Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2015 poz. 699

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.23.2015 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 13 lutego 2015r.

stwierdzające nieważność w całości uchwały nr V/27/2015 Rady Gminy Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu dla członka OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczo-gaśniczym lub szkoleniu

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r.
poz. 594 ze zm. ) stwierdzam nieważność uchwały nr V/27/2015 Rady Gminy Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu dla członka OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczo-gaśniczym lub szkoleniu.

Uzasadnienie:

Uchwałą, o której mowa na wstępie, Rada Gminy Grunwald, powołując się na art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ustaliła wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla członka ochotniczej straży pożarnej za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych lub szkoleniu pożarniczym. W § 3 Rada Gminy postanowiła, iż uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w miejscach publicznych na terenie Gminy oraz zamieszczeniu w BIP. Określając w ten sposób jej wejścia w życie potraktowała tę uchwałę, jako akt kierownictwa wewnętrznego.

W ocenie organu nadzoru uchwała ustalająca wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych jest aktem wykonawczym. Upoważnienie zawarte w art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej wskazuje na obowiązek podjęcia przedmiotowej uchwały. Zawarte w uchwale normy mają charakter generalny i abstrakcyjny. Adresatami tych norm są bowiem podmioty niezależne od gminy, będące w stosunku do niej podmiotami zewnętrznymi. Potwierdza to art. 19 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (ust. 1) oraz samodzielnie określają swoje cele i struktury organizacyjne w statucie (ust. 2 ). Uchwała ta przyznaje określone uprawnienie, w postaci wypłaty z budżetu Gminy ekwiwalentu pieniężnego przy ziszczeniu się przesłanek z art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej i stanowi dla członków ochotniczych straży pożarnych podstawę do występowania z roszczeniem do Gminy o wypłatę. Na abstrakcyjny charakter tego aktu wskazuje natomiast to, iż normy w nich zawarte będą wykorzystywane wielokrotnie. Stanowisko organu nadzoru znajduje potwierdzenie, m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 września 2009 r. sygn. akt: IV SA/Wr 93/09. Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich publikacja w sposób określony w art. 4 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.). Zgodnie z regulacjami prawnymi przyjętymi w powoływanych przepisach, uchwały rad gmin, będące aktami prawa miejscowego są ogłaszane w wojewódzkim dzienniku urzędowym i wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi dłuższy termin.

W związku z tym, iż zapis § 3 uchwały rażąco narusza art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, rozstrzygnięcie nadzorcze stało się uzasadnione ponieważ, brak określenia lub określenie w sposób sprzeczny z prawem terminu wejścia w życie uchwały przedkłada się bezpośrednio na ważność całego aktu prawnego.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak na wstępie.

Od niniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia.

z up. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego



Grażyna Kluge
Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00