Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 5861

Uchwała nr XVII.110.2016 Rady Miejskiej w Pilawie

z dnia 1 czerwca 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Pilawa

Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt. 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446) w związku z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250), oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Rada Miejska w Pilawie uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Pilawa w następującym brzmieniu:

Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów komunalnych powstałych na terenie nieruchomości:

1) papieru,

2) metalu,

3) tworzywa sztucznego,

4) szkła i opakowań wielomateriałowych,

5) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji,

6) przeterminowanych leków i chemikaliów,

7) zużytych baterii i akumulatorów,

8) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

9) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

10) odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne,

11) zużytych opon,

12) odpadów zielonych.

§ 2. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego, powinien być realizowany przez odgarnięcie zanieczyszczeń w miejsce nie powodujące zakłóceń ruchu pieszych lub pojazdów. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów osobowych.

§ 3. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dopuszczalne jest jedynie pod warunkiem używania do mycia środków nie zanieczyszczających środowiska, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed spływem zużytej wody na tereny sąsiednich nieruchomości poprzez odprowadzenie powstających ścieków do zbiornika bezodpływowego, przydomowej oczyszczalni ścieków lub do kanalizacji sanitarnej.

2. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi mogą odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) gdy nie wpłynie to ujemnie na środowisko i nie będzie stwarzało uciążliwości dla najbliższego otoczenia,

2) gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 4. 1. Do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz przy drogach publicznych przeznacza się następujące rodzaje pojemników o minimalnej pojemności:

1) kosze uliczne - 10 litrów (l),

2) pojemniki na odpady - 120 l,

3) pojemniki na odpady - 240 l,

4) pojemniki na odpady - 1100 l,

5) pojemniki KP 5 - 5000 l,

6) pojemniki KP 7 - 7000 l,

7) pojemniki KP 10 - 10 000 l,

8) worki - 120 l,

9) worki - 240 l,

2. Do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych na terenie nieruchomości należy stosować pojemniki lub worki o odpowiedniej wytrzymałości na przebicie i rozciąganie oraz oznaczone odpowiednimi kolorami:

1) papier- kolor niebieski,

2) metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - kolor żółty,

3) szkło- kolor zielony,

4) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji - kolor brązowy,

5) pozostałe odpady po segregacji (zmieszane) - kolor czarny.

§ 5. 1. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych selektywnie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 8 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 9 osób - w rozmiarze 120 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 8 osób, na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie.

2. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 4 osoby - w rozmiarze 120 l ,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 5 osób i nie więcej niż 8 osób - w rozmiarze 240 l,

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 9 osób - w rozmiarze 240 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 4 osoby.

§ 6. 1. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych selektywnie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach wielolokalowych, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 12 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 13 osób i nie więcej niż 24 osób - w rozmiarze 240 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 25 osób i nie więcej niż 50 osób - w rozmiarze 240 l, po dwa na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

4) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 51 osób - w rozmiarze 240 l, po dwa na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie + pojemnik 120 l na każde kolejne 12 osób, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie.

2. Minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach wielolokalokalowych, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 6 osób - w rozmiarze 120 l,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 7 osób i nie więcej niż 12 osób - w rozmiarze 240 l,

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 13 osób i nie więcej niż 24 osób - 2 pojemniki w rozmiarze 240 l,

4) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 25 osób -2 pojemniki 240 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 6 osób;

§ 7. 1. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych selektywnie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach wielolokalowych, w których częściowo zamieszkują mieszkańcy, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 12 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 13 osób i nie więcej niż 24 osób - w rozmiarze 240 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 25 osób i nie więcej niż 50 osób - w rozmiarze 240 l, po dwa na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie

4) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 51 osób - w rozmiarze 240 l, po dwa na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie + pojemnik 120 l na każde kolejne 12 osób, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie.

2. Minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach wielolokalowych, w których częściowo zamieszkują mieszkańcy, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 6 osób - w rozmiarze 120 l,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 7 osób i nie więcej niż 12 osób - w rozmiarze 240 l,

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 13 osób i nie więcej niż 24 osób - 2 pojemniki w rozmiarze 240 l,

4) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 25 osób - 2 pojemniki w rozmiarze 240 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 6 osób;

§ 8. 1. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych selektywnie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych w których częściowo zamieszkują mieszkańcy, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 8 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 9 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie + pojemnik 120 l na każde kolejne 8 osób, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie.

2. Minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych w których częściowo zamieszkują mieszkańcy, ustala się w oparciu o liczbę mieszkańców tj:

1) na nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 4 osoby - w rozmiarze 120 l,

2) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 5 osób i nie więcej niż 8 osób - w rozmiarze 240 l,

3) na nieruchomości zamieszkałej przez nie mniej niż 9 osób - w rozmiarze 240 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 4 osoby.

§ 9. 1. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych selektywnie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne, z zastrzeżeniem ust. 3, ustala się w oparciu o liczbę korzystających z tej nieruchomości tj:

1) na nieruchomości z której korzysta nie więcej niż 10 osób - w rozmiarze 120 l, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie,

2) na nieruchomości z której korzysta nie mniej niż 11 osób - w rozmiarze 120 l + pojemnik 120 l na każde kolejne 10 osób, po jednym na każdą z frakcji odpadów gromadzonych selektywnie.

2. Minimalną pojemność pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości zbieranych niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne, ustala się z zastrzeżeniem ust. 3, w oparciu o liczbę korzystających z tej nieruchomości tj:

1) na nieruchomości z której korzysta nie więcej niż 6 osób - w rozmiarze 120 l,

2) na nieruchomości z której korzysta nie mniej niż 7 osób i nie więcej niż 12 osób - w rozmiarze 240 l,

3) na nieruchomości z której korzysta nie mniej niż 13 osób i nie więcej niż 24 osoby - 2 pojemniki w rozmiarze 240 l,

4) na nieruchomości z której korzysta nie mniej niż 25 osób - 2 pojemniki w rozmiarze 240 l+ pojemnik 120 l na każde kolejne 6 osób.

3. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne,
w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą obowiązani są uwzględnić przy wyposażeniu nieruchomości w pojemniki opisane w ust. 1 następujące normy wytwarzania odpadów:

1) w przypadku działalności gastronomicznej - 10 l (litrów)/na jedno miejsce/na tydzień,

2) w przypadku działalności handlowej- 5 l/m2 powierzchni/na tydzień,

§ 10. 1. Pojemniki na odpady należy ustawić w miejscach łatwo dostępnych, w sposób nie powodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla korzystających z nieruchomości i osób trzecich.

2. Pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu wyznaczonym, na równej nawierzchni, w miarę istniejących możliwości utwardzonej oraz zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymać w należytej czystości.

3. Pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych przy drogach, parkingach, placach i ulicach, w parkach i na zieleńcach oraz innych miejscach publicznych powinny być tak zlokalizowane, aby były widoczne, a ich pojemność nie może być mniejsza niż 10 l. Ilość ustawionych pojemników na nieruchomości powinna być dostosowana do potrzeb korzystających z niej osób.

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych
z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 11. 1. Odpady komunalne niesegregowane (zmieszane) z terenu nieruchomości, o których mowa w § 5 ust. 2, § 8 ust. 2 i § 9 ust. 2 będą odbierane, nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie.

2. Odpady komunalne niesegregowane (zmieszane) z terenu nieruchomości, o których mowa w § 6 ust 2
i § 7 ust. 2 będą odbierane, nie rzadziej niż jeden raz na tydzień.

3. Odpady komunalne selektywnie zbierane z terenu nieruchomości, o których mowa w § 5 ust. 1
i § 8 ust. 1 będą odbierane z następującą częstotliwością:

1) papier - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

2) szkło - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

3) metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

4) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji - nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie,

5) meble i inne odpady wielkogabarytowe - nie rzadziej niż dwa razy w roku.

4. Odpady komunalne selektywnie zbierane z terenu nieruchomości, o których mowa w § 6 ust. 1 i § 7 ust. 1 będą odbierane z następującą częstotliwością:

1) papier- nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu,

2) szkło - nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu,

3) metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu,

4) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji - nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu,

5) meble i inne odpady wielkogabarytowych - nie rzadziej niż dwa razy w roku,

5. Odpady komunalne selektywnie zbierane z terenu nieruchomości, o których mowa w § 9 ust. 1 będą odbierane z następującą częstotliwością:

1) papier- nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

2) szkło - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

3) metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,

4) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji - nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie,

§ 12. 1. Odpady, o których mowa w § 1 pkt 1-5 właściciele nieruchomości mogą również przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w dniach jego otwarcia.

