Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 533

Sprawozdanie Starosty Nakielskiego

z dnia 21 stycznia 2015r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i?Porządku za 2014?rok

Na mocy art. 38a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 z późn. zm.) w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli utworzona została Komisja Bezpieczeństwa i Porządku w Nakle nad Notecią.

Obecnie trwa V kadencja Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Zgodnie z zarządzeniem Starosty Nakielskiego Nr 14/13 z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Nakle nad Notecią na okres od 1 marca 2013 r. do 29 lutego 2016 r. Starosta Nakielski powołał Komisję Bezpieczeństwa i Porządku, której obecny skład kształtuje się w następujący sposób:

1. Tomasz Miłowski - Starosta Nakielski - przewodniczący komisji.

2. Jacek Panek i Tadeusz Sobol - członkowie komisji delegowani przez Radę Powiatu Nakielskiego.

3. Dariusz Stoński i Małgorzata Brola - członkowie komisji delegowani przez Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią.

4. Roman Kłos, Piotr Kwiatkowski oraz Ilona Świstowska - członkowie komisji powołani przez Starostę Nakielskiego spośród osób spełniających kryteria określone w art. 38a ust. 5 pkt. 3 ustawy o samorządzie powiatowym.

5. Zbigniew Kozber - Prokurator Rejonowy w Nakle nad Notecią - wskazany przez Prokuratora Okręgowego w Bydgoszczy.

W 2014 roku komisja zgodnie z ustalonym planem pracy odbyła 5 posiedzeń: 10 stycznia, 20 marca, 12 czerwca, 6 listopada, 16 grudnia.

Na posiedzeniu w dniu 10 stycznia:

1. Komisja bez uwag przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności za 2013 rok.

2. Zapoznano się z informacją Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle nad Notecią o realizacji zadań związanych z akcją zimowego utrzymania dróg powiatowych.

3. Na podstawie informacji otrzymanych od przedstawicieli zarządców cieków wodnych zlokalizowanych na terenie powiatu nakielskiego, komisja stwierdziła brak występowania zagrożenia powodziowego.

4. Zapoznano się z informacją Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią w zakresie bieżących działań prowadzonych przez straż pożarną oraz z informacją Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią na temat akcji „Trzeźwy poranek”, przeprowadzonej przez nakielską policję.

Na posiedzeniu w dniu 20 marca:

1. Dokonano oceny zagrożenia porządku publicznego związanego z występowaniem problemu alkoholizmu i narkomanii na podstawie informacji przedstawicieli gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W powyższym temacie stwierdzono pogłębianie się problemu alkoholizmu i narkomanii, który uwidacznia się głównie wśród osób nieletnich. Zwrócono uwagę na podejmowanie przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych działań mających na celu ograniczenie tych zjawisk oraz podkreślono dobrą współpracę tych komisji z Policją oraz strażami miejskimi i gminną.

2. Po zapoznaniu się z informacją Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu nakielskiego.

3. Po zapoznaniu się z informacją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu nakielskiego.

4. Zapoznano się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nakle nad Notecią dotyczącą możliwości wystąpienia zagrożenia spowodowanego chorobą afrykańskiego pomoru świń.

Na posiedzeniu w dniu 12 czerwca:

1. Komisja zapoznała się z informacjami przedstawicieli powiatowych służb, inspekcji i straży oraz samorządów gminnych na temat zaplanowanych działań i inicjatyw z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa pod kątem przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu nakielskiego. Wskazano na konieczność podjęcia działań mających na celu odpowiednie oznakowanie miejsc, w których kąpiel jest niedozwolona lub niebezpieczna poprzez umieszczenie znaków zakazu. Stan przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu oceniono pozytywnie.

2. Komisja zapoznała się z informacją o działalności Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie w zakresie realizacji usług w 2013 r. i planu działalności na 2014 r. Na podstawie powyższej informacji pozytywnie oceniono stan bezpieczeństwa medycznego na terenie powiatu.

3. Na podstawie informacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią komisja dokonała oceny stanu zagrożenia budowlanego na terenie powiatu nakielskiego. Członkowie komisji nie mieli uwag do działań podejmowanych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

4. Po zapoznaniu się z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego na terenie powiatu nakielskiego.

5. Zapoznano się z informacją Starosty Nakielskiego o stanie przygotowań do ćwiczeń terenowych z zakresu zarządzania kryzysowego pk. „ROKITKA 2014”, z udziałem Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią, Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią, Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie sp.zo.o., samorządu powiatowego oraz samorządów gmin Mrocza, Sadki i Nakło nad Notecią.

