Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 7625

Uchwała nr VII/49/2015 Rady Miejskiej w Kałuszynie

z dnia 26 czerwca 2015r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kałuszyn

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.), po pozytywnym zaopiniowaniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mińsku Mazowieckim, Rada Miejska w Kałuszynie uchwala, co następuje:

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY KAŁUSZYN

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kałuszyn dotyczące:

1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:

a) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych i bioodpadów,

b) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,

c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

2) rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;

3) częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

4) innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;

5) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;

6) wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;

7) wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości, dla których Gmina Kałuszyn organizuje odbieranie i zagospodarowanie odpadów

§ 2.

1.

Właściciele nieruchomości obowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania, a odbierający odpady do odbierania następujących rodzajów odpadów:

1) papieru i tektury ( w tym opakowania i gazety),

2) szkła bezbarwnego i kolorowego (z wyłączeniem szkła okiennego i samochodowego),

3) tworzywa sztucznego, metali i opakowań wielomateriałowych,

4) odpadów ulegających biodegradacji (odpady zielone z ogrodów i kuchenne),

5) popiołów z palenisk domowych,

6) zmieszanych odpadów komunalnych,

7) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

8) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

9) odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

10) zużytych opon,

11) przeterminowanych leków i chemikaliów,

12) zużytych baterii i akumulatorów,

13) tekstyliów,

2.

Odpady, o których mowa w ust. 1, właściciele nieruchomości obowiązani są zbierać i gromadzić niezwłocznie od chwili ich powstania.

3.

Odpady określone w ust. 1 odbierane są w sposób gwarantujący ich niezmieszanie z innymi rodzajami odpadów zbieranych selektywnie. Odpady te przedsiębiorca odbierający odpady ma obowiązek odbierać z częstotliwością określoną w rozdziale IV.

4.

Prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, a także odpadów zielonych z ogrodów i parków jest obowiązkowe we wszystkich rodzajach zabudowy, z tym, że w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej właściciele nieruchomości mogą korzystać z przydomowego kompostownika.

5.

Chemikalia należy gromadzić w taki sposób, aby uniemożliwić lub ograniczyć dostęp do nich osób trzecich oraz dostarczyć uprawnionemu odbiorcy (np. w miejscu zakupu).

6.

Przeterminowane leki pozbawione tekturowych opakowań oraz ulotek należy dostarczyć do pojemnika w SP ZOZ w Kałuszynie.

7.

Zużyte baterie należy dostarczyć do pojemnika na baterie stojącego w Urzędzie Miejskim w Kałuszynie lub pojemników wystawionych w sklepach i placówkach oświatowych.

8.

Akumulatory należy zostawiać w stacjach obsługi samochodów lub w miejscach zakupu.

9.

Odpady wielkogabarytowe zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony wystawiane są, tak jak pozostałe selektywnie zbierane - przed posesję, bez umieszczania ich w workach.

10.

Przedsiębiorca odbierający odpady ma obowiązek w ramach zryczałtowanej opłaty odebrać wyłącznie te odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót niewymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty.

11.

Właściciel nieruchomości może we własnym zakresie dostarczyć wszystkie wymienione w pkt. 1-13 odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działającego przy Oczyszczalni Ścieków w Olszewicach.

§ 3.

Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników, zobowiązani są do wykonywania czynności o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach.

§ 4.

1.

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) niezanieczyszczania środowiska i odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego,

2) dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji,

3) mycia wyłącznie nadwozia samochodu.

2.

Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1) niezanieczyszczania środowiska i gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych,

2) naprawa pojazdów samochodowych dotyczy drobnych napraw,

3) naprawa pojazdów samochodowych nie stwarza uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Rozdział 3.
Rodzaje i pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 5.

Ustala się następujące rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych oraz na drogach publicznych:

1) pojemniki na odpady o pojemności 40 l - 120 l;

2) pojemniki na odpady o pojemności 240 l;

3) pojemniki na odpady o pojemności 1100 l;

4) pojemniki (KP 5, KP 7, KP 10) o pojemności od 5 do 10 m3;

5) pojemniki z tworzywa sztucznego oznaczone odpowiednimi kolorami i opisami w stosunku do każdego rodzaju odpadu selektywnie zbieranego, o rozmiarach 30, 60, 90, 120 i 1500 l;

6) kosze uliczne o pojemności od 40 do 110 l;

7) przezroczyste worki z opisem jakie odpady należy w nich gromadzić - dla odpadów zbieranych selektywnie o pojemności 60 l - 120 l, w kolorze:

a) czarnym na odpady zmieszane,

b) zielonym na szkło białe i kolorowe,

c) niebieskim na papier i tekturę,

d) żółtym na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe,

e) brązowym na bioodpady,

f) białym na popiół.

§ 6.

1.

W odniesieniu do nieruchomości na których Gmina Kałuszyn organizuje odbieranie i zagospodarowanie odpadów worki oraz pojemniki (dla zabudowy wielorodzinnej) dostarczane są przez przedsiębiorcę odbierającego odpady w ramach uiszczanej przez właściciela opłaty za gospodarowanie odpadami.

2.

Worki oraz pojemniki, o których mowa w § 5 należy umieszczać na terenie nieruchomości, z której zbierane są odpady, z zastrzeżeniem przepisów szczególnych.

3.

Pojemniki powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym, w szczególności poprzez ich dezynfekcję i dezynsekcję, co najmniej dwa razy do roku.

4.

Pojemniki powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym, w szczególności poprzez stałą naprawę ich szczelności.

