Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2016 poz. 460

Uchwała nr XV/76/2016 Rady Gminy Wielka Nieszawka

z dnia 27 stycznia 2016r.

w sprawie budżetu partycypacyjnego w Gminie Wielka Nieszawka na rok 2017

Na podstawie art. 5a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1515, poz. 1890) uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustala się szczegółowe zasady i tryb realizowania przez Wójta Gminy Wielka Nieszawka budżetu partycypacyjnego w formie Regulaminu budżetu partycypacyjnego w Gminie Wielka Nieszawka, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Na budżet partycypacyjny przeznacza się 350.000,00 złotych.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wielka Nieszawka.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie następnego dnia po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Ireneusz Śmiechowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XV/76/2016
Rady Gminy Wielka Nieszawka
z dnia 27 stycznia 2016 r.

Regulamin budżetu partycypacyjnego w Gminie Wielka Nieszawka

§ 1. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) regulaminie - należy przez to rozumieć Regulamin budżetu partycypacyjnego w Gminie Wielka Nieszawka na wskazane przez mieszkańców projekty mieszczące się w kompetencjach gminy;

2) mieszkańcach - należy przez to rozumieć osoby posiadające miejsce zamieszkania na terenie Gminy Wielka Nieszawka, tj. miejsce pobytu w rozumieniu art. 25-27 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014, poz. 121 z późn. zm.) oraz art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012,poz. 361 z późn. zm.), tj. osoby, dla których określona miejscowość w Gminie Wielka Nieszawka stanowi ośrodek interesów życiowych, w którym przebywają ponad 183 dni w roku ze względu na zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności gospodarczej lub podlegające obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jako mieszkańcy Gminy Wielka Nieszawka;

3) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Wielka Nieszawka;

4) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Gminy Wielka Nieszawka;

5) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Wielka Nieszawka;

6) projekcie - należy przez to rozumieć zadanie wskazane przez mieszkańców mieszczące się w kompetencjach gminy.

§ 2. Ze środków budżetu partycypacyjnego finansowane są projekty zgłaszane przez mieszkańców, należące do zadań własnych gminy, z zastrzeżeniem zapisów zawartych w § 14.

§ 3. Realizacja projektów w ramach budżetu partycypacyjnego powinna odbyć się w ciągu roku 2017, przy czym, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest wydłużenie realizacji projektu inwestycyjnego lub remontowego do dnia 30 czerwca 2018 r., na zasadach określonych ustawą o finansach publicznych.

§ 4. Projekty finansowane z budżetu partycypacyjnego mogą mieć charakter lokalny lub ogólno gminny. Oznacza to, że całość środków przeznaczonych na budżet partycypacyjny dzieli się na dwie pule:

1) lokalną, w wysokości 70% całości środków;

2) ogólno gminną w wysokości 30% całości środków.

§ 5. 1. Pula lokalna jest przeznaczona na realizację projektów służących mieszkańcom poszczególnych wsi położonych w Gminie:

1) Brzoza;

2) Cierpice;

3) Mała Nieszawka;

4) Wielka Nieszawka;

3. Podział puli lokalnej na poszczególne wsie odbywa się wg następujących reguł:

1) 50% puli lokalnej zostanie podzielona w równych częściach pomiędzy wszystkie

wsie;

2) 50% puli lokalnej zostanie podzielona pomiędzy wsie proporcjonalnie do liczby mieszkańców poszczególnych okręgów ustalonej wg stanu na dzień 1 stycznia roku, w którym obliczana jest pula;

§ 6. Pula ogólno gminna jest przeznaczona na realizację projektów służących mieszkańcom całej gminy, co oznacza, że finansowane z niej projekty dotyczą potrzeb więcej niż jednej wsi lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do jednej wsi.

§ 7. 1. Propozycje projektów do budżetu partycypacyjnego może składać każdy mieszkaniec Gminy, który w momencie wypełniania wniosku ma ukończone 16 lat.

2. Zadania o charakterze lokalnym dotyczące danej wsi mogą zgłaszać jedynie mieszkańcy tej wsi. Przy zgłaszaniu propozycji projektu do puli ogólno gminnej nie stosuje się kryterium właściwości terytorialnej.

§ 8. 1. O terminie składania propozycji projektów do budżetu partycypacyjnego oraz o kwocie środków przeznaczonych na pulę ogólno gminną oraz pule lokalne, Wójt informuje co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego terminu.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, będzie podana do publicznej wiadomości za pośrednictwem strony internetowej Gminy, wywieszona na tablicach znajdujących się na terenie Gminy oraz innych miejscach, o ile zostaną wskazane przez Wójta.

