Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 2245

Uchwała nr XI/74/15 Rady Gminy Pruszcz

z dnia 26 czerwca 2015r.

w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Na podstawie art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 i poz. 1593 oraz z 2015 r. poz. 87 i poz. 122) oraz , , i ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, oz. 645 i poz. 1318 oraz z 2014 r. poz. 379 i poz. 1072) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, położonych na terenie gminy Pruszcz, na których zamieszkują mieszkańcy, zwanych dalej "właścicielami nieruchomości" i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi szczególności częstotliwości odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów.

Rozdział 1.
Ilość odpadów odbierana w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 2. 1. Ustala się, iż w zamian za uiszczoną opłatę przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbierane będą niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne - w każdej ilości, która zostanie umieszczona w pojemnikach do tego celu przeznaczonych zgodnie z opracowanym harmonogramem.

§ 3. 1. Ustala się, iż w zamian za uiszczoną opłatę przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbierane będą odpady komunalne selektywnie zebrane, takie jak: papier i makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, popiół - w każdej ilości, która zostanie umieszczona w urządzeniach do zbierania odpadów selektywnie zebranych oraz odpady zielone - w ilości maksymalnie 5 worków przy każdorazowym odbiorze.

2. Wymaga się, by w urządzeniach do selektywnego zbierania odpadów umieszczano osobno, tylko odpady:

1) papier i makulatura - w workach koloru niebieskiego,

2) tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe - w workach koloru żółtego,

3) szkło - w workach koloru zielonego,

4) popiół pochodzący z kotłowni z gospodarstw domowych - w metalowych pojemnikach przeznaczonych na popiół.

3. Przeterminowane lekarstwa właściciel nieruchomości może przekazać do pojemników znajdujących się w punktach aptecznych zlokalizowanych w gminie Pruszcz oraz do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Małociechowie. Informacja o adresach punktów aptecznych zostanie umieszczona na stronie internetowej Urzędu Gminy.

4. W przypadku umieszczania odpadów zmieszanych w urządzeniach do selektywnego zbierania, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je, jako zmieszane odpady komunalne, o czym zawiadomi pisemnie gminę.

5. Dwukrotne powiadomienie Gminy w okresie 6 następujących po sobie miesięcy przez podmiot odbierający odpady komunalne, o umieszczeniu przez właściciela nieruchomości odpadów komunalnych zmieszanych w urządzeniach do selektywnego zbierania odpadów, będzie skutkowało naliczeniem opłaty jak za odpady zmieszane.

6. Opłatę, o której mowa w ust. 5 nalicza się na okres 3 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nastąpiło ostatnie powiadomienie Gminy, o którym mowa w ust. 4.

Rozdział 2.
Częstotliwość odbierania odpadów komunalnych w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 4. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy przedsiębiorca, na zlecenie Gminy, odbierze odpady komunalne zmieszane z częstotliwością dwa razy w miesiącu.

§ 5. 1. Ustala się, że w zamian za uiszczoną opłatę, z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy przedsiębiorca na zlecenie gminy odbierze: odpady komunalne selektywnie zebrane, takie jak: papier i makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe z częstotliwością raz na miesiąc oraz popiół w sezonie grzewczym od 1 października do 30 kwietnia roku następnego - dwa razy w miesiącu

2. Odpady komunalne zbierane selektywnie tj. odpady zielone pochodzące z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, będą odbierane w okresie od 1 maja do 30 września z częstotliwością dwa razy w miesiącu - z miejscowości Pruszcz oraz Serock - oprócz ulic: Leśnej, Sosnowej, Szukaj, Polnej, Mostowej, Długiej, Kolejowej w Serocku.

3. W pozostałych miejscowościach położonych na terenie gminy Pruszcz oraz w Serocku ulice: Leśna, Sosnowa, Szukaj, Polna, Mostowa, Długa i Kolejowa, odpady zielone będą odbierane po uprzednim jednorazowym zgłoszeniu przez właściciela nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, do sołtysów lub do Urzędu Gminy w Pruszczu, z częstotliwością oraz w okresie, o którym mowa w ust. 2.

4. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne do chwili odwołania przez właściciela nieruchomości.

5. Odpady komunalne zebrane selektywnie tj. meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, będą odbierane z terenu nieruchomości raz na pół roku.

6. Szczegółowy harmonogram odbioru odpadów komunalnych zmieszanych oraz selektywnie zebranych, opracuje przedsiębiorca odbierający odpady.

7. Harmonogram, o którym mowa w ust. 6, zostanie podany do wiadomości mieszkańcom, poprzez umieszczenie na stronie internetowej przedsiębiorcy oraz na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej Urzędu Gminy.

8. Odpady komunalne obejmujące przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, a także odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane będą w Gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Małociechowie.

Rozdział 3.
Sposób świadczenia usług przez Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

§ 6. 1. W zamian za uiszczoną opłatę, gmina organizuje Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwany dalej "GPSZOK".