5.

Ilość oraz wielkość worków i pojemników, o których mowa w § 5 powinna być dostosowana do częstotliwości odbierania odpadów komunalnych oraz indywidualnych potrzeb właścicieli nieruchomości.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 7.

1.

Właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2.

Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości odbywa się poprzez ich umieszczenie w odpowiednich pojemnikach lub workach, a następnie odebranie przez przedsiębiorstwo odbierające odpady.

3.

Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, na czas odbierania tych odpadów, przez ich wystawienie poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny dojazd, w sposób nie utrudniający przejścia lub przejazdu innym użytkownikom.

§ 8.

1.

Właściciele nieruchomości, obowiązani są do pozbywania się zmieszanych odpadów komunalnych z terenu nieruchomości co najmniej 1 raz na dwa tygodnie na terenie miasta Kałuszyna i 1 raz na miesiąc poza terenem miasta z zastrzeżeniem podanym w pkt. 2.

2.

Od właścicieli nieruchomości wielolokalowych zlokalizowanych na terenie Miasta i Gminy Kałuszyn, w terminie od 1 kwietnia do 30 października odpady zmieszane oraz bioodpady odbierane są 1 raz w tygodniu.

3.

Właściciele nieruchomości, obowiązani są do pozbywania się z terenu nieruchomości segregowanych odpadów komunalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-13 zgodnie z ustalonym harmonogramem przekazanym przez przedsiębiorcę odbierającego odpady.

4.

Zabrania się wrzucania odpadów komunalnych pochodzących z gospodarstw domowych, sklepów, punktów gastronomicznych, usługowych i innych nieruchomości do koszy ulicznych oraz do pojemników innych właścicieli nieruchomości.

5.

Zabrania się spalania odpadów komunalnych na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków.

6.

Zabrania się wysypywania odpadów komunalnych w miejscach do tego niewyznaczonych.

§ 9.

1.

Właściciele nieruchomości, zobowiązani są do dokonania czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach.

2.

Właściciele nieruchomości, nie mający możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, zobowiązani są do opróżniania urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych z taką częstotliwością, aby nie dopuszczać do ich przepełnienia bądź zgodnie z instrukcją eksploatacji, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

3.

Zabrania się wylewania nieczystości ciekłych poza wyznaczonymi do tego celu punktami zlewnymi.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 10.

1.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych obowiązane są do zagospodarowania na terenie Regionu Ostrołęcko - Siedleckiego odebranych odpadów komunalnych zmieszanych, odpadów ulegających biodegradacji i zielonych oraz pozostałości po segregacji i po procesie mechaniczno - biologicznego przetwarzania.

2.

Odpady zebrane selektywnie powinny trafiać zgodnie z zasadą bliskości do instalacji regionalnych, które mają możliwość ich właściwego zagospodarowania.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę
przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem
terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 11.

1.

Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2.

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości.

3.

Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1) właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras dużych, bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny - na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe,

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

4.

Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do innych zwierząt domowych mogących stanowić zagrożenie dla ludzi.

5.

Zabronione jest pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli nie jest on należycie uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się psa na zewnątrz.

6.

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich
na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 12.

1.

Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod warunkiem przestrzegania zasad określonych w niniejszej uchwale.

2.

Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z właściwymi przepisami prawa, w tym z wymogami niniejszej uchwały,

2) nie dopuszczać do zanieczyszczenia terenu nieruchomości,

3) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak: hałas, odór.

3.

Zakazuje się utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny mieszkaniowe oraz w obrębie istniejącej zabudowy budynkami wielolokalowymi.

4.

Prowadzący chów zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej, zobowiązani są przestrzegać zapisów Regulaminu, a ponadto:

1) przestrzegać przepisów sanitarno-epidemiologicznych,

2) gromadzić i usuwać nieczystości, które nie są obornikiem i gnojówką, w sposób przewidziany dla ścieków,

3) przeprowadzić deratyzację pomieszczeń, w których prowadzona jest hodowla zwierząt dwa razy w roku: wiosną i jesienią, realizowaną przez podmiot uprawniony,

4) pszczoły należy trzymać w ulach ustawionych w odległości co najmniej 10 m od granicy nieruchomości zabudowanych, w taki sposób aby wylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich; dopuszcza się odstępstwo od obowiązku zachowania odległości 10 m w przypadku, gdy wylotki ula skierowane są do wewnątrz działki na której jest usytuowany ul i dodatkowo zostanie usytuowane szczelne ogrodzenie od strony granicy z nieruchomością sąsiednią o wysokości minimum 3m.

5) gołębie należy utrzymywać wyłącznie w sytuacjach odpowiedniego przystosowania hodowli, nie powodując uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 13.

Deratyzacja na terenie całej Gminy Kałuszyn powinna być dokonywana 1 raz w roku w terminie wrzesień, październik oraz w każdym przypadku wystąpienia populacji gryzoni.

Rozdział 9.
Postanowienia końcowe

§ 14.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Kałuszyna.

§ 15.

Kto nie wykonuje obowiązków określonych w Regulaminie, podlega karze grzywny przewidzianej w kodeksie wykroczeń oraz ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

§ 16.

Tracą moc uchwały:

1) Nr XIX/141/2013 Rady Miejskiej w Kałuszynie z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kałuszyn (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 2013 r., poz. 3816).

2) Nr XXI/172/2013 Rady Miejskiej w Kałuszynie z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kałuszyn. (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 2013 r., poz. 8274).

§ 17.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2016 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Janusz Kazimierz Pełka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00