Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2015 poz. 3619

Uchwała nr XI/67/15 Rady Gminy Dywity

z dnia 31 sierpnia 2015r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod usługi oświaty i tereny sportu w Różnowie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj.: Dz. U. z 2013r., poz. 594 ze zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj.: Dz. U z 2015 r., poz. 199 ze zm.) Rada Gminy Dywity po stwierdzeniu, że plan nie narusza ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dywity, uchwala co następuje:

Rozdział 1.

Przepisy ogólne

§ 1. 1. Po zapoznaniu się z prognozą oddziaływania na środowisko oraz prognozą skutków finansowych uchwalenia planu, uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod usługi oświaty i tereny sportu w Różnowie, zwany dalej planem.

2. Plan obejmuje zakres i granice zgodne z Uchwałą Nr XLV/330/14 Rady Gminy Dywity z dnia 30 października 2014 r. w sprawie: przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod usługi oświaty i tereny sportu w Różnowie.

3. Plan składa się z następujących elementów podlegających uchwaleniu i opublikowaniu:

1) ustaleń stanowiących treść niniejszej uchwały;

2) rysunku planu w skali 1:1000 stanowiącego załączniki nr 1 do uchwały;

3) rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu, stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały;

4) rozstrzygnięcia o sposobie realizacji określonych w planie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej oraz zasady finansowania inwestycji, należących do zadań własnych gminy, stanowiącego załącznik nr 3 do uchwały.

§ 2. 1. Przedmiotem ustaleń planu są:

1) teren usług kultury: UK;

2) teren usług oświaty: UO;

3) teren rekreacyjno - sportowy: US;

4) teren drogi wewnętrznej: KDW;

5) teren na poszerzenie drogi publicznej: KD;

6) zasady obsługi w zakresie komunikacji kołowej i pieszej oraz infrastruktury technicznej;

7) zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania działek;

8) zasady ochrony przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego.

2. W granicach planu nie występują:

1) tereny górnicze;

2) tereny zagrożone osuwaniem się mas ziemnych;

3) tereny narażone na niebezpieczeństwo powodzi.

§ 3. 1. Ustala się następującą treść rysunku planu jako obowiązującą:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania;

2) oznaczenia przeznaczenia terenów elementarnych;

3) nieprzekraczalne linie zabudowy;

4) granice opracowania.

§ 4. Ustala się następującą interpretację użytych pojęć w niniejszej uchwale:

1. Teren elementarny - należy przez to rozumieć teren wydzielony liniami rozgraniczającymi, dla którego określono szczegółowe zasady zagospodarowania i oznaczono symbolem.

2. Przeznaczenie podstawowe - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania.

3. Przeznaczenie uzupełniające - należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe i nie kolidują z funkcją podstawową terenu.

4. Adaptacja - należy przez to rozumieć przystosowanie istniejącego obiektu do aktualnych potrzeb użytkowania poprzez: remont, przebudowę, rozbudowę, nadbudowę lub zmianę sposobu użytkowania budynku lub obiektu budowlanego, pod warunkiem, że zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania działki są zgodne z ustaleniami określonymi dla poszczególnych terenów elementarnych zawartych w niniejszej uchwale lub zachowują stan istniejący pod względem gabarytów obiektu.

5. Usługi nieuciążliwe - należy przez to rozumieć usługi nie zaliczane do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska oraz przedsięwzięcia, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak znaczącego negatywnego wpływu na środowisko.

6. Nieprzekraczalna linia zabudowy - oznacza linię, której obrys budynku nie może przekroczyć, nieprzekraczalna linia zabudowy nie dotyczy takich elementów budynku jak: balkon, okap, wykusze; gzymsy, galerie, tarasy nie zadaszone, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy. Nieprzekraczalna linia zabudowy nie dotyczy również miejsc parkingowych, dojść i dojazdów, obiektów małej architektury oraz sieci i obiektów infrastruktury technicznej.

§ 5. W zakresie infrastruktury technicznej ustala się jako obowiązujące:

1. Teren opracowania planu zlokalizowany jest w granicach Aglomeracji Olsztyn. Odprowadzenie ścieków odbywać się będzie do istniejącego i projektowanego układu kanalizacji sanitarnej (kierującej ścieki na istniejącą oczyszczalnię).

2. Zaopatrzenie w wodę z gminnej sieci wodociągowej prowadzonej w liniach rozgraniczających dróg przy uwzględnieniu przepisów dotyczących zaopatrzenia w wodę do celów przeciwpożarowych.

