Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2015 poz. 4390

Uchwała nr VIII/45/2015 Rady Miejskiej w Mordach

z dnia 28 kwietnia 2015r.

w sprawie uchwalenia "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mordy"

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Siedlcach, Rada Miejska w Mordach uchwala "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mordy" w następującym brzmieniu:

Rozdział I.
Postanowienia ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mordy.

Rozdział II.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymywania czystości i porządku poprzez prowadzenie selektywnego zbierania i oddawania odpadów komunalnych z podziałem na:

1) niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne;

2) przeterminowane leki i chemikalia;

3) zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe;

4) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

5) meble i inne odpady wielkogabarytowe;

6) odpady budowlane i rozbiórkowe;

7) zużyte opony;

8) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym opakowania wielomateriałowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone;

9) papier i tektura;

10) szkło;

11) tworzywo sztuczne;

12) metal i opakowania wielomateriałowe nie ulegające biodegradacji;

13) popiół.

2. Wyselekcjonowane frakcje odpadów komunalnych, nadające się do odzysku i dalszego wykorzystania tj.: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone należy umieszczać oddzielnie w przeznaczonych do tego celu workach lub w pojemnikach do segregowanej zbiórki odpadów komunalnych. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone również mogą być gromadzone bezpośrednio na nieruchomości, na której one powstały, w przydomowych kompostownikach.

§ 3. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości, z wyłączeniem miejsc, na których dopuszczono płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, z częstotliwością odpowiednią do warunków pogodowych.

§ 4. 1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać wyłącznie pod warunkiem:

1) odprowadzania powstających ścieków do przydomowych oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego,

2) dokonywania tych czynności na wydzielonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji.

2. Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może się odbywać wyłącznie pod warunkiem:

1) gromadzenia powstających odpadów w urządzeniach do tego przeznaczonych,

2) wykonywania drobnych napraw nie powodujących uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Rozdział III.
Rodzaj i minimalna pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz drogach publicznych, oraz warunki rozmieszczania tych urządzeń i utrzymywania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 5. Do zbierania odpadów komunalnych na nieruchomości przeznacza się pojemniki, worki, kosze na śmieci i kontenery.

§ 6. 1. Do gromadzenia odpadów komunalnych na terenie nieruchomości służą kolorowe worki o minimalnej pojemności 60L, pojemniki o minimalnej pojemności ok. 110L, oraz kontenery o minimalnej pojemności 5m3.

2. Do gromadzenia odpadów komunalnych na drogach publicznych służą kosze uliczne o minimalnej pojemności 20 L.

3. Ustala się następujące kolory worków i pojemników do segregowanej zbiórki odpadów:

1) kolor czarny - zmieszane odpady komunalne,

2) kolor niebieski - papier i tektura,

3) kolor zielony - szkło,

4) kolor żółty - tworzywa sztuczne,

5) kolor różowy - metal i opakowania wielomateriałowe nie ulegające biodegradacji,

6) kolor brązowy - odpady ulegające biodegradacji, w tym opakowania wielomateriałowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone,

7) kolor szary - popiół.

§ 7. 1. Nieczystości ciekłe winny być gromadzone w zbiornikach bezodpływowych odpowiadających wymaganiom wynikającym z przepisów odrębnych, w szczególności ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.).

2. Właściciele nieruchomości posiadający przydomowe oczyszczalnie ścieków lub zbiorniki bezodpływowe nieczystości ciekłych są zobowiązani do usuwania ścieków i osadów pościekowych z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi ich wypływ ze zbiornika lub osadnika i zanieczyszczenie wód i powierzchni ziemi w wyniku jego przepełnienia.

§ 8. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki i worki, uwzględniając częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów z nieruchomości, z zastrzeżeniem, że worki do zbierania odpadów komunalnych segregowanych i zmieszanych zapewnia Miasto i Gmina Mordy.

§ 9. 1. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, są zobowiązani do pozbywania się odpadów w sposób określony w niniejszym Regulaminie, przy czym odbieranie odpadów komunalnych następuje na podstawie umowy zawartej z podmiotem uprawnionym. Wykaz podmiotów uprawnionych udostępnia się na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Mordy.

