Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2014 poz. 2715

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.156.2014 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 24 lipca 2014r.

stwierdzające nieważność w całości uchwały Nr XLVI/232/2014 Rady Gminy Godkowo z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji”

Na podstawie art. 91 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., późn. 594 z późn. zm.), stwierdzam nieważność uchwały Nr XLVI/232/2014 Rady Gminy Godkowo z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą "Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji"

Uzasadnienie:

Rada Gminy Godkowo, powołując jako podstawę art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy o samorządzie gminnym, art. 9 ust. l, art. 11 ust. l, art. 12 i art. 13 ust. l ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406 z późn. zm.) oraz art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2010 r. Nr 127, późn. 857 z późn. zm.), podjęła w dniu 18 czerwca 2014 r. uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą "Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji". Na mocy § 2 uchwały Rada Gminy nadała utworzonej instytucji kultury statut, stanowiący załącznik nr l do uchwały.

Stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej statut instytucji kultury powinien zawierać:

l/ nazwę, teren działania i siedzibę instytucji kultury;

2/ zakres działalności;

3/ organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania;

4/ określenie źródeł finansowania;

5/ zasady dokonywania zmian statutowych;

6/ postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.

Powyższy przepis wskazuje kwestie, które Rada Gminy obowiązana jest uregulować w statucie instytucji kultury. Pominięcie któregokolwiek z tych obligatoryjnych elementów statutu powoduje, iż realizacja upoważnienia ustawowego zawartego w art. 13 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jest niepełna, a to skutkuje nieważnością uchwalonego statutu.

Organ nadzoru stwierdził, iż w uchwalonym przez Radę Gminy Godkowo statucie instytucji kultury pod nazwą Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji brakuje uregulowań dotyczących sposobu powoływania organów zarządzających instytucji kultury, a także określenia organów doradczych oraz sposobu ich powoływania. Z postanowień statutu nie można w szczególności wywieść, czy dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji powołuje organizator, czy też wyłania się go w drodze konkursu.

Pominięcie w statucie uregulowań dotyczących sposobu powoływania organów zarządzających i doradczych instytucji kultury, stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności takiego statutu. Stanowisko organu nadzoru znajduje oparcie w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 lipca 2011 r. sygn. II Sa/Sz 523/11, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 marca 2008 r. sygn. IV Sa/Gl 1263/07).

Ponieważ stwierdzenie nieważności statutu powoduje, iż odpada podstawa do przyjęcia wejścia w życie uchwały Nr XLVI/232/2014 w trybie przewidzianym dla aktów prawa miejscowego, organ nadzoru uznał za konieczne stwierdzenie nieważności uchwały w całości.

Niezależnie od powyższego należy wskazać na wadliwość § 17 statutu. Stanowi on, iż podstawą gospodarki finansowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Godkowie jest roczny plan rzeczowo-finansowy. Zapis ten jest sprzeczny z art. 27 ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, według którego podstawą gospodarki finansowej instytucji kultury jest plan finansowy sporządzany zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, a nie plan rzeczowo-finansowy.

Biorąc powyższe pod uwagę należało orzec jak na wstępie.

Od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje prawo wniesienia, za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie w terminie 30 dni od jego doręczenia.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski


Marian Podziewski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00