Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 5077

Uchwała nr XXX/108/2016 Rady Gminy w Sarnakach

z dnia 28 kwietnia 2016r.

w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 ze zmianami) i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. W celu aktywizowania do podejmowania lub rozszerzania działalności gospodarczej przedsiębiorców, przyspieszenia rozwoju gospodarczego Gminy Sarnaki, wspierania tworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców Gminy Sarnaki, pobudzania zewnętrznych i lokalnych inwestorów do dokonywania nowych inwestycji na terenie Gminy Sarnaki wprowadza się zwolnienia przedmiotowe w podatku od nieruchomości, zwane dalej "zwolnieniami od podatku od nieruchomości" dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie Gminy Sarnaki i ponoszących nakłady inwestycyjne związane z budową, przebudową lub rozbudową nowej inwestycji,

2. Zwolnienia od podatku od nieruchomości przysługują na zasadach określonych w niniejszej uchwale, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

§ 2. Jeżeli w niniejszej uchwale jest mowa o:

1) przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nie będącą osobą prawną, która we własnym imieniu wykonuje działalność gospodarczą;

2) dodatkowym miejscu pracy - należy przez to rozumieć miejsce (stanowisko) pracy, na którym zatrudniono osobę na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a miejscem wykonywania pracy jest Gmina Sarnaki;

3) utworzeniu dodatkowego miejsca pracy - należy przez to rozumieć zawarcie umowy o pracę z osobą zatrudnioną na dodatkowym miejscu pracy w okresie kolejnych dwunastu miesięcy;

4) nowej inwestycji - należy przez to rozumieć inwestycję, która powoduje przyrost podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia na podstawie niniejszej uchwały;

5) nowo wybudowanych budynkach lub ich częściach - należy przez to rozumieć budynki lub ich części, wybudowane zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będące własnością przedsiębiorcy, których obowiązek podatkowy powstał po wejściu w życie niniejszej uchwały.

§ 3. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz § 7, na zasadach określonych w uchwale, nieruchomości lub ich części położone na terenie Gminy Sarnaki, na których dokonano inwestycji powodujących powstanie dodatkowych miejsc pracy.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust. 1 nie może przekroczyć wysokości zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, należnego za dany rok podatkowy.

3. Okres zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, uzależniony jest od ilości utworzonych dodatkowych miejsc pracy i wynosi:

Poz.

Utworzone dodatkowe miejsca pracy

Okres zwolnienia

1

od 2 do 10

1 rok

2

powyżej 10

2 lata

4. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje nowych nakładów inwestycyjnych, albo dokonuje nakładów inwestycyjnych na nieruchomości już opodatkowanej, powodujących zwiększenie zatrudnienia oraz wzrost podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 obejmuje tylko nową inwestycję lub część nieruchomości, na której dokonano nakładów.

5. W celu wskazania prawa do zwolnienia przedsiębiorca winien złożyć w Urzędzie Gminy Sarnaki wniosek stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały wraz z następującymi dokumentami :

1) potwierdzenie wpisu do odpowiedniego rejestru (ewidencji) działalności gospodarczej;

2) tytuł prawny do nieruchomości objętej pomocą;

3) pozwolenie na budowę oraz decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu lub inny dokument potwierdzający przyjęcie obiektu do użytkowania;

4) zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione nakłady na budowę obiektu objętego zwolnieniem lub ich uwierzytelnione kserokopie;

5) kserokopie umów o pracę (dotyczy utworzenia dodatkowych miejsc pracy);

6) druki zgłoszenia do ZUS osób nowozatrudnionych do ubezpieczenia społecznego potwierdzonych podpisem przez Pracodawcę i Pracownika;

7) oświadczenie o zmianach stanu zatrudnienia w okresie dwunastu miesięcy przed dniem nabycia prawa do zwolnienia;

8) oświadczenie że na realizację inwestycji oraz na utworzenie nowych miejsc pracy Przedsiębiorca nie korzystał z innej pomocy krajowej lub unijnej;

9) wszystkie zaświadczenia/oświadczenia o pomocy de minimis, jaką otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie, zgodnie załącznikiem nr 2 do niniejszej uchwały;

10) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 ze zmianami);

6. Wniosek wraz z wyżej wymienionymi załącznikami należy złożyć w terminie 30 dni od dnia utworzenia dodatkowych miejsc pracy, nie później jednak niż 90 dni od dnia oddania do użytku nowej inwestycji lub na której zakończono ponoszenie nakładów inwestycyjnych.