2. Odbieranie odpadów komunalnych musi następować w terminach zapewniających właściwy stan sanitarno - porządkowy nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do wspólnego użytku publicznego.

§ 10. 1. Ustala się minimalną pojemność pojemników (w tym worków z folii) przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości:

1) w budynkach jednorodzinnych - 110L;

2) w budynkach wielolokalowych - 110L.

2. Ustala się minimalną pojemność pojemników (w tym worków z folii) przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości segregowanych odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości:

1) w budynkach jednorodzinnych:

a) papieru i tektury - 60L,

b) szkła - 60L,

c) tworzywa sztucznego - 60L ;

d) metale i opakowania wielomateriałowe - 60L,

e) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady zielone - 60L,

f) popiół - 60L;

2) w budynkach wielolokalowych:

a) papieru i tektury - 90L,

b) szkła - 90L,

c) tworzywa sztucznego - 90L,

d) metali i opakowań wielomateriałowych - 90L,

e) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji oraz odpady zielone - 90L,

f) popiół - 90L.

3. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na drogach publicznych:

1) w terenie niezabudowanym - 20L usytuowane w odległości co najmniej 5 km od kolejnego urządzenia;

2) w terenie zabudowanym - 20L usytuowane w odległości co najmniej 500m od kolejnego urządzenia.

§ 11. 1. Na terenie nieruchomości pojemniki na odpady oraz worki z wyselekcjonowanymi odpadami należy ustawiać w miejscu widocznym, dostępnym dla pracowników przedsiębiorstwa wywozowego bez konieczności otwierania wejścia na teren nieruchomości. Przy braku takiej możliwości odpady należy wystawić w dniu odbioru, przed wejściem na teren nieruchomości. Dopuszcza się także wjazd na teren nieruchomości pojazdów przedsiębiorstwa wywozowego w celu odbioru odpadów zgromadzonych w pojemnikach.

2. Szczelny zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub oczyszczalnia przydomowa muszą być zlokalizowane w sposób umożliwiający dojazd do nich pojazdu asenizacyjnego przedsiębiorstwa wywozowego w celu ich opróżnienia.

3. Pojemniki oraz worki, należy utrzymywać w stanie technicznym uniemożliwiającym wydostawanie się odpadów pod wpływem wiatru, deszczu i innych czynników zewnętrznych.

4. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do utrzymania pojemników do zbierania odpadów w należytej czystości. Pojemniki nie powinny wydzielać nieprzyjemnego zapachu, nie powinny też być uszkodzone.

Rozdział IV.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 12. 1. Właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, w tym prowadzący gastronomiczną lub hotelarską działalność gospodarczą lub działalność użyteczności publicznej zobowiązani są do pozbywania się niesegregowanych (zmieszanych) oraz segregowanych odpadów komunalnych z częstotliwością - jeden raz w miesiącu.

2. Kosze uliczne należy opróżniać jeden raz w miesiącu.

§ 13. Liczba worków, pojemników na odpady i ich pojemność oraz pojemność zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe muszą być dostosowane przez właściciela nieruchomości do jego potrzeb, a ich eksploatacja i opróżnianie musi być prowadzone w sposób gwarantujący, że nie nastąpi rozkład biologiczny zgromadzonych odpadów komunalnych, przepełnienie pojemników lub wypływ nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego.

§ 14. 1. Meble i odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, materiały rozbiórkowe i resztki materiałów budowlanych, powstających w wyniku remontu i modernizacji lokali i budynków, zużyte opony, należy niezwłocznie usuwać z nieruchomości i przekazywać do Miejsko-Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Mordach przy ul Olchowej (teren oczyszczalni ścieków )- dalej zwany PSZOK.

2. W przypadku braku możliwości dostarczenia odpadów wymienionych w ust. 1 do PSZOK, odpady te należy przekazać przedsiębiorstwu wywozowemu podczas organizowanych zbiórek odpadów lub oddawać je do innych punktów zbiórek, których adresy podawane będą do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Mordy, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy Mordy oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach Miasta i Gminy Mordy.

