Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 616

Uchwała nr V/29/15 Rady Gminy Gruta

z dnia 19 lutego 2015r.

w sprawie uchwalenia "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gruta"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594, 645 i 1318, z 2014 r. poz. 379 i 1072) oraz art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 i 1593 oraz z 2015 r. poz. 87), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu

Rada Gminy

uchwala, co następuje

§ 1. Wprowadza się "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gruta", stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Traci moc Uchwała Nr XXII/152/13 Rady Gminy Gruta z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gruta (Dz. Urz. Woj. Kuj. - Pom. z 2013 r., poz. 999).

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gruta.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2015 roku i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Gruta


Piotr Szynkowski


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr V/29/15
Rady Gminy Gruta
z dnia 19 lutego 2015 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gruta

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gruta zgodnie z wymaganiami art. 4 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. Nr poz. 1399 ze zm.).

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania, a odbierający odpady do odbierania następujących rodzajów odpadów:

1) przeterminowanych leków i chemikaliów,

2) zużytych baterii i akumulatorów,

3) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

4) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

5) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

6) zużytych opon,

7) odpadów zielonych i kuchennych, ulegających biodegradacji.

8) papieru i tektury,

9) szkła,

10) tworzywa sztucznego,

11) metali.

2. Odpady, o których mowa w ust. 1, właściciele nieruchomości obowiązani są zbierać i umieszczać w pojemnikach i workach niezwłocznie od chwili ich powstania.

3. Odpady, określone w ust. 1, są zbierane i odbierane w sposób gwarantujący ich niezmieszanie z innymi rodzajami odpadów zbieranych selektywnie oraz ze zmieszanymi odpadami komunalnymi.

4. Zmieszane odpady komunalne należy gromadzić wyłącznie w zamykanych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach.

5. Właściciele nieruchomości są zobowiązani zapewnić pracownikom przedsiębiorcy odbierającego odpady dostęp do pojemników w czasie ustalonym w umowie o odbieranie odpadów lub w odrębnej uchwale rady gminy, w sposób umożliwiający opróżnienie pojemników bez narażenia na szkodę ludzi i mienia.

6. Meble i inne odpady wielkogabarytowe zbiera się oddzielnie na terenie nieruchomości w sposób zapewniający łatwy dostęp jednostce wywozowej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe należy zbierać na terenie nieruchomości w miejscu służącym do zbierania odpadów komunalnych. Odpady te winny być zgromadzone w miejscu ich odbioru nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem ich odbioru.

7. Przeterminowane leki oddaje się wyłącznie do specjalnych pojemników ustawionych w wyznaczonych aptekach i ośrodkach zdrowia.

8. Miejscem odbioru odpadów w postaci zużytych baterii i akumulatorów są odpowiednio oznaczone pojemniki zlokalizowane w obiektach użyteczności publicznej wskazanych przez gminę Gruta oraz w punktach sprzedaży baterii i akumulatorów.

9. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powstający w gospodarstwach domowych należy przekazywać na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1155 ze zmianami); do punktów zbierania zorganizowanych przez sprzedawców tego sprzętu lub jednostkom wywozowym, z którymi gmina podpisze stosowne porozumienie.

10. Odpady budowlane i rozbiórkowe z prac prowadzonych we własnym zakresie zbiera się w pojemnikach przeznaczonych do tego rodzaju odpadów, ustawionych w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości.

11. Chemikalia i zużyte opony należy przekazywać do punktów ich sprzedaży.

12. Dopuszcza się kompostowanie we własnym zakresie i na własne potrzeby odpady ulegające biodegradacji i odpady zielone, o ile nie spowoduje to uciążliwości dla otoczenia i negatywnego oddziaływania na środowisko. Gromadzenie w pojemnikach odpadów ulegających biodegradacji oraz odpadów zielonych wskazane jest na terenach o zwartej zabudowie gdzie nie ma możliwości zagospodarowania tego typu odpadów we własnym zakresie.

§ 3. 1. Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego, jeśli:

a) powstały w godzinach nocnych - do 7 rano,

b) powstały w godzinach od 7 do 22 - w ciągu dwóch godzin od momentu ich powstania.

2. Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń polega na usunięciu ich w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów (dopuszcza się możliwość pryzmowania śniegu i lodu na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyuliczne). Zabrania się zgarnianie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń na jezdnię.

3. Nieusunięty w terminie, o którym mowa w ust. 1, lód należy posypać piaskiem lub innym stosownym środkiem w celu zlikwidowania jego śliskości.

§ 4. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) niezanieczyszczania środowiska i odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego, w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi,

2) dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji,

3) mycie może dotyczyć wyłącznie nadwozia samochodu.

2. Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w pojemnikach do tego przeznaczonych,

2) nie stwarzania uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Rozdział 3.
Rodzaje, minimalna pojemność, warunki rozmieszczania i utrzymania pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości

oraz na drogach publicznych

§ 5. 1. Właściciele nieruchomości zbierają odpady komunalne w estetycznych pojemnikach lub kontenerach o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, odpowiadających obowiązującym normom przystosowanych do mechanicznego ich opróżniania przez specjalistyczne pojazdy.

2. Ustala się następujące rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych:

1) pojemniki o pojemności od 60 l do 1100l;

2) kontenery o pojemności od 5 do 10 m3;

3) na drogach publicznych kosze uliczne o pojemności od 20 do 70 litrów;

4) inne pojemniki i kontenery.

