Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 5994

Uchwała nr VII.38.15 Rady Gminy Pniewy

z dnia 22 czerwca 2015r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych prowadzonych na terenie Gminy Pniewy oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystania

Na podstawie art.18 ust. 2 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późniejszymi zmianami) oraz art. 80 ust. 4, art. 90 ust. 1, 2a, 2b, 2d, 3deif i ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami),w związku z art. 14 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.) Rada Gminy Pniewy uchwala co następuje:

§ 1. Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych placówek prowadzonych na terenie Gminy Pniewy przez osoby prawne i fizyczne oraz tryb, zasady i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 2. Dotacja przysługuje następującym placówkom, których siedziba znajduje się na terenie Gminy Pniewy:

1. niepublicznym przedszkolom (w tym specjalnym),

2. niepublicznym przedszkolom prowadzonym w innych formach wychowania przedszkolnego tj. w formie punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego,

3. niepublicznym przedszkolom, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,

4. niepublicznym szkołom podstawowym i gimnazjom o uprawnieniach szkół publicznych w tym z oddziałami integracyjnymi (z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i artystycznych), w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,

5. niepublicznym szkołom podstawowym o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,

6. niepublicznym szkołom o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych, w pkt. 4 i 5,

7. placówkom publicznym prowadzonym przez osoby fizyczne lub prawne.

§ 3. Dotacji udziela się na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej placówkę publiczną lub niepubliczną. Wniosek musi być złożony nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji ze wskazaniem planowanej liczby dzieci (uczniów), które będą uczęszczały do niepublicznej placówki. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 4. 1. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli przysługuje z budżetu Gminy Pniewy na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 % wydatków bieżących ponoszonych przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego w przeliczeniu na jedno dziecko, której siedziba położona jest najbliżej Gminy Pniewy i wchodzi w skład powiatu grójeckiego. W przypadku ucznia niepełnosprawnego dotacja jest równa kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Pniewy pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.

2. Dotacja dla osoby prowadzącej wychowanie przedszkolne w innych formach wychowania przedszkolnego tj. w formie punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego przysługuje na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 40% wydatków bieżących ponoszonych przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego w przeliczeniu na jedno dziecko, której siedziba położona jest najbliżej Gminy Pniewy i wchodzi w skład powiatu grójeckiego oraz na każdego niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez Gminę Pniewy pomniejszone o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.

3. Dotacja dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki przysługuje na każdego ucznia wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Pniewy.

4. Dotacja dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych wymienionych w §2 pkt.6 przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 50% ustalonych w budżecie Gminy Pniewy wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia.

5. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka przysługuje w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Pniewy.

6. Przedszkola publiczne otrzymują na każdego ucznia z budżetu Gminy Pniewy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę ościenną, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.

7. Osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy o systemie oświaty otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania oraz nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia w wysokości subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.

§ 5. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli ustalana jest, co miesiąc na podstawie wydatków bieżących ponoszonych na utrzymanie przedszkola publicznego w danym miesiącu przez Gminę, której siedziba położona jest najbliżej Gminy Pniewy i znajduje się w powiecie grójeckim oraz na podstawie faktycznej liczby dzieci uczęszczających w danym miesiącu rozliczeniowym do publicznego przedszkola pomniejszona o koszty wyżywienia i opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

§ 6. Osoba prowadząca dotowane podmioty sporządza i przekazuje Wójtowi Gminy Pniewy za pośrednictwem stanowiska ds. oświaty w terminie do 10 - go dnia każdego miesiąca informacje o faktycznej liczbie uczniów (dzieci) uczęszczających do placówki w miesiącu poprzednim zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały. Informacja, o której mowa stanowi podstawę do obliczenia przysługującej części dotacji.

§ 7. Uprawniony do dotacji zobowiązany jest do złożenia korekty informacji, o której jest mowa w § 6, zwiększającej lub zmniejszającej liczbę uczniów niezwłocznie po stwierdzeniu faktu błędnego podania ;liczby uczniów będących podstawą do naliczenia dotacji.

§ 8. Za okres przerwy wakacyjnej w przedszkolach niepublicznych oraz innych formach wychowania przedszkolnego przyznawana jest dotacja na liczbę uczniów podaną w informacji o której mowa w § 6 za czerwiec poprzedzający zgłoszoną przerwę wakacyjną.

§ 9. Dotacja przekazywana jest w 12 - u częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy złożona przez szkołę (placówkę) niepubliczną informacja. Kwota dotacji przelewana jest na rachunek bankowy szkoły (placówki) niepublicznej.

§ 10. 1. W terminie do dnia 10 - go stycznia roku następnego osoba prowadząca dotowane podmioty zobowiązania jest do złożenia Wójtowi Gminy Pniewy rozliczenia z wykorzystania dotacji za dany rok wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

2. Dotacja w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego, wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem oraz dotacja pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych, a w szczególności w art. 251 ust. 1, ust. 3-5 i art. 252 tej ustawy.

