Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2014 poz. 1542

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie

z dnia 31 marca 2014 r.

w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Słoneczne Wzgórza"

Na podstawie art. 19 ust. 6 i art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. z 2013 r. poz. 627, zm. Dz. U. poz. 628 i 842) zarządza się, co następuje.

§ 1. 1. Ustanawia się plan ochrony dla rezerwatu przyrody "Słoneczne Wzgórza", zwanego dalej "rezerwatem", uwzględniający zakres planu zadań ochronnych dla części obszaru specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Odry" (PLB320003) oraz obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty "Dolna Odra" (PLH320037) zwanych dalej "obszarami Natura 2000".

2. Opis granic części obszarów Natura 2000 pokrywających się z rezerwatem w postaci współrzędnych geograficznych punktów skrajnych granicy zawiera tabela stanowiąca załącznik nr 1 do zarządzenia.

3. Mapę części obszarów Natura 2000 pokrywających się z rezerwatem wraz z punktami, dla których określono współrzędne, przedstawia załącznik nr 2 do zarządzenia.

§ 2. 1. Celem ochrony przyrody rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i estetycznych mozaiki dobrze zachowanych płatów muraw kserotermicznych, zarośli kserotermicznych i ciepłolubnych lasów liściastych wraz z ich cenną florą i fauną oraz wysokich walorów krajobrazowych wzgórz morenowych przyległych do doliny Odry między miejscowościami Raduń i Zatoń Dolna. W rezerwacie należy dążyć do zachowania mozaikowego układu siedlisk ze szczególnym uwzględnieniem półnaturalnych zbiorowisk murawowych.

2. Cel, o którym mowa w ust. 1 realizuje się poprzez:

1) ochronę czynną mającą na celu przywracanie i utrzymywanie warunków właściwych dla istnienia formacji trawiastych (muraw kserotermicznych) oraz regenerację zdegenerowanych zbiorowisk leśnych;

2) ochronę ścisłą - w obrębie zbliżonych do naturalnych zbiorowisk ciepłolubnych lasów;

3) monitoring siedlisk przyrodniczych oraz chronionych i zagrożonych gatunków;

4) ustalenie przyczyn oraz podjęcie adekwatnych działań ochronnych w przypadku stwierdzenia pogarszania się stanu lub zaniku siedlisk przyrodniczych, siedlisk i populacji gatunków rzadkiej i zagrożonej flory oraz fauny.

§ 3. Przyrodniczymi i społecznymi uwarunkowaniami realizacji celów, o których mowa w § 2 są:

1) naturalna dynamika roślinności, która w warunkach braku ingerencji czynników naturalnych (erozja rzeczna i wietrzna, naturalne pożary) lub antropogenicznych (wypas, wycinanie drzew i krzewów, kopalnie odkrywkowe, pożary) powoduje zastępowanie zbiorowisk trawiastych (stanowiących podstawowy przedmiot ochrony) roślinnością zaroślową i leśną;

2) obecność w granicach rezerwatu oraz jego sąsiedztwie inwazyjnej robinii akacjowej - powodującej drastyczne zmiany w warunkach ekologicznych, polegające przede wszystkim na eutrofizacji siedlisk i trywializacji zbiorowisk roślinnych;

3) stosunkowo dobre powiązania przestrzenne z podobnymi układami ekologicznymi - otoczenie rezerwatu stanowi mozaika ekosystemów leśnych, zaroślowych oraz trawiastych z płatami muraw kserotermicznych (okolice Zatoni Dolnej i Radunia), umożliwiające wymianę materiału genetycznego między populacjami;

4) niewielka dostępność terenu rezerwatu i jego sąsiedztwa dla ruchu samochodowego, a nawet pieszego, co pociąga za sobą niską penetrację płatów siedlisk, która ogranicza się do północnego skraju rezerwatu, sąsiadującego z miejscowością Zatoń Dolna. ewentualny ruch turystyczny powinien mieć charakter uporządkowany i skoncentrowany aby nie stanowił on zagrożenia dla przedmiotów ochrony;

5) zachowanie występujących w rezerwacie drzew o wymiarach pomnikowych oraz głazów narzutowych, charakterystycznych dla czołowo-morenowego krajobrazu rezerwatu;

6) występowanie rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym dużych populacji ostnicy powabnej i ożoty zwyczajnej, jednego z dwóch w Polsce stanowisk zarazy czeskiej, gniazdującego puchacza, a w bezpośrednim sąsiedztwie także bielika.

§ 4. 1. Identyfikację oraz określenie sposobów eliminacji lub ograniczania istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków dla rezerwatu przedstawiono w załączniku nr 3 do zarządzenia.

2. Identyfikację istniejących i potencjalnych zagrożeń dla zachowania właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt i ich siedlisk, będących przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000 przedstawia tabela stanowiącą załącznik nr 4 do zarządzenia.

