Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4640

Uchwała nr VII/67/2015 Rady Miejskiej w Pułtusku

z dnia 30 kwietnia 2015r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pułtusk

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) i art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pułtusku, Rada Miejska w Pułtusku, uchwala co następuje:

§ 1. Uchwala się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pułtusk, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Pułtusk.

§ 3. Traci moc uchwała Nr XXXIII/248/2013 Rady Miejskiej w Pułtusku z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pułtusk z późniejszymi zmianami.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku


Andrzej Wydra


Załącznik do Uchwały Nr VII/67/2015
Rady Miejskiej w Pułtusku
z dnia 30 kwietnia 2015 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pułtusk zwany dalej "Regulaminem"

SPIS TREŚCI

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

2

Rozdział 2

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości i na terenach służących do użytku publicznego.

2

Rozdział 3

Rodzaje i minimalne pojemności pojemników przeznaczonych
do zbierania odpadów komunalnych na terenach nieruchomości oraz
na drogach publicznych.

3

Rozdział 4

Zasady zbierania i pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.

4

Rozdział 5

Selektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych.

5

Rozdział 6

Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

6

Rozdział 7

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

6

Rozdział 8

Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach.

7

Rozdział 9

Wyznaczanie obszarów obowiązkowej deratyzacji i terminów
jej przeprowadzania.

8

Rozdział 10

Przepisy końcowe

8


Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pułtusk dotyczące:

1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości:

a) prowadzenie selektywnego zbierania i odbierania lub przyjmowania przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub zapewnienie przyjmowania w inny sposób co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,

b) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,

c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

2) rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:

a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych, bądź w innych źródłach,

b) liczby osób korzystających z tych pojemników.

3) częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

4) innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;

5) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;

6) wymagań utrzymania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;

7) wyznaczenia obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach

nieruchomości i na terenach służących do użytku publicznego

§ 2. Właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Pułtusk zapewniają utrzymanie nieruchomości w czystości i porządku, wykonując obowiązki wynikające z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w szczególności:

1) usuwają błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości, a błoto, śnieg i lód uprzątnięte z chodników wzdłuż nieruchomości mogą pryzmować na chodniku przy krawędzi jezdni, z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji w sposób nie zagrażający istniejącej zieleni, i nie utrudniający ruchu pieszych i pojazdów;

2) jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na chodniku do obowiązków gminy należy uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z tego chodnika oraz zbieranie i pozbycie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach do tego przeznaczonych umieszczonych na tym chodniku i utrzymanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

§ 3. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się w miejscu wyznaczonym na terenie nieruchomości przez jej właściciela na utwardzonej, nieprzepuszczalnej powierzchni pod warunkiem, że nie spowoduje to przedostania się do gruntu i wód powstających ścieków oraz uciążliwości dla sąsiadów.

§ 4. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami mogą odbywać się w miejscu wyznaczonym na terenie nieruchomości przez jej właściciela na utwardzonej, nieprzepuszczalnej powierzchni pod warunkiem, że nie spowoduje to przedostania się do gruntu i wód powstających ścieków oraz uciążliwości dla sąsiadów, a powstające odpady będą gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalne pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania

odpadów komunalnych na terenach nieruchomości oraz na drogach

publicznych

§ 5. 1. Odpady komunalne powinny być zbierane w pojemnikach spełniających wymagania obowiązujących norm.

2. Przyjmuje się, że średnia ilość odpadów komunalnych wytworzonych przez jednego mieszkańca Gminy Pułtusk wynosi 120 litrów na miesiąc.

3. Do zbierania odpadów zmieszanych, należy stosować pojemniki o pojemności dostosowanej do potrzeb danej nieruchomości, uwzględniając charakter prowadzonej na tej nieruchomości działalności oraz poniższe ogólne wytyczne:

1) dla budynków mieszkalnych co najmniej jeden pojemnik 120 l na każdą nieruchomość,

2) dla szkół wszelkiego typu - 3 l na każdego ucznia, studenta i pracownika,

3) dla żłobków i przedszkoli - 3 l na każde dziecko i pracownika,

4) dla lokali handlowych - 50 l na każde 10m2 powierzchni całkowitej, jednak co najmniej jeden pojemnik 120 l na każdy punkt,

5) dla punktów handlowych poza lokalem - 60 l na każdego zatrudnionego, jednak co najmniej jeden pojemnik 120 l na każdy punkt,

6) dla lokali gastronomicznych - 20 l na jedno miejsce konsumpcyjne,

7) dla ulicznych punktów szybkiej konsumpcji - co najmniej jeden pojemnik 120 l,

8) dla zakładów rzemieślniczych, usługowych i produkcyjnych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych - pojemnik 120 l na każdych 10 pracowników,

9) dla domów opieki, internatów, hoteli, pensjonatów - 20 l na jedno łóżko,

10) dla domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku - 120 l,

11) dla targowisk - 1,5 l pojemności pojemnika na 1m2 powierzchni targowiska,

12) dla cmentarzy - 15 l pojemności pojemnika na 100m2 powierzchni cmentarza.

