Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 5946

Uchwała nr 11.118.2015 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie

z dnia 5 maja 2015r.

w sprawie orzeczenia nieważności Uchwały Nr VII/39/2015 Rady Gminy Jedlnia-Letnisko z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie wprowadzenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, wykorzystywanej jedynie przez część roku

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2013r., poz. 594 ze zm.) i art. 11 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz. U. 2012 r. poz. 1113 ze zm.), Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie , uchwala, co następuje:

§ 1. Orzeka o nieważności Uchwały Nr VII/39/2015 Rady Gminy Jedlnia-Letnisko z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie wprowadzenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, wykorzystywanej jedynie przez część roku z powodu istotnego naruszenia art. 6m ust. 1, art. 6n ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2013 r., poz. 1399 ze zm.), art. 16a ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz. U. 2014 poz. 1114) oraz § 57 w związku z § 143 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. 2002 r. poz. 908).

§ 2. Na niniejsze orzeczenie służy Gminie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od jej doręczenia za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.


Uzasadnienie

W dniu 8 kwietnia 2015 roku do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wpłynęła Uchwała Nr VII/39/2015 Rady Gminy Jedlnia-Letnisko z dnia 30 marca 2015r. w sprawie wprowadzenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, wykorzystywanej jedynie przez część roku. Stosownie do art. 11 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, przedmiotowa uchwała podlega nadzorowi Izby.

Badając przedmiotową uchwałę, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie ustaliło i zważyło, co następuje:

Rada Gminy Jedlnia - Letnisko, jako podstawę prawną podjęcia ww. uchwały wskazała m.in. art 6j ust. 3b i 3c oraz art. 6n ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Z § 2 ust. 1 przedmiotowej uchwały wynika, iż właściciele nieruchomości obowiązani są do złożenia deklaracji w terminie:

- 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych,

- 14 dni od dnia, w którym nastąpiły zmiany danych określonych w deklaracji będących podstawą ustalenia wysokości należnej za gospodarowanie odpadami komunalnymi na danej nieruchomości.

Powyższe zapisy stanowią powtórzenie regulacji zawartej w art. 6m ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która odnosi się do właścicieli nieruchomości zamieszkałych, jak również niezamieszkałych. Należy przy tym podkreślić, że w § 2 ust. 1 pkt b), brak określenia, czego podstawą są dane zamieszczone w deklaracji.

Przedmiotowa uchwała dotyczy wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe. W związku z powyższym w analizowanym przypadku nie było podstawy do wprowadzenia zapisu, uzależniającego obowiązek złożenia deklaracji od faktu zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. Jednocześnie należy zauważyć, iż Rada Gminy Jedlnia - Letnisko, nie podjęła uchwały (na podstawie art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) o odbieraniu odpadów od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Z § 2 ust 2 badanej uchwały wynika, iż zgodnie z art. 6n ust 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada określiła, że deklaracja może być składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Rada wskazała, iż układ informacji i powiązań między nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne zostanie określony w drodze publikacji w Centralnym Repozytorium Dokumentów.

W ocenie Kolegium powyższy zapis nie oznacza, że Rada wywiązała się z obowiązku wynikającego z przywołanego art. 6n ust 1 pkt 2. Na mocy w/w przepisu, rada została zobowiązana do określenia w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej w szczególności:

"a) ich format elektroniczny oraz układ informacji i powiązań między nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,

b) sposób ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej,

c) rodzaju podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone",

W świetle w/w regulacji układ informacji i powiązań między nimi ma być zgodny z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W myśl art. 16a ust. 1pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. 2014 r. poz. 1114) " w przypadku, gdy w przepisach prawa został wskazany organ właściwy do określenia wzoru dokumentu, jeżeli przepisy te nie wykluczają przesyłania dokumentów drogą elektroniczną, organ ten przekazuje ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji wzór dokumentu elektronicznego w celu umieszczenia go w centralnym repozytorium, o którym mowa w art. 19b ust. 1".

W ocenie Kolegium zapis przedmiotowej uchwały, z którego wynika, iż układ informacji i powiązań między nimi zostanie określony w drodze publikacji w Centralnym Repozytorium Dokumentów, nie wypełnia wymogów wynikających z art. 6n ust. 1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 13 stycznia 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W badanej uchwale Rady Gminy Jedlnia-Letnisko, zabrakło bowiem uregulowań dotyczących układu informacji i powiązań między nimi. Zapisy uchwały pozostają tym sam w sprzeczności z art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Kolegium stwierdziło także naruszenie zasad techniki prawodawczej w zakresie oznaczania poszczególnych części uchwały w obrębie § 2. W przedmiotowej uchwale punkt w obrębie ustępu został oznaczony literą, a wyliczenie w ramach punktu cyfrą arabską z nawiasem z prawej strony. W tym przypadku naruszono zasady określone w § 57 w związku z § 143 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. 2002r. poz. 908). W myśl § 57 ust. 3 i 4, punkt oznacza się cyfrą arabską z nawiasem z prawej strony, a wyliczenie w obrębie punktów oznacza się małymi literami alfabetu łacińskiego z nawiasem z prawej strony.

Analizując dołączony do badanej uchwały załącznik Nr 1 określający wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach, na których znajdują się domki letniskowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku ustalono następujący stan faktyczny:

- W części nieoznaczonej, następującej po części D3, należy podać stawkę miesięczną od gospodarstwa. Tymczasem deklaracja dotyczy wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe.

- Część E2 wzoru deklaracji dotyczy liczby domków letniskowych znajdujących się na terenie nieruchomości. Z zapisu pouczenia wynika natomiast, że jest to kwota opłaty.

- W pouczeniu przytoczono regulację zawartą w art. 6m ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która odnosi się do właścicieli nieruchomości zamieszkałych, jak również niezamieszkałych, mimo że deklaracja dotyczy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomościach, na których znajdują się domki letniskowe.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że w załączniku do uchwały występują wewnętrzne sprzeczności, nie zapewniając tym prawidłowego, a więc zgodnego z prawem obliczenia wartości opłaty. W myśl art. 6n ust. 1 cyt. ustawy, rada gminy ustalając w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego wzór deklaracji, powinna uwzględnić konieczność zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości opłaty oraz ułatwienie składania deklaracji. Tym samym jej zapisy powinny być na tyle precyzyjne i czytelne, aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych.

Mając na uwadze powyższe, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło jak w sentencji uchwały.

Przewodniczący Kolegium


Wojciech Tarnowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00