Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 3396

Uchwała Nr 254/XLIX/14 Rady Gminy Siemyśl

z dnia 27 sierpnia 2014 r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Siemyśl lub jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.[1])) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.[2])) Rada Gminy Siemyśl uchwala, co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, zwanych dalej "należnościami cywilnoprawnymi", przypadających Gminie Siemyśl lub jej jednostkom podległym od osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "dłużnikami", warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje organy uprawnione do udzielania ulg.

§ 2. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym:

1) należność cywilnoprawna może zostać umorzona w całości lub części;

2) może zostać odroczony termin zapłaty całości lub części należności cywilnoprawnej;

3) płatność całości lub części należności cywilnoprawnej może zostać rozłożona na raty.

2. Udzielenie ulgi, o której mowa w ust.1, następuje na wniosek dłużnika.

3. W przypadkach określonych w art. 56 ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, umorzenie należności cywilnoprawnej może nastąpić również z urzędu.

§ 3. 1. Umorzenie należności głównej powoduje jednocześnie umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku procentowym podlegają umorzeniu należności uboczne.

2. Umorzenie należności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich dłużników.

§ 4. 1. Odroczenie terminu spłaty należności cywilnoprawnej lub rozłożenie na raty płatności należności cywilnoprawnej może nastąpić na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku.

2. Od należności cywilnoprawnej, której termin spłaty odroczono lub której płatność rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za okres od dnia złożenia wniosku, włącznie z tym dniem, do dnia upływu wyznaczonego terminu zapłaty.

3. Jeżeli dłużnik:

1) nie spłaci należności w odroczonym terminie - należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego dnia wymagalności;

2) nie spłaci którejkolwiek z rat - niespłacona rata staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego dnia wymagalności;

3) nie spłaci trzech kolejno następujących po sobie rat - cała niespłacona należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego dnia wymagalności.

§ 5. W przypadkach, gdy wniosek o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty spłaty należności cywilnoprawnej składa dłużnik będący przedsiębiorcą, ulga udzielana jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.[3])), pod warunkiem, że wnioskowana pomoc:

1) stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24.12.2013, s. 1);

2) stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24.12.2013, s. 9);

3) stanowi pomoc de minimis przyznawaną przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 114 z dnia 26.4.2012, s. 8);

4) nie stanowi pomocy publicznej.

§ 6. 1. Do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności cywilnoprawnych uprawniony jest:

1) Wójt Gminy Siemyśl - w stosunku do należności cywilnoprawnych związanych z działalnością Urzędu Gminy Siemyśl lub niezwiązanych z działalnością innej jednostki podległej;

2) kierownik jednostki organizacyjnej Gminy Siemyśl - w stosunku do pozostałych należności cywilnoprawnych związanych z działalnością danej jednostki, z tym, że na umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności, której wysokość przekracza kwotę 1 000,00 zł konieczne jest uzyskanie zgody Wójta Gminy Siemyśl.

2. Kwoty należności cywilnoprawnych tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.

§ 7. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty spłaty należności cywilnoprawnej dłużnik składa wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne wskazane we wniosku.

2. Do wniosku dłużnik zobowiązany jest załączyć oświadczenie o sytuacji majątkowej.

§ 8. Dłużnik będący przedsiębiorcą, ubiegający się o udzielenie ulg w spłacie należności cywilnoprawnych stanowiących pomoc de minimis, zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:

1) jeżeli ubiega się o udzielenie ulgi stanowiącej pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie:

a) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

b) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, których zakres określony jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810);

2) w pozostałych przypadkach:

a) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

b) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, których zakres określony jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 oraz z 2013 poz. 276), w tym sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

§ 9. 1. Organ udzielający ulgi może żądać od dłużnika uzupełnienia wniosku poprzez żądanie złożenia dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy, wyznaczając dłużnikowi w tym celu dodatkowy termin.

2. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

§ 10. 1. Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. W przypadkach, w których ulga stosowana jest z urzędu z powodu śmierci, wykreślenia z właściwego rejestru lub likwidacji dłużnika, umorzenie należności cywilnoprawnej następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.

§ 11. Pomoc, o której mowa w § 5 pkt 1 i 2 uchwały, jest udzielana do dnia 31 grudnia 2020 r., natomiast pomoc, o której mowa w § 5 pkt 3 uchwały, jest udzielana do dnia 31 grudnia 2018 r.

§ 12. 1. Do spraw wszczętych i niezakończonych stosuje się przepisy uchwały.

2. W sprawach, w których spłata należności cywilnoprawnej została rozłożona na raty lub termin jej płatności został odroczony przed wejściem w życie uchwały, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W sprawach, o których mowa w ust. 2, stosuje się przepis § 4 ust. 3 pkt 3 uchwały.

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Siemyśl.

§ 14. Traci moc uchwała Nr 247/XLV/10 Rady Gminy Siemyśl z dnia 30 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłat należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Siemyśl lub jej jednostkom podległym (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r. poz. 3588).

§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, z tym, że przepis § 12 ust. 3 uchwały wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Przewodniczący Rady


Edward Sidorkiewicz


[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 645 i 1318 oraz z 2014 r. poz. 379.

[2]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 938 i 1646 oraz z 2014 r. poz. 379.

[3]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 93, poz. 585, z 2010 r. Nr 18, poz. 99 oraz z 2011 r. Nr 233, poz. 1381.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00