Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4909

Uchwała nr 7.64.2015 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie

z dnia 24 marca 2015r.

w sprawie orzeczenia nieważności w części uchwały Nr V/22/2015 Rady Gminy Nieporęt z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 1113 z późn. zm.) - Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uchwala, co następuje:

§ 1. Orzeka o nieważności wyrazów "z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 2015 r.", zawartych w § 6 uchwały Nr V/22/2015 Rady Gminy Nieporęt z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty, z powodu istotnego naruszenia prawa, tj. art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.).

§ 2. Na niniejszą uchwałę przysługuje Gminie Nieporęt skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.


Uzasadnienie

W dniu 9 marca 2015 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wpłynęła uchwała Nr V/22/2015 Rady Gminy Nieporęt z dnia 26 lutego 2015 r. w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Stosownie do art. 11 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, przedmiotowa uchwała podlega nadzorowi Izby.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie badając ww. uchwałę ustaliło i zważyło, co następuje:

W uchwale tej Rada Gminy określiła metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy oraz ustaliła stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W § 6 badanej uchwały Rada Gminy Nieporęt postanowiła, cyt.: " Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 2015 r .".

Zatem Rada Gminy mimo, że podjęła uchwałę w dniu 26 lutego 2015 r. to postanowieniem zawartym w § 3 uchwały nadała jej moc obowiązującą od dnia 1 lutego 2015 r.

Kolegium stwierdziło, iż zapis § 6 uchwały jednoznacznie wskazuje, że Rada Gminy określiła wejście w życie uchwały z mocą wsteczną, co w sposób istotny narusza art. 5 cyt. ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Bezsporne jest, że badana uchwała stanowi akt prawa miejscowego w rozumieniu art. 40 ust. 1 cyt. ustawy o samorządzie gminnym. Ma bowiem charakter normatywny i generalny oraz jest adresowana do bliżej nieokreślonego kręgu podmiotów.

Stosownie do art. 88 ust. 1 Konstytucji RP warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Ponadto art. 42 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego, do których bezspornie należy badana uchwała, jest ich publikacja w sposób określony w art. 4 ust. 1 oraz w art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Przepisy te stanowią, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w wojewódzkich dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy.

Z kolei art. 5 ww. ustawy dopuszcza nadanie aktowi normatywnemu "mocy wstecznej", ale tylko "jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie". Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych wsteczna moc prawa może dotyczyć ewentualnie tylko przyznania praw.

W ocenie Kolegium w przypadku badanej uchwały zasady te zostały naruszone, ponieważ nakłada ona pewne obowiązki, które nie mogą być nakładane na adresatów prawa miejscowego z mocą wsteczną. Przy takim zapisie § 6 badanej uchwały, ustalone przez Radę Gminy Nieporęt stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi miałyby obowiązywać wówczas, jeszcze za okres sprzed daty podjęcia uchwały.

W związku z powyższym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie uznało za zasadne stwierdzenie nieważności § 6 uchwały w części dotyczącej zapisu "z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 2015 roku".

Mając powyższe na uwadze, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie orzekło jak w sentencji uchwały.

Przewodniczący Kolegium


Wojciech Tarnowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00