Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 2804

Uchwała Nr XII.86.S.2014 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie

z dnia 4 czerwca 2014 r.

w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały Nr XLIV/504/14 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, dla których Gmina Goleniów nie jest organem prowadzącym, oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Stwierdza się nieważność § 4 ust. 4 uchwały Nr XLIV/504/14 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, dla których Gmina Goleniów nie jest organem prowadzącym, oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 2. §2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2014 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie została przekazana uchwała Nr XLIV/504/14 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, dla których Gmina Goleniów nie jest organem prowadzącym, oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Kolegium Izby, badając wstępnie uchwałę na posiedzeniu w dniu 20 maja br., powzięło wątpliwość, co do zgodności postanowień § 4 ust. 4 pkt 1 lit. b, pkt 2 lit. a oraz pkt 3, ustalających następujące zasady stwierdzania i dokumentowania stanu aktualnej liczby uczniów w szkołach:

- za początek uczęszczania ucznia do szkoły należy uznać pierwszy roboczy dzień miesiąca, następującego po miesiącu, w którym uczeń zaczyna uczęszczać - w przypadku uczęszczania do szkoły od drugiego i następnych dni roboczych miesiąca;

- za zakończenie uczęszczania ucznia do szkoły należy uznać dzień 31 sierpnia - w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień) liczba uczniów uprawnionych do dotacji stanowi średnią (zaokrągloną do jedności) z liczby uczniów w miesiącach poprzednich danego roku szkolnego;

- jeżeli w miesiącach wakacyjnych (lipiec i sierpień) liczba uczniów uczęszczających do szkoły, tzn. faktycznie uczestniczących w zajęciach, z potwierdzeniem na liście obecności uczniów, przekracza średnią, o której mowa wyżej, to jest ona liczbą uczniów uprawnionych do dotacji;

z przepisami art. 80 i art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 594, z późn. zm.), zgodnie z którymi dotacje przysługują na każdego ucznia.

W związku z powyższym, Kolegium wszczęło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały, a o wszczętym postępowaniu powiadomiło Przewodniczącego Rady Miejskiej w Goleniowie pismem z dnia 22 maja br. (znak: K.0010.142.KK.2014). W treści pisma wskazano, że w posiedzeniu Kolegium Izby w dniu 4 czerwca 2014 r. ma prawo uczestniczyć przedstawiciel podmiotu, którego sprawa jest rozpatrywana, a do czasu zakończenia wszczętego postępowania przysługuje prawo wnoszenia wyjaśnień.

W dniach 2 czerwca (w formie dokumentu elektronicznego) oraz 4 czerwca br. (w formie dokumentu papierowego) do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie zostało przekazane pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 30 maja 2014 r. (znak: BR.0008.10.2014.AS) wnoszące wyjaśnienia do kwestionowanych przepisów uchwały. W piśmie podniesiono m.in. następujące kwestie:

1. W zakresie § 4 ust. 4 pkt 1 lit. b - przepis jest doprecyzowaniem postanowienia lit. a, które wyjaśnia ewentualne wątpliwości dotowanego w sytuacji zapisania dziecka po pierwszym roboczym dniu miesiąca. Regulacje te są realizacją ustawowego obowiązku ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji. Inne rozwiązanie, tj. określanie liczby uczniów z uwzględnieniem poszczególnych dni miesiąca, jest niemożliwe do zrealizowania w miesiącu grudniu, gdyż część dotacji za ten miesiąc jest przekazywana do dnia 15 grudnia. W przypadku, gdyby uczeń wypisał się ze szkoły 16 grudnia, korekty kwoty dotacji mogłaby dokonać jedynie jednostka w rozliczeniu rocznym, zwracając część dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.

2. W zakresie § 4 ust. 4 pkt 2 lit. a - dotacja ma charakter roczny, przekazywana jest w 12 częściach. Organ dotujący, wyliczając wysokość dotacji uwzględnia rzeczywista, tj. zmieniającą się w ciągu roku liczbę uczniów w swoich szkołach, a więc ustala kwotę dotacji na ucznia statystycznego w roku. Liczba uczniów w okresie braku działalności, tj. w okresie wakacyjnym, liczona jako średnia liczby uczniów z miesięcy poprzednich danego roku szkolnego realizuje tę adekwatność. Intencją regulacji było zrealizowanie zasady ekwiwalentności, jako bardziej sprawiedliwej, niezależnej od zmiennych losowych, tj. przekazanie dotacji za miesiące przerwy w pracy w wysokości współmiernej do poniesionych przez jednostkę kosztów w okresie wcześniejszym, zależnych od liczby uczniów.

3. W zakresie § 4 ust. 4 pkt 3 - postanowienie dotyczy jednostek nieferyjnych, które w miesiącach wakacyjnych nie mają przerwy w pracy. Zgodnie z tą regulacją jednostka otrzyma dotację co najmniej w wysokości odpowiedniej do średniej liczby uczniów, o której mowa w § 4 ust. 4 pkt 2 lit. a - jeżeli rzeczywista liczba uczniów jest równa lub mniejsza od tej średniej, a jeżeli liczba uczniów jest większa - w wysokości odpowiedniej do rzeczywistej liczby uczniów.

Powyższe wyjaśnienia zostały również przekazane przez uczestniczących w posiedzeniu Kolegium Izby w dniu 4 czerwca br. przedstawicieli Gminy Goleniów: Panią Janinę Mucek Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Goleniowie oraz Inspektora - Pana Ireneusza Matławskiego.

Kolegium Izby zapoznało się z przekazanymi wyjaśnieniami, zauważając racjonalność podnoszonych przez Gminę argumentów, tym niemniej - kierując się przepisem art. 85 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.) zobowiązującym Izbę do sprawowania nadzoru na podstawie kryterium zgodności z prawem - uznało, że uchwała została podjęta z naruszeniem art. 80 i art. 90 ustawy o systemie oświaty.

W ocenie Kolegium Izby, przyjęte przez Radę Miejską zasady stwierdzania stanu aktualnej liczby uczniów (w tym m.in. na podstawie średniej liczby uczniów w miesiącach poprzednich danego roku szkolnego) czy też przyznawania dotacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczeń rozpoczął naukę, jeżeli rozpoczęcie to nie nastąpiło od pierwszego dnia roboczego miesiąca, stoją w sprzeczności z przepisami cytowanej ustawy, które jednoznacznie regulują, iż dotacje dla jednostek systemu oświaty przysługują na każdego ucznia. Na obowiązek przekazywania dotacji na faktyczną, rzeczywistą liczbę uczniów wielokrotnie zwracało uwagę zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej (m.in. stanowisko Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania z dnia 31 grudnia 2012 r. znak: DKOW-WEPW-ER-045-5/12), jak i sądy administracyjne (m.in. wyrok WSA w Poznaniu I SA/Po 410/12 z 25 września 2012 r., wyrok NSA II GSK 97/06 z 26 lipca 2006 r.). Na wysokość przekazywanej dotacji absolutnie nie mogą mieć wpływu takie czynniki jak wysokość kosztów ponoszonych przez jednostkę systemu oświaty, czy też faktyczne uczestnictwo uczniów w zajęciach, potwierdzone wpisem na liście obecności.

W tym stanie rzeczy, Kolegium stwierdziło nieważność § 4 ust. 4 uchwały Nr XLIV/504/14 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 29 kwietnia 2014 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, dla których Gmina Goleniów nie jest organem prowadzącym, oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Od niniejszej uchwały przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.

Przewodniczący Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie


mgr Bogusław Staszewski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00