3. Organ dotujący ma prawo żądania wyjaśnień i dodatkowych informacji w zakresie złożonych rozliczeń oraz korekt tych rozliczeń.

§ 11. 1. Prawidłowość wykonywania dotacji przez placówki niepubliczne podlega kontroli.

2. Kontrola obejmuje zgodność danych wskazanych we wniosku o udzielenie dotacji, miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniach dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania, ilości dowodów wpłat czesnego i umów nauczania uczniów. Prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 80 ust. 3d i 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty - na podstawie dokumentacji finansowo księgowej.

3. Podstawą do przeprowadzenia kontroli jest upoważnienie do kontroli wydane przez Wójta Gminy Pniewy zawierające: a. imię, nazwisko oraz stanowisko osoby przeprowadzającej kontrolę; b. nazwę jednostki kontrolowanej; c. zakres przedmiotowy kontroli; d. czas przeprowadzanej kontroli; e. data i miejsce wystawienia upoważnienia.

4. Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo wstępu do placówek.

5. W ramach kontroli osoby kontrolujące mają prawo żądać od podmiotu kontrolowanego udzielenia odpowiedzi i wyjaśnień pisemnych.

6. O zamiarze przeprowadzenia kontroli, kontrolujący zawiadamia kontrolowany podmiot telefonicznie lub pisemnie - nie później niż na 3 dni przed terminem rozpoczęcia kontroli.

7. W przypadku nieposiadania dokumentów, objętych kontrolą w siedzibie podmiotu kontrolowanego, organ prowadzący zobowiązany jest dostarczyć i udostępnić kontrolującym dokumenty w terminie uzgodnionym z kontrolującym - nie później jednak niż w terminie 7 dni od otrzymania pisemnego wezwania o okazanie dokumentów podlegających kontroli.

8. Kontrolujący mają prawo wglądu do dokumentacji oraz dokonywania z niej odpisów i kserokopii. Kserokopie tworzą załączniki do protokołu kontroli.

§ 12. 1. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli sporządzonym w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w jednostce kontrolowanej, drugi przekazywany jest do Wójta Gminy Pniewy i przechowywany w komórce ds. oświaty.

2. Protokół kontroli zawiera: a. pełną nazwę i adres kontrolowanej jednostki, nazwę i adres jego organu prowadzącego oraz imię i nazwisko osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego podmiotu, b. datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli, c. imiona, nazwiska i stanowiska kontrolujących oraz numery upoważnień, d. określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą, e. opis stwierdzonych nieprawidłowości oraz inne informacje mające znaczenie dla wyników kontroli, f. wyszczególnienie załączników do protokołu, g. informację o wniesieniu lub nie wniesieniu zastrzeżeń do treści protokołu, h. datę i miejsce podpisania protokołu przez osobę kontrolującą oraz przez osobę lub organ reprezentujący podmiot kontrolowany,

3. Protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany.

4. Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia przed podpisaniem protokołu kontroli umotywowanych zastrzeżeń, co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu kontroli.

5. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 4 kontrolujący jest zobowiązany do ich badania a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.

6. W protokole nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień bez omówienia ich na końcu protokołu z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych, które parafuje kontrolujący oznaczając parafy datą ich dokonania.

7. Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.

8. Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu.

9. Osoba reprezentująca kontrolowany podmiot może zgłosić Wójtowi Gminy Pniewy w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, pisemne wyjaśnienie co do ustaleń zawartych w protokole.

§ 13. 1. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo do dotacji lub na wysokość dotacji, przysługującej kontrolowanemu podmiotowi Wójt Gminy Pniewy w terminie 14 dniu od dnia podpisania protokołu lub wpływu wyjaśnień, kieruje do kontrolowanego podmiotu wystąpienie pokontrolne wzywające do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

2. Wystąpienia pokontrolnego nie kieruje się, jeżeli Wójt Gminy Pniewy uwzględni wyjaśnienia o których mowa w § 12 pkt 9.

§ 14. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Pniewy.

§ 15. Traci moc uchwała Nr LI/272/10 Rady Gminy Pniewy z dnia 4 listopada 2010 roku w sprawie trybu ustalenia i rozliczenia dotacji dla niepublicznych jednostek oświatowych prowadzonych na terenie Gminy Pniewy oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodnicząca Rady Gminy


Kinga Dominiak


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr VII.38.15
Rady Gminy Pniewy
z dnia 22 czerwca 2015 r.
Zalacznik1.pdf


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr VII.38.15
Rady Gminy Pniewy
z dnia 22 czerwca 2015 r.
Zalacznik2.pdf


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr VII.38.15
Rady Gminy Pniewy
z dnia 22 czerwca 2015 r.
Zalacznik3.pdf

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00