3. Czas na składanie propozycji projektów do budżetu partycypacyjnego nie może być krótszy niż 21 dni.

§ 9. 1. Zgłoszenie projektu następuje na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.

2. Do formularza zgłoszenia projektu wnioskujący dołącza listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 15 mieszkańców Gminy, którzy ukończyli 16 rok życia. Wzór listy stanowi załącznik nr 2 do regulaminu. Mieszkańcy mogą popierać dowolną liczbę projektów.

3. W formularzu należy wypełnić wszystkie rubryki.

§ 10. 1. Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie dwa projekty do puli lokalnej, z której będą realizowane projekty dotyczące wsi, w której mieszka oraz maksymalnie jedną propozycję do puli ogólno gminnej, z której będą realizowane projekty o zasięgu większym niż jedna wieś.

2. Ten sam projekt nie może być zgłoszony do dwóch puli środków. O wyborze puli, do której projekt zostaje zgłoszony, decyduje zgłaszający.

§ 11. Zgłaszający projekt powinien określić zakładany koszt realizacji projektu według własnego oszacowania. Ostatecznej wyceny dokonuje Wójt w procesie weryfikacji zgłoszonych projektów.

§ 12. 1. Zgłoszone przez mieszkańców projekty do budżetu partycypacyjnego podlegają weryfikacji, której dokonuje Wójt przy pomocy właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych Urzędu Gminy.

§ 13. 1. W razie stwierdzenia podczas weryfikacji, że złożony wniosek nie zawiera istotnych informacji potrzebnych do analizy projektu lub przekracza dostępną pulę środków, osoba składająca formularz zostanie niezwłocznie poinformowana, telefonicznie lub pocztą elektroniczną, o konieczności dokonania uzupełnień lub modyfikacji zakresu rzeczowego projektu.

2. Modyfikacja, o której mowa w ust.1 musi być dokonana z zachowaniem zasady racjonalności gospodarowania środkami publicznymi oraz wymogów niniejszego Regulaminu.

3. Od momentu zawiadomienia o brakach we wniosku lub konieczności dokonania modyfikacji zakresu rzeczowego, składający projekt ma 5 dni roboczych na dokonanie korekty.

4. Wniosek nie może być korygowany więcej niż 1 raz.

§ 14. W ramach procedury budżetu partycypacyjnego nie mogą być realizowane następujące projekty:

1) których wymagany budżet całkowity na realizację przekraczałby wysokość środków dostępnych w ramach środków przeznaczonych na budżet partycypacyjny w danym roku na dany obszar (miejscowość dla zadań lokalnych, cała gmina dla zadań ogólno gminnych);

2) które po realizacji generowałyby koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania;

3) które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w gminie planami i programami, w tym w szczególności z planami zagospodarowania przestrzennego, programami branżowymi, wieloletnią prognozą finansową gminy, itp.;

4) które wymagają współpracy instytucjonalnej podmiotów zewnętrznych, jeżeli te nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia;

5) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności;

6) które zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie, bez zabezpieczenia środków na projektowanie.

§ 15. Wyniki weryfikacji merytorycznej są podawane do publicznej wiadomości poprzez publikację na stronie internetowej Gminy. Informacja o wynikach weryfikacji zawiera co najmniej wykaz złożonych projektów, oznaczenie "przyjęty" lub "odrzucony" dla każdego z projektów oraz uzasadnienie rozstrzygnięć dla projektów odrzuconych.

§ 16. 1. Z projektów oznaczonych jako "przyjęty" tworzona jest lista projektów, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców.

2. Lista jest podzielona na projekty lokalne dla poszczególnych miejscowości oraz ogólno gminne.

3. Lista zawiera co najmniej nazwę projektu, krótki opis, szacunkowy koszt realizacji.

§ 17. 1. Wyboru projektów do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego dokonują mieszkańcy w głosowaniu jawnym, bezpośrednim i powszechnym.

2. Do wiadomości publicznej będą podawane jedynie zbiorcze wyniki głosowania na poszczególne projekty - bez podawania sposobu głosowania przez poszczególnych mieszkańców.

3. Uprawnieni do głosowania są mieszkańcy, którzy w dniu oddania głosu ukończyli 16

lat.

§ 18. 1. Głosowanie odbywa się w punktach wyznaczonych przez Wójta, przy czym wykaz tych punktów zostanie podany do publicznej wiadomości, co najmniej na stronie internetowej Gminy, nie później niż 7 dni przed datą rozpoczęcia głosowania.

2. Głos oddaje się za pomocą karty do głosowania, stanowiącej załącznik nr 3 do regulaminu, poprzez wpisanie numerów projektów wybranych z listy utworzonej zgodnie z § 16.

3. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w punkcie głosowania.

