Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2015 poz. 3616

Uchwała nr VI/45/2015 Rady Gminy Rychliki

z dnia 25 września 2015r.

w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród, dodatku mieszkaniowego i dodatku za wysługę lat

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz.594 z późniejszymi zmianami), art. 30 ust. 6 i 6a , art. 49 ust.2 ,art. 54 ust. 3 i 7 oraz art. 91d ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2014 roku poz. 191 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz. U. z 2014 roku poz. 416 z późniejszymi zmianami) w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli - Rada Gminy Rychliki uchwala, co następuje :

§ 1.

Uchwala się regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród, dodatku mieszkaniowego i dodatku za wysługę lat stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Regulaminem objęci są nauczyciele zatrudnieni w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Rychliki.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rychliki.

§ 4.

Traci moc Uchwała Nr III/22/2009 Rady Gminy Rychliki z dnia 28 kwietnia 2009 roku w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród, dodatku mieszkaniowego i dodatku za wysługę lat.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko - Mazurskiego z mocą obowiązującą od 01 września 2015 roku.

Przewodniczący Rady Gminy Rychliki


mgr Marek Cieśla


Załącznik do Uchwały Nr VI/45/2015
Rady Gminy Rychliki
z dnia 25 września 2015 r.

R E G U L A M I N
określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród, dodatku mieszkaniowego i dodatku za wysługę lat.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w szkołach wymienionych w art.1 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela,

2) szkołach - rozumie się przez to placówki wymienione w art.1 ust.1 ustawy wymienionej w pkt.1,

3) dyrektorze lub wicedyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt.2,

4) rozporządzeniu - należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U.z 2014 r. poz. 416 z późniejszymi zmianami),

5) Karcie Nauczyciela - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 roku (Dz.U. z 2014 r. poz. 191 z późniejszymi zmianami),

6) klasie - należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,

7) tygodniowym obowiązkowym wymiarze zajęć - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, o którym mowa w § 2 ust.1 rozporządzenia,

8) organie prowadzącym - należy przez to rozumieć Gminę Rychliki,

9) roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres od 1 września do 31 sierpnia.

§ 2.

Do obliczenia średniej wynagrodzeń nauczycieli, przyjmuje się ilość osób zatrudnionych średnio rocznie w przeliczeniu na pełne etaty.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli przyjmuje się w wysokości określonej rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

Rozdział 2.
Dodatek motywacyjny

§ 3.

1. Nauczyciel nabywa prawo do dodatku motywacyjnego po przepracowaniu w szkołach na terenie gminy Rychliki jednego roku szkolnego z zastrzeżeniem ust.2.

2. Prawo do dodatku motywacyjnego nie przysługuje nauczycielowi stażyście z zastrzeżeniem, że dodatek motywacyjny przysługuje nauczycielowi, który nie może rozpocząć stażu a przepracował w szkole na terenie gminy 2 lata.

3. Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

1) uzyskanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,

b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

a) systematyczne i efektywne przygotowanie się do przydzielonych obowiązków,

b) podnoszenie umiejętności zawodowych,

c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,

d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń , pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,

e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,

g) przestrzeganie dyscypliny pracy;

3) uzyskanie pozytywnej oceny pracy:

4) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,

c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami działającymi na terenie szkoły,

d) prowadzenie lekcji koleżeńskich ,przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrz szkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

§ 4.

1. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli wynosi 4 % miesięcznie wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

2. Ustala się następujący podział środków finansowych przeznaczonych na dodatki motywacyjne:

1) 25 % środków przeznacza się na dodatki motywacyjne dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska dyrektorów szkół,

2) 75 % środków przeznacza się na dodatki dla pozostałych nauczycieli.

3. Dodatek motywacyjny jest ruchomą częścią wynagrodzenia i przyznawany jest nauczycielowi w zależności od osiągniętych wyników pracy.

4. Wysokość dodatku motywacyjnego może wynosić od 1% do 30% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

5. Dodatek motywacyjny nauczycielowi przyznaje dyrektor po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych.

6. Dodatek motywacyjny dyrektorowi przyznaje wójt.

7. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

8. Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Rozdział 3.
Dodatki funkcyjne

§ 5.

1. Osobom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli:

L.p

Stanowisko kierownicze

Stawka dodatku funkcyjnego miesięcznie w

od - do

1.

Dyrektor szkoły

700 - 1000

2.

Zastępca dyrektora szkoły

500 - 700

3.

Opiekun stażu

60

4.

