Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 773

Uchwała nr VIII/50/15 Rady Miasta Bydgoszczy

z dnia 25 lutego 2015r.

w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób i bagażu oraz wysokości opłaty manipulacyjnej w publicznym transporcie zbiorowym w Bydgoszczy

Na podstawie art. 34a ust. 1, w związku z art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1173 i poz.1529, z 2013 r. poz. 1014 oraz z 2014 r. poz. 1051) oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U.z 2013 r. poz. 594, poz. 645 i poz. 1318 oraz z 2014 r. poz. 379 i poz. 1072)

uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa:

1) sposób ustalania wysokości opłat dodatkowych pobieranych w razie:

a) braku odpowiedniego dokumentu przewozu,

b) braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu,

c) przewozu bagażu wyłączonego z przewozu lub naruszenia przepisów o ich przewozie,

d) spowodowania bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu,

2) sposób ustalania wysokości opłaty manipulacyjnej pobieranej w razie zwrotu lub umorzenia opłaty dodatkowej.

§ 2. Wysokość opłaty dodatkowej ustala się, biorąc za podstawę obowiązującą w środkach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, cenę najtańszego biletu jednorazowego normalnego ważnego w I strefie biletowej, w następujący sposób:

1) jako 85-krotność tej ceny - za przejazd bez ważnego biletu, z zastrzeżeniem pkt 4,

2) jako 85-krotność tej ceny - za brak ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego przejazdu,

3) jako 70-krotność tej ceny - za przejazd na podstawie biletu ulgowego bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do korzystania z ulgi,

4) jako 4-krotność tej ceny - za przejazd na podstawie biletu okresowego imiennego, który utracił ważność z dniem poprzedzającym kontrolę,

5) jako 30-krotność tej ceny - za przewóz bagażu lub zwierząt niedopuszczonych do przewozu lub dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych - bez zachowania tych warunków,

6) jako 150-krotność tej ceny - za spowodowanie przez pasażera zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny.

§ 3. Wysokość opłaty manipulacyjnej ustala się jako 4-krotność, obowiązującej w środkach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego ważnego w I strefie biletowej.

§ 4. Uchwałę stosuje się w gminnych przewozach pasażerskich o charakterze użyteczności publicznej organizowanych przez Miasto Bydgoszcz.

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

Przewodniczący Rady Miasta


dr Zbigniew Sobociński


Uzasadnienie

Przedmiotową uchwałą, określa się sposób ustalania wysokości opłat dodatkowych pobieranych
od pasażerów, w razie przejazdu środkami komunikacji miejskiej bez ważnego biletu lub dokumentu poświadczającego uprawnienie do ulg w opłatach, przewozu bagażu wyłączonego z przewozu lub naruszenia przepisów o ich przewozie, a także za spowodowanie bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu. Uchwała określa także sposób ustalania wysokości opłaty manipulacyjnej pobieranej w razie zwrotu lub umorzenia opłaty dodatkowej w trybie obowiązujących przepisów Prawa przewozowego.

W stosunku do dotychczas obowiązującej w Bydgoszczy regulacji w tym zakresie, zawartej w przepisach taryfowych ustalonych uchwałą Nr LIV/1167/14 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 26 marca 2014 r., która traci ważność na mocy odrębnej uchwały, niniejszą uchwałą wprowadza się następujące zmiany:

1) określa się, że w przypadku przejazdu pasażera na podstawie biletu okresowego imiennego, który utracił ważność z dniem poprzedzającym kontrolę, pobierana opłata dodatkowa ustalana będzie niżej niż na ogólnych zasadach, to jest jako 4-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w I strefie biletowej,

2) anuluje się zapis zwalniający z obowiązku uiszczania opłaty manipulacyjnej przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, w razie zwrotu lub umorzenia opłaty dodatkowej w trybie przepisów Prawa przewozowego,

3) anuluje się zapis, umożliwiający zwrot opłaty dodatkowej pobranej od pasażera okazującego w czasie kontroli bilet okresowy imienny, który utracił ważność z dniem poprzedzającym kontrolę, a w razie wystawienia wezwania do zapłaty jego umorzenie, pod warunkiem zakupu kolejnego biletu ważnego od dnia kontroli i uiszczenia opłaty manipulacyjnej.

Proponowane zmiany są następstwem aktualnego orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych, rygorystycznie interpretujących zakres kompetencji rad gmin w zakresie ustalania cen i opłat, ograniczający kompetencje stricte do ustalenia ceny lub opłaty.

Sposób ustalania opłaty dodatkowej w pozostałych przypadkach nie uległ zmianie i został powtórzony w projekcie.

Przyjęcie przedmiotowej uchwały nie wywołuje skutków finansowych w budżecie Miasta.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00