4. Wypełnioną kartę do głosowania można także przesłać pocztą tradycyjną na adres wskazany przez Wójta w ogłoszeniu zawierającym wykaz punktów do głosowania. Karta musi dotrzeć do adresata najpóźniej w dniu zakończenia głosowania.

§ 19. 1. Głosowanie może się także odbywać za pośrednictwem Internetu, z wykorzystaniem strony internetowej Gminy.

2. W głosowaniu internetowym oddanie głosu następuje poprzez wypełnienie interaktywnej karty do głosowania.

§ 20. Głosowanie trwa nie krócej niż 9 dni i rozpoczyna się w sobotę.

§ 21. Każdy głosujący może poprzeć maksymalnie trzy projekty z jednej listy lokalnej dotyczącej wsi, w której mieszka, oraz trzy projekty z listy ogólno gminnej.

§ 22. W miejscach oddawania głosów, w czasie głosowania nie wolno prowadzić agitacji, ani żadnej innej formy kampanii zachęcającej lub zniechęcającej do głosowania na którykolwiek ze zgłoszonych projektów.

§ 23. 1. Karty do głosowania będą weryfikowane pod kątem spełnienia wymogów formalnych.

2. Karty do głosowania wypełnione niewłaściwie, niezawierające wymaganych danych oraz niezawierające zgody na przetwarzanie danych osobowych będą uznane za nieważne.

3. W przypadku wypełnienia przez jedną osobę kilku kart do głosowania, wszystkie karty wypełnione przez tę osobę będą uznane za nieważne.

4. W przypadku wypełnienia kart do głosowania przez osoby nieuprawnione, wszystkie karty wypełnione przez te osoby będą uznane za nieważne.

§ 24. 1. Ustalenie wyników głosowania polega na zsumowaniu wszystkich głosów oddanych na każdy projekt poddany pod głosowanie. Oddzielnie będą liczone głosy na projekty lokalne dla każdej wsi oraz na projekty ogólno gminne.

2. Za wybrane do realizacji uznaje się projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, (jednak nie mniej niż 30 głosów), aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet partycypacyjny dla projektów w poszczególnych wsiach oraz dla projektów ogólno gminnych. Dla określenia wartości projektów stosuje się wycenę ostateczną projektów dokonaną przez Wójta.

3. Jeżeli dwa lub więcej projektów poddanych głosowaniu otrzyma tę samą liczbę głosów, o ich kolejności na liście zadecyduje publiczne losowanie.

4. Jeżeli środki na realizację kolejnego projektu z listy nie będą wystarczające, uwzględniony zostanie pierwszy z następnych projektów na liście, którego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków.

5. Niewykorzystane środki z puli przydzielonej którejkolwiek z wsi przechodzą do puli ogólno gminnej.

6. Niewykorzystane środki z puli ogólno gminnej są dzielone pomiędzy poszczególne wsie z zachowaniem zasad opisanych w § 5 oraz z pominięciem miejscowości, które nie wykorzystały przyznanych im wcześniej środków.

§ 25. Jeżeli w toku realizacji projektów poczynione zostaną oszczędności i pozostała kwota będzie wystarczająca na realizację innych projektów, wykonane mogą być kolejne projekty z listy, które zdobyły największą liczbę głosów spośród niezakwalifikowanych - aż do ponownego wyczerpania puli środków.

§ 26. Jeżeli w wyniku głosowania dwa lub więcej wybranych projektów będzie pozostawać ze sobą w sprzeczności lub wzajemnie się wykluczać, zrealizowany zostanie projekt, które zdobyło największe poparcie.

§ 27. Szczegółowy harmonogram dla budżetu partycypacyjnego roku 2017 ustali Wójt i poda go do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy.

§ 28. Wójt koordynuje działania promocyjne, edukacyjne i informacyjne dotyczące budżetu partycypacyjnego w Gminie, które obejmują w szczególności:

1) przybliżanie i wyjaśnianie mieszkańcom idei i zasad budżetu partycypacyjnego;

2) zachęcanie do składania propozycji projektów oraz wzięcia udziału w głosowaniu;

3) upowszechnianie informacji o wynikach głosowania na projekty zgłoszone w ramach budżetu partycypacyjnego oraz o efektach realizacji tych projektów.

§ 29. Wójt powołuje i określa szczegółowe zadania grupy, której zadaniem będzie monitorowanie procesu realizacji budżetu partycypacyjnego w Wielkiej Nieszawce.


Załącznik Nr 1 do załącznika Nr 1
Zalacznik1.1.pdf


Załącznik Nr 2 do załącznika Nr 1
Zalacznik1.2.pdf


Załącznik Nr 3 do załącznika Nr 1
Zalacznik1.3.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00