3. Ustala się odprowadzanie wód opadowych z dachów na teren własnej działki bez szkody dla gruntów sąsiednich lub do sieci kanalizacji deszczowej. Wody opadowe z terenów utwardzonych docelowo po oczyszczeniu w sposób przewidziany przepisami odrębnymi, należy odprowadzać do sieci kanalizacji deszczowej prowadzonej w liniach rozgraniczających dróg. Dopuszcza się inne rozwiązania w zakresie odprowadzania wód opadowych zgodne z przepisami odrębnymi.

4. Zaopatrzenie w ciepło: dla nowej zabudowy zakazuje się stosowania wysokoemisyjnych systemów grzewczych wpływających znacząco negatywnie na jakość powietrza, stosownie do przepisów odrębnych. Dla zabudowy w granicach planu dopuszcza się zgodnie z przepisami odrębnymi indywidualne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii w postaci m.in.: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych o mocy do 40kW, z wykluczeniem turbin wiatrowych.

5. Zaopatrzenie w gaz należy realizować zgodnie z przepisami odrębnymi.

6. Sieci oraz przyłącza telekomunikacyjne należy projektować jako podziemne, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Inwestycje celu publicznego z zakresu łączności publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, można lokalizować na całym terenie objętym planem, jeżeli taka inwestycja zgodna jest z przepisami odrębnymi.

7. Nowe sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia z przyłączami w granicach planu należy wykonać jako kablowe podziemne. Rezerwuje się teren w pasie drogowym dla projektowanej sieci elektroenergetycznej wraz z lokalizacją złączy kablowo - pomiarowych.

8. Odpady komunalne należy zagospodarować zgodnie z gminnym regulaminem utrzymania czystości i porządku oraz zgodnie z przepisami odrębnymi.

9. Występujące w granicach opracowania planu drogi muszą spełniać wymogi stawiane drogom pożarowym dla poszczególnych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem i obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

§ 6. Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego:

1. Ogrodzenia od strony drogi nie mogą przekraczać wysokości 1,7 m od poziomu terenu. W przypadku budowy ogrodzeń obowiązuje nakaz wykonania ogrodzeń od strony drogi jako drewniane, murowane lub metalowe w tym ogrodzenia z siatki. Powyższe ustalenia nie dotyczą terenu elementarnego o symbolu 1.US.

2. Zakaz stosowania prefabrykowanych ogrodzeń betonowych oraz pełnych murowanych.

3. Ustalenia dotyczące dominant, reklam:

1) poza terenem elementarnym oznaczonym symbolem 1.KDW dopuszcza się lokalizację reklam o powierzchni tablicy reklamowej nie większej niż 4,0 m2;

2) dopuszcza się sytuowanie reklam, znaków informacyjnych na budynkach, jeśli powierzchnia jednej reklamy lub jednego znaku nie przekracza 2,0m2.

4. W granicach planu nie wyznacza się granic obszarów wymagających przeprowadzania procedury scalania i podziału nieruchomości na podstawie odpowiednich przepisów o gospodarce nieruchomościami.

5. W granicach planu ilości miejsc przeznaczonych do parkowania pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową należy realizować zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 7. W zakresie ochrony środowiska przyrodniczego oraz krajobrazu ustala się jako obowiązujące:

1) Teren opracowania planu położony jest poza prawnymi formami ochrony przyrody.

2) Dopuszczalny poziom hałasu w środowisku dla terenu oznaczonego symbolem 1.UK i 1.UO należy przyjąć jak dla terenów zabudowy związanej ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, dla terenu oznaczonego symbolem 1.US należy przyjąć jak dla terenów przeznaczonych na cele rekreacyjno - wypoczynkowe.

3) Obowiązuje zakaz stosowania żużla piecowego do utwardzania nawierzchni dróg i placów.

4) Zakaz lokalizacji przedsięwzięć kwalifikowanych jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco lub mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z przepisami odrębnymi za wyjątkiem inwestycji, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak znaczącego negatywnego wpływu na środowisko.

§ 8. W zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej: Na terenie objętym planem nie występują obiekty podlegające lub mogące podlegać ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

§ 9. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych:

1) Przestrzeń publiczną stanowią: teren zabudowy usług kultury oznaczony symbolem 1.UK, teren rekreacyjno - sportowy oznaczony symbolem 1.US, teren drogi wewnętrznej oznaczony symbolem 1.KDW, teren na poszerzenie drogi publicznej oznaczony symbolem 1.KD.

2) Kształtowanie przestrzeni należy realizować w sposób umożliwiający korzystanie z przestrzeni osobom niepełnosprawnym.

