymienionych w ust. 1.

§ 11. 1. Wniosek o udzielenie pomocy de minimis z tytułu uruchomienia działalności gospodarczej i tworzenia nowych miejsc pracy powinien zostać złożony w Urzędzie Miejskim w Reczu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Wniosek powinien zawierać:

1) pełną nazwę przedsiębiorcy,

2) adres siedziby przedsiębiorcy,

3) numer NIP i REGON,

4) datę wniosku,

5) odpis z rejestru przedsiębiorców lub zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej,

6) liczbę osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie,

7) klasę rodzaju działalności (4 pierwsze znaki PKD),

8) wielkość przedsiębiorstwa,

9) oświadczenie o charakterze i zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i lokalizacji wykonywanej działalności,

10) wielkość pomocy de minimis otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie trzy letnim,

11) oświadczenie, że stan zatrudnienia pracowników na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie zmniejszy się przez okres obowiązywania zwolnienia.

3. Podatnicy, ubiegający się o prawo do zwolnień, o których mowa w § 6 i § 10 uchwały obowiązani są do złożenia:

1) deklaracji lub informacji na podatek od nieruchomości wykazując nieruchomości podlegające zwolnieniu,

2) oświadczenia w formie pisemnej o poziomie zatrudnienia w przedsiębiorstwie, sporządzone na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszej uchwały,

3) formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. nr 53, poz. 311 ze zm.);

4) oświadczenia, że podejmuje po raz pierwszy działalność gospodarczą na terenie Gminy Recz, na formularzu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszej uchwały,

5) umowy o pracę z nowozatrudnionymi pracownikami, potwierdzenia zgłoszenia ich do ubezpieczenia społecznego (należy dołączyć kopie deklaracji zgłoszeniowej do ubezpieczenia) oraz określenia statusu zatrudnionej osoby,

6) deklaracji, że działalność gospodarcza w ramach zrealizowanej inwestycji prowadzona będzie przez okres objęty zwolnieniem, na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszej uchwały,

7) deklaracji o zachowaniu nowo utworzonych miejsc pracy oraz stanu zatrudnienia pozostałych pracowników w danym przedsiębiorstwie na poziomie nie niższym niż w dniu złożenia wniosku o zwolnienie od podatku od nieruchomości przez okres objęty zwolnieniem, na formularzu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszej uchwały.

§ 12. Zwolnienie może uzyskać podatnik, który nie posiada żadnych zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych,

§ 13. Po spełnieniu warunków udzielenia pomocy, Burmistrz Recza wydaje decyzję o przyznaniu zwolnienia z podatku od nieruchomości w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez przedsiębiorcę.

§ 14. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia określonego w § 6 i § 10 zobowiązany jest do składania najpóźniej do dnia 31 stycznia każdego roku, w którym korzysta ze zwolnienia dokumentów potwierdzających stan rzeczy, który uprawnia go do tego zwolnienia.

§ 15. 1. Przedsiębiorca korzystający z pomocy de minimis zobowiązany jest zawiadomić pisemnie Urząd Miejski w Reczu o utracie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia lub ulgi podatkowej, najpóźniej 14 dni od powstania okoliczności powodujących utratę warunków do uzyskania pomocy.

2. Przedsiębiorca, który w terminie określonym w ust. 1 zawiadomi Urząd Miejski o utracie warunków do zwolnienia lub ulgi podatkowej, traci prawo do tej formy pomocy de mninimis poczynając od miesiąca, w którym przestał spełniać te warunki.

3. Przedsiębiorca, który nie dopełnił terminowo zawiadomienia o okolicznościach o których mowa w ust. 1 lub nie złożył w terminie informacji, o której mowa w § 14 traci pomoc de minimis poczynając od miesiąca, w którym te okoliczności wystąpiły.

4. Przedsiębiorca, który wprowadził organ podatkowy w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależniona jest pomoc traci prawo do pomocy za cały okres, w którym była udzielona pomoc zobowiązany jest do zwrotu kwoty udzielonej pomocy wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowej, w terminie 14 dni od daty utraty uprawnień do korzystania z udzielonej pomocy.

§ 16. Przedsiębiorca ma obowiązek umożliwienia przeprowadzenia doraźnych kontroli w przedsiębiorstwie korzystającym z pomocy de minimis.

§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Recza.

§ 18. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Tadeusz Robaczek


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XLIX/267/14
Rady Miejskiej w Reczu
z dnia 23 września 2014 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XLIX/267/14
Rady Miejskiej w Reczu
z dnia 23 września 2014 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XLIX/267/14
Rady Miejskiej w Reczu
z dnia 23 września 2014 r.
Zalacznik3.pdf


Załącznik Nr 4 do Uchwały Nr XLIX/267/14
Rady Miejskiej w Reczu
z dnia 23 września 2014 r.
Zalacznik4.pdf


Załącznik Nr 5 do Uchwały Nr XLIX/267/14
Rady Miejskiej w Reczu
z dnia 23 września 2014 r.
Zalacznik5.pdf


Uzasadnienie

W związku ze zmianą Rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej zasadne jest wprowadzenie nowej Uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na terenie Gminy Recz udzielanych w ramach pomocy de minimis.

Dotychczas obowiązywało Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. (Dz. Urz. WE L 379/5 z 28 grudnia 2006 r.) w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis, które z dniem 30 czerwca 2014 r. wygasło z mocy prawa.

Po dniu 30 czerwca 2014 r. pomocy publicznej de minimis należy udzielać na podstawie nowego Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L poz. 352 z 24 grudnia 2013 r.)

W związku z powyższym zmianie uległy §1 - §3 niniejszej uchwały, pozostałe warunki zostały bez zmian.


[1]] Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich: 1) dyrektywy 92/106/EWG z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów między państwami członkowskimi (Dz.Urz. WE L 368 z 17.12.1992), 2) dyrektywy 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowania niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz.Urz. WE L 187 z 20.07.1999). Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej - dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00