Na posiedzeniu w dniu 6 listopada :

1. W związku z przygotowaniami do funkcjonowania w warunkach możliwych anomalii pogodowych w okresie zimowym, komisja zapoznała się z informacjami przedstawicieli zarządców dróg przebiegających przez teren powiatu nakielskiego na temat przygotowań do akcji zimowego utrzymania dróg oraz z rekomendacjami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na sezon zimowy 2014/2015. Pozytywnie oceniono stan przygotowań samorządów do funkcjonowania w przypadku wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych w okresie zimowym.

2. Po zapoznaniu się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu nakielskiego.

3. Zapoznano się z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią na temat działań prewencyjnych w związku z możliwością pojawienia się na terenie powiatu nakielskiego osób podejrzanych o zakażenie wirusem EBOLA.

Na posiedzeniu w dniu 16 grudnia :

1. Komisja dokonała oceny zagrożenia związanego z występowaniem zjawiska zażywania przez młodzież tzw. „dopalaczy” i innych narkotyków. Zagrożenie dla zdrowia i życia młodych ludzi określono jako duże, a samo zjawisko zażywania dopalaczy jako nasilające się. Komisja wskazała następujące rozwiązania, których wprowadzenie na poziomie lokalnym mogłoby przyczynić się do przeciwdziałania zagrożeniu:

a) konieczność oddziaływania na rodziców poprzez organizowanie w szkołach spotkań informacyjnych z udziałem przedstawicieli m.in. Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle nad Notecią oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią;

b) zwrócenie uwagi na potrzebę przeprowadzenia rozmów z rodzicami uczniów szczególnie narażonych na zagrożenie sięgania po dopalacze - określenie tej wąskiej grupy społecznej powinno odbywać się poprzez współpracę szkół oraz Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią;

c) potrzeba poszukiwania oraz wdrażanie tzw. „dobrych praktyk”, czyli rozwiązań zastosowanych przez instytucje w innych miejscach Polski, które przyniosły zamierzone efekty;

d) potrzeba nagłaśniania informacji związanych z zagrożeniami ze strony dopalaczy za pośrednictwem lokalnych mediów;

e) oddziaływanie na uczniów poprzez wykorzystanie dostępnych materiałów informacyjnych takich jak ulotki i plakaty.

2. Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu Powiatu Nakielskiego na realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

3. Komisja bez uwag przyjęła plan pracy komisji na 2015 rok zaproponowany przez Starostę Nakielskiego.

4. Komisja dokonała oceny zagrożenia na terenie ruin po byłych zakładach mięsnych w Nakle nad Notecią oraz w innych podobnych miejscach na terenie powiatu nakielskiego. Oceniono występowanie dużego zagrożenia dla zdrowia i życia osób mogących przebywać w takich miejscach. Zapoznano się z informacją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią o działaniach inspektoratu mających na celu poprawę bezpieczeństwa w powyższej sprawie. Komisja wskazała na:

a) konieczność podjęcia przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią natychmiastowych działań (wszelkimi możliwymi sposobami) w kierunku przeciwdziałania zagrożeniu dla życia i zdrowia ludzi w związku z występowaniem budynków będących w złym stanie technicznym na terenie po byłych zakładach mięsnych oraz na ulicy Długiej w Nakle nad Notecią;

b) konieczność zwrócenia uwagi przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią na obiekty po byłej „SKR” w miejscowości Samoklęski Małe (gm. Szubin).

5. Zapoznano się z informacją Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią w zakresie występowania pożarów i innych miejscowych zagrożeń nasilających się w okresie zimowym. W związku z trwającym sezonem grzewczym za zasadne uznano upowszechnianie informacji w związku z prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną kampanią społeczno-edukacyjną „NIE dla czadu !”, której zadaniem jest uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem.

6. Wskazano na potrzebę rozważenia możliwości utworzenia tzw. „łaźni miejskich” w postaci bezpłatnych miejsc publicznych na terenie miast i miejscowości na terenie powiatu nakielskiego, z których będą mogły korzystać m.in. osoby bezdomne.

7. Wskazano na konieczność zdiagnozowania sytuacji pod kątem określenia miejsc na drogach powiatowych, w których występuje potrzeba wymalowania linii środkowych lub krawędziowych.

8. Wskazano na potrzebę poddania analizie lokalizacji i widoczności na przejściach dla pieszych umiejscowionych na ulicy Bydgoskiej i ulicy Ks. P. Skargi w Nakle nad Notecią.

9. Wskazano na potrzebę rozważenia możliwości wprowadzenia dodatkowego oznakowania (znaki B-35 „zakaz zatrzymywania się”) na ulicy Bydgoskiej w Nakle nad Notecią, celem poprawy płynności ruchu drogowego.

STAROSTA NAKIELSKI


TOMASZ MIŁOWSKI

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00