§ 4. Zwolnienie od podatku od nieruchomości z tytułu tej samej inwestycji może być przyznane jeden raz.

§ 5. Zwolnienia, o których mowa w § 3 ust. 1 nie przysługują podatnikom, którzy:

1) posiadają zadłużenie wobec Gminy Sarnaki z jakiegokolwiek tytułu;

2) w związku z realizacją nowej inwestycji utworzyli miejsca pracy przejmując pracowników od przedsiębiorcy, który skorzystał ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z realizacją nowej inwestycji na tej samej nieruchomości.

§ 6. 1. Zwolnienia od podatku od nieruchomości, o których mowa w § 3 ust. 1 nie przysługują, jeżeli u przedsiębiorcy w okresie dwunastu miesięcy przed dniem, w którym nabyłby on prawo do zwolnienia, nastąpił spadek zatrudnienia poniżej stanu zatrudnienia sprzed tego okresu.

2. Postanowienie § 6 ust. 1 nie dotyczy przedsiębiorców, u których nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia w wyniku ich podziału na więcej podmiotów, a suma osób w nich zatrudnionych nie zmniejszyła się w stosunku do stanu sprzed tego podziału.

3. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 3ust. 1 nie przysługuje przedsiębiorcy, który po upływie okresu zwolnienia z podatku od nieruchomości na zasadach określonych niniejszą uchwałą, został wykreślony z właściwego rejestru, a następnie podjął działalność gospodarczą w takiej samej lub innej formie prawnej z wykorzystaniem nieruchomości, która była przedmiotem zwolnienia.

4. Prawo zwolnienia od podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 3 ust. 1 nie obejmuje nieruchomości zajętych na: usługi deweloperskie, stacje paliw, działalność bankową, działalność instytucji finansowych.

§ 7. Pomoc udzielana przedsiębiorcom na podstawie niniejszej uchwały jest pomocą de minimis w rozumieniu art. 3 rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE L Nr 352/1 z dnia 24.12.2013 r.). Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów nie może przekroczyć 100 000 EUR w okresie trzech lat podatkowych. Pomoc de minimis nie może zostać wykorzystana na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów.

§ 8. Zwolnienie od podatku od nieruchomości określone w § 3 ust. 1 przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia przez podatnika wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 5.

§ 9. 1. Przedsiębiorca, który złożył nieprawdziwe oświadczenie lub informacje, co do spełniania warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatku, traci do niego prawo za cały okres zwolnienia.

2. Przedsiębiorca będący podatnikiem podatku od nieruchomości zobowiązany jest do składania Wójtowi Gminy Sarnaki informacji o zmianach stanu własności lub posiadania samoistnego nieruchomości objętych zwolnieniami od podatku od nieruchomości, o których mowa w § 3 ust. 1, o zmianach sposobu ich wykorzystania oraz ilości osób zatrudnionych a także o innych zmianach mających wpływ na wielkość udzielanej pomocy, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian. Obowiązek ten dotyczy okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości.

3. Przedsiębiorca traci prawo do zwolnień od podatku od nieruchomości począwszy od dnia następnego po zdarzeniu, w przypadku:

1) likwidacji nowo utworzonego miejsca pracy w okresie korzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości w przypadku korzystania ze zwolnienia określonego w § 3ust. 1;

2) wystąpienia zaległości w płaceniu podatków stanowiących dochody budżetu Gminy Sarnaki;

3) postawienia w stan likwidacji;

4) ogłoszenia upadłości;

5) nie przekazania w terminie informacji, o której mowa w ust. 2.

4. Jeżeli w ciągu roku podatnik utracił prawo do zwolnień od podatku od nieruchomości określonych w § 3 ust. 1, to w roku tym stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014r. , poz. 849 ze zm.).

5. W przypadku utraty prawa do zwolnienia za cały okres jego obowiązywania przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty podatku za okres, w którym nienależnie korzystał ze zwolnienia wraz z odsetkami za zwłokę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

6. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia od podatku od nieruchomości określonego w § 3 ust. 1 zobowiązany jest do składania Wójtowi Gminy Sarnaki w terminie 30 dni od zakończenia roku kalendarzowego oświadczenia o utrzymaniu utworzonych dodatkowych miejsc pracy. Obowiązek ten dotyczy okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości.

