Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 1218

Uchwała nr 76/XII/2015 Rady Gminy Zawidz

z dnia 30 grudnia 2015r.

w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r., poz. 1515 z póź. zm.), art. 6j ust. 1 pkt. 1 i art. 6k ust. 1 pkt. 1, ust. 2, ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 z póź. zm.)), art. 1 pkt. 14 lit. a, b i c ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 87) i art. 4 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z póź. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. W przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

§ 2. 1. Stawka opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady te są zbierane i odbierane w sposób selektywny wynosi dla gospodarstwa:

a) 1 osobowego - 9,00 zł

b) 2 osobowego - 18,00 zł

c) 3 osobowego - 27,00 zł

d) 4 osobowego - 36,00 zł

e) 5 osobowego - 40,00 zł

f) 6 osobowego - 42,00 zł

g) 7 osobowego - 43,00 zł

h) 8 osobowego i większego - 44,00 zł

2. Ustala się wyższą stawkę opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane i wynosi ona dla gospodarstwa:

a) 1 osobowego - 15,00 zł

b) 2 osobowego - 30,00 zł

c) 3 osobowego - 45,00 zł

d) 4 osobowego - 60,00 zł

e) 5 osobowego - 65,00 zł

f) 6 osobowego - 68,00 zł

g) 7 osobowego - 69,00 zł

h) 8 osobowego i większego - 70,00 zł

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Zawidz.

§ 4. Traci moc uchwała Nr 128/XXIII/2013 Rady Gminy Zawidz z dnia 27 czerwca 2013 roku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Gminy


Jarosław Giziński


Uzasadnienie


W przypadku nieruchomości zamieszkałych zgodnie, z art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Rada Gminy w drodze uchwały jest zobowiązana do wyboru metody naliczania za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Gmina ma do wyboru następujące metody:

1) od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub

2) od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub

3) od powierzchni lokalu mieszkalnego, lub

4) od gospodarstwa domowego.

Spośród wymienionych wariantów, metoda "od gospodarstwa domowego" wydaje się najbardziej zasadna. Metoda ta daje możliwość, przewidywania wpływów do systemu i duże prawdopodobieństwo domknięcie" systemu pod względem finansowym. Ponadto zapewnia znaczną akceptację społeczną, bo system jest bardzo zbliżony do obecnie funkcjonującego.

Nowelizacja Ustawy, daje Gminie możliwość zróżnicowania stawki opłaty m.in. w zależności od liczby mieszkańców, co powoduje, iż wydaje się najbardziej sprawiedliwym aby przyjąć metodę naliczania od gospodarstwa domowego i zróżnicować jej wysokość w zależności od liczby osób tworzących dane gospodarstwo domowe a co za tym idzie, zmianę dotychczas ustalonej metody naliczania opłat. Zmiana metody i zróżnicowane wysokości stawki w zależności od liczby osób w danym gospodarstwie, ma na celu pomoc zwłaszcza rodzinom wieloosobowym, które przy dotychczasowym sposobie ponoszenia opłat od osoby zamieszkałej są narażone na bardzo duże koszty, niejednokrotnie przewyższające ich możliwości finansowe.

Wobec powyższego za najbardziej racjonalną metodę uznano metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Uchwalając stawkę opłaty, Rada Gminy ma obowiązek uwzględnienia liczby mieszkańców zamieszkujących daną gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych oraz koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, czyli koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych i obsługi administracyjnej tego systemu.

Gmina Zawidz liczy około 6859 mieszkańców.

Ustalona uchwałą stawka opłaty za gospodarowanie odpadami zawiera również koszty tworzenia i utrzymywania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, do którego mieszkańcy będą mogli przynieść zebrane selektywne odpady, których przekazanie przedsiębiorcy w terminach określonych harmonogramem było niemożliwe.

Dodatkowo zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obsługą administracyjną całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi prowadzą gminy.

Koszt tej obsługi (zarządzania) obejmują obsługę klientów, obsługę biurową, koszty druku i wysyłki faktur, sprzętu komputerowego, programów komputerowych, windykacji itp.

Zgodnie z art. 1 ust. 14 lit. b ppkt. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, rada gminy ustala stawki opłat w wysokości nie wyższej niż maksymalne stawki opłat, które za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny wynoszą za miesiąc: w przypadku metody, o której mowa w art. 6j ust. 2-5,6% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem-za gospodarstwo domowe. W projekcie uchwały uwzględniono wymogi ustawowe, proponując niższe stawki opłaty, jeśli odpady zbierane są w sposób selektywny. Niższe stawki mają zachęcić mieszkańców do segregowania odpadów. Ułatwi to Gminie wywiązanie się z ustawowego obowiązku osiągnięcia określonych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji: papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła oraz odpadów biodegradowalnych.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 14 lit. c ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, rada gminy określi wyższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane, nie wyższe jednak niż maksymalne stawki opłat, które wynoszą odpowiednio dwukrotną wysokość maksymalnej stawki opłaty określonej w ust. 2a za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarowania odpadami komunalnymi docelowo musi się bilansować, tzn. wpływy z opłat muszą pokryć wszystkie wydatki związane z obsługą systemu odbioru i zagospodarowania odpadów.

Dokonana analiza przychodów za rok 2015 z przyjętych deklaracji wg stawek uchwalonych 27 czerwca 2013 r. wykazała, że system nie bilansuje się. Koszty obsługi systemu znacznie przewyższają przychody.

Według posiadanych danych, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych znacznie wzrosła, co za tym idzie zwiększył się również koszt usługi w zakresie odbioru, wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych w stosunku do poprzedniego okresu.

W związku z powyższym należało dostosować opłaty do rzeczywistych kosztów funkcjonowania całego systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Dlatego też koniecznym było podjęcie nowej uchwały, która określiła stawki pozwalające na zrównoważenie wpływów z opłat i finansowe zbilansowanie kosztów obsługi całego systemu.

Podsumowując koszty wszystkich elementów, które powinna zawierać stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalono iż:

1.Stawka opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady te będą zbierane i odbierane w sposób selektywny wyniesienie dla gospodarstwa:

a) 1 osobowego - 9,00 zł

b) 2 osobowego - 18,00 zł

c) 3 osobowego - 27,00 zł

d) 4 osobowego - 36,00 zł

e) 5 osobowego - 40,00 zł

f) 6 osobowego - 42,00 zł

g) 7 osobowego - 43,00 zł

h) 8 osobowego i większego - 44,00 zł

2. Ustala się wyższą stawkę opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeżeli odpady nie będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, która wyniesie dla gospodarstwa:

a) 1 osobowego - 15,00 zł

b) 2 osobowego - 30,00 zł

c) 3 osobowego - 45,00 zł

d) 4 osobowego - 60,00 zł

e) 5 osobowego - 65,00 zł

f) 6 osobowego - 68,00 zł

g) 7 osobowego - 69,00 zł

h) 8 osobowego i większego - 70,00 zł

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00