3) Dopuszcza się prowadzenie ścieżki pieszej lub pieszo-rowerowej, lokalizowanie obiektów małej architektury, wiat służących przeznaczeniu podstawowemu lub komunikacji pieszej i rowerowej oraz transportowi zbiorowemu.

Rozdział 2.

Przepisy szczegółowe dotyczące terenów elementarnych

§ 10. Ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Oznaczenie terenu elementarnego

(powierzchnia)

Ustalenia

1.UK

(pow. 0,4035ha).

1. Przeznaczenie podstawowe: zabudowa usług kultury z zapleczem szatniowo - sanitarnym dla funkcji rekreacyjno - sportowej.

2. Przeznaczenie uzupełniające: infrastruktura techniczna, zieleń urządzona, urządzenia sportowe, palce zabaw, obiekty małej architektury.

3. Ogólne zasady zagospodarowania terenu:

a) nieprzekraczalna linia zabudowy: zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały;

b) wskaźnik intensywności zabudowy: w przedziale 0,05 - 0,25;

c) teren biologicznie czynny: minimum 40% powierzchni działki;

d) miejsca parkingowe wynikające z programu inwestycji należy przewidzieć w granicach działki tj.: min. 2 miejsca parkingowe na każde rozpoczęte 100m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej;

e) zasady podziału nieruchomości: zgodnie z przepisami odrębnymi;

f) obsługa komunikacyjna poprzez drogę wewnętrzną o symbolu 1.KDW.

4. Zasady kształtowania zabudowy:

a) rodzaj i nachylenie dachu dla głównej połaci dachowej: dachy płaskie, dachy dwuspadowe lub wielospadowe o symetrycznym kącie nachylenia połaci dachowych zawartym w przedziale 200 -450, możliwe jest stosowanie wykuszy, lukarn oraz okien połaciowych doświetlających poddasze;

b) ilość kondygnacji: maks. 2 kondygnacje nadziemne w tym poddasze użytkowe;

c) wysokość budynku, licząc od poziomu terenu przy głównym wejściu do budynku do najwyższego punktu kalenicy budynku: maks. 10,0m;

d) szerokość elewacji frontowej: maks. 35,0m;

e) rodzaj pokrycia dachu: dachówka w kolorze czerwieni dachówki ceramicznej, gont, papa bitumiczna;

f) kolorystyka elewacji i materiały w elewacji - dopuszcza się stosowanie tynków w kolorach od białego do jasnych pasteli, cegły licowej, drewna, kamienia, szkła;

g) kierunek głównej kalenicy budynku: w przybliżeniu równolegle, prostopadle do linii rozgraniczającej z terenem elementarnym o symbolu 1.UO.

1.UO

(pow. 0,3765ha).

1. Przeznaczenie podstawowe: zabudowa usług oświaty.

2. Przeznaczenie uzupełniające: infrastruktura techniczna, zieleń urządzona, urządzenia sportowe, palce zabaw, obiekty małej architektury.

3. Ogólne zasady zagospodarowania terenu:

a) adaptuje się istniejącą zabudowę i zagospodarowanie terenu;

b) nieprzekraczalna linia zabudowy: zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.

c) wskaźnik intensywności zabudowy: w przedziale 0,15 - 0,35;

d) teren biologicznie czynny: minimum 40% powierzchni działki;

e) miejsca parkingowe wynikające z programu inwestycji należy przewidzieć w granicach działki tj.: min. 2 miejsca parkingowe na każde rozpoczęte 100m2 powierzchni użytkowej funkcji usługowej;

f) zasady podziału nieruchomości: zgodnie z przepisami odrębnymi;

g) obsługa komunikacyjna poprzez drogę wewnętrzną o symbolu 1.KDW.

4. Zasady kształtowania zabudowy:

a) rodzaj i nachylenie dachu dla głównej połaci dachowej: dachy płaskie, dachy dwuspadowe o symetrycznym kącie nachylenia połaci dachowych zawartym w przedziale 200 - 450, możliwe jest stosowanie wykuszy, lukarn oraz okien połaciowych doświetlających poddasze;

b) ilość kondygnacji: maks. 2 kondygnacje nadziemne w tym poddasze użytkowe;

c) wysokość budynku, licząc od poziomu terenu przy głównym wejściu do budynku do najwyższego punktu kalenicy budynku: maks. 10,0m;

d) szerokość elewacji frontowej: maks. 35,0m;

e) rodzaj pokrycia dachu: dachówka lub blachodachówka w kolorze czerwieni;

f) kolorystyka elewacji i materiały w elewacji - dopuszcza się stosowanie tynków w kolorach od białego do jasnych pasteli, cegły licowej, drewna, kamienia, szkła;

g) kierunek głównej kalenicy budynku: równolegle lub prostopadle do nieprzekraczalnej linii zabudowy.