4. Na nieruchomościach, na których odpady są zbierane w sposób selektywny pojemność pojemnika do zbierania każdej z frakcji odpadów powinna pozwalać na zbieranie całości każdej frakcji odpadów z uwzględnieniem minimalnej częstotliwości odbioru poszczególnych frakcji odpadów.

5. Pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

6. Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy ustawiać na terenie własnej nieruchomości w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla użytkowników, jak i pracowników podmiotu odbierającego odpady. W przypadku braku dostępu do pojemników dla pracowników podmiotu odbierającego odpady komunalne, właściciel nieruchomości zobowiązany jest w dniu odbioru odpadów komunalnych wystawić pojemniki przed wejściem na teren nieruchomości.

7. Dozwolone jest wspólne korzystanie przez kilku właścicieli nieruchomości (sąsiadów) z jednego lub kilku pojemników ustawionych razem. W takim przypadku pojemniki należy ustawić na nieruchomości stanowiącej własność jednego z właścicieli.

8. Właściciele nieruchomości są zobowiązani utrzymywać w czystości pojemniki do zbierania odpadów komunalnych.

9. Obowiązki określone w ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

10. Miejsca zbierania odpadów komunalnych powinny spełniać warunki wynikające z odrębnych przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Rozdział 4.
Zasady zbierania i pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych

§ 6. 1. Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne, a także wyposażenie nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów organizuje Gmina Pułtusk w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

2. Odbiór nieczystości ciekłych z nieruchomości może być dokonywany wyłącznie przez uprawnionego przedsiębiorcę.

3. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe powinny być opróżniane z częstotliwością zapewniającą nieprzepełnienie zbiornika bezodpływowego. Na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych właściciel nieruchomości zawiera umowę z przedsiębiorcą.

§ 7. Jeżeli na terenie nieruchomości powstają także odpady inne niż komunalne, to muszą być one zbierane oddzielnie, zgodnie z zasadami gospodarowania odpadami określonymi w odrębnych przepisach.

§ 8. Właściciele nieruchomości mogą dokonywać kompostowania odpadów roślinnych we własnym zakresie w sposób niepowodujący uciążliwości dla otoczenia.

§ 9. 1. Odpady komunalne zmieszane oraz biodegradowalne są odbierane z terenu nieruchomości z następującą częstotliwością:

a) zabudowa jednorodzinna - raz na dwa tygodnie, tego samego dnia tygodnia lub w następnym dniu roboczym,

b) zabudowa wielorodzinna (wielolokalowa) i placówki handlowo-usługowe - dwa razy w tygodniu, w tych samych dniach tygodnia,

c) pozostałe - raz na dwa tygodnie, tego samego dnia tygodnia.

2. Odpady segregowane suche są odbierane z terenu nieruchomości co najmniej raz w miesiącu.

3. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości w terminach ustalonych z podmiotem opróżniającym zbiorniki bezodpływowe i transportującym nieczystości ciekłe, z częstotliwością dostosowaną do ilości odprowadzanych nieczystości ciekłych.

§ 10. 1. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności: chodnikach, parkach, placach, przystankach, odpady komunalne powinny być zbierane w pojemnikach przeznaczonych do tego celu.

2. Do ustawienia koszy ulicznych i zapewniania odbioru zebranych w nich odpadów zobowiązani są zarządcy drogi.

3. Prowadzący działalność handlową, gastronomiczną są zobowiązani do ustawienia koszy ulicznych i zapewnienia odbioru zebranych w nich odpadów komunalnych przy obiektach, w których prowadzona jest ta działalność.

4. Za stan sanitarny, techniczny i porządkowy koszy odpowiadają podmioty zobowiązane do ich ustawienia.

§ 11. Zabrania się w szczególności:

1) umieszczania śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych w pojemnikach przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych;

2) umieszczania w pojemnikach do zbierania odpadów komunalnych odpadów pochodzących z działalności gospodarczej.

