Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego rok 2014 poz. 4475

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-V.4131.136.2014.MA Wojewody Pomorskiego

z dnia 12 grudnia 2014r.

wsprawie stwierdzenia się nieważności uchwały Nr LXIII/79/2014 Rady Gminy Kosakowo z dnia 5 listopada 2014 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszów dzierżawnych na terenie gminy Kosakowo

Na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 roku poz. 594 z późn. zm.)

stwierdza się nieważność

uchwały Nr LXIII/79/2014 Rady Gminy Kosakowo z dnia 5 listopada 2014 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszów dzierżawnych na terenie gminy Kosakowo.

Uzasadnienie

W dniu 5 listopada 2014 r. Rada Gminy Kosakowo podjęła uchwałę Nr LXIII/79/2014 w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszów dzierżawnych na terenie gminy Kosakowo.

W podstawie prawnej uchwały wskazano art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej jako: "u.s.g.").

Powyższa uchwała została doręczona Wojewodzie Pomorskiemu w dniu 14 listopada 2014 r.

W toku kontroli zgodności z prawem przedmiotowej uchwały, organ nadzoru stwierdził, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa.

W treści kwestionowanej uchwały Rada Gminy Kosakowo zawarła postanowienia wprowadzające minimalne stawki czynszu za dzierżawę lokali użytkowych oraz gruntów stanowiących własność Gminy Kosakowo.

Zgodnie z treścią przywołanego w podstawie prawnej przedmiotowej uchwały art. 40 ust. 2 pkt 3 u.s.g., "na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad zarządu mieniem gminy". Przepis ten przyznaje zatem radzie jako organowi uchwałodawczemu kompetencje do ustalania zasad zarządu mieniem gminy w postaci aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Pod pojęciem "zasad zarządu mieniem" należy zaś rozumieć ogólne reguły i wytyczne dotyczące sposobu gospodarowania mieniem gminnym, z pominięciem szczegółowych postanowień. W ocenie organu nadzoru przepis art. 40 ust. 2 pkt 3 u.s.g. nie pozwala radzie gminy na przyjęcie postanowień wiążących wójta w zakresie spraw związanych z zawieraniem umów, np. poprzez wskazanie stawek minimalnych czynszu dzierżawnego. Określenie stawek mieści się bowiem w pojęciu gospodarowania mieniem komunalnym. Zgodnie zaś z art. 30 ust. 2 pkt 3 u.s.g. gospodarowanie mieniem komunalnym należy do kompetencji wójta. Potwierdzeniem tego jest również przepis prawny zawarty w art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm., dalej jako: "u.g.n."), na mocy którego gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Co więcej stosownie do art. 25 ust. 2 u.g.n. w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 5 u.g.n. gospodarowanie zasobem polega m.in. na wykonywaniu czynności związanych z naliczaniem należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz prowadzeniu windykacji tych należności.

Ponadto wskazać należy, że w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, umowa dzierżawy jest umową prawa cywilnego. Czynsz z tytułu umowy dzierżawy należy zaś do elementów przedmiotowo istotnych umowy, które to elementy strony ustalają w jej treści. Przy zawieraniu umowy cywilnoprawnej, której przedmiotem jest nieruchomość gminę reprezentuje zatem jej organ wykonawczy, tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta i to on w drodze negocjacji ustala stawki czynszu. Jak słusznie stwierdził w swoim wyroku z dnia 17 lipca 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny "podejmowanie czynności z zakresu prawa cywilnego np. w przedmiocie zawierania umów dzierżawy, należy do kompetencji wójta jako reprezentanta gminy, któremu nie można - bez wyraźnego upoważnienia ustawowego - narzucać elementów umowy i tym samym ograniczać obowiązującą swobodę umów" (sygn. akt I OSK 873/14).

Dodatkowo w § 3 przedmiotowej uchwały Rada Gminy Kosakowo wprowadziła zapis, zgodnie z którym "w przypadku bezumownego korzystania z lokalu użytkowego lub gruntu stawka czynszu dzierżawnego ulega podwyższeniu o 200% stawki wymienionej w § 1". W tym miejscu uznać należy, że regulacja ta została wydana bez podstawy prawnej, albowiem wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu czy innej rzeczy podlega regulacjom prawa cywilnego i jedynie w drodze postępowania przed sądem powszechnym może zostać ustalona wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego bądź gruntu (zob. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Gd 732/13).

W ocenie Wojewody Pomorskiego Rada Gminy Kosakowo nie posiada kompetencji do określania wysokości stawek czynszów dzierżawnych, a czyniąc to wkroczyła w kompetencję organu wykonawczego gminy, przez co naruszyła art. 40 ust. 2 pkt 3 u.s.g., art. 30 ust. 2 pkt 3 u.s.g. oraz art. 25 ust. 1 u.g.n.

W niniejszej sytuacji należało stwierdzić nieważność przedmiotowej uchwały w całości.

Zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdzenie nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Od niniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w terminie 30 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego.

WOJEWODA POMORSKI


Ryszard Stachurski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00