Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 3590

Uchwała nr XIII/72/2015 Rady Miasta Kowal

z dnia 6 listopada 2015r.

w sprawie zwolnienia budynków i budowli w podatku od nieruchomości powstałych w wyniku nowej inwestycji w ramach pomocy de minimis

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1515) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 849, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki, budowle będące własnością przedsiębiorców, którzy oddali do użytkowania inwestycję na terenie miasta Kowal w terminie do 24 miesięcy, licząc od dnia jej rozpoczęcia, przy czym rozpoczęcie musi nastąpić w czasie obowiązywania uchwały.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje na okres 24 miesięcy i obejmuje tylko zwiększoną podstawę opodatkowania, powstałą w związku z dokonaną inwestycją.

3. Zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że nieruchomość objęta zwolnieniem nie zostanie zbyta w czasie trwania zwolnienia.

4. Nowa inwestycja - oznacza inwestycję rozpoczętą w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2020 roku i zakończoną w terminie do 24 miesięcy, związaną:

1) z budową, odbudową, rozbudową, nadbudową budynków,

2) z budową, odbudową, rozbudową, nadbudową budowli.

5. Rozpoczęcie inwestycji - oznacza datę decyzji pozwolenia na realizację inwestycji,
o której mowa w § 1 ust. 4, wydanej przez Starostę Włocławskiego.

6. Zakończenie inwestycji - oznacza datę decyzji pozwolenia na użytkowanie inwestycji,
o której mowa w § 1 ust. 4, wydanej przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
we Włocławku.

§ 2. Zwolnień nie stosuje się do:

1) wykluczeń określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 7;

2) przedsiębiorców posiadających zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz innych zobowiązań wobec budżetu Gminy Miasto Kowal;

3) działalności developerskiej w sektorze budownictwa użyteczności publicznej, mieszkaniowej polegającej na kupnie, sprzedaży, budowie oraz wynajmie nieruchomości;

4) nieruchomości z przeznaczeniem na imprezy masowe zgodnie z definicją zawartą
w art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 611, z późn. zm.);

5) nieruchomości związanych z realizacją inwestycji drogowych oraz produkcji przemysłowej materiałów dla potrzeb drogownictwa, w tym w zakresie wytwórni mas mineralno- bitumicznych,

6) nieruchomości przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397, z późn. zm.) z tym zastrzeżeniem;

7) budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z zakresu gier hazardowych i loterii oraz biur towarzyskich (określonej w PKD kodem 96.09.Z).

§ 3. 1. Przedsiębiorca nabywa prawo do zwolnienia z dniem, o którym mowa w § 1 ust. 5.

2. Zwolnienie przysługuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym inwestycja, o której mowa w § 1 ust. 4, została oddana do użytkowania, pod warunkiem złożenia poniższych dokumentów przez przedsiębiorcę w terminie najpóźniej do dnia 15 stycznia tego roku:

1) informacji z wyszczególnieniem powierzchni użytkowej budynków, wartości budowli przedmiotów zwolnionych na podstawie niniejszej uchwały,

2) dokumentów, o których mowa w § 1 ust. 5 i ust. 6,

3) oświadczenia o spełnieniu warunków określonych niniejszą uchwałą (z uwzględnieniem wykluczeń, o których mowa w § 2),

4) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, w tym także o pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych, albo oświadczenia o wielkości otrzymanej pomocy lub o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,

5) informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zmianami).

3. Kwota zwolnienia nie może przewyższać:

1) kwoty należnego podatku od nieruchomości - z tytułu zwiększonej powierzchni użytkowej budynków i wartości budowli powstałych w wyniku inwestycji, o której mowa w § 1 ust. 4,

2) kwoty 200.000 euro brutto - wartość planowanej pomocy de minimis udzielonej na podstawie niniejszego programu, łącznie z wartością pomocy de minimis uzyskanej przez danego przedsiębiorcę w różnych formach i z różnych źródeł w okresie 3 lat kalendarzowych (tj. rok, w którym przedsiębiorca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro brutto,

3) kwoty 100.000 euro brutto - całkowita wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu podmiotowi gospodarczemu działającemu zarobkowo w zakresie drogowego transportu towarów w okresie 3 latach kalendarzowych (tj. rok, w którym przedsiębiorca ubiega się
o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych) nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 100.000 euro brutto.

4. Przedsiębiorca nie może uzyskać pomocy, jeżeli otrzymał pomoc inną niż pomoc de minimis, w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych lub tego samego środka finansowania ryzyka, a łączna kwota pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy lub kwotę pomocy ustaloną pod kątem specyficznych uwarunkowań każdego przypadku w rozporządzeniu w sprawie wyłączeń grupowych lub decyzji Komisji.

§ 4. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedkładać w terminie do dnia 15 stycznia (ze stanem na dzień 31 grudnia) każdego roku zwolnienia poniższe dokumenty:

1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat kalendarzowych, albo oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy lub o nieotrzymaniu pomocy de minimis w ww. okresie,

2) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zmianami).

§ 5. Przedsiębiorca, który zbył nieruchomość zobowiązany jest przedłożyć deklarację lub informację na podatek od nieruchomości - w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności.

§ 6. 1. Burmistrz Miasta Kowal może wezwać beneficjenta pomocy o dodatkowe wyjaśnienia i dokumenty.

2. Uchybienie terminowi, o którym mowa w § 3 ust. 2, skutkuje utratą prawa do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia pierwszego roku zwolnienia do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył ostatecznie dokumenty.

3. Uchybienie terminowi, o którym mowa w § 4, skutkuje utratą prawa do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia roku zwolnienia, w którym należało złożyć dokumenty do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył ostatecznie dokumenty.

4. Przedsiębiorca, który złożył niezgodne z prawdą dokumenty, o którym mowa w § 3 ust. 2 i § 4, traci całkowite prawo do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia pierwszego roku zwolnienia.

5. Przedsiębiorca, który zbył nieruchomość w okresie zwolnienia traci całkowite prawo do zwolnienia, począwszy od miesiąca stycznia pierwszego roku zwolnienia.

6. Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia jest zobowiązany do zwrotu uzyskanej kwoty zwolnienia wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613).

§ 7. Zwolnienie, o którym mowa w niniejszej uchwale stanowi pomoc de minimis, której udzielanie następuje zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE. L. 2013.352.12013.352.1).

§ 8. Do przedsiębiorców, którzy nabyli prawo do zwolnienia na podstawie uchwały
Nr XVI/67/2004 Rady Miasta Kowala z dnia 3 lutego 2004 roku, stosuje się przepisy tej uchwały.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kowal.

§ 10. 1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 roku.

2. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Nr XVI/67/2004 Rady Miasta Kowala z dnia 3 lutego 2004 r.

3. Niniejsza uchwała wygasa z dniem 31 grudnia 2020 roku.

Przewodniczący Rady


Krzysztof Pasiecki

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00