Rozdział 5.
Selektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych

§ 12. 1. Właściciele nieruchomości segregują odpady komunalne w szczególności na następujące frakcje odpadów komunalnych:

1) papier i tektura,

2) tworzywa sztuczne,

3) metale,

4) opakowania wielomateriałowe,

5) szkło,

6) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

7) odpady ulegające biodegradacji,

8) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

9) przeterminowane leki i chemikalia,

10) zużyte baterie i akumulatory,

11) zużyte opony,

12) odpady zielone

13) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne

14) odpady komunalne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

2. Segregację odpadów prowadzi się w następujący sposób:

1) na terenie nieruchomości w pojemnikach i workach w podziale na:

a) odpady segregowane suche obejmujące: papier i tekturę, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe,

b) szkło,

c) odpady ulegające biodegradacji;

2) poprzez dostarczenie przez właścicieli nieruchomości do punktów selektywnego zbierania odpadów w rozdziale na frakcje określone w ust. 1 pkt 6 i pkt. 8 -14.

3. Zbieranie odpadów komunalnych w sposób inny niż wskazany w Regulaminie nie stanowi selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

4. Selektywna zbiórka odpadów komunalnych powinna być prowadzona z zachowaniem ogólnych zasad pozbywania się odpadów komunalnych określonych w Regulaminie i przepisach odrębnych.

5. Podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do selektywnego odbierania selektywnie zbieranych rodzajów odpadów komunalnych zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie.

§ 13. 1. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się worki o następującej kolorystyce:

a) odpady segregowane suche - kolor zielony,

b) szkło - kolor niebieski,

c) odpady biodegradowalne - kolor żółty,

d) pozostałe odpady komunalne umieszcza się w pojemniku lub worku w kolorze czarnym.

2. Dopuszcza się stosowanie innej kolorystyki pojemników z zastrzeżeniem oznaczenia w widoczny sposób rodzaju odpadów, które będą w nim gromadzone.

§ 14. Przeterminowane leki z gospodarstw domowych można przekazywać do aptek, uczestniczących w ich zbiórce. Wykaz aptek odbierających w/w odpady będzie na bieżąco podawany do publicznej wiadomości mieszkańcom.

§ 15. 1. Meble i inne odpady komunalne wielkogabarytowe powinny być zbierane w sposób nieutrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby trzecie i umożliwiający łatwy dostęp pracownikom podmiotu odbierającego odpady komunalne.

2. Odbiór odpadów, o których mowa w ust. 1, określi harmonogram odbioru ustalony przez Gminę Pułtusk z podmiotem odbierającym odpady komunalne, podany do publicznej wiadomości mieszkańcom.

§ 16. 1. Odpady budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte opony powinny być zbierane w pojemnikach w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości, służącym do zbierania odpadów komunalnych.

2. Podmiot odbierający odpady komunalne, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonej przez właściciela nieruchomości, jako wytwórcy tego odpadu, odbierze powstające w gospodarstwach domowych odpady budowlane i rozbiórkowe.

3. Odbiór odpadów, o których mowa w ust. 1 i 2, określi harmonogram odbioru ustalony przez Gminę Pułtusk z podmiotem odbierającym odpady komunalne, podany do publicznej wiadomości mieszkańcom.

§ 17. Zużyte przenośne baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz chemikalia z gospodarstw domowych można przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, którego lokalizacja zostanie podana do publicznej wiadomości.

§ 18. Dla nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne odbiór odpadów będzie następował zgodnie z terminami określonymi w § 9 Regulaminu oraz harmonogramem odbioru ustalonym przez Gminę Pułtusk z podmiotem odbierającym odpady komunalne, podanym do publicznej wiadomości mieszkańcom.

§ 19. 1. Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych zbierają odpady komunalne wymienione w § 12 ust. 1 w rozdziale na poszczególne frakcje.

2. Wykaz punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych działających na terenie Gminy Pułtusk, wraz z ich danymi teleadresowymi oraz informacją o rodzajach zbieranych odpadów i godzinach ich przyjmowania będzie podawany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pułtusku.

Rozdział 6.
Inne wymagania wynikające z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami

§ 20. 1. Właściciele nieruchomości w ramach prawidłowego postępowania z odpadami dążą do zmniejszenia ilości wytworzonych odpadów komunalnych oraz prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów dla osiągnięcia założonych celów określonych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami.

2. Odebrane od właścicieli nieruchomości zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania należy kierować do regionalnej instalacji.