2. Właściciele nieruchomości, obowiązani są odpady, o których mowa w § 1 pkt 6-12 przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, z zastrzeżeniem §15.

3. Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych zlokalizowany będzie na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Pilawie, Al. Wyzwolenia 2, 08-440 Pilawa.

§ 13. Właściciele nieruchomości, obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych
z terenu nieruchomości w miarę potrzeb, z taką częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika na skutek jego przepełnienia, jak również zanieczyszczenie ziemi i wód podziemnych w terminach uzgodnionych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

§ 14. Odpady komunalne gromadzone w koszach ulicznych winny być usuwane z częstotliwością uniemożliwiającą przepełnienie koszy, nie rzadziej jednak niż raz w tygodniu.

Rozdział 4.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 15. Dopuszcza się zagospodarowywanie odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji we własnym zakresie poprzez kompostowanie w przydomowych kompostownikach lub przez skarmianie zwierząt gospodarskich.

§ 16. Podmioty odbierające odpady komunalne są zobowiązane do przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania przeznaczonych do składowania wyłącznie do regionalnych lub zastępczych instalacji do zagospodarowania odpadów, wskazanych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla województwa mazowieckiego.

§ 17. Gmina podejmuje działania mające na celu zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, promocję minimalizacji powstawania odpadów i ich selekcji w gospodarstwach domowych oraz upowszechnianie nowego systemu gospodarki odpadami.

Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 18. Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku zwierzęta domowe mogą być wprowadzane tylko na uwięzi. Zwolnienie zwierzęcia z uwięzi jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że ma kaganiec, a właściciel lub opiekun ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

§ 19. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń z terenów użytku publicznego, takich jak chodniki, zieleńce itp.

§ 20. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są obowiązane do sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami, a w szczególności do właściwego zabezpieczenia zwierzęcia przed samodzielnym wydostaniem się poza obszar nieruchomości.

Rozdział 6.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych
z produkcji rolniczej

§ 21. 1. Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, z wyjątkiem nieruchomości:

1) o zabudowie wielorodzinnej,

2) o zabudowie jednorodzinnej, położonych na terenach o zabudowie wielorodzinnej,

3) na których usytuowane są budynki użyteczności publicznej.

2. Dopuszcza się utrzymywanie na terenach określonych zgodnie z zasadami wskazanymi w ust. 1, wyłącznie jednego gatunku zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:

1) wszelka uciążliwość hodowli dla środowiska, w tym emisje będące jej skutkiem, zostanie ograniczona do obszaru nieruchomości na której hodowla jest prowadzona,

2) posiadania budynku dla zwierząt gospodarskich oraz utrzymania terenu hodowli i bezpośredniego otoczenia
w należytej czystości,

3) ogrodzenia wybiegów dla zwierząt gospodarskich siatką druciana lub innym odpowiednim ogrodzeniem w sposób uniemożliwiający przedostanie się zwierząt poza obręb wybiegu,

4) nie zanieczyszczania terenu nieruchomości, ulic i innych miejsc publicznych wydalinami zwierząt, karmą, ściółką lub innymi odpadami pochodzącymi z hodowli.

Rozdział 7.
Wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 22. Obowiązkowej deratyzacji podlegają położone na terenie Miasta i Gminy Pilawa obiekty związane ze składowaniem, segregacją, unieszkodliwianiem odpadów stałych oraz nieczystości płynnych. Deratyzacja przeprowadzana jest w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co trzy lata, w terminie do końca grudnia trzeciego roku.

Rozdział 8.
Postanowienia końcowe

§ 23. Traci moc uchwała Nr XXVII.157.2012 Rady Miejskiej w Pilawie z dnia 13 grudnia 2012 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Pilawa (Dz. Urz. Województwa Mazowieckiego z 2013 r., poz. 409).

§ 24. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pilawa.

§ 25. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilawie


Dorota Niemiec-Jóźwicka


Uzasadnienie

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dna 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250 j.t.) rada gminy po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zmiana art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. a, wprowadzona ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wskazuje, iż przedmiotowy regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące m.in. wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących prowadzenie selektywnego zbierania i odbierania lub przyjmowania przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub zapewnienie przyjmowania w inny sposób co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a.

Ponadto zgodnie z wprowadzeniem ust. 3b w art. 6r wyżej wymienionej ustawy dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej; w przypadku gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich częstotliwość odbierania zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne może być rzadsza.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00