§ 6. 1. Ustala się minimalną pojemność pojemników do zbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych:

a) 60 litrów - jeśli w gospodarstwie domowym przebywają 1-2 osoby,

b) 120 litrów - jeśli w gospodarstwie domowym przebywa od 3 do 5 osób,

c) 240 litrów - jeśli w gospodarstwie domowym przebywa od 6 do 9 osób,

d) 360 litrów - jeśli w gospodarstwie domowym przebywa 10 osób i więcej

e) 1100 litrów - w zabudowie wielorodzinnej na każde 30-40 zamieszkałych osób.

2. Podmioty gospodarcze oraz gospodarstwa agroturystyczne działające na terenie gminy powinny posiadać pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, których wielkość powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak nie może być mniejsza niż 60 litrów.

3. W przypadku lokali handlowych i gastronomicznych, dla zapewnienia czystości wymagane jest również ustawienie na zewnątrz, poza lokalem, co najmniej jednego pojemnika na odpady.

4. Właściciele nieruchomości, na terenach których prowadzona jest działalność wiążąca się z okresowym przebywaniem większej liczby osób (np. wynajem pokoi, itp.) zobowiązani są do zwiększenia częstotliwości usuwania odpadów lub wyposażenia nieruchomości w dodatkowe pojemniki na odpady.

5. Liczba pojemników powinna gwarantować ciągłość zbierania odpadów powstających na terenie nieruchomości.

6. Zarządcy nieruchomości wielomieszkaniowych zobowiązani są dostosować pojemność pojemników do liczby mieszkańców i harmonogramu odbioru odpadów.

§ 7. 1. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się pojemniki spełniające warunki, określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 219, poz. 1858) utrzymane w kolorystyce wynikającej z tego rozporządzenia:

1) kolor niebieski - pojemniki przeznaczone do zbierania papieru i tektury;

2) kolor żółty - pojemniki przeznaczone do zbierania opakowań z tworzyw sztucznych i metali oraz opakowań wielomateriałowych;

3) kolor zielony - pojemniki przeznaczone do zbierania szkła;

4) kolor brązowy - pojemniki przeznaczone na bioodpady (mokre).

2. Pojemnik do zbiórki odpadów musi posiadać oznaczenie określające rodzaj odpadu gromadzonego w pojemniku.

3. Dopuszcza się, aby odpady ulegające biodegradacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 7 zbierać i gromadzić w przydomowych kompostowniach. Gromadzenie w pojemnikach odpadów ulegających biodegradacji oraz odpadów zielonych wskazane jest na terenach o zwartej zabudowie gdzie nie ma możliwości zagospodarowania tego typu odpadów we własnym zakresie.

§ 8. 1. Na terenie nieruchomości pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy umieścić w miejscu wyodrębnionym, dostępnym dla pracowników jednostki wywozowej.

2. W przypadku, gdy brak jest dostępu do pojemników dla pracowników jednostki wywozowej właściciel nieruchomości zobowiązany jest w dniu odbioru odpadów komunalnych wystawić pojemniki przed wejściem na teren nieruchomości.

§ 9. 1. Pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych muszą być eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie tych wymogów może spowodować odmowę odbioru odpadów i zgłoszenie tego faktu gminie.

2. Pojemniki powinny być utrzymane w odpowiednim stanie technicznym oraz poddawane czyszczeniu i dezynfekcji, z częstotliwością zapewniającą utrzymanie ich w należytym stanie sanitarnym, jednak nie rzadziej niż co 6 miesięcy, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia częstotliwości czyszczenia i mycia pojemników do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji i niesegregowanych odpadów komunalnych w ciepłej porze roku, w celu uniknięcia powstawania nieprzyjemnych zapachów i gromadzenia się owadów wokół pojemników.

§ 10. 1. Zakazuje się:

1) umieszczania w pojemnikach do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych innych odpadów, takich jak: odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, które należy zbierać oddzielnie i usuwać na zasadach określonych w niniejszej uchwale;

2) umieszczania w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych odpadów pochodzących z działalności gospodarczej.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 11. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2. Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich umieszczenie w odpowiednich pojemnikach, a następnie odebranie ich przez odbierającego odpady.

3. Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, w szczególności poprzez ich wystawienie poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd.

§ 12. Odbieranie odpadów przez przedsiębiorcę odbywa się z częstotliwością określoną w odrębnej uchwale Rady Gminy Gruta w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych.

§ 13. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2. Osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 14. 1. Właściciele nieruchomości winni zapobiegać powstaniu odpadów i ograniczać ich ilość, a także podjąć działania mające na celu ułatwienie poddania procesom odzysku wytworzonych odpadów, w tym poprzez selektywne zbieranie odpadów na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed za-grożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczo-nych do wspólnego użytku

§ 15. 1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości.

3. Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1) właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras dużych i olbrzymich bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny - na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe,

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

4. Ust. 3 stosuje się odpowiednio do innych zwierząt domowych mogących stanowić zagrożenie dla ludzi.

5. Zabronione jest:

1) pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli nie jest on należycie uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się psa na zewnątrz,

2) wpuszczanie psów do piaskownic i na place zabaw dla dzieci,

3) wprowadzanie psów do obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły ten zakaz (z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych).

6. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 16. 1. Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w ust. 2 i 3.

2. Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z wymogami uchwały,

2) nie dopuszczać do zanieczyszczenia terenu nieruchomości,

3) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak: hałas, czy odór.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 17. 1. Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi zobowiązani są do przeprowadzania, co najmniej raz w roku, deratyzacji na terenie nieruchomości. Obowiązek ten, w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych, może być realizowany tylko w miarę potrzeby.

2. Obowiązek określony w ust. 1 ze względu na konieczność tępienia gryzoni jednocześnie we wszystkich punktach należy przeprowadzić w m-cu październiku.

3. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne, Wójt Gminy Gruta określi, w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz poprzez zarządzenie, termin jej przeprowadzenia.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00