Rozdział 7.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe mające na celu ochronę przed

zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów

przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 21. 1. Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do sprawowania opieki nad tymi zwierzętami.

2. Jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym powinno ono pozostawać pod stałym dozorem opiekuna.

§ 22. Zwierzęta domowe powinny być utrzymywane tak, aby:

1) nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz innych zwierząt;

2) nie były uciążliwe dla innych osób;

3) nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do użytku wspólnego.

§ 23. 1. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy:

1) zabezpieczenie nieruchomości w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz umieszczenie w widocznym miejscu tabliczki ze stosownym ostrzeżeniem;

2) usuwanie odchodów i innych zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku wspólnego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zieleni; obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych korzystających z psów - przewodników; dopuszcza się umieszczanie psich odchodów w koszach ulicznych pod warunkiem, że odchody te są tak zabezpieczone, że nie spowodują zabrudzenia tych koszy.

2. Zwolnienie psa ze smyczy możliwe jest w miejscach mało uczęszczanych, przy spełnieniu jednocześnie następujących wymogów:

1) posiadacz psa sprawuje bezpośrednią, pełną kontrolę nad zachowaniem zwierzęcia;

2) pies jest w kagańcu z wyjątkiem tych psów, którym niemożliwe jest założenie kagańca ze względu na budowę ciała lub niewskazane ze względów zdrowotnych, potwierdzone zaświadczeniem lekarza weterynarii.

3. Utrzymujący zwierzęta egzotyczne w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są uniemożliwić wydostanie się ich z pomieszczenia.

§ 24. Zabrania się:

1) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej bez zgody właściciela tych obiektów, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, jak schroniska, lecznice, wystawy itp.; nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów przewodników; o ile zarządca nie postanowi inaczej;

2) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, boisk szkolnych i ogródków przedszkolnych o ile zarządca nie postanowi inaczej.

Rozdział 8.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z

produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych

obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach

§ 25. Zakazuje się chowu i hodowli zwierząt gospodarskich na terenach Gminy Pułtusk, wyłączonych z produkcji rolniczej z wyjątkiem § 26.

§ 26. Dopuszcza się możliwość utrzymywania drobiu i królików na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, pod warunkiem, że zostały spełnione wymogi, o których mowa w § 27.

§ 27. Wymagania utrzymywania zwierząt wymienionych w § 26 polegają na spełnieniu warunków sanitarnych, weterynaryjnych, hodowlanych, budowlanych, ochrony środowiska i zwierząt, określonych w przepisach prawa, a w szczególności:

1) zapewnienia odpowiednich pomieszczeń w budynkach oraz właściwych warunków bytowania zwierząt i opieki nad zwierzętami, zgodnych z normami dla danego gatunku, wieku i stanu fizjologicznego zwierzęcia;

2) zapewnienia odpowiednich budowli i urządzeń do gromadzenia i usuwania nieczystości w takim stopniu, by nie powodowały zanieczyszczenia terenu, wód powierzchniowych, wód podziemnych oraz powietrza;

3) utrzymania zwierząt w sposób nie powodujący uciążliwości dla otoczenia (hałas i odory) oraz nie doprowadzający do powstania ognisk gryzoni, owadów;

4) przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno- epidemiologicznych.

§ 28. 1. Pszczoły należy trzymać w ulach, ustawianych w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiednich.

2. Pasieki i ule należy ustawiać z dala od przejść dla pieszych i ulic celem uniknięcia uciążliwości dla otoczenia.

§ 29. Właściciele zwierząt gospodarskich mają obowiązek:

1) usuwania spowodowanych przez nie zanieczyszczeń;

2) przekazywania padłych na terenie miasta zwierząt za pośrednictwem specjalistycznej firmy do punktów zbioru i unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych.

Rozdział 9.
Wyznaczanie obszarów obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania

§ 30. 1. Obszarami obowiązkowej deratyzacji są tereny:

1) skoncentrowanego budownictwa mieszkaniowego,

2) zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa bądź przechowywania lub składowania produktów rolno - spożywczych.

2. Deratyzację przeprowadza się corocznie w terminie wrzesień - październik o ile na obszarach wskazanych w ust. 1 stwierdzono występowanie gryzoni, a w uzasadnionych przypadkach, w miarę potrzeby, również na terenach ogólnodostępnych.

Rozdział 10.
Przepisy końcowe

§ 31. Niewykonanie obowiązków określonych w "Regulaminie" zagrożone jest sankcjami określonymi w obowiązujących przepisach prawa.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku


Andrzej Wydra

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00