2. GPSZOK zlokalizowany na trenie składowiska odpadów komunalnych w Małociechowie.

3. Operatorem GPSZOK jest Spółka Komunalna "Błysk" Sp. z o.o., ul. Wyzwolenia 1, 86 - 120 Pruszcz.

4. Informacje o terminach i godzinach funkcjonowania GPSZOK, będą udostępnione na stronie internetowej Spółki Komunalnej "Błysk" oraz na stronie Urzędu Gminy Pruszcz.

5. Odpady do GPSZOK należy dostarczyć własnym transportem.

6. GPSZOK przyjmuje nieodpłatnie od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy z terenu gminy Pruszcz, odpady selektywnie zebrane takie jak: papier i makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe, leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlano - rozbiórkowe, popiół pochodzący z gospodarstw domowych oraz odpady ulegające biodegradacji.

7. GPSZOK przyjmuje nieodpłatnie odpady wymienione w ust. 6, z zastrzeżeniem, że ilość odpadów budowlano - rozbiórkowych nie może przekroczyć 1 Mg (tony) rocznie, przy czym wymaga się odrębnego wydzielenia gruzu budowlanego, tworzyw sztucznych, styropianu i odpadów niebezpiecznych.

8. W przypadku dostarczenia odpadów wymienionych w ust. 6 w formie zmieszanej, właściciel nieruchomości jest zobowiązany do ich posortowania w GPSZOK.

9. W przypadku dostarczenia odpadów budowlano - rozbiórkowych w ilości większej, niż określono w ust. 7, właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości określonej w cenniku, o którym mowa w ust. 13 ponad ilość zwolnioną z opłaty.

10. Wszystkie pojemnik, kontenery i urządzenia do gromadzenia odpadów są opisane i wskazują rodzaj odpadów, które należy w nich umieszczać.

11. Odpady dostarczone do GPSZOK należy umieszczać w pojemnikach, kontenerach lub urządzeniach przystosowanych do gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów.

12. W przypadku mieszania odpadów lub umieszczania odpadów w pojemnikach, kontenerach lub urządzeniach niezgodnie z ich przeznaczeniem obsługa GPSZOK, może odmówić przyjęcia odpadów.

13. Operator GPSZOK umieszcza regulamin oraz cennik za odbieranie i zagospodarowanie odpadów w GPSZOK na wjeździe do GPSZOK, na swojej stronie internetowej oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Pruszcz.

Rozdział 4.
Świadczenia gminy w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi

§ 7. 1. Ustala się, w zamian za uiszczoną opłatę dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, przedsiębiorca na zlecenie Gminy, dostarczy urządzenia do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, takich jak: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe, popiół oraz odpady zielone w ilości dostosowanej do ilości zbieranych odpadów w sposób selektywny, biorąc pod uwagę sposób zbierania odpadów, określony w deklaracji o wysokości opłaty oraz wielkość urządzeń i częstotliwość opróżniania określoną w § 5 ust. 1.

2. Urządzeniami do selektywnego zbierania odpadów komunalnych takich jak: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne, metale, odpady wielomateriałowe i odpady zielone są worki, natomiast na popiół - metalowe pojemniki.

3. Urządzenia do selektywnego zbierania są opisane, co do rodzaju zbieranych odpadów selektywnie.

§ 8. W zamian za uiszczoną opłatę Gmina będzie prowadzić system gospodarowania odpadami komunalnymi.

§ 9. Tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

1. Wszelkie reklamacje należy zgłaszać pisemnie za pośrednictwem:

a) poczty lub osobiście w Urzędzie Gminy w Pruszczu, ul. Główna 33, 86 - 120 Pruszcz pok. Nr 3,

b) poczty elektronicznej pod adresem: odpady@ pruszcz.pl .

2. Reklamacja winna zawierać:

a) dane osobowe zgłaszającego (imię, nazwisko i adres),

b) adres nieruchomości, której dotyczy reklamacja,

c) data wystąpienia nieprawidłowości w usłudze,

d) opis nieprawidłowości,

e) podpis składającego reklamację.

§ 10. Traci moc uchwała nr LI/306/2014 Rady Gminy Pruszcz z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz.Urz. Woj. Kuj. - Pom. z 2014r. poz. 2199) .

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 12. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Przemysław Sznajdrowski


Uzasadnienie

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) częstotliwość odbioru odpadów komunalnych zmieszanych oraz bioodpadów na terenach wiejskich może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych oraz rzadsza niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej. W związku z powyższym zmieniono częstotliwość odbioru tych odpadów oraz popiołu pochodzącego z gospodarstw domowych z terenu gminy Pruszcz i będą one odbierane z częstotliwością dwa razy w miesiącu. Ponadto na podstawie art. 6r ust. 3d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 ze zm.) określono tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Projekt niniejszej uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu (opinia sanitarna z dnia 10.06.2015r.., znak: N.HK-074-19/15).

Przewodniczący Rady Gminy


Przemysław Sznajdrowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00