Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2015 poz. 468

Uchwała nr III/17/2015 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego

z dnia 6 lutego 2015r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego

Na podstawie art. 3 ust. 2a, art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391 i poz. 951, z 2013 r. poz. 21, poz. 228, poz.888, poz. 1399, z 2015 r. poz. 87) oraz art. 40 ust. 1 , art. 69 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 1318, z 2014 r. poz. 379, poz.1072) w związku z § 12 ust. 2 pkt 10 statutu Związku Międzygminnego Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego ( Dz. Urz. Woj. Kuj. Pom. z 2012 r. poz. 3680) po uzyskaniu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego uchwala się, co następuje:

Rozdział 1.
Przepisy ogólne

§ 1. Regulamin określa zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego w szczególności dotyczące:

1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na nieruchomości;

2) rodzajów i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych;

3) częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych;

4) wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

5) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe;

6) wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej;

7) wyznaczenia obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej prowadzenia.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 2. 1. Na terenie każdej nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne należy prowadzić selektywną zbiórkę tych odpadów w zakresie określonym w niniejszym Regulaminie.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zbierania w sposób selektywny oraz odpowiednio pozbywania się następujących rodzajów odpadów komunalnych;

1) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych;

2) szkła;

3) papieru i tektury;

4) tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych;

5) zmieszanych odpadów opakowań (opakowania z metali, tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe);

6) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji;

7) przeterminowanych leków i chemikaliów;

8) zużytych baterii i akumulatorów;

9) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego;

10) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych;

11) odpadów budowlanych i rozbiórkowych;

12) zużytych opon.

3. Zbieranie odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich gromadzenie w odpowiednim rodzaju i pojemności pojemniku, wg warunków określonych w rozdziale 3 niniejszego Regulaminu.

4. Pozbywanie się odpadów komunalnych odbywa się wg określonego harmonogramu odbioru, zgodnie z zapisami rozdziału 4 niniejszego Regulaminu.

5. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości.

6. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zorganizowania na terenie swojej nieruchomości miejsca lokalizacji pojemników służących do gromadzenia i zbierania odpadów w sposób selektywny.

7. Właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, w dniu odbierania tych odpadów (wg określonego harmonogramu odbioru). Pojemniki muszą być udostępnione (wystawione) dla odbierającego odpady bezpośrednio przy wejściu od strony ulicy z możliwością wejścia na teren nieruchomości lub poprzez wystawienie pojemnika bezpośrednio przed wejściem na teren nieruchomości, w miejscu umożliwiającym swobodny dojazd do nich, z zastrzeżeniem, że:

1) wystawione pojemniki nie mogą być zlokalizowane dłużej niż 12 godzin poza terenem nieruchomości przed i po określonym w harmonogramie terminem odbioru odpadów;

2) wystawione pojemniki nie mogą powodować ograniczeń komunikacyjnych osobom trzecim.

§ 3. 1. Obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego - z chodników położonych wzdłuż nieruchomości bezpośrednio przy jej granicy właściciele nieruchomości wypełniają poprzez usuwanie tych zanieczyszczeń i umieszczenie ich przy krawężniku chodnika od strony jezdni w sposób niepowodujący zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.

§ 4. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego,

2) dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji.

3) iż mycie dotyczy nadwozia samochodu.

2. Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych,

3. Zabrania się mycia pojazdów na nieruchomościach przeznaczonych do użytku publicznego i w zabudowie wielorodzinnej, poza miejscami wyznaczonymi spełniającymi warunki, o których mowa w ust 1.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 5. 1. Do zbierania komunalnych odpadów zmieszanych ustala się pojemniki w jednolitym kolorze o odpowiednim oznaczeniu opisowym ze znakiem graficznym.

2. Do zbiórki odpadów komunalnych z terenów przeznaczonych do użytku publicznych (przy drogach publicznych, na chodnikach, przystankach komunikacji, parkach) służą trwałe kosze uliczne.

3. Ustala się następujące rodzaje pojemników/worków przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

1) pojemniki/worki niebieskie, w których zbierane są papier i tektura;

2) pojemniki/worki zielone, w których zbierane jest szkło kolorowe; z zastrzeżeniem pkt. 4;

3) pojemniki/worki białe, w których zbierane jest szkło bezbarwne; z zastrzeżeniem pkt. 4;

4) dopuszcza się łączne zbieranie szkła kolorowego oraz szkła bezbarwnego w pojemnikach/workach zielonych, określonych w pkt. 2;

5) pojemniki/worki żółte, w których zbierane są tworzywa sztuczne, metale oraz opakowania wielomateriałowe;

6) pojemniki/worki brązowe - odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady kuchenne ulegające biodegradacji oraz odpady zielone;

7) do zbierania zmieszanych odpadów opakowań ustala się pojemniki w jednolitym kolorze (z wyłączeniem kolorów pojemników stosowanych przy zbiórce odpadów komunalnych wymienionych w ust. 1 i 3 pkt. 1 - 6) o odpowiednim oznaczeniu opisowym ze znakiem graficznym.

