Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego rok 2015 poz. 2514

Uchwała Nr XVI/298/15 Rady Miasta Opola

z dnia 29 października 2015 r.

w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania pomocy materialnej - Program Stypendialny pn. "Stypendia Prezydenta Miasta Opola dla Olimpijczyka"

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14 a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1515, zm. z 2015 r. poz. 1045) w związku z art. 173a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz. 572, zm. poz. 742, poz. 1544, z 2011 r. nr 84, poz. 455, z 2013 r. poz. 675, poz. 829, poz. 1005, poz. 1588, poz. 1650, z 2014 r. poz. 7, poz. 821, poz. 768, poz. 1004, poz. 1146, poz. 1198, z 2015 poz. 357, poz. 860, poz. 1187, poz 1240) - Rada Miasta Opola uchwala, co następuje:

§ 1.

Ustala się Regulamin przyznawania pomocy materialnej dla studentów uczelni wyższych z Opola - Program Stypendialny pn. "Stypendia Prezydenta Miasta Opola dla Olimpijczyka" stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Opola.

§ 3.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przewodniczący Rady


Marcin Ociepa


Załącznik do uchwały nr XVI/298/15
Rady Miasta Opola
z dnia 29 października 2015 r.

Regulamin przyznawania pomocy materialnej - Program Stypendialny pn. "Stypendia Prezydenta Miasta Opola dla Olimpijczyka"

§ 1.


Podstawowe pojęcia

1. Program Stypendialny - realizowany w oparciu o niniejszy regulamin program przyznawania przez Prezydenta Miasta Opola pomocy materialnej dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Opola, którzy wzięli udział w trzecim (centralnym) etapie olimpiad, o których mowa w § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U.2002.13.125 z późn. zm.), i którzy podejmą studia stacjonarne na publicznych uczelniach wyższych mających siedzibę na terenie Miasta Opola. Program określa rodzaj pomocy materialnej, sposób i terminy ubiegania się o pomoc materialną, sposób wyłaniania studentów, którym będzie przyznawana pomoc materialna, maksymalną wysokość pomocy materialnej, o którą może ubiegać się student.

2. stypendium - pomoc materialna, o której mowa w art. 173a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2012, poz. 572, z późn. zm.) udzielana w postaci środków pieniężnych, przeznaczona dla studentów pierwszego roku studiów stacjonarnych uczelni mających siedzibę na terenie Miasta Opola.

3. kandydat - student pierwszego roku studiów stacjonarnych uczelni mającej siedzibę na terenie Miasta Opola, będący absolwentem szkoły ponadgimnazjalnej z Opola, ubiegający się o przyznanie stypendium, o którym mowa w niniejszym regulaminie.

4. stypendysta - osoba, której przyznano stypendium w trybie określonym w niniejszym regulaminie.

5. student - osoba, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2012, poz. 572, z późn. zm.).

6. uczelnia mająca siedzibę na terenie Miasta Opola, zwana również w regulaminie uczelnią - biorąca udział w realizacji programu stypendialnego publiczna szkoła wyższa, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2012, poz. 572, z późn. zm.) z siedzibą w Opolu.

7. oferta uczelni - opracowana przez uczelnię mającą siedzibę na terenie Miasta Opola szczególna oferta dydaktyczna i socjalno-bytowa, przeznaczona dla każdego ze stypendystów Programu Stypendialnego. Ramowy zakres oferty każdej z uczelni zostanie podany wraz z ogłoszeniem naboru wniosków i określać będzie elementy obligatoryjne, skorzystanie z których warunkuje otrzymanie stypendium oraz elementy ustalane przez kandydata i uczelnię indywidualnie.

§ 2.

Cele programu stypendialnego

1. Celem, dla którego realizowany jest Program Stypendialny, jest tworzenie wizerunku miasta Opola oraz jego promocja jako istotnego w kraju ośrodka szkolnictwa wyższego poprzez:

1) zachęcenie najzdolniejszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Opola do podejmowania studiów wyższych na opolskich uczelniach,

2) zachęcenie studentów pierwszego roku, spełniających kryteria uczstnictwa w programie stypendialnym, do aktywnej działalności naukowej, rozwoju i podnoszenia osiąganych wyników naukowych na opolskich uczelniach,

3) wsparcie opolskiego środowiska akademickiego w procesie podnoszenia jakości kadry naukowej.

§ 3.

Warunki przyznania stypendium

1. Warunki formalne wymagane od kandydata ubiegającego się o stypendium, których spełnienie jest niezbędne, aby wniosek o przyznanie stypendium został rozpatrzony i stypendium zostało przyznane. Kandydat powinien:

1) Posiadać status studenta studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich uczelni mającej siedzibę na terenie Miasta Opola.

2) Być absolwentem szkoły ponadgimnazjalnej z Opola.

3) Wziąć udział, na dowolnym etapie edukacji ponadgimnazjalnej, w trzecim (centralnym) etapie olimpiad, o których mowa w § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U.2002.13.125 z późn zm.).

4) Złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie stypendium.

5) Wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

6) Wyrazić zgodę na udział w Programie Stypendialnym oraz złożyć deklarację skorzystania z elementów obligatoryjnych oferty uczelni.

§ 4.

Składanie, rozpatrywanie wniosków oraz tryb wyboru stypendystów

1. O ile zapewnione zostaną środki finansowe w budżecie miasta Opola na jego finansowanie Program Stypendialny realizowany będzie corocznie i obejmować będzie okres określony w § 5 ust. 1 niniejszego regulaminu.

2. Prezydent Miasta Opola corocznie, najpóźniej do końca grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym wypłacane będą stypendia ogłasza na stronie internetowej Urzędu Miasta Opola miejsce i termin składania wniosków o przyznanie stypendium, ramowy zakres oferty każdej uczelni biorącej udział w programie, wzór wniosku.

3. Wszelkie informacje i dokumenty dotyczące Programu Stypendialnego na dany rok budżetowy są ogłaszane na stronie internetowej Urzędu Miasta Opola.

4. Stypendium może być przyznane tylko na okres jednego, pierwszego roku akademickiego w trakcie nauki na uczelni.

5. Stypendium jest przyznawane niezależnie od innych wyróżnień, nagród finansowych i stypendiów pochodzących z innych źródeł.

6. Wniosek wraz z załącznikami złożony przez kandydata staje się własnością Urzędu Miasta Opola i nie będzie zwracany kandydatom (bez względu na to, czy otrzymają stypendium). Kandydat powinien posiadać własną kopię.

7. Ocena wniosków obejmuje ocenę formalną dokonywaną pod względem spełnienia warunków, o których mowa w § 3 ust. 1 niniejszego regulaminu oraz poprawności i kompletności wniosku i załączników.

8. Wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia w wypadku stwierdzenia niespełnienia przez kandydata wymogów formalnych określonych w § 3 ust. 1. W przypadku braków o charakterze oczywistych omyłek i uzupełnień we wniosku, kandydat ma prawo do dokonania korekty i uzupełnienia po wezwaniu Urzędu Miasta, we wskazanym terminie lub bez wezwania do czasu zakończenia oceny wniosku.

9. Decyzję o przyznaniu stypendium poszczególnym kandydatom oraz o wysokości przyznawanych stypendiów każdorazowo podejmuje Prezydent Miasta Opola, kierując się wysokością środków zarezerwowanych na ten cel w budżecie miasta oraz osiągniętymi wynikami uczestnictwa w trzecim (centralnym) etapie olimpiad, o których mowa w § 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U.2002.13.125 z późn. zm.). Decyzja przyznająca stypendium może zostać podjęta w postaci dwóch odrębnych aktów administracyjnych - odrębnie dla każdego roku budżetowego, w ramach którego stypendium będzie wypłacane.

§ 5.

Zasady wypłaty stypendium.Maksymalna wysokość pomocy, o którą może się ubiegać student.

1. Maksymalny okres, na jaki Prezydent Miasta Opola może przyznać miesięczne stypendium, to 9 miesięcy roku akademickiego, tj. od października roku, w którym ogłoszono nabór wniosków (o którym mowa w § 4 ust. 2), do czerwca kolejnego roku kalendarzowego.

2. Stypendia wypłacane są w terminie do 14 dni od dnia w którym decyzja, o której mowa w § 4 ust 9, staje się ostateczna.

3. Decyzja, o której mowa w § 4 ust. 9, zostaje podjęta po zakończeniu oceny wszystkich złożonych wniosków, nie wcześniej jednak niż w okresie do 30 dni kalendarzowych od daty uchwalenia budżetu miasta zabezpieczającego środki na stypendia na rok, w którym mają być wypłacane.

4. Maksymalna miesięczna kwota stypendium, jaką Prezydent Miasta Opola może przyznać stypendyście, wynosi 500 złotych brutto.

5. Stypendia za każdy miesiąc wypłacane są przelewem w terminie do 10 dnia danego miesiąca. Stypendia za okres od października roku, w którym ogłoszono nabór wniosków do miesiąca, w którym podjęta zostanie decyzja, o której mowa w § 4 ust 9, mogą zostać wypłacone przelewem, jednorazowo w terminie do 14 dni od dnia, w którym decyzja staje się ostateczna.

6. Stypendysta zobowiązany jest do rozpowszechniania informacji o otrzymywanym wsparciu - stypendium Prezydenta Miasta Opola, w szczególności poprzez umieszczanie w okresie pobierania stypendium w publikacjach i innych materiałach treści: "Stypendysta Prezydenta Miasta Opola".

7. Stypendysta zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić Prezydenta Opola o utracie statusu studenta, jednakże nie później niż w terminie 5 dni od dnia zaistnienia tego faktu.

8. Stypendysta zobowiązany jest niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 5 dni od dnia zaistnienia tego faktu, zawiadomić Prezydenta Opola o rezygnacji z udziału w Programie Stypendialnym, w tym o rezygnacji z obligatoryjnej części oferty uczelni.

9. Decyzję o utracie prawa do stypendium oraz obowiązku zwrotu nienależnie wypłaconego stypendium podejmuje Prezydent Miasta Opola.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00