§ 10. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnień od podatku od nieruchomości, jest zobowiązany
do składania Wójtowi Gminy Sarnaki pisemnej informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych, oraz pomocy de minimis
w terminie 20 dni od zakończenia I półrocza oraz w terminie 20 dni od zakończenia roku kalendarzowego.

§ 11. 1. Uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

2. Po upływie okresu obowiązywania niniejszej uchwały podatnicy, którzy na jej podstawie nabyli prawa do zwolnień, zachowują je na okres wskazany niniejszą uchwałą.

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sarnaki.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy


Sławomir Maciejuk


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXX/108/2016
Rady Gminy w Sarnakach
z dnia 28 kwietnia 2016 r.

Wniosek

...…………………………………………………………………….

(nazwisko i imię, firma)

.................................................................................................

(adres)

……………………………………………………………….

(kontakt: telefon, e-mail)

Wójt Gminy Sarnaki

Zgłaszam zamiar korzystania z pomocy de minimis w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości na warunkach określonych Uchwałą Nr …………………. Rady Gminy w Sarnakach z dnia …………………. w sprawie zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis w okresie od dnia ………………….. do dnia ………………….. w związku z rozpoczęciem użytkowania nowo wybudowanych budynków lub ich części lub poniesieniem nakładów inwestycyjnych na nieruchomości już opodatkowanej, powodujących zwiększenie zatrudnienia.

Dane identyfikacyjne podatnika:

1. Imię i nazwisko lub nazwa firmy

……………………………………………………………………………………….

2. Adres siedziby firmy

……………………………………………………………………………………….

3. Adres do korespondencji

……………………………………………………………………………………….

4. Numer identyfikacji podatkowej (NIP)……………………………………………...

5. PESEL/REGON…………………………………………………………………….

6. Telefon kontaktowy…………………………………………………………………

7. Adres inwestycji……………………………………………………………………..

8. Termin zakończenia inwestycji……………………………………………………...

………………………………………………

(data i podpis, pieczęć)


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXX/108/2016
Rady Gminy w Sarnakach
z dnia 28 kwietnia 2016 r.

………………………………………………………………………....

(nazwisko i imię, firma)

.....................................................................................................

(adres)

………………………………………………………………….

(kontakt: telefon, e-mail)

Wójt Gminy Sarnaki

Oświadczenie

Oświadczam, że w ciągu 3 lat poprzedzających ubieganie się o pomoc de minimis:

- nie otrzymałem pomocy de minimis*

- otrzymałem pomoc de minimis*)**

W przypadku zaznaczenia "otrzymałem pomoc de minimis" wypełnić poniższą tabelę:

Informacja o otrzymanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis

L.p.

Organ udzielający pomocy

Data udzielonej pomocy

Kwota otrzymanej pomocy

Forma

pomocy

RAZEM

*) odpowiednie zakreślić

**) w przypadku otrzymania pomocy de minimis niezbędne jest przedłożenie kopii zaświadczeń o pomocy de minimis

……………………………………………………….

(data i podpis, pieczęć)


Uzasadnienie

Do nadzoru po uzgodnieniu z UOKIK

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.) Rada Gminy, w drodze uchwały, może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe niż określone w ust. 1 niniejszej ustawy. Jednakże upoważnienie
to ma charakter ograniczony i Rada Gminy może wprowadzić tylko zwolnienia od podatku
od nieruchomości w przedmiocie opodatkowania. Kwestia zwolnień podmiotowych (określenie kategorii podmiotów zwolnionych od podatku od nieruchomości) została zastrzeżona dla materii ustawowej (zwolnienie tylko w drodze ustawy), a co za tym idzie, wyłączona spod kompetencji organów stanowiących prawo miejscowe.

Zwolnienie to ma na celu pobudzenie lokalnej gospodarki, jak również przyciągnięcie nowych inwestorów.

Projekt uchwały został przedłożony Prezesowi UOKIK celem zaopiniowania, natomiast zastrzeżenia zostały uwzględnione w przedmiotowej uchwale.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy


Sławomir Maciejuk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00