§ 5. 1. Obszar rezerwatu objęty jest ochroną:

1) czynną - ekosystemy leśne częściowo pochodzące z zalesień terenów porolnych wykazujące cechy zbiorowisk zastępczych, półnaturalne zbiorowiska łąkowe i murawowe, drogi i linie leśne, drzewostany młodszych klas wieku wymagające zabiegów pielęgnacyjnych i regulujących skład gatunkowy, zniekształcone grądy z panującą brzozą, obejmujące następujące biochory: 3, 4, 5, 6, 9, 10, 14, 17, 20, 21, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 46, 47, 49, 50, 51, 52, 54, 55 oraz 56 na łącznej powierzchni 29,55155 ha.

2) ścisłą - dobrze wykształcone lub naturalizujące się samoczynnie ekosystemy leśne nie wymagające zabiegów ochronnych obejmujące następujące biochory: 1, 2, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 22, 26, 27, 34, 39, 40, 43, 43, 48, 53 oraz 57 na łącznej powierzchni 19,63845 ha.

2. Obszary objęte ochroną czynną i ścisłą wraz z lokalizacją biochor wskazane zostały w załączniku nr 5 do zarządzenia.

3. Nie wyznacza się w rezerwacie obszarów objętych ochroną krajobrazową.

§ 6. 1. Określenie działań na obszarze ochrony czynnej z podaniem ich rodzaju, zakresu i lokalizacji dla rezerwatu przedstawiono w załączniku nr 6 do zarządzenia.

2. Cele działań ochronnych dla części obszarów Natura 2000 pokrywających się z rezerwatem zawiera załącznik nr 7 do zarządzenia.

3. Działania ochronne dla części obszarów Natura 2000 pokrywających się z rezerwatem, dotyczące ochrony czynnej siedlisk i gatunków, monitoringu stanu przedmiotów ochrony oraz realizacji celów, o których mowa w ust. 2, są tożsame z działaniami ujętymi w ust. 1 i 4.

4. Określenie rodzaju i zakresu monitoringu prowadzonego na obszarze ochrony ścisłej i czynnej z podaniem szczegółowej lokalizacji przedstawiono w załączniku nr 8 do zarządzenia. Ustalenia ogólne: W obrębie wszystkich biochor murawowych nie należy dopuszczać do pozostawiania biomasy pozostałej po zabiegach ochrony czynnej (gałęzi, kory, zrąbków, siana). Należy ją usuwać poza granice muraw, np. składować na stosach o możliwie małej powierzchni pokrycia gruntu, w obrębie zniekształconych biochor leśnych, przeznaczonych do przebudowy-naturalizacji. Wykonywanie zabiegów ochronnych w sąsiedztwie gniazda puchacza oraz w strefie bielika ograniczyć należy do okresu między wrześniem a styczniem. W okresie luty-sierpień ingerencja dopuszczalna jest w sytuacji nadzwyczajnych zagrożeń dla przedmiotów ochrony oraz w przypadku wyraźnie zaplanowanych w niniejszym dokumencie działań ochronnych, po wcześniejszym rozważeniu wpływu ich działań na właściwy stan ochrony bielika i puchacza. Przy wykonywaniu zabiegów ochrony czynnej, szczególnie związanych z przebudową drzewostanów, nie wolno tyczyć dróg zrywkowych i przewozić urobku przez płaty muraw kserotermicznych. Usuwanie resztek organicznych (gałęzi, pokosu, konarów i tp.) z muraw kserotermicznych i stromych stoków dopuszcza się tylko ręcznie.

§ 7. Nie dopuszcza się prowadzenia w rezerwacie działalności wytwórczej, handlowej i rolniczej z wyjątkiem możliwości ekstensywnego koszenia lub wypasu owiec w rezerwacie, w miesiącach maj-październik, z obsadą nie większą niż 1DJP/ha przez pierwszych 5 lat a w kolejnych latach do 0,5 DJP/ha.

§ 8. Wprowadza się następujące ustalenia do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chojna, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów zagospodarowania przestrzennego województwa dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zewnętrznych:

1) należy utrzymać dotychczasowe formy użytkowania gruntu na działkach ewidencyjnych nr: 3/6, 6, 10, 11, 3/4, 9, 2/1 obręb Zatoń Dolna, nr: 41/2, 40, 61, 19, 42, 7, 6/5, 2 obręb Raduń;

2) prowadzenie działalności oraz lokalizację przedsięwzięć mogących spowodować pogorszenie stanu siedlisk przyrodniczych i gatunków stanowiących przedmiot ochrony w granicach rezerwatu przyrody pokrywających się z ptasim i siedliskowym obszarem Natura 2000 należy rozpatrywać uwzględniając uwarunkowania wszystkich tych form ochrony;

§ 9. Ustalenia do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chojna, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, planów zagospodarowania przestrzennego województwa dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń wewnętrznych lub zewnętrznych, jeżeli są niezbędne dla utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszary Natura 2000, są tożsame z ustalonymi dla rezerwatu.

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

REGIONALNY DYREKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA w Szczecinie


Grzegorz Kubiak


Załącznik Nr 1 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik3.pdf


Załącznik Nr 4 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik4.pdf


Załącznik Nr 5 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik5.pdf


Załącznik Nr 6 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik6.pdf


Załącznik Nr 7 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik7.pdf


Załącznik Nr 8 do Zarządzenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie
z dnia 31 marca 2014 r.
Zalacznik8.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00