Wychowawca klasy

5% kwoty bazowej nauczyciela stażysty, określanej corocznie dla nauczycieli w ustawie budżetowej

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów ustala wójt w granicach stawek określonych w ust. 1, uwzględniając m. in.;

1) ilość dzieci i młodzieży,

2) ilość oddziałów ( przy czym do liczby oddziałów w szkole podstawowej wlicza się liczbę funkcjonujących w tej szkole oddziałów przedszkolnych ),

3) liczbę zatrudnionych pracowników,

4) liczbę obiektów, w których funkcjonuje szkoła, ich stan techniczny,

5) złożoność zadań wynikających z funkcji kierowniczej.

3. Dodatek funkcyjny przysługuje również osobom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie. Nie dotyczy to nauczycieli zastępujących dyrektora podczas jego nieobecności wyznaczonych w trybie art.39 ust.7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 r. Nr 256, poz.2572 z późniejszymi zmianami).

4. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie funkcji, jeżeli zaś powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca, to od tego dnia.

5. Nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek funkcyjny, a w razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych przysługuje dodatek wyższy, z wyłączeniem dodatku za wychowawstwo.

6. Dodatki funkcyjne wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Rozdział 4.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

i godziny doraźnych zastępstw

§ 6.

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się: dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych), przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla danego rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 3, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

3. Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się w sposób określony w ust.1 i 2.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowo wypłacane jest, gdy faktyczna liczba przepracowanych w danym tygodniu godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych przekracza tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin tych zajęć z zastrzeżeniem ust.5.

5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony a art. 42 ust.3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru ( lub 1/4 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

Rozdział 5.
Nagrody ze specjalnego Funduszu Nagród

§ 7.

1. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe nauczycieli planuje dyrektor w rocznym planie finansowym szkoły, z tym że:

1) 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora,

2) 20% środków funduszu przeznacza się na nagrody wójta.

2. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy. Przyznanie nauczycielowi nagrody uzależnione jest w szczególności od:

1) posiadania wyróżniającej lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego,

2) otrzymywania w danym roku szkolnym lub w roku szkolnym poprzedzającym rok przyznania nagrody dodatku motywacyjnego przez co najmniej 1 rok,

3) legitymowania się wybitnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej.

3. Nagroda Wójta Gminy może być przyznana:

1) nauczycielom na wniosek dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, rady rodziców i związków po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i związek zawodowy, do którego należy kandydat,

2) dyrektorom szkół na wniosek rady pedagogicznej , rady rodziców i związków zawodowych.

3) nauczycielom i dyrektorom z inicjatywy własnej wójta.

4. Nagrody są przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.W uzasadnionych przypadkach mogą być przyznawane w innym czasie.

Rozdział 6.
Dodatek mieszkaniowy

§ 8

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w szkołach prowadzonych przez Gminę Rychliki i posiadającemu kwalifikacje wymagane do zajmowanego stanowiska przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy , którego wysokość uzależniona jest od liczby osób w rodzinie nauczyciela.

2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego do jego otrzymywania nauczyciela, wynosi miesięcznie:

1) przy jednej osobie w rodzinie - 20 zł,

2) przy dwóch osobach w rodzinie - 30 zł,

3) przy trzech osobach w rodzinie - 40 zł,

4) przy czterech i większej liczbie osób w rodzinie - 50 zł.

3. Do członków rodziny, o której mowa w ust.2, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka i dzieci uczące się nie dłużej jak do 25 roku życia oraz rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu.

4. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy, w wysokości określonej w ust.2. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

5. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor, a dyrektorowi - Wójt Gminy.

6. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi:

1) niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego,

2) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.

7. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

1) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,

3) odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak, gdy z nauczycielem powołanym do służby wojskowej zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa była zawarta,

4) korzystania z urlopu wychowawczego.

Rozdział 7.
Dodatek za wysługę lat

§ 9.

1. Dodatek za wysługę lat przyznaje:

a) dyrektorowi szkoły - organ prowadzący,

b) nauczycielom - dyrektor szkoły

2. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

Rozdział 8.
Dodatek za warunki pracy

§ 10.

1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy na zasadach określonych w § 8 i 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

2. Wysokość stawki dodatku za warunki pracy ustala się w następującej wysokości:

1) 15% godzinowej stawki osobistego zaszeregowania za prowadzenie zajęć dydaktycznych w warunkach uciążliwych,

2) 15% godzinowej stawki osobistego zaszeregowania za prowadzenie zajęć dydaktycznych w warunkach trudnych.

3. Dodatek za warunki pracy wypłaca się miesięcznie z góry, jeżeli są wykonywane w ramach obowiązkowego tygodniowego wymiaru zajęć, z dołu, jeżeli są realizowane w godzinach ponadwymiarowych.

4. Dodatek za warunki pracy, w formach, o których mowa w ust.2 przyznaje:

- nauczycielowi - dyrektor szkoły,

- dyrektorowi szkoły - wójt gminy.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00