§ 6. 1. Na terenie Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego do zbierania odpadów komunalnych służą:

1) pojemniki/worki o pojemności od 60 do 1100 l;

2) kosze uliczne o pojemności od 30 do 80 l;

3) kontenery o pojemności do 7 m3.

2. W przypadku nieruchomości zamieszkałych ilość i pojemność pojemnika należy dostosować do ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz częstotliwości odbioru zmieszanych odpadów komunalnych, jednak nie mniej niż 20 l na osobę.

3. W przypadku pozostałych nieruchomości, należy dostosować ilość i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych uwzględniając następujące podstawy doboru pojemników, dla:

1) lokali handlowych - branża spożywcza - 5 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

2) lokali handlowych - branża przemysłowa, rynków, bazarów, targowisk - 3 l na 1 m2 powierzchni handlowej;

3) punktów handlowych poza lokalami - 60 l na każdego pracownika;

4) obiektów oświaty, kultury - 3 l na każdego pracownika, ucznia, dziecko;

5) urzędów - 12 l na każdego pracownika;

6) podmiotów usługowych, produkcyjnych, rzemieślniczych - 10 l na każdego pracownika oraz 5 l na każdego klienta przebywającego w ciągu doby;

7) lokali gastronomicznych - 10 l na każde miejsce konsumpcyjne;

8) obiektów zakwaterowania - 6 l na każde miejsce noclegowe;

9) campingów, pól namiotowych - 0,25 l na m2 powierzchni przeznaczonej pod nocowanie;

10) ogródków działkowych - 30 l na każdą pojedynczą działkę.

4. Pojemniki/worki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych należy dostosować do indywidualnych potrzeb mieszkańców danej nieruchomości.

5. Dobór pojemności pojemnika na odpady budowlane i rozbiórkowe zależny jest od potrzeb własnych właścicieli nieruchomości:

1) z wykorzystaniem pojemników udostępnianych przez przedsiębiorcę odbierającego tego typu odpady;

2) z wykorzystaniem pojemnika o odpowiedniej pojemności, wystarczającej do przekazania tego rodzaju odpadów do PSZOK-u .

6. Właściciele nieruchomości, na których odbywają się imprezy plenerowe zobowiązani są do wyposażenia miejsca w odpowiedni rodzaj pojemników zgodnie z niniejszym Regulaminem oraz odpowiednią ilość i pojemność pojemników, uwzględniając następujące podstawy ich doboru dla:

1) pojemników na zmieszane odpady komunalne, szkło, zmieszane odpady opakowań (opakowania z metali, tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe) o min. pojemności 120 l i nie większej pojemności niż 1 100 l wg wskaźnika przeliczeniowego - min. 0,5 l na 1 uczestnika;

2) pojemników na papier i tekturę o min. pojemności 120 l i nie większej pojemności niż 1 100 l wg wskaźnika przeliczeniowego - min. 0,3 l na 1 uczestnika.

§ 7. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania pojemników, o których mowa w rozdziale 3 w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym (w szczególności poprzez stałą kontrolę ich szczelności), z zaleceniem przeprowadzenia w miarę potrzeb ich dezynfekcji i dezynsekcji.

2. Kosze uliczne powinny być ustawione zgodnie z następującymi zasadami:

1) rozmieszczenie koszy na drogach publicznych, w sposób zapewniający utrzymanie czystości i porządku;

2) na przystankach komunikacji kosze należy lokalizować pod wiatą, a jeżeli jej nie ma - to w sąsiedztwie oznaczenia przystanku.

3. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego należy nie dopuścić do przepełnienia koszy ulicznych i wysypywania się odpadów na ziemię, niezależnie od szczegółowo ustalonej częstotliwości opróżniania koszy.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 8. 1. Ustala się następujące częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości, co najmniej:

1) raz na 2 tygodnie, dla:

a) zmieszanych odpadów komunalnych,

2) raz na miesiąc (kwiecień - listopad), dla:

a) odpadów kuchennych ulegających biodegradacji oraz biodegradowalnych w tym odpady zielone z ogrodów i parków

3) raz na miesiąc, dla:

a) szkła;

b) papieru i tektury;

c) tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych;

d) zmieszanych odpadów opakowań (opakowania z metali, tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe).

2. Pozbywanie odpadów budowlanych i remontowych (wg. obowiązujących limitów), w ciągu max. 7 dni roboczych od momentu zapełnienia pojemnika lub dnia zakończenia prac remontowo - budowlanych.