1.US

(pow. 0,8683ha).

1. Przeznaczenie podstawowe: tereny rekreacyjno - sportowe.

2. Przeznaczenie uzupełniające: infrastruktura techniczna, zieleń urządzona.

3. Zasady zagospodarowania terenu:

a) adaptuje się istniejące zagospodarowanie terenu;

b) teren przeznacza się pod lokalizację boisk oraz innych obiektów i urządzeń z zielenią towarzyszącą do czynnej rekreacji mieszkańców;

c) parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu: dowolne, wynikające z podstawowego przeznaczenia terenu;

d) miejsca parkingowe - należy realizować wg potrzeb i przyjętego sposobu zagospodarowania w tym na terenie elementarnym o symbolu 1.UK;

e) dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury tj.: ogrodzenia, ławki itp., altany wiaty oraz niezbędnych urządzeń i obiektów budowlanych służących funkcjonowaniu terenów rekreacyjno - sportowych;

f) dopuszcza się wykonanie systemu irygacji i drenażu zgodnie z przepisami odrębnymi;

g) teren biologicznie czynny: minimum 90% powierzchni działki;

h) obsługa komunikacyjna poprzez drogę wewnętrzną o symbolu 1.KDW.

1.KDW

(pow. 0,0875ha).

1. Przeznaczenie podstawowe: teren drogi wewnętrznej.

2. Przeznaczenie uzupełniające: infrastruktura techniczna, zieleń urządzona.

3. Zasady zagospodarowania terenu:

a) w pasie drogowym zezwala się na lokalizację m.in. ścieżek rowerowych, wiat przystankowych;

b) szerokość w liniach rozgraniczających: min. 8,0m;

c) w liniach rozgraniczających teren elementarny dopuszcza się przebudowę istniejących i budowę nowych sieci infrastruktury technicznej;

d) odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni dróg, zgodnie z przepisami odrębnymi.

1.KD

(pow. 0,0266ha).

1. Przeznaczenie podstawowe: tereny na poszerzenie drogi publicznej.

2. Przeznaczenie uzupełniające: infrastruktura techniczna, zieleń urządzona.

3. Zasady zagospodarowania terenu:

a) w pasie drogowym zezwala się na lokalizację m.in. ścieżek rowerowych, wiat przystankowych;

b) w liniach rozgraniczających tereny elementarne dopuszcza się przebudowę istniejących i budowę nowych sieci infrastruktury technicznej;

c) odprowadzenie wód opadowych z nawierzchni trwałych dróg korytami otwartymi lub/i przewodami podziemnymi do odbiornika, zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 11. Nieokreślone w ustaleniach planu warunki zabudowy regulują właściwe przepisy budowlane.

§ 12. Stawka procentowa służąca naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, została ustalona w granicach planu w wysokości 10%.

§ 13. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dywity.

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przewodnicząca Rady Gminy Dywity


Sabina Robak


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XI/67/15
Rady Gminy Dywity
z dnia 31 sierpnia 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XI/67/15
Rady Gminy Dywity
z dnia 31 sierpnia 2015 r.

Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu przeznaczonego pod usługi oświaty i tereny sportu w Różnowie.

Do projektu w/w planu nie wniesiono uwag. W związku z tym rozstrzygnięcie, o którym mowa w art. 20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 199) nie ma zastosowania.

Przewodnicząca Rady Gminy Dywity


Sabina Robak


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XI/67/15
Rady Gminy Dywity
z dnia 31 sierpnia 2015 r.

Rozstrzygnięcie sposobu realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 199), Rada Gminy Dywity określa następujący sposób realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasady ich finansowania:

1. Realizacja inwestycji związana z budową infrastruktury technicznej przebiegać będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Sposób realizacji inwestycji związany z budową infrastruktury technicznej wynikał będzie z wykorzystania możliwych do zastosowania rozwiązań techniczno-technologicznych, w sposób gwarantujący dobrą jakość wykonania. Dopuszcza się etapową realizację inwestycji.

3. Finansowanie inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gmin, ujętych w niniejszej zmianie planu dokonywane będzie zgodnie z "Wieloletnim Programem Inwestycyjnym" oraz uchwalanym corocznie budżetem gminy Dywity, z wykorzystaniem funduszy celowych krajowych i unijnych oraz innych środków zewnętrznych.

Przewodnicząca Rady Gminy Dywity


Sabina Robak

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00