Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego rok 2015 poz. 639

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-II.4131.78.2015 Wojewody Lubelskiego

z dnia 18 lutego 2015r.

stwierdzające nieważność uchwały Nr III/10/15 Rady Gminy Mełgiew z dnia 20 stycznia 2015 r. w sprawie uchwalenia „Rocznego Programu Współpracy Gminy Mełgiew z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2015 rok”, w części obejmującej Rozdział XII zd. dziesiąte i jedenaste oraz Rozdział XIII zd. trzecie w brzmieniu: „organizacja otrzymująca środki finansowe w formie dotacji lub współfinansowania zobowiązana jest do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu bądź dofinansowaniu przez Gminę Mełgiew” programu, stanowiącego załącznik do uchwały

Na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.)

stwierdzam nieważność

uchwały Nr III/10/15 Rady Gminy Mełgiew z dnia 20 stycznia 2015 r. w sprawie uchwalenia "Rocznego Programu Współpracy Gminy Mełgiew z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2015 rok", w części obejmującej Rozdział XII zd. dziesiąte i jedenaste oraz Rozdział XIII zd. trzecie w brzmieniu: "organizacja otrzymująca środki finansowe w formie dotacji lub współfinansowania zobowiązana jest do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu bądź dofinansowaniu przez Gminę Mełgiew" programu, stanowiącego załącznik do uchwały.

Uzasadnienie

Przedmiotowa uchwała została doręczona organowi nadzoru w dniu 27 stycznia 2015 r.

Podstawę prawną do uchwalenia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118, ze zm.) stanowi art. 5a ust. 1 powołanej ustawy. W myśl tego przepisu, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionym w art. 3 ust. 3, roczny program współpracy. Roczny program współpracy jest uchwalany do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu.

W art. 5a ust. 4 ustawy, ustawodawca zawarł katalog zagadnień wymagających uregulowania przez radę w przedmiotowym programie. Zgodnie z tym przepisem, elementami programu współpracy są w szczególności:

1) cel główny i cele szczegółowe programu,

2) zasady współpracy,

3) zakres przedmiotowy,

4) formy współpracy, o których mowa w art. 5 ust. 2,

5) priorytetowe zadania publiczne,

6) okres realizacji programu,

7) sposób realizacji programu,

8) wysokość środków przeznaczanych na realizację programu,

9) sposób oceny realizacji programu,

10) informacje o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji,

11) tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania

ofert o w otwartych konkursach ofert.

Przytoczony przepis art. 5a ust. 4 ustawy określa niezbędne minimum postanowień, jakie powinna zawierać uchwała ustanawiająca program współpracy.

W Rozdziale XII zd. dziesiąte Programu, stanowiącego załącznik do uchwały, Rada postanowiła, iż:"Odrzuceniu podlegają oferty: 1) niekompletne; 2) złożone po terminie; 3) złożone przez podmiot nieuprawniony do udziału w konkursie; 4) dotyczące innych zadań niż wskazane w ogłoszeniu".

Ponadto, w Rozdziale XII zd. jedenaste Programu postanowiono, że:"Przy merytorycznym rozpatrywaniu ofert, które przeszły ocenę formalną, komisja konkursowa bierze pod uwagę następujące kryteria: 1) ocenia możliwości zrealizowania zadania przez organizację zgłaszającą ofertę; 2) sprawdza, czy oferent spełnia wszystkie warunki realizacji zadania wynikające z wzoru oferty i ogłoszenia o konkursie; 3) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym - w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania; 4) przy ocenie ofert wnioskujących o wsparcie zadania, uwzględnia planowany przez organizację lub podmiot udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego; 5) ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób realizujących zadanie; 6) uwzględnia planowany przez wnioskodawcę wkład rzeczowy i osobowy, w tym pracę społeczną członków organizacji realizujących zadanie; 7) uwzględnia analizę i ocenę zleconych zadań zrealizowanych przez wnioskodawców w latach poprzednich, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość wykonania oraz sposób wykorzystania na ten cel środków".

Zdaniem organu nadzoru powyższe regulacje zostały podjęte z istotnym naruszeniem art. 15 ust. 1 i ust. 2a ustawy o działalności pożytku publicznego (...).

W art. 15 ust. 1 ustawa stanowi, iż oferty rozpatruje organ administracji publicznej z uwzględnieniem kryteriów wskazanych w pkt 1-6 tego przepisu.

Zatem stwierdzić należy, iż to organ administracji publicznej, a nie komisja konkursowa została wyposażona w kompetencję do rozpatrywania ofert w oparciu o kryteria określone w art. 15 ust. 1 pkt 1-6 ustawy o działalności pożytku publicznego (...).

Do zadań komisji konkursowej, zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy należy wyłącznie opiniowanie, nie zaś rozpatrywanie, złożonych ofert.

Regulacje zawarte w postanowieniach Rozdziału XII zd. jedenaste programu zostały podjęte także z istotnym naruszeniem art. 13 ust. 2 pkt 6 ustawy o działalności pożytku publicznego (...).

Stosownie do treści art. 13 ust. 2 pkt 6 ogłoszenie otwartego konkursu ofert powinno zawierać informacje o trybie i kryteriach stosowanych przy wyborze ofert oraz terminie dokonania wyboru ofert. Tak więc o tym, jakie zostaną zastosowane kryteria przy wyborze ofert, decyduje organ ogłaszający otwarty konkurs ofert, czyli w tym wypadku Wójt Gminy Mełgiew. Przepis art. 15 ust. 1 ustawy wskazuje z kolei ustawowe kryteria, jakimi powinien kierować się organ administracji publicznej przy rozpatrywaniu ofert.

Zatem Rada Gminy nie może w uchwale programowej zawierać regulacji dotyczących kryteriów, jakie mają być brane pod uwagę przy opiniowaniu czy ocenianiu ofert ani przyznawać komisji uprawnienia do decydowania o wyłączeniu z konkursu biorącej w nim udział oferty. Takie działanie w ocenie organ nadzoru stanowi istotne naruszenie art. 13 ust. 2 pkt 6. art. 15 ust. 1, ust. 2a ustawy, a także przekroczenie kompetencji określonej w art. 5a ust. 4 pkt 11 ustawy.

W Rozdziale XIII zd. trzecie Programu, Rada postanowiła, iż:"organizacja otrzymująca środki finansowe w formie dotacji lub współfinansowania zobowiązana jest do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu bądź dofinansowaniu przez Gminę Mełgiew".

W ocenie organu nadzoru podjęta przez Radę Gminy regulacja została przyjęta z przekroczeniem upoważnienia, określonego art. 5a ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego (…).

Ustawodawca w art. 5a ust. 4 tej ustawy, wprost określił elementy, jakie powinna zawierać uchwała w sprawie rocznego programu współpracy. W ocenie organu nadzoru żaden z przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego (...), w tym w szczególności jej art. 5a ust. 1 i 4, nie upoważniają organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego do dokonywania dodatkowych ustaleń w zakresie obowiązków podmiotów realizujących w ramach współpracy zadanie publiczne (por. wyrok WSA z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. III SA/Wr 147/09).

W tym stanie rzeczy, stwierdzenie nieważności uchwały Nr III/10/15 Rady Gminy Mełgiew we wskazanym zakresie jest uzasadnione.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, złożona za moim pośrednictwem, w terminie 30 dni od daty jego doręczenia.

WOJEWODA LUBELSKI


Wojciech Wilk

Otrzymują:

1) Wójt Gminy Mełgiew

2) Przewodniczący Rady Gminy Mełgiew

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00