3. Zbiórki objazdowe odpadów komunalnych odbywać się będą minimum 2 razy w roku.

4. Odbiór odpadów gromadzonych w koszach ulicznych odbywać się będzie co najmniej raz w tygodniu.

5. Odbiór odpadów powstałych w trakcie imprez, imprez plenerowych, zgromadzeń odbywać się będzie niezwłocznie po zakończeniu imprezy.

§ 9. 1. Odpady w postaci: papieru i tektury, szkła, tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych, odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, odpadów zielonych należy przekazywać :

1) podmiotowi odbierającemu odpady, lub/i

2) do PSZOK-u, lub/i;

3) dopuszcza się, aby odpady ulegające biodegradacji, odpady kuchenne ulegające biodegradacji oraz odpady zielone zbierać i gromadzić w przydomowych kompostowniach.

2. Odpady w postaci przeterminowanych leków należy przekazywać:

1) do aptek, lub/i

2) do PSZOK-u, lub/i

3) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

3. Odpady w postaci chemikaliów należy przekazywać:

1) do PSZOK-u, lub/i

2) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

4. Odpady w postaci zużytych baterii i akumulatorów należy przekazywać:

1) do wyznaczonych punktów ich zbiórki, lub/i

2) do PSZOK-u, lub/i

3) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

5. Odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy przekazywać:

1) podmiotowi zajmującemu się jego sprzedażą zgodnie z przepisami odrębnymi, lub/i

2) do PSZOK-u, lub/i

3) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

6. Odpady wielkogabarytowe należy przekazać:

1) do PSZOK-u, lub/i

2) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

7. Odpady budowlane i rozbiórkowe należy przekazywać:

1) do PSZOK-u, lub/i

2) dopuszcza się odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych przez przedsiębiorcę odbierającego tego typu odpady na zlecenie i koszt właścicieli nieruchomości (ponad przyjęte limity).

8. Odpady w postaci zużytych opon należy przekazywać:

1) do PSZOK-u, lub/i

2) podmiotowi odbierającemu odpady podczas organizowanych objazdowych zbiórek odpadów.

§ 10. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się zbiorników do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku na terenie nieruchomości, co najmniej raz na 2 miesiące;

2. W przypadku, gdy nie występuje zużycie wody na terenie nieruchomości, powodujące wytwarzanie ścieków bytowych, właściciele nieruchomości nie są zobowiązani do pozbywania się nieczystości ciekłych z częstotliwością określoną w ust 1.

3. W przypadku wyposażenia nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania przepisów odrębnych, częstotliwość pozbywania się osadów ściekowych z danej oczyszczalni wynika z instrukcji jej eksploatacji.

Rozdział 5.
Wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 11. Wymagania i zasady określone w niniejszym Regulaminie dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie Gmin Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego dostosowane są do wymagań określonych w obowiązującym Planie Gospodarki Odpadami Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2012 - 2017 z perspektywą na lata 2018 - 2023.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 12. 1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązani są trzymać je na terenie swojej nieruchomości, uniemożliwiając wydostanie się zwierzęcia poza jej teren stosując odpowiednie zabezpieczenia.

3. Właściciele nieruchomości posiadający zwierzęta domowe, w szczególności psy, mogące powodować zagrożenie dla ludzi, powinni umieszczać w widocznym miejscu tabliczki zawierającej stosowne ostrzeżenie.

4. W przypadku wyprowadzenia zwierzęcia, a w szczególności psa poza teren nieruchomości do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta należy:

1) wyprowadzanie psa na smyczy, a psy ras dużych bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny - na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe;

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem;

3) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 13. 1. Zabrania się chowu zwierząt gospodarskich:

1) na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem ptactwa i królików;

2) wewnątrz mieszkań i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi;

3) w pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego celu, w szczególności takich jak strych, garaż, balkon;

4) na terenach zielonych stanowiących teren publiczny, w szczególności skwerach, parkach, trawnikach.

2. Prowadzący chów zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z chowem odpadów i nieczystości w sposób zapewniający właściwe warunki sanitarno - epidemiologiczne, zgodny z obowiązującym prawem;

2) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości oraz zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 14. 1. Jako obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji ustala się obszary zabudowy mieszkaniowej, usługowej, techniczno - produkcyjnej oraz obszary zabudowy produkcyjnej w gospodarstwach rolnych i hodowlanych.

2. Ustala się terminy przeprowadzenia deratyzacji:

1) w terminie wiosennym od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja;

2) w terminie jesiennym od dnia 1 września do dnia 31 października.

Rozdział 9.
Postanowienia końcowe

§ 15. Traci moc uchwała Nr III/17/2013 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie związku komunalnego gmin powiatu chełmińskiego (Dz. Urz. Woj. Kuj.- Pom. z 2013r poz. 1186 z późn. zm).

§ 16. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Związku, tablicach ogłoszeń w siedzibach Urzędów Gmin i w poszczególnych sołectwach Gmin wchodzących w skład Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego.

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Przewodniczacy Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego


Krzysztof Wypij

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00