3. Przeterminowane leki należy przekazywać do PSZOK lub umieszczać w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach, znajdujących się na terenie aptek i placówek służby zdrowia. Pojemniki te powinny mieć odpowiednią konstrukcję, zabezpieczającą przed przeciekaniem i uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości przypadkowym osobom.

4. Chemikalia, w szczególności farby, lakiery, środki ochrony roślin należy przekazywać do PSZOK.

5. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone należy gromadzić bezpośrednio na nieruchomości, na której one postały w przydomowych kompostownikach, w przypadku braku takiej możliwości gromadzić w pojemnikach (w tym workach z folii) przeznaczonych do tego celu.

6. Popiół należy gromadzić w szarych workach wypełniając je do połowy.

7. Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone oraz popiół mogą być przekazywane do PSZOK.

§ 15. 1. Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych winna być dostosowana do pojemności zbiornika bezodpływowego, jednak nie rzadziej niż 2 razy w roku.

2. Osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.

Rozdział V.
Inne wymagania wynikające z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza.

§ 16. 1. Według Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012 -2017, z uwzględnieniem lat 2018-2023, Miasto i Gmina Mordy przynależy do Ostrołęcko - Siedleckiego regionu gospodarki odpadami. Na terenie Regionu Ostrołęcko - Siedleckiego zlokalizowane zostały dwa obiekty do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych będące Regionalnymi Instalacjami do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

2. Odpady zmieszane, zielone i bioodpady oraz pozostałości z sortowania i mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadów przeznaczone do składowania, muszą być kierowane w pierwszej kolejności do instalacji posiadającej status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) - Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., ul. Błonie 3, Siedlce - Składowisko odpadów komunalnych w Woli Suchożebrskiej oraz MPK Sp. z o.o. w Ostrołęce w miejscowości Ławy, gm. Rzekuń

3. W przypadku braku wolnych mocy przerobowych RIPOK, odpady powinny być kierowane do instalacji zastępczej przetwarzającej dany rodzaj odpadów.

Rozdział VI.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 17. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się z niego oraz do niedoprowadzania ich do stanu niebezpiecznego dla ludzi i zwierząt.

§ 18. Na terenach użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, natomiast psy ras uznawanych za agresywne oraz inne psy mogące stanowić zagrożenie dla ludzi, mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu.

§ 19. Osoby utrzymujące ptaki, owady, gady i płazy zobowiązane są do zabezpieczenia ich przed wydostaniem się na zewnątrz lokali i nieruchomości.

§ 20. Właściciele lub opiekunowie zwierząt są zobowiązani do niezwłocznego usuwania odchodów pozostawionych przez nie na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku.

Rozdział VII.
Wymagania w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach

§ 21. 1. Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich (trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni, ptactwa i zwierząt futerkowych) na terenach osiedli o zabudowie wielorodzinnej i skoncentrowanej jednorodzinnej, z wyłączeniem zabudowy zagrodowej.

2. Na innych terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod warunkiem, że:

1) powstające w związku z hodowlą odpady i nieczystości będą gromadzone i usuwane w sposób zgodny z prawem, a także nie będą powodowały zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,

2) hodowla nie będzie powodowała uciążliwości dla innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich,

3) przestrzegane będą obowiązujące przepisy sanitarno - epidemiologiczne.

Rozdział VIII.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzenia

§ 22. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary nieruchomości zabudowanych na terenie Miasta i Gminy Mordy.

2. Deratyzację przeprowadza się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na trzy lata, w terminie do 31 grudnia danego roku.

Rozdział IX.
Postanowienia końcowe.

§ 23. 1. Traci moc uchwała Nr XXV/136/2013 Rady Miejskiej w Mordach z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie uchwalenia "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mordy" ( Dz. Urz.Woj.Maz. z 2013 r. poz. 2962,6107 i 7905 ).

2. Uchyla się uchwałę Nr VII/32/2015 Rady Miejskiej w Mordach z dnia 31 marca 2015r. w sprawie uchwalenia zmiany "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Mordy".

§ 24. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Mordy.

§ 25. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej


mgr Ewa Elżbieta Jarocka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00